Σαν Σήμερα...στον Ελληνικό Κινηματογράφο

Πρεμιέρες σαν σήμερα στον Ελληνικό Κινηματογράφο...

 


30 Οκτωβρίου 1961 "Αλοίμονο στους νέους" , "Ο σκληρός άνδρας" , "Επικίνδυνη αποστολή"



30 Οκτωβρίου 1967 "Ο 13ος"



30 Οκτωβρίου 1972 "Ο πρίγκηπας της αγοράς" , "Ο άγνωστος εκείνης της νύχτας"



30 Οκτωβρίου 1974 "Εσμέ η Τουρκοπούλα"


 


Επίσης , σαν σήμερα 30 Οκτωβρίου 2013 έφυγε από τη ζωή ο σκηνοθέτης Νίκος Φώσκολος


925.jpg


922.jpg


921.jpg


924.jpg


926.jpg


923.jpg
 
Πρεμιέρες σαν σήμερα στον Ελληνικό Κινηματογράφο...

 


31 Οκτωβρίου 1960 "Πόθοι στα στάχυα" , "Στην Κύπρο άρχισε η αγάπη μας"



31 Οκτωβρίου 1966 "Έχω δικαίωμα να σ' αγαπώ" , "Ο Μελέτης στην Άμεσο δράση"


930.jpg


928.jpg


929.jpg
 
Πρεμιέρες σαν σήμερα στον Ελληνικό Κινηματογράφο...

 


1 Νοεμβρίου 1965 "Ο επαναστάτης" , "Η στοργή"



1 Νοεμβρίου 1966 "Το μυστικό μιας μητέρας"



1 Νοεμβρίου 1971 "Ζητείται επειγόντως γαμπρός" , "Ο Μανωλιός στην Ευρώπη"


932.jpg


933.jpg
 
Πρεμιέρες σαν σήμερα στον Ελληνικό Κινηματογράφο...

 


2 Νοεμβρίου 1959 "Ταξίδι με τον έρωτα"



2 Νοεμβρίου 1964 "Πικρή μου αγάπη" , "Συγχώρεσε με αγάπη μου"



2 Νοεμβρίου 1970 "Ένας χίππυς με τσαρούχια" , "Τρελά κορίτσια απίθανα αγόρια"



2 Νοεμβρίου 1981 "Οι απέναντι"


 


Επίσης , σαν σήμερα 2 Νοεμβρίου 2008 έφυγε από τη ζωή ο ηθοποιός Σταύρος Ξενίδης


936.jpg


937.jpg


935.jpg
 
Πρεμιέρες σαν σήμερα στον Ελληνικό Κινηματογράφο...

 


3 Νοεμβρίου 1952 "Ο γρουσούζης"



3 Νοεμβρίου 1958 "Μακριά απ' τον κόσμο"



3 Νοεμβρίου 1969 "Κορίτσια στον ήλιο" , "Αγωνία" , "Στον ίλιγγο της ζωής"



3 Νοεμβρίου 1983 "Ρεμπέτικο" , "Χωρίς μάρτυρες"


 


Επίσης , σαν σήμερα 3 Νοεμβρίου 1922 γεννήθηκε ο ηθοποιός Σπύρος Καλογήρου


939.jpg


942.jpg


941.jpg


944.jpg


943.jpg


940.jpg
 
Γράψτε κάτι...Πρεμιέρες σαν σήμερα στον Ελληνικό Κινηματογράφο...

 


4 Νοεμβρίου 1963 "Τερέζα" , "Όλα και τη ζωή μου ακόμα" , "Εμείς τα μπατιράκια"



4 Νοεμβρίου 1968 "Η ώρα της οργής" , "Η αγάπη μας"



4 Νοεμβρίου 1982 "Άγγελος"


