Σατυρικό κουίζ

Κουίζ 1742
Έχεις καλό γούστο; aka Κουίζ Νίκος Καζής aka Η Οδύσσεια Μιας Παραστρατημένης
* Το κουίζ είναι αφιέρωμένο στη φίλη μου @Bambinella, πρώτον γιατί είναι η μόνη που απαντάει και δεύτερον και κυριότερο επειδη το ζήτησε. Τα θελες, τα παθες :).

(Αναμένω τις απαντήσεις όλων των φιλενάδων του θέματος, έχω προμηθευτεί ποπ κορν, αγαπημένες @TZELASO και @Bajar)

1. Βγήκες ένα βράδυ στου Ζαμπέτα, κοπελίτσα ήσουνα, ηπιες 18 κονιάκ, πάτησες την πεπονόφλουδα, ξεγοφιάστηκες. Με ποιον κάνεις one night stand;

α. Με τον Παύλο Λιγνό (Χορν στο Μια του Κλέφτη)
β. Με τον Άρη (Κούρκουλος στη Λόλα)
γ. Με τον Σαμιωτάκη (Αλέκος στο Δις Διευθυντής)

2. Αλλά δεν έκατσες φρόνιμα, και συνέχισες τις αταξίες και χώρισες ένα ζευγάρι αγαπημένο... ποιους χώρισες αντροχωρίστρα;

α. Κατερίνα Πιερή-Αλέξη Βαρνέζη (αυτός μου την έπεσε)
β. Τζένη Σκούταρη-Νίκο Μαντά (αυτός μου την έπεσε)
γ. Τζένη Ελευθερίου-Ανδρέα Ράμογλου (αυτός μου την έπεσε)

3. Χώρισες και τον παντρεμένο, γύρισε στη γυναίκα του, ζήσαν αυτοί καλά, εσύ όμως καλύτερα κι αποφασίζεις εκ νέου να ξελογιάσεις έναν πλούσιο γέρο γιατί η ζωή είναι δύσκολη κι η καλογερική βαριά. Ποιον;

α. Τον κύριο Αγησίλαο χράτσα χρούτσα, αν είναι να ναι γέρος, να ναι με το 'να πόδι στο λάκο
β. Τον Αντώνη Δελβή για να μου γράψει το εργοστάσιο και να μείνει στο δρόμο η κόρη του η σοσιαλίστρια κι ο γαμπρός του ο προικοθήρας.
γ. Τον Νίκο Μαυρουδή. Αν δε σου λέει κάτι, είναι ο Χρηστίδης στο Ένας Μεγάλος Έρωτας, που βέβαια δεν είναι γέρος, αλλά χήρος και τον έχει και τον τρόπο του. Άσε που με τέτοιο σύζυγο εγώ θα κάνω και τις κορδέλες μου.

4. Τον γέρο όμως τον βαρέθηκες, και καθότι παραστρατημένη αποφασίζεις να τον απατήσεις με έναν νεαρό απένταρο, για να μη χαλάμε και το σενάριο. Με ποιον τον απατάς;

α. Με το ρεμάλι της Φωκίωνος Νέγρη που κάνει για τέτοιες δουλειές
β. Με το Χρήστο Νομικό απ τους Αμαρτωλούς, μιας που είμαστε συνάδελφοι
γ. Με το Τζανετάκο, φίλο Ράμογλου-Καλιακούδα, μιας που τον βρήκα εύκαιρο

5. Τα έμαθε ο γέρος, σε πετάει στο δρόμο, κι αναγκάζεσαι -άκου πράματα!- να βρεις δουλειά, έχοντας πάλι απώτερο σκοπό να τα φτιάξεις με το αφεντικό. Που πας υπάλληλος;

α. Κουβαρίστρες Λουξ, κι ότι ήθελε προκύψει
β. Στην εταιρία εμπορίας αυτοκινήτων Βαλάσκου (Μιας πεντάρας νιάτα), παλιά τους τέχνη κόσκινο
γ. Στην εταιρία του Ζάχου Φωκιανού (τι 30,τι 40, τι 50), που μπορεί να πήρε την Τέτα, αλλά έχει γιο... και το κουκούτσι αμύγδαλο

6. Στην εταιρία σε κατηγόρησαν για κατάχρηση, το προξενιό δεν έδεσε, έχεις δικαστικές περιπέτειες (τι τραβάς πουλάκι μου!). Αναγκάζεσαι να κάνεις τα γλυκά μάτια πάλι για να ξεμπερδέψεις. (Να τονίσω εδώ οτι τα λεφτά δεν τα έκλεψες, απλώς τα δανείστηκες που χες και κάτι νοίκια απλήρωτα). Ποιον γλυκοκοιτάς;

α. Τον εισαγγελέα Κούρκουλο. Αν είναι να γλιτώσεις, από εισαγγελέα και άνω, πασίγνωστα πράγματα
β. Τον υπουργό Μαυρογιαλούρο. Τι να σου κάνει κι ο εισαγγελέας;
γ. Το Χορστ Ρίχτερ. Αν δε με γλιτώσει τουλάχιστον να με βάλει σε κανα γκαζάδικο να την κοπανήσω για Αργεντινή

7. Τα καταφέρνεις και γλιτώνεις τελικά, και βγαίνεις πεντακαθαρίδης πάλι στη γύρα. Σε έχουν κουράσει οι έρωτες κι αποφασίζεις να γίνεις μοδίστρα. Ποιανής τα φουστάνια ράβεις;

α. Της σωφερίνας Μαίρης Διαμαντίδου
β. Της Κυρίας Μαυρογιαλούρου
γ. Της κυρίας Μαντά

8. Η κυρία όμως μια μέρα είχε νεύρα και σου πέρασε ένα φόρεμα κολάρο. Καταλαβαίνεις οτι δεν κάνεις εσύ για μεροκάματο, θέλεις χιλιάρα μηχανή και θάνατο, και βγαίνεις στο τραγούδι. Με ποιον τραγουδάς;

α. Με το Στέλιο Καζαντζίδη που χώρισε στο μεταξύ με την Κική και ποτέ δεν ξέρεις
β. Με το Νίκο Ξανθόπουλο που θα με πάει και περιοδεία στην Αυστραλία
γ. Με το Γιάννη Πουλόπουλο σε μπουατ, μπας και με πάρει σε καμιά ταινία του Δαλιανίδη

9. Η καριέρα σου στο τραγούδι λήγει άδοξα, όταν αρχίζουν να σου πετούν ντομάτες οι θαμώνες (τι Γολγοθάς είναι αυτός αθώο μου πλάσμα!), και πάνω στην απελπισία σου....

α. Κλειδώνομαι στο ψυγείο του καπεταν Φάντη Μπαστούνι
β. Πουλάω λουλούδια σε μπουζουξίδικο
γ. Πηγαίνω να κλειστώ οικειοθελώς στο αναμορφωτήριο μαζί με τη Στεφανία

10. Πέρασες πολλά, το ξέρω. Δώσε ένα φινάλε στην ιστορία σου

α. Τα φτιάχνω με το νεαρό δικηγόρο Βουρνά απ της Ζήλειας τα Καμώματα, παντρευόμαστε και ζήσαν αυτοί καλά
β. Πεθαίνει ο γέρος που παντρεύτηκα στην ερώτηση 3, και μου αφήνει την περιουσία του επειδή με αγαπούσε αληθινά
γ. Κάνω την ιστορία μου ταινία και τη γυρίζω στη Φίνος Φιλμ με πρωταγωνίστρια τη Ζωίτσα και σκηνοθέτη το Σακελάριο (που στο μεταξύ τον πιάνω γκόμενο εννοείται).

Απαντήσεις
Περισσότερα α: Το τελευταίο που μας ενδιαφέρει στην περίπτωση σου είναι αν έχεις γούστο. Δεν έχω λόγια!
Περισσότερα β: Μπράβο, μπράβο, ωραία πράγματα σας έμαθαν στο Πανεπιστήμιο! Γουστόζικα!
Περισσότερα γ: ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!! Είσαι η αγαπημένη μου παραστρατημένη, έχεις γούστο, έχεις φαντασία, έχεις όλα τα προσόντα να πετύχεις στη ζωή! Είσαι το είδωλο μου!
 
Ευχαριστω για την αφιερωση και πολυ μου αρεσει που καθε ερωτηση αποτελει κομματι μιας δακρυβρεχτης ιστοριας! :)

1 α. Με τον Παυλο Λιγνο διοτι one night stand σημαινει να στεκεσαι ολη νυχτα ορθιος. Αυτος θα στεκεται γιατι θα περιμενει να κοιμηθουν ολοι για να την κοπανησει κι εγω θα στεκομαι γιατι θα περιμενω να φυγει αυτος για να κοιμηθω.

2 α. Πιερη και Βαρνεζη γιατι θα χωριζαν που θα χωριζαν, να μην χανουν τον χρονο τους αδικα, να βοηθησω ηθελα.

