Σάντα Μπάρμπαρα (Santa Barbara)

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
74
Σάντα Μπάρμπαρα (Santa Barbara, 1984-93), ΕΡΤ2 & MEGA


Πρεμιέρα: 1988 (ΕΡΤ2) & Δευτέρα 5/2/1990 (MEGA)


capwells21jpgnb9.jpg


15730856me3.jpg
ec2nh0.jpg


Παίχτηκε στην Ελληνική τηλεόραση το 89,90,91..Έμοιαζε στην υπόθεση πολύ με την σειρά δυναστεία αλλά βεβαίως με πολύ χαμηλότερο buget..Σχέσεις,μίση,διαπλοκές,κομπίνες..όλα στην υπηρεσία του έρωτα και του χρήματος..Ονόματα τα οποία έμειναν χαραγμένα στην μνήμη μας μετά από τόσα χρόνια,ονόματα όπως η Andie Klein η Lisa Fenimore Castillo η Gina και Keith η Kelly η Θεά...τα λόγια είναι περιτά η Eden και ο Cruz ο Mason και η Julia όλοι τους στο παιχνίδι των εντυπώσεων το οποίο καθήλωσε εκατομμύρια θεατές σε όλο τον κόσμο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλα μιλαμε για φοβερη σειρα ,απο τις αγαπημενες μου,ο μεισον μορφη,αλλαζαν και οι ηθοποιοι βεβαια,ειχε και κανα δυο θεες ακομη θα ελεγα :)
 
Και εμένα ο Μεισον ήταν ο αγαπημένος μου χαρακτήρας...Υποχθόνιος ερωτήλος πονηρός πάντα με ένα πονηρό χαμόγελο όλα τα είχε ο άτιμος!!!!
 
Τον Μεισον τον αντικατεστησε συμπτωματικα στις τελευταιες σεζον ο σουπερ κακος "Ανταμ" της Δυναστειας Gordon Thomson

gh085qv3.jpg
 
Την εβλεπα...αυτο που θυμαμαι πιο πολυ ηταν το ζευγαρι Κρουζ - Ιντεν...(και την αδερφη της την Κελλυ).
 
Ο πρωτος mason θεος!!!

λατρευα την ειρωνια και τον κυνισμο του!:inlove:

και το καλυτερο ζευγαρι ηταν μεισον+μαιρη.. θυμαμαι οτι καθομουνα μπροστα απο το βιντεο, και εγραφα μονο τις σκηνες που ηταν οι δυο τους..

φυσικα, οι κασσετες εξαφανιστηκαν, αλλα προσφατα πετυχα στο youtube αυτη την τυπισσα που εχει ανεβασει σκηνες κ εχει φτιαξει κ amv για τα δυο τους..

εδω η μαιρη εχει αρχισει να παραδεχεται πως ο μεισον την τρελαινει, και του το εξομολογειται..

http://uk.youtube.com/watch?v=7Cobc0Wd9o0

για τους πιο μαζοχες, υπαρχει κ η σκηνη του θανατου της, φρικη, την πλακωσε μια φωτεινη επιγραφη απο ενα τεραστιο "C" (το αρχικο των Capwell)

πολυ κλαμα!!

κρουζ και ιντεν δεν τους πηγαινα καθολου, με αηδιαζανε που το κανανε παντου κ που πασαλειβοντουσαν με διαφορα π.χ. ζουμια απο αστακο και γλυφανε ο ενας τον αλλον..

ηταν λιγο του ματς για ενα γυμνασιοκοριτσο του τοτε..:eek:
 
Kαστίγιο δαγκωτό. τρελό γέλιο στο ρόλο του μπάτσου και αγωνία με την σχεδόν συνέχεια απειχθείσα eden (γέλια)
 
Και ο πατέρ-φαμίλιας Σι Σι και η τρελόγκα Τζίνα.
 
Η τζινα!!! λολλλ!!

πλακα πλακα, ηταν σουπερ σαπουνοπερα..

εβλεπα τα βιντεακια στο youtube, και επαθα σοκ με τα ρουχα και τα μαλλια, δεν το θυμομουνα τοσο 80τιλα για να ειμαι ειλικρινης..:animeek:
 
Ωπα! Exetlaios να ένας ομοιδεάτης σου! Βέβαια αντί για efxaristo αρκείτε στο thanks! :D
 
akmakas είπε:
capwells21jpgnb9.jpg
15730856me3.jpg
ec2nh0.jpg


Παίχτηκε στην Ελληνική τηλεόραση το 89,90,91..Έμοιαζε στην υπόθεση πολύ με την σειρά δυναστεία αλλά βεβαίως με πολύ χαμηλότερο buget..Σχέσεις,μίση,διαπλοκές,κομπίνες..όλα στην υπηρεσία του έρωτα και του χρήματος..Ονόματα τα οποία έμειναν χαραγμένα στην μνήμη μας μετά από τόσα χρόνια,ονόματα όπως η Andie Klein η Lisa Fenimore Castillo η Gina και Keith η Kelly η Θεά...τα λόγια είναι περιτά η Eden και ο Cruz ο Mason και η Julia όλοι τους στο παιχνίδι των εντυπώσεων το οποίο καθήλωσε εκατομμύρια θεατές σε όλο τον κόσμο.
Mηπως θυμάται κανέις το όνομα της ηθοποιού στιν τελευταία photo δεξιά;

Thanks

D
 
Εδωσα στο google "imdb santa barbara" και μου εδωσε τα στοιχεια της σειρας - και μιας και η ηθοποιος που ψαχνεις ηταν η Eden - το ονομα της ειναι Marcy Walker.

Περισσοτερα για την κυρια αυτη θα βρεις στη wiki αλλα και σε μια σελιδα με videos απο τη σειρα.
 
telamonas.stokos είπε:
Εδωσα στο google "imdb santa barbara" και μου εδωσε τα στοιχεια της σειρας - και μιας και η ηθοποιος που ψαχνεις ηταν η Eden - το ονομα της ειναι Marcy Walker.
Περισσοτερα για την κυρια αυτη θα βρεις στη wiki αλλα και σε μια σελιδα με videos απο τη σειρα.
telamonas.stokos σε ευχαριστώ πολύ...πω πω...θυμάμαι πιτσιρικάς έλιωνα κυριολεκτικά για την εν λόγο ηθοποιό :) )
 
Και εγώ μεγάλο σκάλωμα με τη σειρά...Ακόμα ψάχνω επεισόδια στο διαδίκτυο, έχω σταθεί αρκετά τυχερός ως τώρα. Μου άρεσε που είχε μάυρο χιούμορ με το σαρκαστικό Μέισον και - αν και σουρρεαλιστική μερικές φορές- δεν ήταν το όλο στόρι για αγάπες και λουλούδια μονίμως!!!
 
Η αγαπημένη μου σαπουνόπερα ever! Κρυφά απο τον πατέρα μου άνοιγα την τηλεόραση τα μεσημέρα για να την δω. Είχα γράψει τα περισσότερα επεισόδια σε videoκασσέτες αλλά δυστυχώς και με το πέρασμα του χρόνου και με την μετακόμιση, κασσέτες γιοκ! Ααααχ και να τα έβρισκα πάλι.

Έδειξε τα επεισόδια μέχρι το τέλος? Θυμάμαι νομίζω μέχρι εκεί που έφυγε η Eden (Marcy Walker) που πυροβόλησε την μάνα της...ήταν η ίδια εποχή με τότε που είχα πάθει νομίζω αμνησία και έκανε κάποια Lisa?
 
Στην Αμερική ο ρόλος της ΄Ηντεν έφτασε στο τέλος της στα 1991(εδώ στα 1996),όταν είχε υποστεί διχασμό προσωπικότητας(είχε γίνει η κοπέλα που πριν από πολλά χρόνια περιφερόταν σαν κλέφτρα στα καζίνο της Ευρώπης μαζί με τον συνεργό της.Μπροστά στα μάτια της μητέρας της και παρά τις προσπάθειες του Κρουζ να τη σώσει έπεσε από τον γκρεμό.Το πτώμα της δε βρέθηκε .Ο διχασμός της βασιζόταν στο γεγονός ότι όταν ήταν μικρή είχε πιάσει την μάνα της να ερωτοτροπεί με τον Λάιονελ Λόκριντζ και όταν αυτή σε κάποια άλλη φάση πνιγόταν δεν την βοήθησε και την άφησε,έτσι νόμιζε,να πνιγεί.Η Σοφία όμως επέζησε.Μάλιστα στα πρώτα επεισόδια της σειράς τριγύριζε ως άντρας στη σειρά(Ντόμινικ,με μουστάκι,γένια,αλλά αποκαλύφθηκε

λόγω ενός σεισμού).

Τέλος πάντων,λίγο καιρό μετά ο θάνατο της ΄Ηντεν μια άλλη κοπέλα που έμοιαζε πολύ στην Ήντεν,ζωγράφος,έφθασε στη Σάντα Μπάρμπαρα.Τελικά αποκαλύφθηκε ότι ήταν η ΄Ηντεν με μια καινούρια προσωπικότητα,αλλά μην νομίζετε ότι έμεινε σ αυτήν την προσωπικότητα...Ο στόχος της ήταν να εκδικηθεί την μάνα της για τον κατά λάθος πυροβολισμό του αδερφού της Τσάνινγκ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

΄Ετσι η ΄Ηντεν ...πήρε...την προσωπικότητα του αδερφού της και έγινε άντρας...(χαρακτηριστική είναι η σκηνή που λέει στην μάνα της πόσο απαλό είναι το δέρμα της...)και την πυροβόλησε.Μετά έφυγε σαν κύριος αφήνοντας αιμόφυρτη τη Σοφία και με μια λίμο εγκατέλειψε τη Σάντα Μπάρμπαρα για πάντα.

Λίγο καιρό μετά ο Κρουζ πήρε χαρτιά διαζυγίου.Ο Κρουζ θα εγκατέλειπε τη σειρά ένα χρόνο ετά και αφού είχε προηγηθεί η σχέση του με την αδερφή της ΄Ηντεν Κέλλυ.Πήρε στην πλάτη του ένα έγκλημα για να σώσει την χαμένη από χρόνια κόρη του.Η Μάρσυ Γουόκερ για την ερμηνεία της το 1991-η πολλαπλώς διχασμένη Ήντεν -πήρε ΕΜΜΥ.

Αυτά.Ελπίζω κάπως να διαφώτησα.
 
Θυμάστε έναν λέτσο που ήταν μπάρμαν και ήταν σαν μπαμπουίνος. Και έδινε πληροφορίες στον Κρουζ κλπ.

Μου άρεσε που μετά από κάποια επεισόδια μας τον κάνανε διανοούμενο. Και καλά είχε ένα κρυφό δωμάτιο το οποίο ήταν μέσα στην χλίδα. Και ήταν και γιος πλουσίων κλπ.

Τι κάνουν οι σεναριογράφοι για να κρατήσουν το ενδιαφέρον του κόσμου.
 
Πίσω
Μπλουζα