[ΣΥΖΗΤΗΣΗ] DVD recorders: IDE & SATA

Wally είπε:
Παιδες οτι και να ειναι το dye, δεν δικαιολογειται το 3 ετων γραφτηρι να τα γραφει χαρτι (και μιλαμε για εγγραφες απαιτησεων λογω προορισμου) και το νεο να καιει 1 στα 4...
εντάξει σίγουρα παίζει ρόλο και πόσο καλά τα πάει το συγκεκριμένο recorder με συγκεκριμένο media, τι wrting strategies έχει το καθένα κτλ και σίγουρα κάθεται λίγο περίεργα να βλέπουμε παλαιότερα recorders να τα πηγαίνουν καλύτερα

πάραυτα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το media όπως ειπώθηκε και μιας και μιλάς για εγγραφές απαιτήσεων νομίζω δεν υπάρχει λόγος να μην χρησιμοποιείς τα verbatim, τα οποία πλέον είναι σε λογική τιμή 15 ευρώ η δεκάδα περίπου

γιατί ο μόνος λόγος ν'αγοράσεις κάτι άλλο αντί για verbatim είναι η τιμή

θυμάμαι πιο παλιά που κάνανε 2,5/3 ευρώ το ένα.... :zip:

τότε ναι ηταν ακριβά, τώρα πλέον είναι σε λογική τιμή νομίζω, σε σχέση και με τα υπόλοιπα πάντα και δεν βρίσκω λόγο να μην τα προτιμήσω, ακόμα κι αν το παλιό μου recorder καταφέρνει και γράφει π.χ. τα maxell, γιατί προσωπικά δεν μου αρκεί απλά να καταφέρει να τα γράψει ;)

αλλιώς δεν θα'παιρνα και taiyo-yuden ή that's για single-layer dvd, αλλά ότι να'ναι μιας και άλλα γράφονται ;)

αλλά δεν αρκεί απλα να γραφτεί ένα δισκάκι για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο ε; ;)
 
Και μια ασχετη απορια/παραπονο.

Γιατι η Taiyo δεν φτιαχνει DLs??
 
καλά taiyo yuden double layer παίζει να υπάρχουν μόνο στο link που έδωσε ο pitsunami :animlaugh:

αμφιβάλλω αν υπάρχουν κάπου, απλά σε κάποια φάση πρέπει να είχε βγάλει μερικά -R, αλλά δεν της κάτσαν ποιος ξέρει...

για +R ούτε λόγος

όπως και να'χει δεν έχει τύχει να τα πετύχω σε κανένα online shop πάντως, ελληνικό ή ξένο

τώρα γιατί δεν βγάζει είναι άλλο θέμα, μπορεί να υπάρχουν διάφοροι λόγοι ποιος ξέρει, γενικά η παραγωγή double layer media είναι αρκετά πιο διαφορετική και πολύπλοκη διαδικασία, αα και πιο ακριβή επίσης, καθώς και με μεγαλύτερα πσοοστά αστοχίας ;)

αλλά εφόσον υπάρχουν τα mitsubishi (verbatim) που είναι και +R δεν υπάρχει και problem :D

wally σε βλέπω λίγο καχύποπτο απέναντι στα verbatim ή μου φαίνεται; :diablotin:
 
Δεν είναι καχύποπτος, τσιγγούνης είναι! :diablotin:
 
Όντως,Taiyo DL δεν έχω δει κι εγώ ποτέ και πουθενά,άσχετα που δεν έχω γράψει ούτε ένα βέβαια,μια και τα θεωρώ πολύ πιο επικίνδυνα όσον αφορά την αξιοπιστία τους σε σχέση με τα DVD-R και DVD+R σε βάθος χρόνου...

Maddog είπε:
Μεσιέ, εσύ μπορεί να τα έχεις από παλιότερα, αλλά το topic είναι για το τι πουλιέται τώρα.
Ναι μεσιέ,αλλά η ταμπέλο του...μαγαζιού γράφει retromaniax,άρα είμαι σαφώς εντός κλίματος... :p :p
 
Ο αντιπρόσωπος της taiyo yuden , δεν είναι ο discimpex , στην Αμφιθέας;

Εχει dual layer της Ricoh , αλλά ακριβότερα από τα maxell, tdk .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορει να αναφερει καποιος που ξερει, τα καλυτερα dvd-rw και dvd-rom ωστε να ψαξω να τα βρω ή εαν εχω καποιο να μην το πεταξω? (εχω πεταξει πολλα , trust me!!)

