Σαγιονάρες !!

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Τις θυμαστε τις παρακατω ,πολυ χαρακτηριστικο το σχεδιο,νομιζω φοριοντουσαν πολυ και παντου.


Περισσοτερο παραλια,εβγαλα και το αποκατω γιατι εκει κοβονταν lol...


 


attachment.php


 


attachment.php
 
Τα καλοκαιρια κυκλοφορουσα αποκλειστικα με σαγονιαρες, τοσο στο σπιτι, οσο και στην γειτονια που παιζαμε παιχνιδια. Το ιδιο και τα αλλα κοριτσια.

Απορω.. πως με βολευαν και στο τρεξιμο και τα μηλα (στο λαστιχακι τις βγαζαμε) και σε ολα τα παιχνιδα γενικα.

Φυσικα οποια επαιρνε καινουργιες.. καμαρωνε για μερες. Ηταν και ανθεκτικες.. ενα καλοκαιρι το εβγαζαν ανετα
 
Tις περισσοτερες τουμπες,σουπες τις λεγαμε τοτε απο αυτες τι παθαιναμε,μεχρι και ποδηλατο καναμε!


Οταν ιδρωνε το παιδι ,τοτε εφευγε αλλου η σαγιοναρα αλλου εσυ..
 
Απαραίτητο αξεσουάρ η σαγιονάρα για το καλοκαίρι. Θυμάμαι μου προκαλούσε γέλιο όταν έβλεπα μερικούς Γερμανούς τουρίστες να φορούν σαγιονάρα/πέδιλο με άσπρη κάλτσα. Επίσης αξιομνημόνευτα είναι και τα ξύλινα τσόκαρα που ήταν στη μόδα την δεκαετία του 80. Όταν περπατούσες έκαναν θόρυβο.
 
Μόλις πρόσφατα φόρεσα για πρώτη φορά το συγκεκριμένο σχέδιο, και φυσικά πετάχτηκε. Τελείως άβολο για τα πόδια μου.
 
Η καφέ πλαστική ανδρική σαγιονάρα που είναι;

bestprice.jpg

(πηγή φωτό: bestprice.gr)

Ήταν σαν και αυτή αλλά όπου γραμμούλες είχε τρυπούλες. Επίσης διάβασα ότι έδινε σαγιονάρες ο στρατός παρόμοιες με της φωτογραφίας μάρκας Buffalo. Ισχύει;
 
Iσχυει ισχυει και bufallo και στρατος!
 
Γιατί ρε παιδιά ρετρό η σαγιονάρα? Κοντεύει να γίνει επίσημο υπόδημα στην Ελλάδα το καλοκαίρι. Και τις απεχθάνομαι (αρνούμαι να φορέσω). Βέβαια παλιά θυμάμαι ότι για γυναίκες ήταν συνηθισμένο να υπάρχει μια τεράστια μαργαρίτα εκεί που ενώνονταν τα πλαϊνά πριν το μεγάλο δάχτυλο, και αυτό ίσως είναι ρετρό.

Οι καφέ αντρικές σαγιονάρες με τις τρυπίτσες πολύ με βόλευαν (δεν μιλάμε για κομψότητα και εμφάνιση, τελείως άχαρο πατούμενο, αλλά βολικό). Ήταν και πάμφθηνες. Υπάρχουν ακόμη? Ήταν πράγματι πολύ συνηθισμένες μέχρι που εμφανίστηκαν οι μπλε (θυμάμαι η πρώτη μάρκα μπλε ήταν Pegasus)
 
Και εδώ αναφορά στις σαγιονάρες Πήγασος :D
 
Respect στη σαγιονάρα! Μακράν το πιο κλασικό υπόδημα, όλων των εποχών!

Μερικές από τις ρετρό χρήσεις αναφέρθηκαν ήδη (τρέξιμο, μήλα, κουτσό, ποδηλασία) - εγώ απλά να προσθέσω ότι ήταν προαπαιτούμενες σε θάλασσες που δεν ήξερα το βυθό τους ή όταν είχε αχινούς! :D

Κατά τ' άλλα να πω ότι ακόμα και σήμερα, φοράω την πιο κομψή εκδοχή τους κατά τη διάρκεια των καλοκαιρινών μηνών, καθώς είναι ό,τι καλύτερο για τη ζέστη! :)

P.S. Για την ιστορία και μόνο, να σας πω ότι πριν 2-3 χρόνια έχω πάει Σ/Κ στη Χαλκιδική και λίγο οι φίλοι, λίγο κάτι λάθος υπολογισμοί, κατορθώνω να μην προλάβω να περάσω από το σπίτι....

Οπότε σκάω μύτη στο γραφείο με σαγιοναρούλες ροζ και τυρκουάζ t-shirt & χαβανέζικη βερμούδα στην ίδια απόχρωση!

Περιττό να σας πω αντιδράσεις! :biglaugh:
 
D@redevil είπε:
Οπότε σκάω μύτη στο γραφείο με σαγιοναρούλες ροζ και τυρκουάζ t-shirt & χαβανέζικη βερμούδα στην ίδια απόχρωση!
Nα δω φωτο με αυτη την αμφιεση και να πεσω κατω...:tongue::biglaugh:
 
stayros είπε:
Nα δω φωτο με αυτη την αμφιεση και να πεσω κατω...:tongue::biglaugh:
Έχεις το λόγο μου - σε καλοκαιρινή ρετροσυνάντηση εδώ, θα βάλω ειδικά αυτά τα ρούχα, για να τα δεις! :D

ΚΑΙ τη ΡΟΖ σαγιονάρα! (μη με βάζεις τώρα να τραβάω φωτό της σαγιονάρας - γύρισα από ταξίδι και είμαι πτώμα! :D )
 
Πληροφοριακα η σαγιοναρα του πρωτου ποστ ειναι 30 χρονων at least. :D
 
Οι σαγιονάρες ήταν για μένα άβολες γιατί με ενοχλούσαν στο λαστιχάκι μπροστά στα δάχτυλα. Προτιμούσα κανονικές παντοφλίτσες...
 