950.jpg


949.jpg


948.jpg


946.jpg


947.jpg
 
Εκείνη η ορθογώνια κυρία πάνω αριστερά στην "Τερέζα" είναι μια εικόνα παρμένη ατόφια από την απλή πραγματικότητα της ζωής? Θα της έλεγα, αντί να γυρνάει ημίγυμνη σε αφίσες του παλαιοελληνικού κινηματογράφου, να επισκεφτεί όσον τάχιστα έναν ορθοπεδικό, η αν προτιμάτε ορθοπαιδικό, διότι αυτό δεν είναι φυσιολογικό σχήμα, θα της μείνει κουσούρι. Υποθέτω θα είναι το "Τζούλια" από το "Τζούλια εντ παρτενέρ" (πως μου αρέσει το αγγλογαλλικό συνονθύλευμα του ονόματος!). Ο παρτενέρ δεν αξίζει όνομα, μια που φαντάζομαι θα ήταν απλώς ένας μουσκουλάτος μαντράχαλος που θα πέταγε την Τζούλια δώθε-κείθε με ακροβατικό τρόπο. Θαρρώ βλέπω το χέρι του να πιάνει την κα. Τζούλια από ένα σημείο που ένας ευγενής κύριος δεν πιάνει μια καθώς πρέπει κυρία εκτός αν βρίσκονται σε ιδιαίτερες στιγμές. Η οδαλίσκη από κάτω θα είναι η κορυφαία χορεύτρια Βίκυ Τζινιέρι (πώς λέγαμε Μάσσιμο Ρανιέρι? έτσι).

Ρίτα Μουσούρη (και Χρ. Νέζερ) εσείς? Την κουνιάδα της Μιράντα Μυράτ (και τον Μακρή) εμείς, θα σκέφτηκαν ο ανορθόγραφος ΝέστΩρας Μάτσας, δημιουργός της επόμενης ταινίας. Και βάλανε και ολίγον από Καμπανέλλη. Και υπερείχε κι από όνομα, διότι μια ταινία ονόματι "Όλα και τη ζωή μου ακόμη" υπόσχεται δάκρυ πιο κορόμηλο από μια απλή "Τερέζα" που μέχρι και κωμωδία θα μπορούσε να κρύβει από κάτω της. Από κλαψιάρικους ηθοποιούς ήταν και οι δύο ισότιμες, αλλά η δεύτερη φαντάζομαι θα απευθυνόταν σε πιο εκλεπτυσμένο κοινό που θα έκλαιγε σε δαντελένιο μαντηλάκι, διότι μια κυρία Νάντια Κωνσταντοπούλου σε μουσική Μωράκη εχει κάτι το αριστοκρατικόν, όχι σαν τη λαϊκατζαρία Σπύρος και Ζωή Ζαγοραίου που φωνάζει πλεμπάγια από μακρυά. Άλλωστε και το θέμα φέρνει προς Δελησταύρου και υιός ("Μια γυναίκα καταπιέζει τα συναισθήματά της για έναν άντρα νεότερό της, όταν συνειδητοποιεί ότι με τον ίδιο άντρα είναι ερωτευμένη και η κόρη της") και για να νταραβερίζεται με τεκνό η "γυναίκα" θα πρέπει να ήταν πλούσια (ηλίθιοι ήταν οι ζεν πρεμιέ να ενδιαφέρονται για ώριμες φτωχές? χώρια που οι ανήθικες ώριμες ήταν πάντα πλούσιες, οι ώριμες φτωχές ήταν βράχοι ηθικής διότι και να θέλαν τι μπορούσαν?), ενώ οι χαρακτήρες της Τερέζας είναι φτωχαδάκια. Αναρωτιέμαι όμως πως μοιράζονταν οι ρόλοι. Δεν μπορεί η μαμά της ερωτευμένης κόρης να ήταν η Σύλβα, που ήταν μια δεκαετία μόνο μεγαλύτερη από την Καλατζοπούλου (η Σύλβα γεννημένη το 1936, η Μ.Κ. το 45 ή το 47), άρα πρέπει να ήταν η Μυράτ. Αλλά η Μιράντα δεν είναι ντυμένη σαν μεσήλιξ κυρία που λιγουρεύεται νεαρούς, και άλλωστε αυτή που κλαίει και λιποθυμάει στις φωτό είναι η Σύλβα. Την έχετε δει? Ποια είναι η ακόρεστη αλλά φιλόστοργη μαμά?
 
