Σε ποια ταινία;

Δε θυμάμαι τέτοια σκηνή στην ωραία του κουρέα. Εκτός αν χορεύουν στο τέλος που χορεύουν όλοι μαζί αλλά δεν εννοώ κάτι τέτοιο γιατί θα ήταν πανδυσκολο. Μιλάω για σκηνή κανονική που είναι οι δυο τους .

Ξαναλέω επειδή είναι η λιγότερο γνωστή από τις ταινίες πως την έγραψε ο πρωταγωνιστής της, που ήταν πολυτάλαντος και πολυπράγμων. Τονίζω το " πολυτάλαντος". 
 
Ξαναλέω επειδή είναι η λιγότερο γνωστή από τις ταινίες πως την έγραψε ο πρωταγωνιστής της, που ήταν πολυτάλαντος και πολυπράγμων. Τονίζω το " πολυτάλαντος". 
Μήπως ο πολυ-τάλαντος συνήθιζε να ξεκινάει τις Κυριακάτικες ραδιοφωνικές εκπομπές του με το "Φίλοι μου αγαπημένοι"?  (Δεν την έχω δει την ταινία αλλά με έβαλες σε υποψίες κι έτσι όταν βρήκα μια ταινία του στην οποία έπαιζαν και Γκιωνάκης - Γώγου είπα "Αυτή πρέπει να είναι" αλλά δεν την γράφω εδώ γιατί χρησιμοποίησα εξωτερική βοήθεια, όχι τη μνήμη μου :)
 
3. Η γυναίκα μου τρελάθηκε

6. η βουλευτίνα
 

1@tzias57[/USER]

Σωστός!!

Στην 4. η διατύπωση δεν είναι σωστή, του δίνει να φάει μια μπανάνα αφού την έχει καθαρίσει δεν τον ταιζει μπανάνα. 

Στη σκηνή του φιλιού των δύο ανδρών ο ένας είναι μεθυσμένος και προσπαθεί να διασταυρώσει αν φιλάει άσχημα

Η 7 που έχει απαντηθεί σωστά σας δίνει μια γραμμή για τις 9 & 10. 

Αναπάντητες μένουν 4,5,9,10

Η 1 έχει μισό απαντηθεί απ τον ελέφαντα

 
 
9 + 10
Σε ποιες δυο ταινίες οι δύο γνωστότερες Ελληνίδες σταρ παρενοχλούνται από τον ίδιο ηθοποιό;


Η 7 που έχει απαντηθεί σωστά σας δίνει μια γραμμή για τις 9 & 10. 


Στέφανος  Ληναίος   (Αλίκη Βουγιουκλάκη)  Κλωτσοσκούφι 

Τώρα μένει να βρούμε ταινία με την Τ.Καρέζη  (?λογικά Ποιά είναι η Μαργαρίτα ?)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@Nemo[/USER] εχεις 4 σωστές είσαι ο αδιαμφισβήτητος νικητής του κουίζ και μπράβο σου!!

1@elephadas[/USER]

Αφού έκανες την εκκλησιά κάνε και τ άγιο βήμα και δώσε την πρώτη στο λαό. Έκανες τη σύνδεση, το βρήκες με γειά σου με χαρά σου. 

Για τις 4 & 5 που δυσκολεύεστε σας δίνω τελευταία βοήθεια κι αύριο κάνω σούμα αποκαλυπτήρια.

Η 4 είναι σκηνοθέτη " οσκαρικου".

Η 5 ήταν το κινηματογραφικό ντεμπούτο μιας ηθοποιού που αναφέρω αρκετά συχνά σε πολλά ποστ. Οι δύο άντρες είναι στην ταινία γαμπρός με πεθερό. 

 
Η 4 είναι σκηνοθέτη " οσκαρικου".
Από τα στοιχεία που δίνεις και χωρίς να θυμάται  καν το στιγμιότυπο κάποιος .

4 ) "Οσκαρικός" >

ή  M.Κακογιάννης + Μ.Κοντού  + κωμωδία  δεν.... ( αφού όλες  είναι  κωμωδίες πλην μιας ταινίας της 2)  )

ή Β.Γεωργιάδης  + Μ.Κοντού  + κωμωδία

Λογικά > Μπλοφατζής 1969  ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@Nemo[/USER] στο μπλοφατζη είναι, το βρήκες. 

Κάνε τώρα τη σύνδεση που έχεις και τη μισή επόμενη. 

