Σιδερένιο Αυτοκινητάκι

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
349
Κάνοντας την καθιερωμένη Σαββατιάτικη βόλτα στην Πλάκα, πέρασα μπροστά από ένα παλαιοπωλείο όπου συνηθίζω να κάθομαι μέχρι να με βρίσουν και αναπολώ με νοσταλγία τα τόσα όμορφα παιχνίδια που είχα παιδούλα προτού συγκατοικήσω με τη μάνα μου και τα εξαφανίσει αργά αλλά σταθερά...

Ενίοτε για σπάσιμο αγοράζω διάφορα και τη βάζω να πληρώνει την πιστωτική μου :D :D:D
:what: Μακρυγορώ, ε;;;

Λοιπόν, σήμερα είδα "παρκαρισμένο" έξω από το μαγαζί ένα υπέροχο σιδερένιο αυτοκινητάκι τύπου κάμπριο από αυτά που είχαν τα αγοράκια της γειτονιάς πριν από 35 - 40 χρόνια και που παρά τις έντονες διαμαρτυρίες μου ουδέποτε μου αγόρασαν οι γονείς μου.

Είχε ψιλοσκουριάσει αλλά ζήλεψα

-και δεν το συνηθίζω :rofl: -
τον πρώην κάτοχο που μέχρι και σήμερα είχε κρατήσει ένα τόσο όμορφο παιχνίδι σε πείσμα των καιρών που μας έχει κατακλύσει η πλαστικούρα.

Το τελευταίο που θυμάμαι το είχα δει 25 χρόνια πριν. πεταμένο σε μιά αλάνα στη γειτονιά μου..
 
Αααααααχ...είχα και εγω ένα τέτοιο αυτοκιντάκι :(

είχα περάσει άπειρες ώρες μαζί του στο στενό που βρίσκεται το σπίτι της γιαγιάς στην Αίγινα!

Είχε ένα απότομο κατηφοράκι εκεί, και πηγαίναμε με τα υπόλοιπα παιδιά της γειτωνιάς,που είχαν παρόμοια αυτοκινητάκια, και κάναμε ''κόντρες'' στην κατηφόρα! (τα ακούς Domniki??? χεχεχε)...

εκεί μία μέρα, έσπασε ο πίσω άξωνας...και πήρα τις ρόδες στο χέρι... εκεί μας τελείωσε και το ''τουτου'' :(
 
Άντε...επειδή έχω κέφια...

σας τράβηξα 3 πρόχειρες φωτογραφίες...!

Τα είχε ο αδερφός μου πριν 30-35 χρόνια...μετά τα είχα εγώ....ακόμα τα έχω κρατήσει φυσικά σε άριστη κατάσταση :D :D

picture.php


picture.php


picture.php
 
AMAN!!! To Buggy και το τρένο τα είχα και εγώ! Αλλά η Juanita,Νομίζω αναφέρεται σε αυτοκινητάκια τα οποία τα οδηγούσες...με πετάλια! :D
 
Stanfromgreece είπε:
AMAN!!! To Buggy και το τρένο τα είχα και εγώ! Αλλά η Juanita,Νομίζω αναφέρεται σε αυτοκινητάκια τα οποία τα οδηγούσες...με πετάλια! :D

Yes!

Σταν, δεν θα το πιστέψεις αλλά... σε ζήλεψα... :cry:

Και αυτό που με χαλάει περισσότερο είναι που στις μέρες μας κάτι τέτοια παιχνίδια ούτε μιά δεύτερη ματιά δεν τους ρίχνουν τα παιδιά.

Στη γειτονιά μου όποιος είχε τότε θεωρούνταν προνομιούχος... :cool:

Πάντως ένα τραινάκι που έκανε τσαφ τσουφ και έβγαζε καπνό μου είχε φέρει ο μπαμπάς μου από την Κίνα (πριν γεννηθώ) πιστεύοντας πως θα "βγω" Γιαννάκης... Πρέπει να το είχε η αδερφή μου μέχρι 7-8 χρονών αλλά μετά ανέλαβε η μάνα... :precry: :precry: :precry:
 
Έλα Huanita, ιστορική φωτογραφία σούπερ ουάου

picture.php
 
Πω πω krios, είσαι φωτογραφική ρετρό εγκυκλοπαίδεια!!!!!!!!!!!!!!!!

Απλά υποκλίνομαι..............
 
Καλά, ξαδέρφη δεν παίζεσαι... :eek:

Που το ξέθαψες αυτό;;; :D
 
Αυτό είχα ξεχάσει και ότι υπάρχει!! :eek:
 
Απο βιντεο του Νικου Μαστορακη


Στο 0:57 εχει ενα ιδιο με το δικο μου με ασπρο καθισμα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα