Σε ποιo βιντεοπαιχνίδι έχετε αφιερώσει περισσότερες ώρες από τη ζωή σας;

Crimson Moonlight

RetroActive
Joined
13 Ιουλ 2015
Μηνύματα
524
Αντιδράσεις
308
Όπως δηλώνει και ο τίτλος του θέματος, ποιό ήταν αυτό το βιντεοπαιχνίδι ή τα βιντεοπαιχνίδια που παίξατε για ώρες που άν τις μαζεύατε θα είχατε μέχρι και ολόκληρο μήνα ελεύθερο; Για ποιόν λόγο επιμένατε; Επίσης, μετανιώσατε ποτέ που ξοδέψατε τόσες πολλές ώρες σ' ένα παιχνίδι;

 


Στην περίπτωσή μου γίνεται μάχη για την πρωτιά ανάμεσα στις Pokemon Gold/Heart Gold και το Tetris Tengen. Αν τα έβαζα σε λίστα των 10 θα ήταν ώς εξής:


 


1.
Pokemon Heart Gold. Στις 999:99 ώρες έπαψε πια να τις μετράει. Παίρνει χρόνο να φτιάξεις την τέλεια ομάδα για μάχες προπονώντας το καθε Pokemon χωριστά.


2.
Pokemon Gold. Ήταν η πρώτη μου κασσέτα. Αυτό τα λεει όλα.


3.
Tetris Tengen. Έχω φτάσει άπειρες φορες κοντά στο τέλειο σκορ και χάνω πάντα στο παρατσάκ!


4.
Pokemon Omega Ruby. Προς το παρόν είναι στις 885 ώρες και δεν έχω τερματίσει ακόμα το παιχνίδι! :p


5.
Beat Ball. Έχει πανεμορφα γραφικά και μουσική που ούτε το καταλαβαίνεις πώς περνά η ώρα.


6.
Falling Blocks.


7.
Pokemon Fire Red. Στις 672 ώρες βαρέθηκα και αποφάσισα να κάνω new game!


8.
Super Mario World 2: Yoshi's Island. Και αυτό που με τσατίζει είναι ότι δεν μπόρεσα ποτέ να περάσω το τελευταίο επίπεδο!


9.
Cash Invaders. Είναι 100 επίπεδα, ξεκινούσες πρωί και σ' έβρισκε το βράδυ!


10.
Dogma.

 


Και πολλά ακόμα! Παρ' όλο όμως που πάντα έπαιζα αρκετά δεν παραμέλησα ποτέ τίποτα για τα βιντεοπαιχνίδια, κι έτσι δεν μετανιώνω που τους αφιερώνω ένα μέρος απ' τον ελεύθερο χρόνο μου.



 
Το παιχνίδι που έπαιξα πάρα πολλές ώρες ήταν το NBA JAM T.E. στο Game Gear. Ίσως φταίει το γεγονός ότι δεν είχα και κανένα πολύ καλύτερο εκείνη την εποχή και πραγματικά το είχα λιώσει. Εννοείται ότι είχα κερδίσει και τις 27 ομάδες και πήρα το πρωτάθλημα. Είχα και σημειώσεις με τους κωδικούς/password μέχρι να το τερματίσω.


Σίγουρα έπαιξα αρκετά τα Super Mario 1,2 στο Game Boy.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν μπορω να ειμαι σιγουρος σε μια τετοια ερωτηση αλλα με μια πρωτη σκεψη μου ερχονται τα παρακατω:

Offline παιχνιδια:

1)Super Street Fighter II

2)Pokemon Red

3)Xenoblade Chronicles

4)Mortal Kombat II

5)Ποδοσφαιρακια :D

Online παιχνιδια:

5)Lineage 2 :p

6)Warcraft III (dota)

7)Diablo II
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σίγουρα τις περισσότερες ώρες τις έχω αφιερώσει στις διάφορες εκδόσεις του Elite. Ακολουθούν κοντά τα Pirates! και Frontier (Elite 2).

Aπο εκεί και πέρα οι ώρες πάνε σε RPG (δεν μπορώ να πω με σιγουριά σε ποιό απο όλα είχα "αναλωθεί" περισσότερο - ειδικά άμα κάτσεις να φτιάχνεις χάρτες, οι ώρες φεύγουν χωρίς να το καταλάβεις), καθώς και ορισμένα flight sims (όπως π.χ. το F-19).