3 γ. Τον Νικο Μαυρουδη γιατι θα μπορουσα να τον απατω δια βιου χωρις τυψεις. Πως ηταν ο Τζανετακος με τις σφαλιαρες; Ε, ετσι ηταν και ο Χρηστιδης με το κερατωμα.

4 β. Με τον Χρηστο Νομικο απο τους Αμαρτωλους για να μην λενε οι κακες γλωσσες πως αμαρτωλη ειμαι μονο εγω.

5 β. Στα αυτοκινητα του Βαλασκου. Που να καθομαι να ξελογιαζω αφεντικα τωρα;...Παω στου Βαλασκου που με περιμενει ο Μπαρκουλης βρεξει - χιονισει.

6 γ. Τον Χορστ Ριχτερ γιατι εισαγγελεις και πολιτικοι ειναι αδιαφθοροι............................Τι γελατε, ρε παιδια;

7 γ. Της κυριας Μαντα για να τα μανταρω χωρις κοπο.

8 β. Με τον Νικο Ξανθοπουλο ετσι κι αλλιως κι ας μη δω την Αυστραλια ουτε ζωγραφιστη.

9 α. Κλειδωνομαι στο ψυγειο του Καπεταν Φαντη Μπαστουνι γιατι η ντοματα βγαινει πιο ευκολα αμα παγωσει.

10 α. Τα φτιαχνω με τον δικηγορο Λευτερη Βουρνα γιατι εχω κανει ζωη ακολαστη κι αμα αρχισω τα ιδια και παλι, θελω να εχω ανθρωπο της δουλειας κοντα μου να με υποστηριξει.

Περισσοτερα α. Αμα δε νοιαζει εσας αν εχω γουστο, γιατι να νοιαζει εμενα (που ξερω πως εχω) και εν παση περιπτωσει, γιατι παρενοχλειτε τον κοσμο με τετοια κουιζ;
 
Είναι τέλος σεζόν, σε λίγο τελειώνουμε την καλοκαιρινή εργασία, οπότε έχω λίγο χρόνο παραπάνω. Και να μην είχα όμως, εφόσον με καλέσατε, δεν μπορούσα να αρνηθώ. Καθήστε λοιπόν, να δούμε πόσο παραστράτησα. Να ξέρω κι εγώ, σε ποια περίπτωση ανήκω.

1. γ. Με τον Σαμιωτάκη. Κατά την διάρκεια του one night stand, πάνω στο μέλι, θα του τραγουδούσα "Δυο πράσιιιιιινα μάτια με μπλε βλεεεεεεφαρίδες". Εκείνος θα γοητευόταν από την υπέροχη φωνή μου (εκτός από τα υπόλοιπα κάλλη μου) και θα ήθελε να ξαναβρεθούμε. Δηλαδή, γονατιστός θα με παρακαλούσε. Αλλά εγώ....

2. β. Μαντάς! Μαντάς! Πάντα ήθελα να χωρίσω έναν εφοπλιστή. Ήταν ένα όνειρο ζωής. Τι να το κάνω δηλαδή, να χωρίσω έναν υδραυλικό? Μεροδούλι, μεροφάι και να παιδευόμαστε να πληρώσουμε τα κοινόχρηστα? Όχι, κυρίες μου. Ένας εφοπλιστής έχει άλλο prestige όπως και να το κάνουμε. Αφήστε που αν με άφηνε αυτός, είχα και την εναλλακτική. Τον Βαρνέζη. Πάλι όμως...

3. β. Δεν ξέρω αν είναι βαριά η καλογερική, αλλά έχοντας έναν πλούσιο γέρο για καβάντζα, την περνάς ζωή και κότα. Ο νέος είναι ωραίος, αλλά ο παλιός είναι αλλιώς. Διαλέγω λοιπόν, τον Δέλβη. Μια κόρη έχει, σιγά τα αυγά. Δεν είναι και μεγάλο σόι. Της έχει αδυναμία βέβαια, αλλά έννοια σας, θα του βάλω εγώ λόγια σιγά-σιγά και στο τέλος θα του φάω το εργοστάσιο οπωσδήποτε (και ίσως και τον γαμπρό του, αφήστε με να το σκεφτώ λίγο καλύτερα, γιατί δεν ξέρω αν έχω χρόνο, είμαι πολύ απασχολημένη).

4. β. Με τον Χρήστο Νομικό. Τώρα βέβαια, ο εν λόγω, στα νιάτα του, είχε ένα θέμα με την προφορά. Θα είχα πρόβλημα στις ιδιαίτερες στιγμές μας, καταλαβαίνετε το δράμα μου? Αλλά τι λέω? Τώρα μου ήρθε μια λαμπρή ιδέα. Αφού θα έχω ξεκοκαλίσει μια περιουσία από τον γέρο στα σίγουρα, τι τα θέλω τόσα λεφτά? Ένα πιπίνι πρέπει και να το πληρώνεις. Θα του πληρώσω λοιπόν, τα μαθήματα ορθοφωνίας, για να ξεπεράσει αυτό το μικρό, αδιόρατο ελάττωμα.

5. γ. Μα είναι ερωτήσεις αυτές? Εκεί μάλιστα. Μύγδαλο και μάλιστα άγουρο. Τσάγαλο. Θα ξεμοναχιάσω το γιο και θα του πω στο αυτί "Περάστε για ένα περγαμόντο από το σπίτι". Θα μου πείτε τώρα, μπορεί να μη του αρέσει το περγαμόντο. Δεν πειράζει έχω και γλυκό συκαλάκι. Και τώρα που το σκέφτομαι, θα του πω με την πρώτη ευκαιρία "Βρε αγόρι μου γλυκό, έχω την εντύπωση ότι θα είσαι πολύ καλύτερος με μούσι. Δεν το δοκιμάζεις? Έτσι θα φαίνεσαι και πιο μεγάλος, για να μη μου σούρουν τον αναβαλλόμενο ότι πήγα με τον γιο μου".

6. β. Καλέ, τον υπουργό Μαυρογυαλούρο. Τι να λέμε τώρα? Άμα έχεις μια υπουργική πλάτη, όλα μπορείς να τα ξεπεράσεις. Τι κατηγορίες για κατάχρηση, τι δικαστικές περιπέτειες μου λέτε. Όλα διαγράφονται όταν υπάρχουν οι κατάλληλες γνωριμίες.

7. β. Της κυρίας υπουργού βέβαια. Επειδή τα χαλάσαμε με τον υπουργό, δεν υπάρχει κανένας λόγος να τα χαλάσω και με τη σύζυγο, η οποία ούτως ή άλλως δεν έχει καταλάβει τίποτα, γιατί ως γνωστόν, η σύζυγος τα μαθαίνει πάντα τελευταία. Γιατί να χάσω τα πουρμπουάρ? Δεν ακούτε τι λένε για την ακρίβεια? Εξάλλου, μπορεί να την χρειαστώ για κανένα ρουσφετάκι. Θα μεσολαβήσει στον άντρα της.

8. γ. Με τον Γιάννη Πουλόπουλο. Πρώτον γιατί μου αρέσουν τα τραγούδια του και δεύτερον για να παίξω σε ένα μιούζικαλ. Θέλω να φάω την Μαρινέλα.

8. β. Και τραγουδάω: "Αχ, κυρίες μου κοκέτες, αγοράστε μου βιολέτες, τα σεμνά μου λουλουδάκια, αγοράστε μπουκετάκια, για να ζήσω η φτωχήηηηη. Λυπηθείτε με λιγάκι, πάρτε μου ένα μπουκετάκι, έχει άρωμα που αξίζει, και γλυκά μοσχομυρίζει, η σεμνή του η μορφήηηη". Οπότε, δεν αλλάζει τίποτα. Πάλι το κάνω το ψώνιο μου με το τραγούδι και βγάζω και το κάτι τις μου.

10. γ. Αυτό τελικά, είναι το καλύτερο. Τι να τους κάνω τους άντρες? Πεταμένα λεφτά. Δε θα παντρευτώ κανέναν. Τέτοιο σενάριο που είναι η ζωή μου, θα γίνει ανάρπαστο όχι μόνο στην Φίνος φιλμ αλλά και στην Κλακ φιλμ, μπορώ να σας πω. Κι αν δε γίνει εκεί, πάντα υπάρχει η τηλεόραση. Και φυσικά δεν θα παίξει καμία άλλη αυτό τον ρόλο, γιατί, δεν ξέρω αν σας το έχω πει, είμαι ΚΑΙ καταπληκτική ηθοποιός.

Περισσότερα β: Μπράβο, μπράβο, ωραία πράγματα σας έμαθαν στο Πανεπιστήμιο! Γουστόζικα!
Εγώ χρυσή μου, έμαθα στο Πανεπιστήμιο της ζωής. Τι να τις κάνω τις υπόλοιπες γνώσεις? Σιγά τα λάχανα.
 
Ναι. Τραγουδάνε ο Χιώτης με τη Λίντα και λένε ένα πολύ αγαπημένο μου τραγούδι, το "Αχ, έχω σουρώσει".
 
Πίσω
Μπλουζα