D@redevil είπε:
Μερικές από τις ρετρό χρήσεις αναφέρθηκαν ήδη (τρέξιμο, μήλα, κουτσό, ποδηλασία) - εγώ απλά να προσθέσω ότι ήταν προαπαιτούμενες σε θάλασσες που δεν ήξερα το βυθό τους ή όταν είχε αχινούς! :D
Αυτές είναι οι politically correct χρήσεις. :p

Ας προσθέσουμε και τις εξής λίαν σημαντικές αλλά μη πολιτικώς ορθές: "βρέξιμο" στον πισινό άτακτου παιδιού και εκτόξευση σε ενοχλητική γάτα/σκύλο που δεν σε αφήνει να κοιμηθείς. :diablotin:
 
Και πεταμα σε κανα δεντρο να φαμε κανα συκο!

 

Βασικα δεν πρεπει να το'χα κανει ποτε,lol.
 
Οι πρώτες σαγιονάρες που γνώρισα ήταν αυτές οι καφέ Buffalo, περίπου σαν τις στρατιωτικές που φαίνονται πιο πριν. Βασικό τους μειονέκτημα η "μαυρίλα" που έβγαζαν στα πόδια μετά από πολύωρη χρήση (για μυρωδιά δεν το συζητάω καν), και το ότι στη σόλα τους, που είχε κάποια κενά, σφηνώνονταν πετραδάκια όταν περπατούσες πάνω σε γαρμπίλι,με αποτέλεσμα να πρέπει να τις ξεσφηνώσεις με ένα καρφί ή κάτι τέτοιο.

Τα πλαϊνά συχνά κόβονταν και γενικά η ποιότητα ήταν... της πλάκας.Bέβαια οι στρατιωτικές είναι καλύτερες, λόγω προδιαγραφών.

Μετά το 85 άρχισαν οι σαγιονάρες στυλ "Πήγασος", μπλε χρώματος συνήθως, με μια φαρδιά "φάσα" κάθετα με το πόδι. Το μειονέκτημα αυτών ήταν ότι όταν βρεχόταν το πόδι συνήθως γλύστραγε και προχώραγε όλο προς τα μπρος, μισοβγαίνοντας έξω από τη σαγιονάρα.

Οι σαγιονάρες "δίχαλο" ήταν πάντα και διαχρονικές και unisex, αλλά είχαν τη χαλαρότερη συγκράτηση του ποδιού. Γι αυτό, με τα χρόνια η διχάλα έγινε από πιο φαρδύ υλικό, και που να μην ξεχειλώνει, ταυτόχρονα έγινε "σκαφτή" και η σόλα, κι έτσι γίναν πιο σταθερές στο πόδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι Buffalo ήταν κλασική αξία στα μέσα της δεκαετίας του 80. Σε κάποια φάση στην οικογένειά μου τις φορούσαμε όλα τα άρρενα μέλη. Δεν ξέρω αν βγαίνουν ακόμα, έχω να τα δω σε μαγαζί πολύ καιρό. Οι διχαλωτές δεν με βόλευαν ποτέ ούτε αυτές σε στυλ Πήγασος (δεν ήξερα ότι λεγότανε έτσι) νομίζω ότι αυτές διαλυότανε πιο εύκολα από τις Buffalo.Στη αεροπορία που υπηρέτησα εγώ (το 2005-6) μας έδιναν σε στυλ Πήγασος χωρίς ένδειξη μαρκας μόνο το ΠΑ επειδή όμως δεν έφταναν για όλους (κλασσικά) αυτοί που δεν πρόλαβαν πήραν admiral (καλό ε ;) ) οπότε πιθανολογώ ότι και οι "ΠΑ" admiral ήταν αλλά ειδική παραγγελία.
 
Thor είπε:
.Στη αεροπορία ...αυτοί που δεν πρόλαβαν πήραν admiral
Οπότε αντίστοιχα οι του ναυτικού θα έπρεπε να παίρνουν φτερωτούς Πήγασους, αλλά απ' όσο θυμάμαι δεν παίρναμε τίποτε (1989-90). Δεν ξέρω βέβαια γι' αυτούς που υπηρετούσαν σε πλοία, εγώ την έβγαλα στο Ναύσταθμο (δεν είχα βύσμα, απλώς μπόλικα χρόνια στην πλάτη και μεταπτυχιακό).
 
elephadas είπε:
Οπότε αντίστοιχα οι του ναυτικού θα έπρεπε να παίρνουν φτερωτούς Πήγασους, αλλά απ' όσο θυμάμαι δεν παίρναμε τίποτε (1989-90). Δεν ξέρω βέβαια γι' αυτούς που υπηρετούσαν σε πλοία, εγώ την έβγαλα στο Ναύσταθμο (δεν είχα βύσμα, απλώς μπόλικα χρόνια στην πλάτη και μεταπτυχιακό).
Χαχα κάπως έτσι. Ίσως βέβαια φταίει ότι τότε αρχήγός ο ΓΕΕΘΑ ήταν ναύαρχος...
 
Πίσω
Μπλουζα