To post του Αjax μου υπενθύμισε και την (αδιαμφισβήτητη) παρουσία των fighting games. Και εδώ έχουν σπαταληθεί πολλές "εργατοώρες" - θα έλεγα μάλιστα πως ίσως είναι λίγο περισσότερες σε King of Fighters παρά σε Street Fighter... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eπειδη το αγαπημενο μου ειδος παιχνιδιων στης κονσολες ειναι τα rpg's δεν θα αναφερω κανενα απο αυτα γιατι πολυ απλα καθε ενα ηθελε να γραψεις πολλες ωρες στο κοντερ για να το τερματισεις για πολλους και διαφορους λογους οποτε θα αναφερω τα παιχνιδια που απλα εχω γραψει σε αυτα εκατομμυρια ωρες απο την πρωτη στιγμη που ασχοληθηκα μαυτα μεχρι και σημερα που τα παιζω φανατικα.

Pac-man Πρωτο οχι απλα με διαφορα αλλα ετη φωτος πιο μπροστα σε σχεση με τα υπολοιπα.Απειρες ωρες για να το μαθω και να φτασω στο επιπεδο που ειμαι,απειρες προσπαθειες για patterns,για grouping τα φαντασματα,για να καταφερω να το τερματισω και για ολες της προσπαθειες μου για το perfect pac-man.Και μονο να σκεφτει κανεις πως ακομα και σημερα περιπου 4 φορες την βδομαδα το τερματιζω και που για να γινει αυτο εμενα με τρωει περιπου ωρες μπορει να καταλαβει ποσες ωρες γραφω ακομα και σημερα.

Donkey kong Φυσικα μιλαω για την arcade εκδοση και οχι για τα παιχνιδια του snes δεν με απασχολουν αυτα.Μιλαμε για ενα παιχνιδι που ακομα και 100 ποντοι μπορουν να κανουν την διαφορα,ενα παιχνιδι που χρειαζεται στρατηγικη και παρα μα παρα πολλες ωρες για να τελειοποιηση καποιος το παιχνιδι του και να μπορει να κανει ενα αξιοπρεπες σκορ μεχρι να φτασει στην καταραμενη Kill screen και να τελειωσει αναγκαστικα το παιχνιδι του.Απειρες ωρες και σαυτο μεχρι και σημερα.

Τetris Απειρες ωρες και δω μια ζωη μεχρι και σημερα κυριως η arcade εκδοση και η αγαπη μου με το tetris οπως και η ενασχοληση μου ξεκινησε απο μια κοντρα που ειχαμε με μια πολυ καλη μου φιλη απο το 1992 μεχρι και σημερα οποτε συναντιομαστε.Τα στοιχηματα πεφτουν βροχη και πραγματικα ειναι η μοναδικη γυναικα που εχω συνατηση στη ζωη μου οσον αφορα το gaming που της βγαζω το καπελο.Τρελα σκορ και απο τους δυο μας και πανω απ'ολα πολυ γελιο και διασκεδαση γιατι αυτη ειναι η ουσια των arcades.

Ghosts n' Goblins Απειρα κερματα,απειρες ωρες,απειρα βρυσιδια,απειρες μπουνιες και κλωτσιες στην καμπινα μεχρι να τιθασευσω :p το παιχνιδι αυτο που συγκαταλεγεται μεσα στα δυσκολοτερα platforms ολων των εποχων.

Frogger Ο πολυαγαπημενος βατραχος ευκολα αρχιζεις να παιζεις δυσκολα ξεκολας ωρες ατελειωτες πανω απο την καμπινα μεχρι να μου βγουν τα ματια και μολις σηκωνομουνα εβλεπα πρασινουνς βατραχουςμδρομους και αυτοκινητα και ημουνα σαν ζαλισμενο κοτοπουλο.Μεχρι και σημερα παιζω φανατικα πολλες φορες και ωρες καθε βδομαδα.