Πρεμιέρες σαν σήμερα στον Ελληνικό Κινηματογράφο...

 


5 Νοεμβρίου 1957 "Έχει θείο το κορίτσι"



5 Νοεμβρίου 1962 "Παγίδα" , "Ο γαμπρός μου ο δικηγόρος"



5 Νοεμβρίου 1973 "Ιωάννης ο βίαιος" , "Ταγκό 2001"


952.jpg


953.jpg
 
Πρεμιέρες σαν σήμερα στον Ελληνικό Κινηματογράφο...

 


6 Νοεμβρίου 1950 "Έλα στον θείο"



6 Νοεμβρίου 1961 "Ποια είναι η Μαργαρίτα"



6 Νοεμβρίου 1967 "Αχ αυτή η γυναίκα μου" , "Τρελός παλαβός και Βέγγος" , "5 γυναίκες για έναν άνδρα"



6 Νοεμβρίου 1972 "Αναζήτηση" , "Καυτή εκδίκηση του σεξ"



6 Νοεμβρίου 1986 "Τηλεκανίβαλλοι" , "Κλεφτρόνι και τζέντλεμαν"



6 Νοεμβρίου 1992 "Πάνω κάτω και πλαγίως"


955.jpg


959.jpg


957.jpg


960.jpg


956.jpg


958.jpg
 
Πρεμιέρες σαν σήμερα στον Ελληνικό Κινηματογράφο...

 


7 Νοεμβρίου 1960 "Χριστίνα"



7 Νοεμβρίου 1966 "Δάκρυα για την Ηλέκτρα" , "Μην αδικήσεις ορφανή" , "Η Κλεοπάτρα ήταν Αντώνης" , "Πόθοι στον καταραμένο βάλτο"


 


Επίσης σαν σήμερα 7 Νοεμβρίου 1913 και 1917 γεννήθηκαν ο σκηνοθέτης Αλέκος Σακελλάριος και ο ηθοποιός Τίτος Βανδής αντίστοιχα , ενώ σαν σήμερα 7 Νοεμβρίου 2010 έφυγε από τη ζωή η ηθοποιός Σμάρω Στεφανίδου


968.jpg


963.jpg


965.jpg


967.jpg


966.jpg


964.jpg


962.jpg
 
Πρεμιέρες σαν σήμερα στον Ελληνικό Κινηματογράφο...

 


8 Νοεμβρίου 1954 "Ο δρόμος με τις ακακίες"



8 Νοεμβρίου 1965 "Εγκατάλειψη" , "Τα δίχτυα της ντροπής"



8 Νοεμβρίου 1968 "Αφροδίτη"



8 Νοεμβρίου 1971 "Η χαραυγή της νίκης" , "Κατάχρηση εξουσίας" , "Η ιδιωτική μου ζωή"



8 Νοεμβρίου 1984 "Λούφα και παραλλαγή"



8 Νοεμβρίου 1991 "Ήσυχες μέρες του Αυγούστου"


970.jpg


973.jpg


972.jpg


975.jpg


971.jpg


974.jpg
 
Με το ύφος που έχει ο Τζώρτζης στην κίτρινη φωτογραφία περιμένανε να τον επιβάλουν ως "τον νέο πρωταγωνιστή"? Αρκεί να σκεφτούμε το πρόσωπο του Κούρκουλου σε παρόμοιες σκηνές... :)

Μέρα Τζώρτζη όμως αυτή αφού δευτεραγωνιστούσε και στην "εγκατάλειψη" (όπου περιέργως αναφέρεται και ο Παπαχρήστος άρα θα έπαιζε κάποιο ρόλο, δεν ήταν απλώς ένας αστυνομικός ή στρατιωτικός που είχε μια σύντομη σκηνή).

Κουνελάκη και Βουρνάς μαζί μου θύμισαν το έργο της Μαριέττας Ριάλδη "Καφέ Σαντάν" όπου τους είχα δει να πρωταγωνιστούν μαζί (και για πρώτη φορά, διότι το εμπορικό θέατρο δεν με πολυενδιέφερε, στην παράσταση είχα πάει λόγω Ριάλδη που μόλις είχε αφήσει το μικροσκοπικό θεατράκι τής οδού Ακαδημίας στο οποίο είχα πάει αρκετές φορές)
 
Πρεμιέρες σαν σήμερα στον Ελληνικό Κινηματογράφο...

