Σε ποιο παιχνίδι πιστεύετε ότι είστε ανίκητος;

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.318
Αντιδράσεις
5.883
Λοιπον αλανια σε ποιο παιχνιδι στα Arcades στης κονσολες,στο pc η οπου αλλου θελετε πιστευετε οτι το ξερετε τοσο τελεια σε τετοιο βαθμο ωστε να μην μπορει να σας συναγωνιστη κανενας;Καυχηθητε ελευθερα δεν υπαρχει κανενα απολυτος προβλημα :D
 
Street Fighter 2 The World Warrior εν ετει 1992 στην αγαπημενη μου Amiga,με τον Ryu!

Πιστευω καποια στιγμη πρεπει να κανονισουμε ενα τουρνουα! :cool:
 
Χμμμμ Μετα απο πολυ σκεψη. .. Μαλλον σε κανενα.. Χαχαχα!! Παντως ενα που θυμαμαι οτι ημουν πολυ καλος ηταν το Mortal Kombat 2 στο snes, κανενας απο τους φιλους μου δεν με κερδιζε..
 
Στο F-Zero X. Πιστεύω ότι αν έπαιζα σε τουρνουά θα νικούσα, εκτός ίσως αν είχα αντιπάλους 1-2 άτομα που ξέρω στο Youtube.

Παλιότερα ήμουν ανίκητος στο Street Fighter 2 στα arcades, ενώ κανένας στην παρέα μου δεν με νικάει στο Street Fighter 3 (μέσο emulator το παίζουμε) αλλά δεν φτάνω το επίπεδο που έχουν κάποιοι παίκτες σε μεγάλα τουρνουά.
 
ειμαι ανικητος στο φιδακι
 
@ Gyubrush : περιεργο που αναφερεις τον ruy στο SF2 στην εκδοση για αμιγκα. Στην συγκεκριμενη εκδοση οι ruy/Ken ειναι απο τους χειροτερους χαρακτηρες, αρα αφου το ξερεις με αυτους, δεν θα εχεις προβλημα με τους καλυτερους χαρακτηρες της αμιγκα οπως dalshim. Εξαλλου η εκδοση για αμιγκα ειχε πολλα "bugs" μπορουσες να προκαλεις συνεχομενα αστερακια στους αντιπαλους ή να τους κανεις συνεχεια "λαβες" στις γωνιες....

@metalcandyman : οταν λες ασυναγωνιστοι, πως το εννοεις σε παιχνιδια που δεν εχουν VS διπλο, οπως το golden axe και το 1943?

ποιος θα το παει πιο μακρυα ή θα το τερματισει ή ποιος θα κανει καλυτερο σκορ? Στα κλασσικα "διπλα" οπως SF2 ειναι λογικη η συγκριση, αλλα σε μονα παιχνιδι οπως τα στρατηγικης στυλ populus τι γινεται?
 
mike είπε:
@ Gyubrush : περιεργο που αναφερεις τον ruy στο SF2 στην εκδοση για αμιγκα. Στην συγκεκριμενη εκδοση οι ruy/Ken ειναι απο τους χειροτερους χαρακτηρες, αρα αφου το ξερεις με αυτους, δεν θα εχεις προβλημα με τους καλυτερους χαρακτηρες της αμιγκα οπως dalshim. Εξαλλου η εκδοση για αμιγκα ειχε πολλα "bugs" μπορουσες να προκαλεις συνεχομενα αστερακια στους αντιπαλους ή να τους κανεις συνεχεια "λαβες" στις γωνιες....
@metalcandyman : οταν λες ασυναγωνιστοι, πως το εννοεις σε παιχνιδια που δεν εχουν VS διπλο, οπως το golden axe και το 1943?