Wonder Boy 50 λεπτα με 1 ωρα το πολυ χρειαζομαι για να το τερματισω με ολες της κουκλες κλπ αλλα μεχρι να φτασω εδω πιτσιρικας εχω φαει μια περιουσια σε αυτο το ηλεκτρονικο.Απειρες ωρες παιχνιδιου και ολοι να νομιζουμε πως τελειωνη το παιχνιδι στο 7-4 αλλα οταν την ιστορικη για μενα μερα μαζεψα ολες της κουκλες και χωρις να ξερω πως το παιχνιδι συνεχιζει νικησα το κεφαλι ελεφαντα στο 7-4 και ειδα πως συνεχιζει το παιχνιδι μαζι με καμια 20αρια αλλους που στεκοταν γυρω γυρω και εβλεπαν παθαμε πλακα ασχετα που εχασα μανι μανι στο 8-1:p Απο κει και μετα μεχρι και σημερα οι ωρες που εχω φαει σαυτο το παιχνιδι ειναι απιστευτες.

Φτανουν αυτα προς το παρων δεν γραφω αλλα γιατι αν συνεχισω δεν θα χω τελειωμω.Αrcades = Aπειρες ωρες η ακομα και πιο πανω απο το απειρο αν υπαρχει κατι τετοιο απλα ειναι τα πραγματα.
 
metalcandyman είπε:
Αrcades = Aπειρες ωρες η ακομα και πιο πανω απο το απειρο αν υπαρχει κατι τετοιο απλα ειναι τα πραγματα.
Δεν έχω παρά να συμφωνήσω.

Η δική μου λίστα είναι αυτή

Tetris: Ατελείωτες κόντρες στο διπλό με τον χαμένο να πληρώνει το 20αρικο. Ακόμα παίζω 1-2 coins την εβδομάδα.

Shinobi: Γιατί απλά είναι το αγαπημένο μου.

Age of Empires II : Ώρες ολόκληρες να στήσεις έναν πολιτισμό από το μηδέν και να κοντραριστείς online με την παρέα.

Rise of Nations : Δες το προηγούμενο ^^

Skyrim: Τα λόγια είναι περιττά....
 
Kambia είπε:
(...)
Η δική μου λίστα είναι αυτή

Tetris: Ατελείωτες κόντρες στο διπλό με τον χαμένο να πληρώνει το 20αρικο. Ακόμα παίζω 1-2 coins την εβδομάδα.

Shinobi: Γιατί απλά είναι το αγαπημένο μου.

Age of Empires II : Ώρες ολόκληρες να στήσεις έναν πολιτισμό από το μηδέν και να κοντραριστείς online με την παρέα.

Rise of Nations : Δες το προηγούμενο ^^

Skyrim: Τα λόγια είναι περιττά....
I quote και προσθέτω μόνο τα Space Invaders (ώωωωωωωωωρες να γράφω στο κοντέρ κι αυτή που τελικά έκανε το μεγαλύτερο σκορ είναι η μητέρα μου - πάνω στα νεύρα μου, το έσπασα! :p ) & Super Mario Land στο Gameboy. Το Mario δεν ξόδεψα τόσες ώρες για να το τερματίσω, όσο για να κάνω το απόλυτο game: μαζεύω τα πάντα - σκοτώνω ό,τι περπατάει, μιλάει και σέρνεται.

(Βάλτε κάπου και το Age of Mythology που το λατρεύω!)
 
To Kick Off 2 της ANCO στην πρώτη θέση για μένα, καμία έκπληξη εδώ φαντάζομαι.

Ανθυγιεινά πολλές ώρες έχω παίξει επίσης τα:

-Player Manager

-Sensible World of Soccer

-Deluxe Galaga

-Wings

-Lemmings

-Pinball Illusions

-International Karate +
 
Αν εξαιρέσουμε το WoW νομίζω ότι συνολικά, σε single player game, έχω ξοδέψει περισσότερες ώρες ή στο Ocarina of Time ή στο Dungeon Keeper.

Στο Ocarina μπορεί να έτρωγα μία ολόκληρη μερα στην ίδια περιοχή ψάχνοντας για μυστικά κλπ. Το είχα τελειώσει 100%, βρίσκοντας όλα τα διάφορα μυστικά και easter eggs χωρίς να κοιτάξω ποτέ κάποιον οδηγό στρατηγικής.

Το Dungeon Keeper απλά το τερματίζω μία φορά τον χρόνο, από τότε που το πρωτοέπαιξα (1999). Είναι παράδοση και δεν χάνω χρονιές.
 
Ωραίο θέμα για thread.