 
Η 3 σου δίνει μια ιδέα για τη 2 κι αν βρεις την 4 βρήκες και τη μισή 5. 


Η 5 ήταν το κινηματογραφικό ντεμπούτο μιας ηθοποιού που αναφέρω αρκετά συχνά σε πολλά ποστ. Οι δύο άντρες είναι στην ταινία γαμπρός με πεθερό. 
Βόγλης + κωμωδία  ....  δύσκολο 

Άρα Λ.Κωνσταντάρας  >  πεθερός .

Για τα υπόλοιπα 4) αφήνω τον elephada μαζί με την 1) που ήδη την είπε να ρίξει αυλαία στο quiz . 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
5. θα ρισκάρω Ερωτικά παιχνίδια (1960)
 
ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

 
1. Κάλλιο πέντε και στο χέρι. Ταινία του Γ. Οικονομίδη. ( Το βρήκε ο ελέφαντας )
 
2. Έγκλημα στο Κολωνάκι. Μπάρκουλης και Μαυροπούλου ήταν παντρεμένοι με δύο αδέρφια όταν έπαιζαν το ερωτευμένο ζευγάρι. ( Το βρήκε ο Atanasio )
 
3. H γυναίκα μου τρελάθηκε. Η Κρεβατά αλευρώνει τον Γαβριηλίδη οταν του πιάνει ενα ραβασάκι
(Το βρήκε ο tzias57)
 
4. Ο μπλοφατζής. Η Κοντού δίνει μια μπανάνα του Κωνσταντάρα την ώρα που του εξηγεί το σχέδιο για να βάλουν στο χέρι τον ανύπαρκτο θησαυρό.( Το βρήκε ο Nemo)
 
5. To αγοροκόριτσο. Ο Αλεξανδράκης δίνει ένα φιλί διαρκείας στον Κωνσταντάρα και τον ρωτάει αν είναι κρύος. Θυμάται κανείς αλλη τέτοια σκηνή στον ελληνικό κινηματογράφο;
 
6. Η βουλευτίνα. Η Μαρούδα αγαπάει τον Τζανετάκο κόντρα στη μάνα της που δεν τον θέλει γιατί είναι δημοσιογράφος. (Το βρήκε ο tzias57)
 
7. Μιας πεντάρας νειάτα. Ο Μιχαλόπουλος δε σταματά τα ψαλτήρια. Εξαιρετικός ρόλος, άριστη απόδοση. (Το βρήκε ο Nemo.)
 
8. Τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι. Η Νόρα παίρνει απο δυο συγχωριανούς της το πεσκέσι της μητέρας της. Τραχανάς και χυλοπίτες. (Το βρήκε ο Nemo)
 
9+10. Ποιά είναι η Μαργαρίτα & Το κλωτσοσκούφι. Καρέζη και Βουγιουκλάκη δεχονται παρενόχληση απο το Στέφανο Ληναίο. Ποιός ξέρει γιατί του δίναν συνέχεια ρόλο πέφτουλα του γλυκύτατου Ληναίου.... (Τa βρήκε ο  Nemo)
 

Νικητής και τροπαιούχος του κουιζ ο Nemo με πέντε σωστές. ( κλαπ κλαπ κλαπ χειροκροτήματα). 
 
 
 
Ακολουθεί νέο θεματικό κουιζ 
 
 

Αν αγαπάτε τις μικροαπατεωνιες, τις ρεμούλες, τα εγκλήματα και τα μυστήρια του σινεμά αυτό είναι το κουίζ σας
 
Σε ποια ταινία....
 
1. Κλέβεται ένα διαμάντι από μίτρα δεσπότη;
 
2. Κάποιος βρίσκει άλλοθι στο τάβλι;
 
3. Η Μάρω Κοντού κάνει ποδήλατο γυμναστικής; 
 
4. Ο Διονύσης Παπαγιαννόπουλος συχνάζει σε χαρτοπαικτική λέσχη;
 
5. Ο Δήμος Σταρένιος χαϊδεύει μια γάτα; 
 
6. Ο ανιψιός κλέβει το θείο του;
 
7. Γυροφέρνει μια που αποφυλακίστηκε απ τις φυλακές Αβέρωφ;
 
8. Κάποιος κλέβει ένα μπακαλιάρο;
 
9. Ένας κλεμμένος αναπτήρας αποκαλύπτει μια σπείρα;
 
10. Κάποιος παριστάνει τον κλέφτη για να καλύψει μια ερωτοδουλεια;
 
2. ο Ηλίας του 16ου

4.Αν έχεις τύχη

6. Έλα στο θείο

7. Η βίλα των οργίων

8. της νύχτας τα καμώματα

9. Το δόλωμα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

? μπράβο σου 1@tzias57[/USER] θρίαμβος!!! 

Απομένουν τα 1. 3. 5. 10

 
To 10 θα μπορούσε να είναι το "Μια του κλέφτη" (Χορν - Αναλυτή) ή το "Χριστίνα" (Καρέζη - Μπάρκουλης). Έχουν περάσει χρόνια από τότε που είδα τις 2 ταινίες και υπάρχει κι ένα ραδιοφωνικό θεατρικό με το ίδιο θέμα κι έτσι παρόλο που και στις δύο ο ήρωας δεν είναι κλέφτης απλώς η ηρωίδα τον υποψιάζεται δεν θυμάμαι σε ποια ταινία η παρεξήγηση καλύπτει ερωτοδουλειά. Αν έπρεπε να διαλέξω θα έλεγα το "Μια του κλέφτη"

Δεν αγνόησα την προτροπή σου για να δώσω την πλήρη απάντηση στο προηγούμενο, απλώς έλειπα ταξίδι αυτές τις μέρες, σήμερα τη διάβασα.
 
Το 10 είναι το μια του κλέφτη. 

Θα μπορούσε κ η Χριστίνα αλλά εκεί ο Μπάρκουλης κάνει τον κλέφτη για να καλύψει την Καρέζη με τον Ηλιόπουλο απ όσο θυμάμαι αν κι έχω αιώνες να το δω. 

Οπότε μένει το 

1. ( Που είναι μια γνωστή κωμωδία) 

Και τα 3. κ 5. ( που έχουν κάποιον κοινό συντελεστή)
 
Το 4 θα μπορούσε να ήταν και το ''Το ποντικάκι''; 
 

1@oldgrcinfun[/USER]

Το ποντικάκι το έχω δει μόνο μια φορά πριν πολλά χρόνια και δε θυμάμαι τίποτα από την πλοκή. Το μόνο που θυμάμαι είναι πως δε μου είχε αρέσει. 

Κι εκεί χαρτομουτρο ήταν ο Νιονιος; 

Πάντως εγώ είχα στο μυαλό μου το αν έχεις τύχη όπως σωστά μάντεψε ο 1@tzias57[/USER].

Για αυτά που απέμειναν σας δίνω τις τελευταίες βοήθειες κι αύριο τις απαντήσεις.

Το 1. Κωμωδία, γνωστοί πρωταγωνιστές και μια από τις βασίλισσες του μελό σε ρόλο έκπληξη. 

Το 5. το θεωρώ πιο δύσκολο. Πρωταγωνιστές ένας πρόωρα χαμένος ηθοποιός, μια καθιερωμένη θεατρίνα κι ένας γνωστός ζεν. ( Τι κάνει νιάου νιάου!!!!)

 

Οι απαντήσεις: 

Όλα τα βρήκατε σχετικά εύκολα. 

Νικητής ασφαλώς ο 1@tzias57[/USER]

Που βρήκε σχεδόν όλο το κουίζ μόνος του. Με εφτά σωστά ο νέος νικητής ( κλαπ κλαπ κλαπ) 

Μια βρήκε κι ο ελέφαντας. 

Από τα εναπομείναντα δύο το

1. είναι ο σκληρός άντρας. Κωμωδία του Δαλιανίδη με τον Χατζηχρήστο που κατηγορείται πως πήγε να πνίξει τον Βαγγέλη Πρωτόπαπα και του έκλεψε κι ένα διαμάντι " ένα διαμάντι να κύριε αστυνομε μου που το χα απ τη μίτρα του μπάρμπα μου του δεσπότη"

Το 5. Είναι ο άνθρωπος του τρένου. Στο φλας Μπακ της Συνοδινού η ίδια κι ο Νικολινάκος βρίσκουν καταφύγιο στο σπίτι του Σταρενιου. Αυτός έχει διαρκώς μια γάτα αγκαλιά ( πολλά χρόνια πριν τη θρυλική σκηνή του Μπράντο στο Νονο χάιδευε και το ελληνικό σινεμά γάτες κύριε Κόπολα) .

 
Πίσω
Μπλουζα