ποιος θα το παει πιο μακρυα ή θα το τερματισει ή ποιος θα κανει καλυτερο σκορ? Στα κλασσικα "διπλα" οπως SF2 ειναι λογικη η συγκριση, αλλα σε μονα παιχνιδι οπως τα στρατηγικης στυλ populus τι γινεται?
Φιλε mike εννοω σε οτι παιχνιδι θελετε και υπαρχει ανατγωνισμος.οπως παιχνιδια οπως street fighter κτλ που τους νηκουσατε ολους π.χ η οποιοδηποτε arcade η παιχνιδι σε κονσολες κτλ που το τερματιζατε για πλακα ενω ολοι οι αλλου δεν το ειχαν καταφερει η δυσκολευοταν πολυ.Η οποιοδηπτε highscore που δεν μπορουσε να το φτασει κανενας κτλ.Τωρα για παιχνιδια στρατηγικης δεν ξερω να σε πω.Αν θελει καποιος ας πει και γιαυτα.
 
Αν μου δίδαξε κάτι μια γεμάτη δεκαετία competitive gaming, είναι ότι δεν υπάρχει η έννοια του ανίκητου. Τουλάχιστον όχι εσαεί. Ακόμα κι αν είσαι άτρωτος για ένα χρονικό διάστημα, πάντα εν καιρώ θα βρεθεί κάποιος που θα είναι καλύτερος από σένα μέχρι να δώσει τη θέση του στον επόμενο.
 
Κανενα :Ρ ποτε δεν εγινα master σε κανενα arcade

Αλλα αν θελετε να σας απαγγειλω απο μνημης walkthrough καποιου adventure ευχαριστως :D
 
alkis21 είπε:
Αν μου δίδαξε κάτι μια γεμάτη δεκαετία competitive gaming, είναι ότι δεν υπάρχει η έννοια του ανίκητου. Τουλάχιστον όχι εσαεί. Ακόμα κι αν είσαι άτρωτος για ένα χρονικό διάστημα, πάντα εν καιρώ θα βρεθεί κάποιος που θα είναι καλύτερος από σένα μέχρι να δώσει τη θέση του στον επόμενο.
Θα συμφωνήσω απόλυτα! Μάλιστα αυτό, βρίσκει ευρεία εφαρμογή σε όλες τις πτυχές της ζωής μας: Πάντα θα υπάρχει κάποιος άλλος που θα κάνει κάτι καλύτερα / γρηγορότερα / σωστότερα / αποτελεσματικότερα από εμάς.

Ποτέ δεν διέπρεψα σε κάποιο ηλεκτρονικό παιχνίδι - με την έννοια του "είμαι ανίκητη"! Κάθε άλλο!

Όμως σίγουρα χάρηκα με την ψυχή μου, κάθε bit που έχω παίξει! ;)
 
alkis21 είπε:
Αν μου δίδαξε κάτι μια γεμάτη δεκαετία competitive gaming, είναι ότι δεν υπάρχει η έννοια του ανίκητου. Τουλάχιστον όχι εσαεί. Ακόμα κι αν είσαι άτρωτος για ένα χρονικό διάστημα, πάντα εν καιρώ θα βρεθεί κάποιος που θα είναι καλύτερος από σένα μέχρι να δώσει τη θέση του στον επόμενο.
Εγω και συμφωνω και διαφωνω.Με την λεξη ανικητος δεν εννοω οτι καποιος ειναι ανικητος σε καποιο παιχνιδι και καλητερος απο τους gamers που υπαρχουν σε ολοκληρο τον κοσμο.Aπλα ολοι σιγουρα θα ηστε καλυτεροι σε καποιο η καποια παιχνιδια απο τους αλλους και οταν εννοω αλλους εννοω φιλους,γνωστους και ατομα που γενικα ετυχε να συναγωνιστητε στο εκαστοτε παιχνιδι.Οτι ειστε master σε καποιο η καποια παιχνιδια δηλαδη οχι οτι δεν υπαρχει καποιος παγκοσμιος που να μπορει να σας νικησει.Ωσο για το ανικητος και οτι δεν υπαρχει η εννοια του ανικητου συμφωνω οτι υπαρχει στα παιχνιδια τυπου kick off και γενικα ποδοσφαιρακια,μπασκετακια κτλ που ειναι δεδομενο οτι ολο και καποιον αγωνα θα χασεις.Οταν μιλαμε για ρεκορ ομως για highscore δηλαδη αυτο σταματαει να υπαρχει γιατι για παραδειγμα ο stephen krogman σε επισημο παγκοσμιο τουρνουα που διοργανωνει καθε χρονο το Twin galaxies με επισημους διαιτητες κτλ εχει το παγκοσμιο ρεκορ στο galaga απο το 1989 με σκορ 15.999.990.Αυτος λοιπον ειναι ανικητος εδω και 23 χρονια και θα φανει μελοντικα αν καταφερει να τον ξεπερασει καποιος.
 