Λοιπόν,

1. Age of Empires II, κλασσικά ίσως το πιο απολαυστικό RTS, γι' αυτό και κυκλοφορεί ακόμα με την HD έκδοση στο Steam. Άπειρες ώρες.

2. Dune2, το archetypal RTS

3. Anno 1602 (aka 1602 A.D.), classic Age of Discovery era RTS

4. Lakers VS Celtics (and the NBA Playoffs)

5. The Curse of Monkey Island

και nowadays

6. King Arthur's Gold Classic. Όποιος δεν το έχει παίξει, χάνει.
 
birds of prey ...BirdsOfPrey_005.png

knights of the sky...images.jpg

gta....imagesNOJK39EA.jpg

close combat series....imagesHAX97597.jpg
 
metalcandyman είπε:
Wonder Boy 50 λεπτα με 1 ωρα το πολυ χρειαζομαι για να το τερματισω με ολες της κουκλες κλπ αλλα μεχρι να φτασω εδω πιτσιρικας εχω φαει μια περιουσια σε αυτο το ηλεκτρονικο.Απειρες ωρες παιχνιδιου και ολοι να νομιζουμε πως τελειωνη το παιχνιδι στο 7-4 αλλα οταν την ιστορικη για μενα μερα μαζεψα ολες της κουκλες και χωρις να ξερω πως το παιχνιδι συνεχιζει νικησα το κεφαλι ελεφαντα στο 7-4 και ειδα πως συνεχιζει το παιχνιδι μαζι με καμια 20αρια αλλους που στεκοταν γυρω γυρω και εβλεπαν παθαμε πλακα ασχετα που εχασα μανι μανι στο 8-1:p Απο κει και μετα μεχρι και σημερα οι ωρες που εχω φαει σαυτο το παιχνιδι ειναι απιστευτες.
Wonder Boy I, & II. Απειρες ώρες μπροστά απο τα arcades των ηλεκτρονικών ,αρχικά βλέποντας τους άλλους και μετά φιλοδοξόντας να κάνω εγώ την υπέρβαση. Μια υπέρβαση (μιλάμε για hi-score παντα) που δεν έγινε ποτέ στα ουφάδικα, αλλά στο pc μου πολύ αργότερα.

Wonder Boy I : Φίλε metalcandyman και γώ έχω αφιερώσει και μέχρι πρόσφατα αφιερώνω ατελίωτες ώρες, εκεί που χάνω είναι ή πίστα 8-3 ,στην τελευταία ταμπελίτσα που έχει τα τουβλα που πέφτουν και ενώ είσε μετέωρος στο γρεμό σου ρχονται και νυχτερίδες. Ενα σημείο που το είδα να το περνάνε & πραγματικά απορούσα!!!

Wonder Boy II : Τι να πώ εδώ? Ισως να χω κάνει και το παγκόσμιο : 5,250,000 με 4650 gold (είναι αλήθεια ,αλλά δυστιχώς δεν το χω φωτογραφίσει)

Κάποια άλλα games που και αυτά ήταν στην προτήμηση μου στα ουφάδικα (μετά τα θρυλικά Wonder Boy) είναι το Double Dragon & Street Fighter II βεβέως.
 
Στο GameBoy Metroid 2 και Gargoyle's Quest και σε pc games Doom2, Diablo 1&2. Ώρες ατελείωτες μέχρι να βρω και να καλύψω όλες τις κρυφές περιοχές. Fun times!
 
o

video80 είπε:
Wonder Boy I, & II. Απειρες ώρες μπροστά απο τα arcades των ηλεκτρονικών ,αρχικά βλέποντας τους άλλους και μετά φιλοδοξόντας να κάνω εγώ την υπέρβαση. Μια υπέρβαση (μιλάμε για hi-score παντα) που δεν έγινε ποτέ στα ουφάδικα, αλλά στο pc μου πολύ αργότερα.Wonder Boy I : Φίλε metalcandyman και γώ έχω αφιερώσει και μέχρι πρόσφατα αφιερώνω ατελίωτες ώρες, εκεί που χάνω είναι ή πίστα 8-3 ,στην τελευταία ταμπελίτσα που έχει τα τουβλα που πέφτουν και ενώ είσε μετέωρος στο γρεμό σου ρχονται και νυχτερίδες. Ενα σημείο που το είδα να το περνάνε & πραγματικά απορούσα!!!

Wonder Boy II : Τι να πώ εδώ? Ισως να χω κάνει και το παγκόσμιο : 5,250,000 με 4650 gold (είναι αλήθεια ,αλλά δυστιχώς δεν το χω φωτογραφίσει)

Κάποια άλλα games που και αυτά ήταν στην προτήμηση μου στα ουφάδικα (μετά τα θρυλικά Wonder Boy) είναι το Double Dragon & Street Fighter II βεβέως.
Φιλε video80 το σημειο που αναφερεις στο 8-3 ειναι απο τα δυσκολοτερα του παιχνιδιου αλλα στην ουσια δεν ειναι και τιποτα το φοβερο.Στην πρωτη νυχτεριδα που ερχεται πρεπει μαζι με το αλμα να πεταξεις και τσεκουρακι για να την σκοτωσεις αλλα υπαρχει και τροπος να κανεις τοσο τελειο αλμα απο την ακρη της πλατφορμας καθως πεφτει ωστε να περασεις κατω απο την νυχτεριδα και ενω ολα δειχνουν πως θα πεσεις και θα χασεις ζωη στην ουσια δεν πεφτεις.Η δευτερη νυχτεριδα ειναι απλα για εκφοβισμο να κανεις κανενα αλμα δηλαδη και να χασεις η να σε καθυστερησει κλπ αλλα στην ουσια συνχιζεις κανονικα την πορεια σου περνας απο κατω της και ουτε γατα ουτε ζημια.Στην τριτη και πιο μπελαλιδικη νυχτεριδα πρεπει πριν καλα καλα κανεις αλμα και αφησεις την πλατφορμα να εχεις πεταξει τσεκουρι οποτε καθως προσγειωνεσαι στην επομενη πλατφορμα να εχεις σκοτωσει και την νυχτεριδα γιατι αν περιμενεις να φτασεις για να την σκοτωσεις εχεις χασει ζωη χωρις να το εχεις παρει χαμπαρι.Δεν μπορω να στο εξηγσω καλητερα με λογια αν μπορουσα να στο δειξω απο κοντα θα το καταλαβαινες καλητερα.
Oσο για το wonder boy in monster land το σκορ σου μπορει να μην ειναι παγκοσμιο ρεκορ ομως ειναι κοντα σαυτο απ'οσο θυμαμαι απο τοτε που ασχολιομουνα μαυτα και προσωπικα φιλαρακι σε δεινω πολλα μπραβο γιαυτο γιατι ειναι εξαιρετικο σκορ.Προσωπικα το πηγαινω πανω απο 5000 νομισματα και γυρω στα 6 εκατομμυρια αν με παει καλα το παιχνδι με της 65αρες και φυσικα παντα χωρις να ξοδεψω τιποτα.Μιλαμε για τερματισμο με τον πιο ακριβο εξοπλισμο να ειναι τα παπουτσακια των 180 η πανοπλια των 150 και η αρχικη ασπιδα η απλη που μετα πολλες φορες βρισκω παρακατω την χρυση που πεφτει συνηθως απο τους μπαμπουινους.Ολα αυτα φυσικα για την εκδοση wonder boy in monster land (japan new version) (WBML) γιατι αν μιλαμε για την εκδοση Wonder boy in monster land (WBMLB) τοτε ακομα και τα 6 εκατομμυρια ειναι πολυ λιγα.Εκει μιλαμε για πανω απο 18.000.000 εχει και το wonder boy τα κολπακια του βλεπεις ;) Παντως και παλι μπραβο για το ρεκορ σου.

