Σε ποιo βιντεοπαιχνίδι έχετε αφιερώσει περισσότερες ώρες από τη ζωή σας;

Fruity frank
Boulder dash
Street fighter (all of them)
Sunset riders
Candilacs and dinosaurs
Alien trilogy
Die hard trilogy
Command and conquer (all of them)
Age of empires II
Twisted metal (all of them)
Diablo
Panzer dragon saga
FF VII & VIII

Κυριολεκτικά τα έλιωσα...
 
Να προσθέσω μερικά ακόμη.
Σε Amstrad 6128 arkanoid-γυρω στην 30 πίστα είχα φτάσει σε μια αμπαλη έκδοση που δεν ξέρεις που θα πάει η μπάλα κάθε φορά για όσους θυμούνται, το κάψιμο του αιώνα.
bubble bobble-το είχα φτάσει 80 πίστα στην γνωστή μάπα έκδοση που ξέρουμε σχεδόν όλοι, αυτό τα λέει όλα.
Operation wolf-δυσκολο αλλά είχα φτάσει να το τελειωνω, άπειρες ώρες εξάσκησης

Σε Amiga-καλα εδώ μιλάμε για τρελές ώρες.
Rainbow islands το τελείωνα με κλειστά μάτια και καμιά 10ρια ζωές και όλα τα διαμάντια και όλα τα κόλπα πχ να τα παίρνεις με την σειρα. Ήταν σχεδόν arcade ποιότητας η μεταφορά αυτή.
Kick off 2-τρελες κόντρες με συμμαθητές μου, τους έδινα το tomahawk και έπαιρνα ένα αμπαλο επικά τεράστιο joystick με ένα firebutton στο μέγεθος σχεδόν ενός μικρού πορτοκαλιού (ναι) για να έχει ενδιαφέρον
Μετά adventures, Secret of monkey Island, Eye of the beholder 2 κλπ. Δυστυχώς κάποια ήταν πειρατικά και στην ουσία δεν μπορούσες να παίξεις δηλαδή αν θυμάμαι το EOB2 δεν έσωζε.

Για να μην γίνει τεράστιο το post δεν βάζω PS1-PC ίσως σε άλλο ποστ
 
Από ρετρό παίγνια: Falcon 3, Shinobi, Χ-Com 2 είναι τα πρώτα τρία που έρχονται στο μυαλό.
 
Δυστηχως τα ηλεκτρονικά τότε δεν τα πολυχάρηκα γιατί μέναμε τέλη 80-αρχές 90 Γερμανία, όπου απαγορευόταν να μπεις αν ησουν ανήλικος και ουσιαστικά αυτές οι χώρες δεν γνώρισαν τη λεγόμενη Arcade άνθηση, μιας και τα θεωρούσαν υποκοσμικές και στοιχηματικές επιχειρήσεις. Μόνο στα Λουνα Παρκ επιτρεπόταν. Ή σε κάνα κάμπιγκ ή θερινό χωριό το καλοκαίρι στην Ελλάδα τα χαιρόμουν, αλλά οχι στο σημειο να γίνω καλός μιας και δεν πηγαίναμε κάθε μέρα εκεί.

Αρχες με μέσα 90 τα χάρηκα αλλά κυρίως τα beat-em-up με ένα φίλο μου , οπου εκεί αν ρίχνεις κέρματα δεν χρειάζεται να είσαι καλός. Xώρια που το ουφάδικο της γειτονιάς μου ήταν και κακόφημο και δεν τολμούσες να μπεις βράδυ αν δεν είχες κάποιον ενήλικα δίπλα σου. Aντίθετα ο φιλος μου είχε σπιτι σε τουριστικό χωριό και είχε γίνει άσος σε αρκετά arcades. Το να αφιερώσω χρόνο για να γίνω καλός, έγινε πολύ αργότερα όταν είχα πάρει Dreamcast για να παίξω virtua tennis και κατάφερα να τερματίσω και τα 3 στα arcades.

Ετσι αναγκαστικά έλιωσα στο Nintendo. Πιστεύω τις περισσότερες ώρες πρέπει να τις αφιέρωσα στο FTL, με 250 ώρες. Αν βάλω και τα παιχνίδια του Νιντεντο όπως Μαριο, Ζελντα, Μετροιντ κλπ, κάπου τόσες ώρες στο καθένα θα πρέπει να είχα. Γενικά αυτό είναι το όριο μου.
 
Δυστηχως τα ηλεκτρονικά τότε δεν τα πολυχάρηκα γιατί μέναμε τέλη 80-αρχές 90 Γερμανία, όπου απαγορευόταν να μπεις αν ησουν ανήλικος και ουσιαστικά αυτές οι χώρες δεν γνώρισαν τη λεγόμενη Arcade άνθηση, μιας και τα θεωρούσαν υποκοσμικές και στοιχηματικές επιχειρήσεις. Μόνο στα Λουνα Παρκ επιτρεπόταν. Ή σε κάνα κάμπιγκ ή θερινό χωριό το καλοκαίρι στην Ελλάδα τα χαιρόμουν, αλλά οχι στο σημειο να γίνω καλός μιας και δεν πηγαίναμε κάθε μέρα εκεί.

Παρ όλα αυτά, η Γερμανία έχει αρκετά ζεστή arcade κοινότητα από όσο γνωρίζω. Μάλλον ότι έχασαν την δεκαετία του 80 το ψάχνουν τώρα.
 