Καλα ανοιξατε πολυ φιλοσοφικη συζητηση :) σε ολους τους τομεις, ειτε ειναι παιχνιδια, ειτε αθλητισμος δεν ξερουμε αν ο ανθρωπος εχει όρια. Εστω καποιος ανθρωπος ξεπερασει τα ανθρωπινα ορια και κανει καποιο κατορθωμα, θα υπαρξει μετα απο γενιες καποιος να τον ξεπερασει; Και αν ναι, τοτε ποια ειναι τα ορια του ανθρωπου;

Γι' αυτο και καμια φορα πιστευω οτι καποια ρεκορ αγκιζουν τα ορια της ανθρωπινης φυσης και εγιναν για να μεινουν
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σε ένα γερμανικό τένις στην αμίγκα 1200 που αγνοώ τώρα τον τίτλο του...είχα τσακίσει οποιονδήποτε έβρισκα σε δαύτο ακόμα και συμφοιτητές από το πανεπιστήμιο που τότε -κάπου το 1995-1996- τόλμησαν να με προκαλέσουν.

edit

Μαλλον ηταν το blitz center court tennis aga
 
Με την ευρύτερη έννοια του ορισμού που έδωσε ο metal, στο Kick Off 2 κατέχω ουκ ολίγα ρεκόρ εδώ και χρόνια που λογικά θα αργήσουν να καταρριφθούν:

-Περισσότερα γκολ σε επίσημους αγώνες (5988)

-Περισσότεροι τίτλοι (45)

-Περισσότερες νίκες σε παγκόσμια κύπελα (171)

-Περισσότερα γκολ σε παγκόσμια κύπελα (1413)

-Πιο ευρεία νίκη σε παγκόσμιο κύπελο (0-17). Το έχουν πετύχει δύο ακόμα αλλά όχι ως Team B, που την εποχή εκείνη ήταν κατά 10% χειρότερη της Team A.
 
Στο NBA Jam στο Sega, νομίζω ότι ήμουν κάτι παραπάνω από δυνατός...
 
Σε οτι Arcade υπαρχει εκτος ελαχιστων εξερεσεων ημουνα ανικητος και παραμενω.Ακομα βγαζω ευρουλακια απο στοιχηματα :D .Για παιχνιδια στης κονσολες δεν μιλαω καν γιατι βαριεμαι να τα αναφερω :D
 
mike είπε:
@ Gyubrush : περιεργο που αναφερεις τον ruy στο SF2 στην εκδοση για αμιγκα. Στην συγκεκριμενη εκδοση οι ruy/Ken ειναι απο τους χειροτερους χαρακτηρες, αρα αφου το ξερεις με αυτους, δεν θα εχεις προβλημα με τους καλυτερους χαρακτηρες της αμιγκα οπως dalshim. Εξαλλου η εκδοση για αμιγκα ειχε πολλα "bugs" μπορουσες να προκαλεις συνεχομενα αστερακια στους αντιπαλους ή να τους κανεις συνεχεια "λαβες" στις γωνιες....
@metalcandyman : οταν λες ασυναγωνιστοι, πως το εννοεις σε παιχνιδια που δεν εχουν VS διπλο, οπως το golden axe και το 1943?