Συγνωμη crimson moonlight γιαυτο το off topic post μου αλλα οταν βλεπω τετοιους συντροφους και συναγωνιστες σε κλασσικα arcades οπως ο φιλος video80 δεν μπορω να αντισταθω :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
oΦιλε video80 το σημειο που αναφερεις στο 8-3 ειναι απο τα δυσκολοτερα του παιχνιδιου αλλα στην ουσια δεν ειναι και τιποτα το φοβερο.Στην πρωτη νυχτεριδα που ερχεται πρεπει μαζι με το αλμα να πεταξεις και τσεκουρακι για να την σκοτωσεις αλλα υπαρχει και τροπος να κανεις τοσο τελειο αλμα απο την ακρη της πλατφορμας καθως πεφτει ωστε να περασεις κατω απο την νυχτεριδα και ενω ολα δειχνουν πως θα πεσεις και θα χασεις ζωη στην ουσια δεν πεφτεις.Η δευτερη νυχτεριδα ειναι απλα για εκφοβισμο να κανεις κανενα αλμα δηλαδη και να χασεις η να σε καθυστερησει κλπ αλλα στην ουσια συνχιζεις κανονικα την πορεια σου περνας απο κατω της και ουτε γατα ουτε ζημια.Στην τριτη και πιο μπελαλιδικη νυχτεριδα πρεπει πριν καλα καλα κανεις αλμα και αφησεις την πλατφορμα να εχεις πεταξει τσεκουρι οποτε καθως προσγειωνεσαι στην επομενη πλατφορμα να εχεις σκοτωσει και την νυχτεριδα γιατι αν περιμενεις να φτασεις για να την σκοτωσεις εχεις χασει ζωη χωρις να το εχεις παρει χαμπαρι.Δεν μπορω να στο εξηγσω καλητερα με λογια αν μπορουσα να στο δειξω απο κοντα θα το καταλαβαινες καλητερα.
Oσο για το wonder boy in monster land το σκορ σου μπορει να μην ειναι παγκοσμιο ρεκορ ομως ειναι κοντα σαυτο απ'οσο θυμαμαι απο τοτε που ασχολιομουνα μαυτα και προσωπικα φιλαρακι σε δεινω πολλα μπραβο γιαυτο γιατι ειναι εξαιρετικο σκορ.Προσωπικα το πηγαινω πανω απο 5000 νομισματα και γυρω στα 6 εκατομμυρια αν με παει καλα το παιχνδι με της 65αρες και φυσικα παντα χωρις να ξοδεψω τιποτα.Μιλαμε για τερματισμο με τον πιο ακριβο εξοπλισμο να ειναι τα παπουτσακια των 180 η πανοπλια των 150 και η αρχικη ασπιδα η απλη που μετα πολλες φορες βρισκω παρακατω την χρυση που πεφτει συνηθως απο τους μπαμπουινους.Ολα αυτα φυσικα για την εκδοση wonder boy in monster land (japan new version) (WBML) γιατι αν μιλαμε για την εκδοση Wonder boy in monster land (WBMLB) τοτε ακομα και τα 6 εκατομμυρια ειναι πολυ λιγα.Εκει μιλαμε για πανω απο 18.000.000 εχει και το wonder boy τα κολπακια του βλεπεις ;) Παντως και παλι μπραβο για το ρεκορ σου.

:D
Εύκολο να το λές. Το χει περάσει ο αδερφός μου.

Το σπαστικό με το Wonder Boy είναι οτι απο ενα σημείο και μετά οταν χάνεις το τσεκούρι δεν στο δίνει με αποτέλεσμα η δυσκολία να ανεβένει κατακόριφα, μετά πρέπει να σε ο Σούπερμαν για να βγάλεις τις πίστες. Θυμάμε χαρακτηρηστικά τη πίστα 8-2 που είναι ή δυσκολότερη θάλασσα ,την πέρασα χωρίς τσεκούρι, συγκλονιστική εμπιρία ,ούτε εγώ το πίστευα.

Δεν έχω ιδιέτερο σκόρ εκεί καθώς ποτέ δεν κατάφερα να το τερματίσω απο τη...Μαιμού (οπως λέγετε ο τελευταίος αρχηγός ,& μόνο με τη συλλογή απο όλες τις κούκλες) λιγο πάνω απο 1,200,000 ίσως.

Wonder Boy II : 1η παρατίρηση ,δεν πίστευα οτι υπάρχει καλύτερο σκόρ απο το 5,250,000 ,>5000 gold! οπότε συγκαταλέγομαι στους 2ο-3ους , επήσεις τα παπούτσια των 180 δεν είναι τα πιο ακριβά, αλλά των 360.

Πανοπλίες κλασσικά απο μπαμποινους είτε οτιδίποτε άλλο.(οποτε κάνουμε οικονομία) ,έχεις κάποιο ιδιέτερο κόπλο για τις 65άρες ή το κλασσικό τρελλό κούνημα με tatsoymia.

2η παρατήρηση : Ποτέ δεν κατάλαβα τις διαφορές μεταξύ της κλασσικής παγκόσμιας έκδοσης του παιχνιδιού και τις γιαπονέζικης.

3η παρατήρηση : Αληθεύει οτι άν δεν αλλάξεις την 1η ασπίδα, μετά χάνετε? Δεν το χω δεί,αλλά και δε μου χει συμβεί.
 
video80 είπε:
Εύκολο να το λές. Το χει περάσει ο αδερφός μου.Το σπαστικό με το Wonder Boy είναι οτι απο ενα σημείο και μετά οταν χάνεις το τσεκούρι δεν στο δίνει με αποτέλεσμα η δυσκολία να ανεβένει κατακόριφα, μετά πρέπει να σε ο Σούπερμαν για να βγάλεις τις πίστες. Θυμάμε χαρακτηρηστικά τη πίστα 8-2 που είναι ή δυσκολότερη θάλασσα ,την πέρασα χωρίς τσεκούρι, συγκλονιστική εμπιρία ,ούτε εγώ το πίστευα.

Δεν έχω ιδιέτερο σκόρ εκεί καθώς ποτέ δεν κατάφερα να το τερματίσω απο τη...Μαιμού (οπως λέγετε ο τελευταίος αρχηγός ,& μόνο με τη συλλογή απο όλες τις κούκλες) λιγο πάνω απο 1,200,000 ίσως.

Wonder Boy II : 1η παρατίρηση ,δεν πίστευα οτι υπάρχει καλύτερο σκόρ απο το 5,250,000 ,>5000 gold! οπότε συγκαταλέγομαι στους 2ο-3ους , επήσεις τα παπούτσια των 180 δεν είναι τα πιο ακριβά, αλλά των 360.

Πανοπλίες κλασσικά απο μπαμποινους είτε οτιδίποτε άλλο.(οποτε κάνουμε οικονομία) ,έχεις κάποιο ιδιέτερο κόπλο για τις 65άρες ή το κλασσικό τρελλό κούνημα με tatsoymia.

2η παρατήρηση : Ποτέ δεν κατάλαβα τις διαφορές μεταξύ της κλασσικής παγκόσμιας έκδοσης του παιχνιδιού και τις γιαπονέζικης.

3η παρατήρηση : Αληθεύει οτι άν δεν αλλάξεις την 1η ασπίδα, μετά χάνετε? Δεν το χω δεί,αλλά και δε μου χει συμβεί.
χαχαχαχαχαχαχα ρε φιλος λες να μην ξερω πως εχει παπουτσια με 360 νομισματα :p
 
video80 είπε:
Εύκολο να το λές. Το χει περάσει ο αδερφός μου.Το σπαστικό με το Wonder Boy είναι οτι απο ενα σημείο και μετά οταν χάνεις το τσεκούρι δεν στο δίνει με αποτέλεσμα η δυσκολία να ανεβένει κατακόριφα, μετά πρέπει να σε ο Σούπερμαν για να βγάλεις τις πίστες. Θυμάμε χαρακτηρηστικά τη πίστα 8-2 που είναι ή δυσκολότερη θάλασσα ,την πέρασα χωρίς τσεκούρι, συγκλονιστική εμπιρία ,ούτε εγώ το πίστευα.

Δεν έχω ιδιέτερο σκόρ εκεί καθώς ποτέ δεν κατάφερα να το τερματίσω απο τη...Μαιμού (οπως λέγετε ο τελευταίος αρχηγός ,& μόνο με τη συλλογή απο όλες τις κούκλες) λιγο πάνω απο 1,200,000 ίσως.

Wonder Boy II : 1η παρατίρηση ,δεν πίστευα οτι υπάρχει καλύτερο σκόρ απο το 5,250,000 ,>5000 gold! οπότε συγκαταλέγομαι στους 2ο-3ους , επήσεις τα παπούτσια των 180 δεν είναι τα πιο ακριβά, αλλά των 360.

Πανοπλίες κλασσικά απο μπαμποινους είτε οτιδίποτε άλλο.(οποτε κάνουμε οικονομία) ,έχεις κάποιο ιδιέτερο κόπλο για τις 65άρες ή το κλασσικό τρελλό κούνημα με tatsoymia.

2η παρατήρηση : Ποτέ δεν κατάλαβα τις διαφορές μεταξύ της κλασσικής παγκόσμιας έκδοσης του παιχνιδιού και τις γιαπονέζικης.

3η παρατήρηση : Αληθεύει οτι άν δεν αλλάξεις την 1η ασπίδα, μετά χάνετε? Δεν το χω δεί,αλλά και δε μου χει συμβεί.
χαχαχαχαχαχαχαχα ρε φιλος λες να μην ξερω πως εχει και παπουτσια με 360 νομισματα :p :D:p Αυτο που ενοω ειναι πως το πιο ακριβο που μπορω να εχω ωστε να εκπληρωσω τον σκοπο μου σχετικα ανετα ειναι μεχρι τα παπουτσια των 160 νομισματων και την πανοπλια των 150 και μετα απο κει και μετα την χρυση ασπιδα που την περνω κλασσικα απο μπαμπουινους.Οπως ειπα το ρεκορ σου ειναι πολυ καλο απλα να ξερεις πως στο παιχνιδι υπαρχει πιθανοτητα να φτασεις μεχρι και 7000 νομισματα αλλα αυτο προυποθετει να μη χασεις καμια 65αρα οσο δυσκολο και αν ειναι αυτο,κλασσικα τρομερη οικονομια αλλα και διαφορα αλλα πραγματακια που ειναι τα μυστικα του επαγγελματος και θα τα παρω στον ταφο μου χαχαχαχαχαχαχα.6.840 νομισματα εχω καταφερει να μαζεψω μια φορα ολο κι'ολο στην ζωη μου που τα παντα πηγαν οχι απλα τελεια αλλα πιο πανω και απο το τελειο και συμφωνα με τους υπολογισμους μου σε κανα δυο,τρια πραγματα που εκανα λαθος απο βλακεια τα 7000 νομισματα ειναι εφικτος στοχος.Η διαφορα των δυο εκδοσεων στην ουσια ειναι μονο γιαυτους που ασχολουνται με τα ρεκορ γιατι στην new version δεν γινεται το γυρω γυρω ολοι στο λαβυρινθο ενω στην αγγλικη Bootleg εκδοση γινεται κανονικα.Δηλαδη στην μια εκδοση τα νομισματα παιζουν τον σημαντικοτερο ρολο στο τελικο σκορ και στην αλλη παιζουν παλι σημαντικο ρολο αλλα οχι τοσο μεγαλο οπως στην αλλη εκδοση.Δεν εχω δει ποτε να χανετε η πρωτη ασπιδα αν δεν την αλαξω και δεν με εχει συμβει και ποτε αυτο πρωτη φορα το ακουω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sillent Hill αμέτρητες ώρες ΟΛΑ! Cyberia , Tomp Rider , Dracula και γενικά ότι έχει υπάρξει σε adventures τα χω παίξει (σχεδόν) όλα!
 
ΝΒΑ JAM , Age of Empires.. To Football Manager πιάνεται ? :p
 
metalcandyman είπε:
6.840 νομισματα εχω καταφερει να μαζεψω μια φορα ολο κι'ολο στην ζωη μου που τα παντα πηγαν οχι απλα τελεια αλλα πιο πανω και απο το τελειο και συμφωνα με τους υπολογισμους μου σε κανα δυο,τρια πραγματα που εκανα λαθος απο βλακεια τα 7000 νομισματα ειναι εφικτος στοχος.
Σου βγάζω το καπέλο, & πιστεύω οτι εκεί κοντά στην περιοχή των 7,000 gold είσε παγκόσμιος πρωταθλητής. Κάτι αναρτήσεις που είχα δεί προ μηνών στο διαδίκτιο περί Hi-Score απλά είταν αστείες ,πολύ μακριά απο αυτά που μου λές. Για το wonder Boy II θα μπορύσα να μιλάω ώρες ατελίωτες εν αντιθέση με το ΙΙΙ που είταν ο ορισμός της μπαρούφας.

Για να μήν κουράζουμε το thread με off-topic θέμα Wonder Boy , λέω να το κλείσουμε. Και να ψάξουμε άν είναι κάποιο ειδικό thread Περί wonder boy.

Metalcandyman είχες κανένα αγαπημένο game απο αταρι 2600?
 
Πίσω
Μπλουζα