Εχω και κατι ΑΡΧΑΙΑ SCSI (αλλα πενα ετσι?! ;) ) TEAC CD-R και CD-ROM και ειχα καψει καποια cd-rom παλια τα οποια πλεον δεν διαβαζονται (ή διαβαζονται εξαιρετικα δυσκολα) . Princo ειναι (i know, χαλια!) αλλα υποψιαζομαι οτι αμα τα βαλω στο SCSI recorder οτι ισως τα διαβασει (απλα να παρω τα data)
 
manos426f είπε:
Όντως,Taiyo DL δεν έχω δει κι εγώ ποτέ και πουθενά,άσχετα που δεν έχω γράψει ούτε ένα βέβαια,μια και τα θεωρώ πολύ πιο επικίνδυνα όσον αφορά την αξιοπιστία τους σε σχέση με τα DVD-R και DVD+R σε βάθος χρόνου...
εντάξει δεν θα'λεγα ότι ισχύει απόλυτα αλλά σίγουρα έχει ακόμα μεγαλύτερη σημασία να χρησιμοποιούμε τα καλύτερα DL ;)

καλά κι εμείς manos δεν έχουμε κάποιο βίτσιο να πληρώνουμε τα GB x6 με τα double layer, απλά για κάποια πράγματα είναι μονόδρομος, για πράγματα που προφανώς τα θες ολόκληρα όπως είναι και δεν χωράνε σε single layer ;)

εννοείται ότι δεν είναι για απλή, καθημερινή να το πω backup χρήση

Karnov και τα RICOH είναι μέτρια. Κάτι TDK που είχα πάρει παλιά μου είχαν βγει RICOHJPN-D01-67. Τα μισά πήγαν για πέταμα

Γενικά για double layer θα το ξαναπώ άλλη μία μονόδρομος είναι τα Mitsubishi δηλαδή τα Verbatim

δεν υπάρχει κάτι εφάμιλλο με αυτά στην αγορά

το ξέρω ότι γίνομαι κουραστικός αλλά είναι για καλό σκοπό :diablotin:

Dreamer για συσκευές ψάξε για κανα review των μοντέλων που έχεις

εδώ ένα site που μπορεί να βρεις αρκετά, καλό site γενικά ;)

http://club.cdfreaks.com/

Επίσης κάποια χρήσιμα links σχετικά με burning και media

όλο ήθελα να τα ποστάρω και όλο το ξεχνούσα

FAQ: The Golden Rules of Burning

Blank DVD Media Quality

Why DVD+R(W) is superior to DVD-R(W)

θα βρείτε και άλλα χρήσιμα links σε αυτά, όρεξη να΄χει κανείς ;)
 
trabakoulas είπε:
καλά κι εμείς manos δεν έχουμε κάποιο βίτσιο να πληρώνουμε τα GB x6 με τα double layer ;)
Μα ασφαλώς φίλε μου και φυσικά δεν εννόησα κάτι τέτοιο,ελπίζω να μην παρεξηγήθηκαν τα γραφόμενά μου... :)
 
Θα βαλω για χαρισμα κατι παλια DVD-ROM ...ATAPI. Οποιος θελει ας ερθει να τα παρει, δεν εχουν προβλημα απλα μου ειναι αχρειαστα
 
Daytime Dreamer είπε:
Μπορει να αναφερει καποιος που ξερει, τα καλυτερα dvd-rw και dvd-rom ωστε να ψαξω να τα βρω ή εαν εχω καποιο να μην το πεταξω? (εχω πεταξει πολλα , trust me!!)
Για DVD-Ripping σε σκληρό , μακράν το πιο γρήγορο είναι το PLextor 130A.

Έχω 3 και σκοτώνουν , δεν τα αποχωρίζομαι μέχρι να βρεθεί κάτι γρηγορότερο. Τα recorder της NEC-SONY-LG-SAMSUNG που έχω δοκιμάσει , υπολείπονται κατά πολύ. ΠΟΛΥ όμως!

Για CD-Ripping , επίσης , διαβάζει και τα πιο αδιάβαστα , που δεν διαβάζει κανένα άλλο , το παλιό 40άρι SCSI της Plextor (55-60 χιλιάρικα δρχ αν θυμάμαι καλά έκανε στην εποχή του , όταν τα ρημάδια toshiba-hitachi-sony έκαναν ... 20--) .Πολυ σκυλί μηχάνημα , αλλά το έχω βάλει στη ντουλάπα , μαζί με έναν controller INITIO (του 1998 αμφότερα).

Περιμένω κάποια στιγμή που θα έχω κέφια+χρόνο να στήσω ένα ρετρό μηχάνημα γιανα γουστάρω με τρέλα :beer: :beer:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα