[ΣΥΖΗΤΗΣΗ] TFT monitors !!

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
155
Αποφασισα υστερα απο τοσα χρονια κι εγω να βαλω ενα TFT monitor στον C2D μου και για το λογο αυτο επιστρατευτηκε το LG1900R που ειχα στον P-III μου,τη θεση του οποιου πηρε ενα LG L1919S,που πηρα απο εναν φιλο....

Αφου η 8600GTS εχει μονο DVI εισοδους,ειπα κι εγω να βαλω το DVI to DVI καλωδιο ασφαλως,ωστε να εχω και digital σημα.Κι εδω ηρθε η τεραστια απογοητευση...!!! 60 Hz..;;!;;!!!; Mα 60 Hz...;;!!;!;!!; οταν συνδεεται με DVI καλωδιο το μονιτορ στην καρτα..;;!;;

Eνω αντιθετως,με analog συνδεση σου δινει τουλαχιστον 75 Hz,το οποιο και παλι ειναι ψιλοχαλι αλλα παλευεται τελος παντων....

Περιττο να πω οτι δεν το σκεφτηκα ουτε στιγμη,ειδικα υστερα απο λιγη ωρα που επιτηδες εκατσα μπροστα στην οθονη με 60 Hz για να δω αν θα...."αρμενιζα",το οποιο ασφαλως συνεβη....

Απαραδεκτο το λιγοτερο,τι να πω,δε ξερω....!!

Δε το γνωριζα αυτο ρε παιδια,δεν εχω δει κιολας αν ειναι κουσουρι μονο των LG η ολων των TFT της κατηγοριας των 19",αλλα,οπως και να 'χει,ειναι για μενα μια ακομη αποδειξη οτι τα αθανατα CRT monitors μας ειναι πολυυυυυυ καλυτερα απο τα TFT..!

Ας οψεται ο χωρος που "απαιτει" τετοια monitors πλεον,καθοτι τα 19αρια CRT ειναι ομολογουμενως "γουρουνια"....

Μας "εφαγε" η τεχνολογια μου φαινεται..... :mad:
 
Xμμ. Μάνο τα έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα. Άλλο τα 60 Hz που είχες στην CRT και άλλο τα 60 Hz που έχεις στην TFT. Και για να γίνω πιο κατανοητός πρέπει να δεις τον τρόπο λειτουργίας μιας CRT για να καταλάβεις γιατί χρειάζεται πολλά Hz. Στις LCD αυτό δεν χρειάζεται γιατί τα pixels δεν "σβήνουν".

Αυτό όμως που δεν κατάλαβα είναι το εξής: Κάθισες στην LG και ζαλίστηκες? Αν ναι τότε θα πρέπει να ψάξεις τους λόγους αλλού και όχι στα Hz.
 
Και εγω το ιδιο προβλημα εχω με την eizo s1911 σε 8800gtx!

Πραγματικα κουφαθηκα και εγω...τοσα λεφτα για ν με τυφλωσουν κιολας :icon_cry: Μπας και ξερει κανεις κανα κολπακι??
 
Αντωνη αυτο που λες,μου το ειπαν και δυο-τρεις αλλοι φιλοι,οτι "Άλλο τα 60 Hz που είχες στην CRT και άλλο τα 60 Hz που έχεις στην TFT"...

Μπορεις ρε φιλε,εν περιληψει,να μου εξηγησεις αληθεια τι σημαινει και γιατι συμβαινει αυτο..;

Δεν ζαλιστηκα φιλε,αλλα τα ματια μου κουραστηκαν στα 60 Hz,αντιθετως στα 75 και πολυ περισσοτερο στα 100 της CRT δεν ειχα τετοιο προβλημα....

Επισης,εχω την αισθηση οτι οι TFT οθονες απο default preset,εχουν πιο εντονο contrast και brightness,πραγμα επισης ενοχλητικο..!

