Σημασία στη λεπτομέρεια!...FINOS FILMS EDITION!

Πάμε σε μια ακόμη δεκάδα...

 


1.



160.jpg


2.


159.jpg


3.


158.jpg


4.


157.jpg


5.


156.jpg


6.


155.jpg


7.


154.jpg


8.


153.jpg


9.


152.jpg


10.


151.jpg
 
1.χαμενα ονειρα

3.ζητειται ψευτης

4.με φοβο και παθος

6.ο φαντασμενος

9.ο κυρ Γιωργης εκπαιδευεται
 
katerinak είπε:
1.χαμενα ονειρα3.ζητειται ψευτης

4.με φοβο και παθος

6.ο φαντασμενος

9.ο κυρ Γιωργης εκπαιδευεται
Σωστά Κατερινάκι εκτός από το 3ο. Ψάχνουμε οπότε τις 2 , 3 , 5 , 7 , 8 και 10.
 
2. Η φωνή της καρδιάς.

4. Με φόβον και πάθος

6. Ο φαντασμένος

8. Ο Θανάσης στη χώρα της σφαλιάρας
 
atanasio είπε:
2. Η φωνή της καρδιάς.4. Με φόβον και πάθος

6. Ο φαντασμένος

8. Ο Θανάσης στη χώρα της σφαλιάρας
Πολύ σωστά! Υπόλοιπο οι 3 , 5 , 7 και 10.
 
Στην 5.η Μαρθα Βουρτση πρεπει να ειναι αυτη αλλά δε θυμαμαι σε ποια ταινια της Φινος ταϊζει την αρρωστη μητερα ή θεια της.Σιγουρα δεν ειναι η ταινια "πεθαινω καθε ξημερωμα"
 
katerinak είπε:
Στην 5.η Μαρθα Βουρτση πρεπει να ειναι αυτη αλλά δε θυμαμαι σε ποια ταινια της Φινος ταϊζει την αρρωστη μητερα ή θεια της.Σιγουρα δεν ειναι η ταινια "πεθαινω καθε ξημερωμα"
Είσαι μακριά... :( Δεν είναι καν η Μάρθα Βούρτση. Και αν σου πω ότι δε ξέρω και πως τη λένε... :D Είναι από τις άγνωστες ηθοποιούς...
 
10.Αστερω; ή ο αγαπητικος της βοσκοπουλας; σιγουρα ψαχνουμε ταινια με πρωταγωνιστρια την Αλικη
 
Ψάχνουμε τις 3 , 5 και 10 ακόμη. Δικό μου το λάθος παραπάνω! Δε παίζει η Αλίκη στην 10 και δεν είναι φουστανέλα...
 
Στην 3 είναι ο Ηλιόπουλος που βγαίνοντας από την ταβέρνα βρίσκει το πορτοφόλι του "στρατηγούκου" στο "Φωνάζει ο κλέφτης".

Στην 5, άμα σας πω ότι μου μοιάζει για την σκηνή του "Λουστράκου" που είναι άρρωστη η μάνα του Παπαμιχαήλ; Αν κι η κοπέλα δεν μοιάζει με την Κουνελάκη... :xm:

Στην 8 αναγνωρίζω μόνο το τραγουδάκι :p "Γιατί χαίρεται ο κόσμος και χαμογελά πατέρα...". Εμβατήριο για την 4η Αυγούστου. Οπότε κάποια ταινία για την μεταξική περίοδο ψάχνουμε. Ενδεχομένως και για την κατοχή.
 
retrofan είπε:
Στην 3 είναι ο Ηλιόπουλος που βγαίνοντας από την ταβέρνα βρίσκει το πορτοφόλι του "στρατηγούκου" στο "Φωνάζει ο κλέφτης".
Στην 5, άμα σας πω ότι μου μοιάζει για την σκηνή του "Λουστράκου" που είναι άρρωστη η μάνα του Παπαμιχαήλ; Αν κι η κοπέλα δεν μοιάζει με την Κουνελάκη... :xm:

Στην 8 αναγνωρίζω μόνο το τραγουδάκι :p "Γιατί χαίρεται ο κόσμος και χαμογελά πατέρα...". Εμβατήριο για την 4η Αυγούστου. Οπότε κάποια ταινία για την μεταξική περίοδο ψάχνουμε. Ενδεχομένως και για την κατοχή.
Που είσαι βρε retrofan με τα ωραία σου σχόλια , μου έλειψαν! :D Την 3η την πέτυχες , πολύ σωστά. Ψάχνουμε την 5η και την 10η ακόμη , η 8η απαντήθηκε και είναι "Ο Θανάσης στη χώρα της σφαλιάρας". Στην 5η έχεις λάθος... :(
 
5 χαμενη ευτυχια

6 οι κληρονομοι

η 10 εννοω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η 5η είναι η "Χαμένη ευτυχία" , μπράβο Χρήστο. Στην 10η είσαι λάθος όμως...Μόνο αυτή μας έμεινε. Και είναι πασίγνωστη! Μόλις απαντηθεί σωστά θα σας πω.
 
λατερνα φτωχεια και φιλοτιμο
 
Μπράβο σου Χρήστο το βρήκες! Πάμε σε άλλες 10...

 


1.



171.jpg


2.


170.jpg


3.


169.jpg


4.


168.jpg


5.


167.jpg


6.


165.jpg


7.


164.jpg


8.


163.jpg


9.


162.jpg


10.


161.jpg
 
1 εικοσι γυναικες κι εγω

2 ψευτρα

3 το χωμα βαφτηκε κοκκινο

4 ο ψευτης

5 χωρις ταυτοτητα

6 γυμνοι στο χιονι

7 η χαρτοπαιχτρα

8 μια ελληνιδα στο χαρεμι

9 χαμενοι αγγελοι

10 η θεια μου η χιπισσα

το 7 ισως να ναι και το δεσποινις διευθυντης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ! Χάθηκα γιατί είναι μέρες που κάνω βάρδιες σε νοσοκομεία :(

Αλλά θα τελειώσει αυτή η άχαρη περίοδος και θα επανέλθω δριμύτερη :)

Από την καινούργια δεκάδα:

2. Η Ψεύτρα

3. Το χώμα βάφτηκε κόκκινο. Δεν αναγνωρίζω ακριβώς την σκηνή αλλά πού αλλού μπορεί να παίζει ο βουκόλος με το ντουφέκι στο ποτάμι; :p

4. Αυτό είναι πλοίο. Και νομίζω η πλάτη του Σειληνού. Ποια είναι η ταινία που κάνει τον αξιωματικό που αλληλογραφεί με μια κοπέλα; Παίζει κι η Σαπουντζάκη κι ο Βουτσάς κι η Καλογεροπούλου. Νομίζω ...

5. Ο Γιώργος Παππάς πλάτη. Ταινία όμως;

10. Η Βλαχοπούλου στη "θεία μου τη χίπισσα". Λίγο πριν ο νεαρός της φωνάξει "ψιτ κούκλα" και ακούσει τα σχολιανά του.
 
Πίσω
Μπλουζα