Σαν σήμερα...στον Ελληνικό Τύπο

Ποια ήταν ή σταρ του σκανδάλου; Δεν θυμαμαι
 
Είναι κάτι Σταρ Ελλάς που δεν τις θυμάται κανένας... Αναρωτιέμαι αν εκείνες θυμούνται ότι κάποτε πήγαν στα καλλιστεία και πήραν τίτλο! :D :D
 
Είναι κάτι Σταρ Ελλάς που δεν τις θυμάται κανένας... Αναρωτιέμαι αν εκείνες θυμούνται ότι κάποτε πήγαν στα καλλιστεία και πήραν τίτλο! :D :D
Εγώ θυμάμαι κάποια που πέταξε τα τακούνια της αυτο
 
Εγώ θυμάμαι κάποια που πέταξε τα τακούνια της αυτο

Τη θυμάμαι αυτή που λες, αλλά δεν ξέρω αν ήταν την χρονιά που βγήκε η Μανούση. Το λέω γιατί θυμάμαι ότι κάτι είχε γίνει με αυτή. Νομίζω ότι είχε βγει Σταρ Ελλάς ενώ μια άλλη κοπέλα ήταν πολύ πιο όμορφη και την είχε ψηφίσει ο κόσμος. Ίσως κάποιος εδώ μπορεί να μας διαφωτίσει.
 
Ποια ήταν ή σταρ του σκανδάλου; Δεν θυμαμαι
Τη θυμάμαι αυτή που λες, αλλά δεν ξέρω αν ήταν την χρονιά που βγήκε η Μανούση. Το λέω γιατί θυμάμαι ότι κάτι είχε γίνει με αυτή. Νομίζω ότι είχε βγει Σταρ Ελλάς ενώ μια άλλη κοπέλα ήταν πολύ πιο όμορφη και την είχε ψηφίσει ο κόσμος. Ίσως κάποιος εδώ μπορεί να μας διαφωτίσει.
Η Χριστινα Μανουση ηταν η Σταρ Ελλας του σκανδαλου το 1993. Την αποκαλεσαν ετσι επειδη δεν απαντησε στην ερωτηση που γινεται προς το τελος του διαγωνισμου. Λες και οι ερωτησεις δεν ειναι φτιαχτες και δεν τις ξερουν οι διαγωνιζομενες απο πριν. Αλλα τελος παντων, δια το τυπικον του θεματος. Σου λεει, πως βγηκες πρωτη κυρια μου αφου δεν απαντησες;
Η αλλη που πεταξε τα παπουτσια της ηταν η Βασιλικη Μαστοροπουλου το 1997. Τα πεταξε και αποχωρησε. Εχουν γινει και αλλα τετοια στο παρελθον.
Παρομοια κρουσματα ειχαμε το 1975 με τη Μπελλα Αδαμοπουλου που βγηκε Μις Ελλας, αλλα ηθελε πρωτια και μονο.
Πεταξε στεμμα και κορδελα, αλλα καμια δεκαρια μερες αργοτερα εστειλε επιστολη στη διοργανωτρια εφημεριδα των καλλιστειων, Απογευματινη, ζητωντας πισω τον τιτλο της που τελικα δεν της τον αρνηθηκαν.
Το 1985 η Μαρια Μυκονιατη βγηκε Α' αναπληρωματικη, αλλα ουτε κι αυτηνης της αρεσε ο τιτλος και τα εβαλε με τη Σταρ Ελλας, Σαμπινα Δαμιανιδου, λεγοντας πως δεν εδικαιουτο τιτλο γιατι ηταν Γερμανιδα. Απειλουσε μαλιστα οτι θα πηγαινε στην τοτε υπουργο πολιτισμου, Μελινα Μερκουρη, για να βρει το δικιο της! Η Σαμπινα ειχε ζησει οντως στη Γερμανια αφου οι γονεις της ειχαν μεταναστευσει εκει, αλλα ηταν Ελληνιδα και απο τις δυο πλευρες. Ετσι η Μαρια Μυκονιατη εχασε τον τιτλο της οριστικα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μας καλυψες πλήρως μπαμπι, ιντριγκα δηλ.τα καλλιστεία!
Και επεται συνεχεια....
Ειναι 1976 και μετα τα αποτελεσματα υπαρχουν δυο νεαρες που δε συμφωνουν καθολου με αυτα. Η Μπετυ Μουλίνου και η Θεωνη Παπαργυριου, οι οποιες δεν καταφερνουν να παρουν τιτλο. Πιστευουν οτι εχει συντελεσθει καταφωρη αδικια σε βαρος τους και αντιδρουν δυναμικα.

Βρισκουν δικηγορο, με τη βοηθεια του συντασσουν και υπογραφουν μια επιστολη προς τους εκπροσωπους του Τυπου, κι επειτα οργανωνουν πρες - κονφερανς. Σκοπος τους να καταγγειλουν τα κακως κειμενα του θεσμου.

Φτανει το απογευμα της πρες - κονφερανς, αλλα οι δυο ωραιες φιναλιστ ειναι λιγακι ατυχες γιατι στα Εξαρχεια εχουν αναψει φωτιες, υπαρχουν δακρυγονα και εχει αποκλεισθει με οδοφραγματα η Ακαδημιας. Πολυ δυσαρεστο αυτο γιατι η συναντηση με τους δημοσιογραφους γινεται ακριβως εκει! Πραγματοποιειται τελικα μετ' εμποδιων, πολλη καθυστερηση και πολλους αποντες.

Αποτελεσμα; Μηδεν!

Ετσι αυτη η μεγαλεπηβολη αντιδραση περνα στην Ιστορια του θεσμου.

Το επομενο κρουσμα ειναι πολυ μικροτερου βεληνεκους και ερχεται το 1982. Τις βολες πυροδοτει η Μις Ελλας, Ανθη Πριοβόλου, η οποια ειναι σιγουρη για την πρωτη θεση. Αγανακτισμενη δηλωνει στον ρεπορτερ της Απογευματινης, οτι αξιζε να βγει Σταρ Ελλας.

Το θεμα ομως ληγει εκει, χωρις εκτροπα και επακολουθα, αυτη τη φορα.
 
Χε χε η ομάδα των εξωφύλλων με τον αναμαλλιάρη κλασσικό μουσικό και τον Παπαμιχαήλ είναι σαν εικονογράφηση του τίτλου της ταινίας "Μπετόβεν και μπουζούκι"
 
Και επεται συνεχεια....
Ειναι 1976 και μετα τα αποτελεσματα υπαρχουν δυο νεαρες που δε συμφωνουν καθολου με αυτα. Η Μπετυ Μουλίνου και η Θεωνη Παπαργυριου, οι οποιες δεν καταφερνουν να παρουν τιτλο. Πιστευουν οτι εχει συντελεσθει καταφωρη αδικια σε βαρος τους και αντιδρουν δυναμικα.

Βρισκουν δικηγορο, με τη βοηθεια του συντασσουν και υπογραφουν μια επιστολη προς τους εκπροσωπους του Τυπου, κι επειτα οργανωνουν πρες - κονφερανς. Σκοπος τους να καταγγειλουν τα κακως κειμενα του θεσμου.

Φτανει το απογευμα της πρες - κονφερανς, αλλα οι δυο ωραιες φιναλιστ ειναι λιγακι ατυχες γιατι στα Εξαρχεια εχουν αναψει φωτιες, υπαρχουν δακρυγονα και εχει αποκλεισθει με οδοφραγματα η Ακαδημιας. Πολυ δυσαρεστο αυτο γιατι η συναντηση με τους δημοσιογραφους γινεται ακριβως εκει! Πραγματοποιειται τελικα μετ' εμποδιων, πολλη καθυστερηση και πολλους αποντες.

Αποτελεσμα; Μηδεν!

Ετσι αυτη η μεγαλεπηβολη αντιδραση περνα στην Ιστορια του θεσμου.

Το επομενο κρουσμα ειναι πολυ μικροτερου βεληνεκους και ερχεται το 1982. Τις βολες πυροδοτει η Μις Ελλας, Ανθη Πριοβόλου, η οποια ειναι σιγουρη για την πρωτη θεση. Αγανακτισμενη δηλωνει στον ρεπορτερ της Απογευματινης, οτι αξιζε να βγει Σταρ Ελλας.

Το θεμα ομως ληγει εκει, χωρις εκτροπα και επακολουθα, αυτη τη φορα.
Καλά Βιβι λες και έκανες ρεπορτάζ εκείνη την εποχη τόσο λεπτομερώς τα καταγράφεις!
 
Καλά Βιβι λες και έκανες ρεπορτάζ εκείνη την εποχη τόσο λεπτομερώς τα καταγράφεις!
Κατα καποιον τροπο, ρεπορταζ εκανα. Σε προηγουμενες πλατφορμες του φορουμ ειχα δημιουργησει μπλογκ με θεμα τα καλλιστεια.
Τωρα πια τα μπλογκ καταργηθηκαν, αλλα υπαρχει θεμα με τιτλο Ρετρο Καλλιστεια οπου τα περισσοτερα θεματα του μπλογκ μου τα εχω αναρτησει εκει.
 
Α, ωραία!!! Κάποια στιγμή το είδα αλλά δεν έκατσα να διαβάσω! Πάω να τα βρω, έχει ζουμί το θέμα όχι αστεία :D :D
 
Α, ωραία!!! Κάποια στιγμή το είδα αλλά δεν έκατσα να διαβάσω! Πάω να τα βρω, έχει ζουμί το θέμα όχι αστεία :D :D
Ειναι ενας θεσμος που τον υποστηριζω και εκανα μεγαλη ερευνα σε περιοδικα της εποχης, βιβλια και προσωπικες αναμνησεις ωστε να μπορεσω να περιγραψω καλλιστειακα γεγονοτα οσο πιο αναλυτικα μπορω.
Πιστευω πως η ομορφια πρεπει να θαυμαζεται και να βραβευεται και μαλιστα θα ηθελα να εβλεπα περισσοτερα αντρικα καλλιστεια γιατι η ομορφια δεν ειναι αποκλειστικα γυναικειο προνομιο.
 
Δε ξέρω τι πιστεύετε εσείς για τα καλλιστεία αλλά η κοπέλα που στέφθηκε σταρ Ελλάς (σταρελά που έλεγε και μια φιλενάδα της γιαγιάς μου) το 1987 από πρόσωπο είναι... Δε ξέρω βέβαια πως είναι το σώμα της. Αλλά ούτε όμορφη την λες ούτε φωτογενή.
 
Ειναι ενας θεσμος που τον υποστηριζω και εκανα μεγαλη ερευνα σε περιοδικα της εποχης, βιβλια και προσωπικες αναμνησεις ωστε να μπορεσω να περιγραψω καλλιστειακα γεγονοτα οσο πιο αναλυτικα μπορω.
Πιστευω πως η ομορφια πρεπει να θαυμαζεται και να βραβευεται και μαλιστα θα ηθελα να εβλεπα περισσοτερα αντρικα καλλιστεια γιατι η ομορφια δεν ειναι αποκλειστικα γυναικειο προνομιο.

Κοίταξε. Μου αρέσει να βλέπω καλλιστεία. Παλιά, μου άρεσε να μαντεύω ποιες θα βγουν. Κάναμε κόντρα με τον άντρα μου ποιος θα πει αυτή που θα βγει πρώτη. Είναι πολύ όμορφο να διαγωνίζονται ωραίες κοπέλες και ασφαλώς, η ομορφιά πρέπει να βραβεύεται. Γιατί όχι? Είναι ένα θείο δώρο. Αλλά ξέρω και μερικά πράγματα που δεν είναι της παρούσης, τα οποία μου δίνουν την εντύπωση ότι είναι όλα κατασκευασμένα και ότι ο τίτλος τελικά, δεν πάει απαραιτήτως στην καλλίστη.
 
Κοίταξε. Μου αρέσει να βλέπω καλλιστεία. Παλιά, μου άρεσε να μαντεύω ποιες θα βγουν. Κάναμε κόντρα με τον άντρα μου ποιος θα πει αυτή που θα βγει πρώτη. Είναι πολύ όμορφο να διαγωνίζονται ωραίες κοπέλες και ασφαλώς, η ομορφιά πρέπει να βραβεύεται. Γιατί όχι? Είναι ένα θείο δώρο. Αλλά ξέρω και μερικά πράγματα που δεν είναι της παρούσης, τα οποία μου δίνουν την εντύπωση ότι είναι όλα κατασκευασμένα και ότι ο τίτλος τελικά, δεν πάει απαραιτήτως στην καλλίστη.
Κι εγω ξερω πραγματα σαν αυτα που εννοεις και απο πρωτο χερι. Αλλα θα ελεγα πως δεν ειναι αυτο το ζητουμενο.
Τα καλλιστεια ειναι θεσμος. Τωρα αν υπαρχουν καποιοι απο πισω που τον χαλανε, αυτο ειναι αλλο θεμα.
Ειναι σαν τη θρησκεια που λενε καποιοι ¨Α, εγω δεν πστευω γιατι μερικοι παπαδες κανουν διαφορα εκτροπα". Μα αυτο ειναι τελειως ασχετο. Αν κατι βρωμιζεται απο μερικους αχρηστους, δεν αναιρειται ουτε η αξια ουτε το νοημα του.
Παρασιτα και κακοηθεις θα υπαρχουν παντα και παντου. Εμεις πρεπει να βλεπουμε την ουσια.
 
Κοίταξε. Μου αρέσει να βλέπω καλλιστεία. Παλιά, μου άρεσε να μαντεύω ποιες θα βγουν. Κάναμε κόντρα με τον άντρα μου ποιος θα πει αυτή που θα βγει πρώτη. Είναι πολύ όμορφο να διαγωνίζονται ωραίες κοπέλες και ασφαλώς, η ομορφιά πρέπει να βραβεύεται. Γιατί όχι? Είναι ένα θείο δώρο. Αλλά ξέρω και μερικά πράγματα που δεν είναι της παρούσης, τα οποία μου δίνουν την εντύπωση ότι είναι όλα κατασκευασμένα και ότι ο τίτλος τελικά, δεν πάει απαραιτήτως στην καλλίστη.
H αλήθεια είναι πως πολλά ακουγονται για τον θεσμό και ερωτω αν είναι από πριν δοσμένο το στέμμα γιατί να ξενυκτησεις να το δεις; Ελπίζω στα ρετρό καλλιστεία να υπήρχε μία κάποια αξιοκρατια τουλάχιστον ήρθαν κάποιες διεθνείς διακρίσεις
 
Πίσω
Μπλουζα