Ποια η γνωμη σας..;
 
Η οθόνη στις CRT αποτελείται από τον γνωστό μας καθοδικό σωλήνα όπου στην μια άκρη του έχει ένα πολυβόλο ηλεκτρονίων (αν δεν κάνω λάθος) και στην αντίπερα όχθη (αυτή που βλέπεις εσύ) έχει μια επιφάνεια καλυμένη με φωσφορίζουν υλικό. Το πολυβόλο αυτό ξεκινάει από πάνω αριστερά και pixel-pixel φαντάσου αρχίζει να "ενεργοποιεί" τα "pixels" του φωσφόρου με κατεύθυνση από αριστερά προς δεξιά πηδώντας κάθε δεύτερη γραμμή.

Κάνει δηλαδή την 1η, την 3η, την 5η και πάει λέγοντας. Όταν φτάσει στην τελευταία ξεκινάει από πάνω πάλι άλλα αυτή τη φορά κάνει τις ζυγές γραμμές. Αυτή η διαδικασία γίνεται πολλές φορές το δευτερόλεπτο και για την ακρίβεια είναι τα hz που λες εσύ.

Ο φώσφορος όμως δεν μένει φωτεινός για πολλή ώρα αφού περάσει η δέσμη από πάνω του. Οπότε όσο πιο γρήγορα γίνεται αυτή η ανανέωση τόσο πιο σταθερή και η εικόνα.

Στις LCD είναι εντελώς άλλη η φιλοσοφία. Τα pixels τρεμοπαίζουν και αυτά άλλα μόνο για να σου δημιουργήσουν την ψευδαίσθηση του χρώματος. Δηλαδή είναι τα γνωστά RGB δίπλα-δίπλα που εσύ τα βλέπεις σαν ένα και ανάλογα με το πόση ώρα είναι "αναμένο" το κάθε ένα από τα 3 δημιουργείται και το χρώμα που βλέπεις.

Οι LCD πάσχουν από άλλα προβλήματα και αυτά είναι η γρήγορη κίνηση και το μαύρο τους. Αν έπαιξες COD4 σε "αργή" οθόνη ναι μπορεί να σε κούρασε.
 
Φιλε Mάνο με μια απλή εξήγηση τα Hz των TFT όσο αφορά την τελική ποιότητα απεικόνισης και τρέμουλο ,αντιστοιχούν σχεδόν το διπλάσιο αυτών των CRT.

Δες μια ποιοτική TFT σύγχρονο μοντέλο και θα καταλάβεις..

Μη κοιτάς τις παλαιότερες TFT.. αυτές όντως είχαν χαλια απεικόνιση.
 
shock είπε:
Xμμ. Μάνο τα έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα. Άλλο τα 60 Hz που είχες στην CRT και άλλο τα 60 Hz που έχεις στην TFT. Και για να γίνω πιο κατανοητός πρέπει να δεις τον τρόπο λειτουργίας μιας CRT για να καταλάβεις γιατί χρειάζεται πολλά Hz. Στις LCD αυτό δεν χρειάζεται γιατί τα pixels δεν "σβήνουν".Αυτό όμως που δεν κατάλαβα είναι το εξής: Κάθισες στην LG και ζαλίστηκες? Αν ναι τότε θα πρέπει να ψάξεις τους λόγους αλλού και όχι στα Hz.


+1000
 
και εγώ το 19άρι LG έχω συνδεμένο με DVI 60hz και να σας πω ότι είναι πολύ ποιο ξεκούραστο από το yamaa 19άρι που είχα στα 100hz-120hz. Μάλιστα όταν δούλευα πολύ ώρα στην CRT ζαλιζόμουν πράγμα που δεν συμβένει με την LG tft.... Επίσης ο λόγος αντίθεσης είναι 2000:1 και δεν έχω ξεπεράσει ποτέ τα 1000. Οι νέες TFT με απόκριση κάτω από 8ms είναι μια χαρά!
 
Κι οι δυο LG που εχω τωρα εχουν <8 ms response time,αλλα...

...μαλλον προτιμω 100 φορες analog απο digital σημα υστερα απο τα χθεσινα συμπτωματα..!! :D

Αλλωστε,αν μου πει καποιος οτι ειδε ορατη διαφορα με digital σημα απ'οτι με analog,εγω θα παω στο Θιβετ να μεινω για 3 χρονια,χωρις να ξυριστω και να κουρευτω καθολου και θα γυρισω να σας τρομαξω..!!! :biglaugh: :biglaugh:

Θα το ξαναδοκιμασω ομως,επειδη δε θελω να επιμενω,μηπως κι εχω αδικο,καθοτι μπορει και....να ετυχε να με κουρασε το digital σημα και τα 60 Hz του...

(Αν και δεν το νομιζω.... :D )

Ειδωμεν.... :)
 
Μάνο δύσκολα να βρεις CRT σήμερα που να παίζει καλύτερα από τις καλές TFT (δεν ξέρω για τις LG). Ακόμα και το μειονέκτημα του χρώματος έχει λυθεί και το reference αυτή τη στιγμή για τους φωτογράφους είναι μια EIZO TFT (δεν θυμάμαι μοντέλο).

Η VGA σου εσωτερικά κάνει τα πάντα ψηφιακά. Είναι λίγο δύσκολο να έχει καλύτερο σήμα η CRT μιας που τρώει μια μετατροπή από ψηφιακό σε αναλογικό το σήμα.

Με το DVI δεν έχεις extra μετατροπές και αν μιλάμε για 1-1 Pixel mapping η εικόνα είναι αυτή που "ήθελε να σου βγάλει" η VGA σου.

Το κακό είναι ότι δεν είναι όλες οι TFT καλές οπότε μην τρέχεις στο Θιβετ άδικα :)
 
Mα δεν καταλαβες καλα μαλλον Αντωνη,θα κρατησω το TFT βεβαια,απλα θα το εχω μεσω αναλογικου βυσματος στην καρτα (με καλωδιο DVI->VGA και μετατροπεα VGA->DVI :D ),ωστε να εκπεμπει στα 75 Hz...:animrolleyes:
 
Φίλε manos426f ισχύει αυτό που σου λέει ο Shock.Τα HZ στις TFT δεν ισχύουν .Μην μπερδεύεσαι με τις CRT οθόνες η τεχνολογίες τους διαφέρουν μέρα με νύχτα..Τώρα σε καμία περίπτωση δεν μπορεί μια CRT να ξεπεράσει την καθαρότητα και την ευκρίνεια μιας καλής TFT οθόνης πλέον..Το ότι κάτι σε κουράζει ίσως είναι το κοντράστ και η φωτεινότητα που λογικά στην CRT σου το είχες χαμηλό ενώ στην TFT ίσως είναι στο τέρμα (Default)...Και στην δικιά μου TFT αν ανεβάσω τέρμα την φωτεινότητα δεν μπορώ να δω για πολύ ώρα είχε μεγάλο κοντραστ και φωτεινότητα..Επίσης τα ms που λέει μια TFT είναι το χαμηλότερο που ίσως θα μπορεί να φτάσει δηλ κυμαίνεται.Τώρα το DVI δεν θα σου βγάλει καλύτερη ποιότητα στην εικόνα παρά μόνο αν βάλεις κάποια εφαρμογή που να την υποστηρίζει.Επίσης μην ανεβάζεις τα τυπικά HZ πέρα από το εργοστασιακό..Πρώτον δεν θα δεις καμία απολύτως διαφορά και δεύτερον μπορεί να σου χαλάσει η οθόνη μετά από καιρό.Η TFT είναι μονόδρομος όπως και να έχει..και δεν έχουν ακτινοβολία και είναι ποιο ξεκούραστες στο μάτι. :)
 
Τα Hz της TFT δεν έχουν καμμία απολύτως σημασία όπως άλλωστε είπαν και όλοι οι προλαλήσαντες. To στανταρ είναι 60 Hz και δεν το πειράζεις.

Για εμένα όμως το ζήτημα του CRT vs TFT (ή analog vs digital αφού το θέσατε και έτσι) δεν λύνεται έτσι απλά. Άλλωστε και στο βινύλιο αν θυμάστε, μπορεί τα νουμεράκια να δείχνανε συντριπτική υπεροχή του CD σε ποιότητα, αλλά πολλοί ακόμα και σήμερα υποστηρίζουν τον ήχο του βινυλίου.

Το θέμα είναι και υποκειμενικό εν μέρει, αν εσύ αισθάνεσαι καλύτερα με την CRT σου και ο άλλος με την TFT του, δεν τρέχει και τίποτα. Πιθανώς θέλεις κάποιον χρόνο προσαρμογής στην αρκετά διαφορετική εικόνα που δίνουν οι TFT. Προσωπικά θα κρατήσω την 19" Sony CRT που έχω τώρα μέχρι να χαλάσει. Και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι μετά θα αντιμετωπίσω και εγώ δυσκολίες προσαρμογής στα νέα δεδομένα. :)
 
Το περίμενα ότι κάποιος θα ανέφερε τη σύγκριση βυνιλίου με CD, Μόνο που εδώ είναι άλλο πράγμα όπως και να το κάνουμε. Άλλα μέτρα, άλλα σταθμά. Στον ήχο ξεκινάς από αναλογικό (φωνή, όργανα), μιξάρεις αναλογικά, γράφεις αναλογικά και αναπαράγεις αναλογικά.

Στην όλη αλυσίδα που ανέφερα δεν υπάρχει καμία μετατροπή πουθενά+η αναλογική τεχνολογία στα μέσα επεξεργασίας είχε πολλά χρόνια στην πιάτσα και ήταν δοκιμασμένη και γνωστή στους ηχολήπτες.

Όταν βγήκαν τα πρώτα CDs η ποιότητα ήταν ΠΟΛΥ χαμηλή και λογικό ήταν να υπάρχει αυτή η υπεροχή του βινυλίου. Πέρασαν πολλά χρόνια για να βελτιωθούν όλοι οι ενδιάμεσοι κρίκοι που ανέφερα παραπάνω και να πούμε ότι το Super Audio CD αν η παραγωγή είναι καλή είναι καλύτερο από ένα καλό βινύλιο σε ένα καλό μέσο αναπαραγωγής

Στην εικόνα των υπολογιστών έχουμε ένα ψηφιακό σήμα που μετατρέπεται σε αναλογικό για να εμφανιστεί στην CRT. Αυτή η αναλογικότητα το bluring είναι που βολεύει κάποιους, την έχουν συνηθίσει και δεν μπορούν να αντέξουν την απόλυτη εικόνα μιας TFT. Όλα βέβαια αλλάζουν όταν ανέβουν οι αναλύσεις π.χ 1680χ1050. Να δούμε εκεί ποιος θα πει ότι προτιμάει μια CRT από μια καλή TFT. :diablotin:
 
Συμφωνώ με τους Shock και Maddog.

Εγώ δεν γυρίζω σε CRT μια και καλόμαθα από την 22άρα. Αλλά αν είχα ένα καλό wide screen CRT SONY Trinitron monitor δεν θα έλεγα ποτέ όχι.

Είναι όλα θέμα συνήθειας. Όσον αφορά τα HZ στις TFT δεν παίζουν κανένα ρόλο. Οι ανανεώσεις ανά δευτερόλεπτο στις TFT αναφέρουν πόσες φορές ο κrύσταλλος (ακα pixel) θα ανοιγοκλείνει. Αν δεν τίθεται θέμα να αλλάξει χρώμα και παραμένει ως έχει, δεν θα μετατραπεί τίποτε. Για τον ίδιο λόγο δεν έχουμε ανάγκη για scrensavers διότι δεν υπάρχει υλικό ευάισθητο στην συνεχή ακτινοβολία του πυροβόλου ηλεκτρονίων.

Επειδή θέλω να δοκιμάσω το nullDC τώρα, αργότερα τα υπόλοιπα παίδες......
 
H εξισωση ειναι απλη

SD = CRT

HD = TFT (και λοιπες αντιστοιχες τεχνολογιες)

Δεν παιζεται Saturn σε HD,δεν παιζεται 360 σε CRT...μετρημενα κουκια...
 
Δεν είναι ακριβώς έτσι αλλά anyway. Και οι δυο τεχνολογίες έχουν τα καλά και τα κακά τους. Όταν λες ότι η TFT δέχεται μόνο 60Ηz από DVI, εννοείς ότι δεν αλλάζει από τις ρυθμίσεις των Windows? Μήπως χρειάζεται να εγκαταστήσεις κάποιους drivers για το monitor? Πάντως αυτό που ισχύει είναι ότι δεν εμφανίζεται flickering στις TFT οπότε λογικά δεν πρέπει να υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά και πάλι τα Hz έχουν τη σημασία τους.
 
Ο τρόπος λειτουργίας των δύο τύπων οθονών είναι εντελώς διαφορετικός.

Στις TFT δεν έχω πάει ποτέ πάνω από 60 HZ όσο κι αν η οθόνη τράβαγε 75άρες. Και έχω περάσει από τρία διαφορετικά μοντέλα, με το 15άρι ακόμα σε λειτουργία.

Αυτό που είχαν σαν πρόβλημα οι TFT οθόνες ήταν το responce time του εκάστοτε πάνελ. Το αργότερο που έχω είναι το 15άρι με 16ms gray 2 gray και ακόμα και εκεί δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα ghosting (τουλάχιστον που να με ενοχλεί προσωπικά) ενώ το γρηγορότερο 22άρι μου έχει 2 ms με το αντίστοιχο 19άρι στα 5. Και με τα τρία κανένα πρόβλημα και πιστέψτε με τα έχω λοιώσει στα παιχνίδια.

Οι TFT οθόνες φυσικά εκτός από το responce time χωλαίνουν στο:

1). Light bleeding καθώς η διάχυση του φωτός πίσω από το panel δεν είναι ομοιόμορφη με αποτέλεσμα κάποια σημεία να εμφανίζονται φωτεινότερα

2). Stuck - dead pixels σε σημείο παραφροσύνης, ειδικά αν το κολλημένο - πεθαμένο εικονοστοιχείο είναι στο κέντρο της οθόνης

3). Απαράδεκτη απεικόνηση μαύρου, μια και η πηγή φωτός μένει μόνιμα ανοιχτή και διαπερνάει τα pixels ακόμα και αν είναι complete shut με όλα τα sub pixes κλεισμένα.

Οπότε μάλλον τα HZ δεν παίζουν κανένα ρόλο.

Η φιλοσοφία και οι αρχές λειτουργίας των δύο τύπων είναι διαφορετικές. Είναι σαν να έχουμε κινητήρα πετρελαίου και να γκαρίζουμε γιατί τα κόκκινα αρχίζουν στις 3000 στροφές και όχι στις 6000, ή να ψάχνουμε να βρούμε που είναι τα μπουζί, τα οποία διαθέτουν μόνο οι βενζινοκάφτρες.

(Τα παραπάνω για όσους ξέρουν από αυτοκίνητα για να μην παραπονιέστε ότι το γύρισα στα γραμμόφωνα..... )
 
SD = CRTHD = TFT (και λοιπες αντιστοιχες τεχνολογιες)
Άν μιλάς για τηλεοράσεις, έχω πάντως δει 32" HD Ready τηλεόραση σε CRT. (Μία της Samsung και μία της Philips).
 
Οι Samsung ερχονται με τραγικα προβληματα γεωμετριας (τις οποιες τσεκαρα και ο ιδιος)

Η Philips δεν θυμαμαι να εχει βγαλει CRT 720p

Ειμαι σιγουρος οτι εβγαλε η Sony αλλα αποδειχτηκε οτι το πολυβολο δεν πιανει ικανοποιητικες ταχυτητες σαρωσης (ειναι πολλες οι γραμμες και μαλιστα progressive) και θελει και ενα υποσταθμο της ΔΕΗ :D
 
Πίσω
Μπλουζα