Σκαρτιέρα [Scart Box]

3 εισοδοι MONO? :(
 
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι περιοριζουν τις εισοδους.

Βαλε οτι και πολλες κονσολες μπορει να εχει καποιος και οτι οι πιο πολλες TV εχουν μονο ενα απο τα Scart τους RGB και βγαλε συμπερασμα.

Ρε Pontium ποσο περιπου θα πηγαινε να φτιαξεις κανα (τουλαχιστοω) 6-πλο fully-wired scartbox?
 
Wally είπε:
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι περιοριζουν τις εισοδους.Βαλε οτι και πολλες κονσολες μπορει να εχει καποιος και οτι οι πιο πολλες TV εχουν μονο ενα απο τα Scart τους RGB και βγαλε συμπερασμα.

Ρε Pontium ποσο περιπου θα πηγαινε να φτιαξεις κανα (τουλαχιστοω) 6-πλο fully-wired scartbox?
Βασικά αν θες μόνο scart εισόδους δεν είναι δύσκολο να φτιαχτεί ένα και να έχει πάνω όσα θές! ΄Ενα πλαστικό όμορφο κουτί,τρύπες στερέωμα scart συνδέσεις και έφυγες και μάλιστα πολύ φτηνό!!
 
Μία καλή και φτηνή λύση 5-6ευρω!



 
Ωρέ μπράβο !

Και εγώ που έχω ένα διπλό στο σπίτι της μάνας μου για DVD/VHS νόμιζα ότι κάτι είναι...!!

5απλό ε...;Τι λες ρε φίλε,καλή φάση για σας τους κονσολάτους !
 
Και να φανταστείς ρε φιλάρα Μάνο, ότι τώρα που βρήκα επιτέλους λύσεις, δεν τις χρειάζομαι πιά.......
 
παιδιά έχουμε καμοιά δοκιμασμένη και ΠΟΙΟΤΙΚΗ πρόταση στο θέμα σκαρτιέρα; Αυτές οι απλές που είδα σε φώτο εδώ στάνταρ έχουν απώλειες, η εμπειρία μου λέει ότι αν δεν παίρνει ρεύμα είναι χάλια...
 
Keropi πραγματικα το συγκεκριμενο ζητημα μου εχει πρηξει το συκωτι τοσα χρονια...

Εχω μια καλουτσικη 4πλη με κουμπια. Η φαση ομως ειναι οτι ολοι εμεις οι ρετροπαλαβοι θελουμε καμια RGB 8αρα+ τουλαχιστον!
 
άσε, το θέμα SCART είναι δράμα! Ενώ είναι ΑΝΩΤΕΡΟ του component , ΔΕΝ υποστηρίζεται εκτός Ευρώπης (γι'αυτό και δεν εχουμε HD αναλύσεις στο scart) και κατά 90% των καλωδίων/switches είναι για τα πανυγήρια...

πληροφοριακά , στο θέμα component έχω πάρει ΑΥΤΟ - αυτόματο, που και καλή τιμή έχει και μικρές απώλειες (μια ελαφριά θολούρα σε 720p και άνω, που είναι αισθητή σε κείμενο μόνο, συγκρινόμενο με την εικόνα χωρίς το switch πάντα... σε καμοία περίπτωση δεν ενοχλεί!)
 
Καλη φαση αλλα ποιο ρετρομασινι εβγαζε component?

Eιχα προτεινει καποτε στον pontium να εφτιαχνε καμια σκαρτιερα αλλα μου ειπε (αν θυμαμαι καλα) οτι ειναι πολυ κοπος για το τιποτα. Τα υλικα δεν κοστιζουν αλλα θελει ενα σωρο κολλησεις δηλαδη.

Κριμα παντως να μην υπαρχει μια σοβαρη κατασκευη...once you go RGB, you can't go back :)

YΓ: Και εχουμε και την αλλη ηλιθιοτητα, οτι οι ολες οι CRT TVs εχουν μονο μια RGB εισοδο. Οι αλλες ειναι composite. Ο λογος? Ποτε μου δεν καταλαβα!
 
με το component συνδέω τα XBOX1, PS2, PS1, GAMECUBE, WII ... για αυτά είναι ο καλύτερος τρόπος σύνδεσης!

1 θύρα rgb είναι καλά αν δουλεεύει ΟΚ, γιατί στις μισές τουλάχιστον lcd/tv το scart είναι παραμελημένο και δείχνει χάλια εικόνα ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ!
 
Δεν βρηκα ποτε το μαμα-component για XBOX1. Αγορασα μια μουφα third-party με φρικτη απεικονιση και χωρις οπτικη και το πεταξα.

Το 360 το εχω ακομα με component παντως.
 
Να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα φορμάτ...

component

composite ή RCA

Τα XBOX1, PS1, PS2 και GC δεν εχουν component συνδεσμολογία
 
και εγώ ένα 3rd party έχω με αναλογικό ήχο, και έχω υπερ-τέλεια εικόνα! το digital-out μπορείς να το βάλεις πάνω στην κονσόλα πανεύκολα, ένα RCA βύσμα είναι...
 
@Saulot το XBOX1 εχει και παραεχει Component.
 
Εχεις δίκιο

Απ' οτι βλέπω και το PS2 αλλα 3rd party
 
@Saulot:

το PS2 δίνει κανονικότατα component. Μάλιστα στην Ιαπωνία έχει κυκλοφορήσει και αυθεντικό SONY VGA converter (για την ακρίβεια είναι licensed 3rd party, γι'αυτό και έχει κανονικότατα και με το νόμο SLPH serial και τα logos):

auction_sony_ps_scanconverter_set_1.jpg


auction_sony_ps_scanconverter_set_4.jpg


auction_sony_ps_scanconverter_set_3.jpg


για το gamecube θέλεις το μοντέλο DOL-001 που έχει την digital θύρα στο πίσω μέρος, και βάζεις αυτό το πανάκριβο ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΤΙΚΟΤΑΤΟ καλώδιο:

70a6_12.jpg


και το ΧΒΟΧ1 έχει το δικό του , δεν έχει νόημα να το δείξω πιστεύω :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κανένα απο τα 3 που πέρασαν απο τα χέρια μου δεν ήταν DOL-001 οπότε ουτε αυτό το ήξερα...
 
ναι, δες την φώτο:

gc_dig_port.jpg


πάντως έχεις δίκιο για το ps1, το έγραψα λανθασμένα....
 
Πίσω
Μπλουζα