 


9 Νοεμβρίου 1953 "Η Ωραία του Πέραν"



9 Νοεμβρίου 1959 "Κρυστάλλω"



9 Νοεμβρίου 1964 "Δρόμος χωρίς σύνορα" , "Θα σε κάνω βασίλισσα" , "Αθήνα ώρα 12"



9 Νοεμβρίου 1970 "Να τανε το 13 να πεφτε σε μας" , "Ο Αστραπόγιαννος" , "Αμαρτωλές τσιγγάνες"



9 Νοεμβρίου 1984 "Ο έρωτας του Οδυσσέα"


 


Επίσης , σαν σήμερα 9 Νοεμβρίου 1923 γεννήθηκε η ηθοποιός Ελένη Χατζηαργύρη


 


Σήμερα συμπληρώνεται ένας χρόνος ακριβώς που άνοιξα το θέμα αυτό , όπως και το "Σαν σήμερα στην Ελληνική Τηλεόραση" , 10 Νοεμβρίου 2015. Και κάπου εδώ θα ήθελα να ρωτήσω τους διαχειριστές , να τα συνεχίσω κανονικά; Αν τα συνεχίσω (κανένα πρόβλημα από μένα) , τα στοιχεία είναι σχεδόν τα ίδια δεν άλλαξαν και δεν θα αλλάξουν οι ημερομηνίες και θα επαναλαμβάνονται. ότι θέλετε πείτε μου δεν έχω πρόβλημα. Ευχαριστώ πολύ!

984.jpg


982.jpg


980.jpg


981.jpg


979.jpg


983.jpg


978.jpg


977.jpg
 
Αχ, τώρα πολύ συγκινήθηκα... Λοιπόν... Στην "Ωραία του Πέραν" ο μπαμπάς της κοπέλας είναι ο Ρένος Βρεττάκος. Ήταν αδελφός της γιαγιάς μου και ηθοποιός του θεάτρου. Δεν τον γνώρισα ποτέ γιατί πέθανε όταν ήμουν πολύ μικρή και με βάφτισε η γυναίκα του. Μια και μοναδική φορά έχω δει την ταινία στο NEW CHANNΕL!!! Πολλά χρόνια πριν... Είχε πεθάνει και η γιαγιά μου και έπαθα ένα σοκ όταν τον είδα στην οθόνη. Γιατί τον γνώρισα από παλιές φωτό που είχα δει και γιατί είχε τα ίδια ακριβώς μάτια με τη γιαγιά μου. Καταπράσινα. Τα οποία μάτια δεν κληρονόμησαν ούτε η μαμά μου και η θεία μου, ούτε κανένας από εμάς τα εγγόνια. Πολύ κρίμα. Τι μου θυμίσατε...
 
tonytony είπε:
.....
Σήμερα συμπληρώνεται ένας χρόνος ακριβώς που άνοιξα το θέμα αυτό , όπως και το "Σαν σήμερα στην Ελληνική Τηλεόραση" , 10 Νοεμβρίου 2015. Και κάπου εδώ θα ήθελα να ρωτήσω τους διαχειριστές , να τα συνεχίσω κανονικά; Αν τα συνεχίσω (κανένα πρόβλημα από μένα) , τα στοιχεία είναι σχεδόν τα ίδια δεν άλλαξαν και δεν θα αλλάξουν οι ημερομηνίες και θα επαναλαμβάνονται. ότι θέλετε πείτε μου δεν έχω πρόβλημα. Ευχαριστώ πολύ!
Καταρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ για τη δουλειά που έχεις κάνει και στα 2 αυτά θέματα (και όχι μόνο :) )

Το θέμα μπορεί να συμπληρώνεται αν και εφόσον έχουμε νέα στοιχεία. Το να επαναλαμβάνονται τα ίδια ποστ ουσιαστικά, θα αρχίσει να κουράζει. :)
 
Πίσω
Μπλουζα