Εγώ να πω την αλήθεια αρχές 90 στα ηλεκτρονικά έπαιζα Street fighter 2, τα άλλα γενικά στην Amiga 500 είχα πολύ καλά υποκατάστατα και ports. Αυτά που μου άρεσαν κάτι Wonderboy, Rastan είχαν εξαφανιστεί αρχές 90 από τα ηλεκτρονικά. Μέσα δεκαετίας 90 φέρανε κάτι Neo geo Metal Slug, Puzzle bobble, Windjammers και κάτι αλλα που άξιζαν όπως Cruisin' USA που δεν υπήρχε περίπτωση να παίξω στην Amiga οπότε έπαιζα εκεί.
 
Για όσους της γενιάς μου υπήρξαμε πορωμένοι και περάσαμε ατελείωτες ώρες μπροστά στο Championship Manager 2001-02,σήμερα έφυγε από τη ζωή ο Μαξιμ Τσιγκάλκο.Για πολλούς το όνομα δεν λέει τίποτα,για τους γνώστες όμως είναι ένας θρύλος,ο άνθρωπος-γκολ,που σηκώνατε μαζί τα τσαμπιονς λιγκ το ένα πίσω από το άλλο.Δυστυχώς η καριέρα του υπήρξε εντελώς αντίθετη με το παιχνίδι,δεν κατάφερε ποτέ να εξαργυρώσει την τεράστια φήμη που είχε μέσω του παιχνιδιού και πέθανε φτωχός μόλις στα 38 του. R.I.P Μαξιμ
 
Έχω είχα ανακαλύψει έναν άλλο παικταρα που τα έβαζε με το τσουβαλι
Georgi Kakalov Βούλγαρος
Ήταν σαν cheat o τύπος
 
World of Warcraft (ολική καταστροφή)

Αν στο Witcher 3 ή στο Odyssey έχω αφιερώσει 200 ώρες έκαστο, στο World of Warcraft πάνω από 20.000 ώρες σε βάθος 15ετίας.

Ευτυχώς το έκοψα μαχαίρι και ηρέμησα.
 
Σωστός,Kakalov και Todorov από τη Λιτεξ,αλλά αυτοί ήταν στο CM 2003-04
Ωχ ναι σωστά.
Ξεκίνησα να ψηνομαι με CM 01 02
Καηκα με CM 03 04
Και καταστραφηκα με το μανατζερ έως και το 09
Μετά μονο κάτι αναλαμπές γιατί με ζητούσε ο κόσμος.
Πάντως ήμουν απολαυστικός όταν έπαιζα μανατζερ. Φαντάσου όταν ήμουν φοιτητής είχα δύο συγκάτικους οι οποίοι απολάμβαναν να με βλέπουν να παίζω , αλλά πιο πολύ τους άρεσε να εξηγώ τον τρόπο με τον οποίο σκέφομαι για μια αλλαγή μια μεταγραφή μια τιμωρία παίκτη μια ανανέωση παίκτη. Γενικά ήμουν πολύ σφικτός στα οικονομικά και εβγαινε πολύ γέλιο από αυτό.
 
Χcom
elite dangerous
batman arkham city
metal gear solid (ολα)
splinter cell's
final fantasy viii (πολλες ωρες πολλες)
Falcon BMS
rome total war
GTA v

strike commander
red alert 2
skyrim
diablo
robocop (σε cpc το εχω τερματίσει απειρες φορες) και ομοιως
ΙΚ+ και Hero quest
 
Παιχνίδια που έχω αφιερώσει τον περισσότερο gaming χρόνο.

C64
IK+
Karateka
Dropzone
Cauldron II
Ghostbusters
Yie Ar Kung-Fu II
Master Kung Fu
Fist II: The Legend Continues
Popay
Green Beret
Ghosts 'n Goblins
Maniac Mansion
Winter Games
Summer Games
World Games
Track & Field
Pitstop II
Slap Fight
Blue Max
Spy vs Spy
Spy Hunter
Lightforce
Buggy Boy
Last Ninja
Elite

Amiga
Bubble Bobble
Speedball II Brutal Deluxe
Sensible Soccer
Cannon Fodder
Zool
Pang
Wonder Boy II
Syndicate
Alien Breed
Dungeon Master
Immortal
D/Generation
Defender of the Crown
Indiana Jones and the Fate of Atlantis
Midwinter II: Flames of Freedom
Beneath a Steel Sky
Corporation
Stardust
Loom
Monkey Island
Flashback
Dark Seed
North & South

PC
Doom
Hexen
Heretic
Quake
Sim City 2000
The Incredible Machine
Broken Sword
Warcraft
Starcraft

PS
Tomb Raider
Resident Evil
Final Fantasy VII
Wipeout 2097
FIFA Soccer
Teken

Arcade
Amidar
Lady Bug
Outrun
Karate Champ
Xain'd Sleena
Black Tiger
Golden Axe
Karnov
Tehkan World Cup
Ghouls 'n Ghosts
NBA Jam
Twin Cobra
1943
 
Ακόμα λίγα παιχνίδια σε PC που έχω αφιερώσει χρόνο.

Space Quest IV
The 7th Guest
X-COM: Terror from the Deep
Half Life
Grim Fandago
Myst
Riven
Diablo
Fallout II
 
Πίσω
Μπλουζα