ποιος θα το παει πιο μακρυα ή θα το τερματισει ή ποιος θα κανει καλυτερο σκορ? Στα κλασσικα "διπλα" οπως SF2 ειναι λογικη η συγκριση, αλλα σε μονα παιχνιδι οπως τα στρατηγικης στυλ populus τι γινεται?
Παντα μου αρεσε να εχω τον πιο "αδυναμο" χαρακτηρα και να παλευω με αυτον.Το ξερω οτι και ο ken και ο ryu ειναι οι αδυναμοι χαρακτηρες αλλα ακριβως γι αυτον τον λογο διαλεξα τον ryu(κυριως γιατι ο ken αμερικανοεφερνε οποτε δεν μου αρεσε) και τον εμαθα πολυ καλα.Τελειωνα το παιχνιδι στο δυσκολοτερο επιπεδο χωρις να χανω ουτε ενα credit.

Αλλα και με φιλους που επαιζα,σπανια εχανα με οποιονδηποτε χαρακτηρα αντιπαλο.Αυτο με τα bugs δεν το θυμαμαι καθολου ειναι η αληθεια και το μονο που με χαλαγε στην 500αρα(την απλη,οχι με την viper520cd που εχω σε μια αλλη) ηταν η ταχυτητα των sprites η μαλλον καλυτερα,η αποκριση στο joystick.
 
Τσου.... Ακόμα και με τη ευρύτερη έννοια του Βασίλη, δεν υπάρχει παιχνίδι που να είμαι κοντά στο "ανίκητη"! Αξιοπρεπής: ναι, ανίκητη: ούτε κατά διάνοια!

Εκτός βέβαια αν "πιάνεται" να βάζω το Βασίλη να παίζει και να στοιχηματίζω υπέρ του με άτομα που δεν τον ξέρουν! :biglaugh:

[edit] Ήμουν κάποτε στα νιάτα μου αρκετά καλή (σε σχέση με τα υπόλοιπα που ήμουν.... ε, ας μην σχολιάσω!) στο Point Blank!

Όχι τόσο για τα καλά αντανακλαστικά μου, όσο για το καλό σημάδι μου! :)

Περιμένω πώς και πώς να ξαναδοκιμάσω τις δυνάμεις μου! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dead or Alive 3 στο XBOX με την Hitomi

RalliSport Challenge πάλι στο XBOX!
 
Παρα πολυ καλος ????

Γενικα δεν ειμαι αυτο που λεμε "χαρισματικος/προικισμενος -γεννημενος " παικτης ...

Θα αναφερθω ομως σε 3 ιδιαιτερα αγαπημενα μου παιχνιδια ,

Στο πρωτο παιχνιδι που επιασα στα χερια μου στο C64 , τον arcade Flight simulator(αδοκιμος ο ορος ) ACE τον οποια ειχα τελειωσει σε καθε επιπεδο δυσκολιας με καθε δυνατο τροπο και το τελειωνα για πλακα...

Στο Two on Two/GBA basketball ....

Και φυσικα στο Lakers vs Celtics:D ,οπου για να εχει ενδιαφερον το παιχνιδι οταν μαζευομασταν παρεα για τουρνουα ,επαιρνα την ποιο αδυνατη διαθεσιμη ομαδα τους Phoenix Suns ,ki επειδη συνεχιζα να παιρνω σκαλπ υπηρχαν φορες που δεν με αφηναν καν να κανω αλλαγες -γιατι διαφορετικα εβαζα τον Chambers center και το πενταρι στο τεσσερα και ισορροπουσα καπως το μειονεκτημα στους ψηλους e.t.c. )...

Α ναι ....και στα Καστρα και Πολιορκητες ,αλλα αυτο δεν πιανετε :p

Aυτα τα ολιγα (προς το παρων ???)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα