Σκορπιός (MEGA)

DianaTheSuperstar91

RetroMaNiaC
Joined
2 Ιουλ 2009
Μηνύματα
755
Αντιδράσεις
207
Ψάχνοντας στο Retromaniax για την σειρά δεν βρήκα τίποτα. Και είπα να δημιουργήσω ένα thread.

Περιγραφή: Η νύχτα κρύβει καλά τα ύποπτα κυκλώματα και στο λιμάνι πια «δένουν» όλο και συχνότερα κακοποιοί. Η «καλή κοινωνία» φοράει στρώσεις από make up για να καλύψει επιμελώς τις πληγές της. Ο Αντώνης Σκορπιός, μόνιμος κάτοικος του λιμανιού, τα γνωρίζει καλά όλα αυτά. Τα ο έντονο τυχοδιωκτικό παρελθόν του, τον μπλέκει διαρκώς στον κόσμο της παρανομίας. Σκληρός και αδιάφθορος όμως ο ίδιος, βρίσκει πάντα τον προσωπικό του δρόμο για την απονομή δικαιοσύνης.





Συντελεστές


Πρωταγωνιστούν:Αντώνης Καφετζόπουλος, Άκης Σακελαρίου, Φαίη Κοκκινοπούλου, Άννα Μιχαήλου, Άλκης Παναγιωτίδης, Βάσω Γουλιελμάκη


Σκηνοθεσία: Αντώνης Κιούκας, Αντώνης Καφετζόπουλος


Σενάριο: Στ. Μπαλούκος, Ανδρέας Αποστολίδης, Νίκος Κροντηράς










 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο την Δευτέρα 26 Απριλίου, ο Σκορπιός ξανά στις οθόνες μας!!!
 
Πολύ "μπροστά" η σειρά. Το βαριεστημένο/"βετεράνικο" ύφος του κατά τα άλλα αδιάφορου για μένα Καφετζόπουλου, κολλάει απίστευτα στην όλη ατμόσφαιρα. Σε συνδυασμό με την υψηλή ποιότητα παραγωγής, την απίστευτης ομορφιάς και χάρης συμπρωταγωνίστρια, και τις ατάκες που λέγονται, το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό για τα εγχώρια δεδομένα.
 
Δεν την ειχα παρακολουθησει ποτε τοτε, και μαλλον ουτε προκειται. Θυμαμαι ομως απο τα "δελτια τυπου" οτι ειχε σκοπο να ειναι πρωτοποριακη, με ληψεις απο ελικοπτερο, ειδικα εφφε κλπ.
 
Και από αυτά έχει. Για να είμαι ειλικρινής βέβαια, αρκετές σκηνές δράσης προκαλούν μειδίαμα(τουλάχιστον) με την εκτέλεσή τους… Κάτι καταδιώξεις ειδικά, και κάτι σώμα με σώμα μάχες :D . Όποιος όμως αποφασίσει να προσπεράσει τα διάφορα ευτράπελα, και να παρακολουθήσει τη σειρά υπό το πρίσμα της εποχής της, σίγουρα θα τη βρει ενδιαφέρουσα.
 
Θυμάμαι, οτι περίμενα με ανυπομονησιά να αρχίσει αυτή η σειρά. Όμως, μετά τα πρώτα επεισόδια είχα απογοητευτεί αρκετά. Πραγματικά, οι σκηνές δράσης ήταν κάπως κωμικές, παρά το οτι φαίνονταν, οτι είχαν βάλει λεφτά. Ενώ και τα σενάρια, δεν ήταν και οτι καλύτερο...
 
RIO είπε:
Ενώ και τα σενάρια, δεν ήταν και οτι καλύτερο...
Και να σκεφτείς ότι ο ένας εκ των σεναριογράφων, ο Βαλούκος έχει γράψει και ολόκληρο βιβλίο για τη μέθοδο που γράφεται ένα σενάριο, το οποίο ήταν συμπαθητικό. Χα,χα μάλλον την καμπούρα μας δεν την κοιτάμε ποτέ. Οδηγίες όμως, ξέρουμε να δίνουμε. :p
 
Οι οδηγιες ειναι οδηγιες. Το οτι δεν μπορει καποιος να τις ακολουθησει δε σημαινει οτι δεν ισχυουν

(ασχετη φιλοσοφικη παρεμβαση)

Παντως κι εγω ειχα δει λιγο απο 1-2 επεισοδια απο περιεργεια και δεν ειδα αυτο το εντυπωσιακο που ελεγαν
 
Οι σκηνες δρασης και καταδιωξης ηταν για γελια ,το σεναριο δεν .... γενικως ,οι χαρακτηρες υπερβολικοι ,

ακομα και η μουσικη των τιτλων του Κορκολη εντελως ανεμπνευστη και εξισου υπερβολικη ...

Iσως ενα Σκορπιος -the new generation ή Σκορπιος 2: H επιστροφη

by Φωκιων Μπογρης να μας εκανε να το <<ξανα>>δουμε αλλιως ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pou mporoume na broyme tin seira tou skorpiou

pou einai shma to tragoudi tou korkoli to shmadi tou skorpiou

?
 
Ειρήσθω εν ανόδω(το πιάσατε έτσι; ;) ), το χθεσινό επεισόδιο είχε σκηνές σε ουφάδικο. Η πρωταγωνίστρια έπαιζε Sidekicks 2 και κάπου πίσω έπιασα και ένα Wonder Boy :D

Κατά τα άλλα, και αυτό το επεισόδιο προσέφερε άφθονο γέλιο :rofl: . Είχα να δω τη σειρά από "τότε", και στα εφηβικά μάτια μου είχε καταγραφεί ως "σοβαρότερη" χεχε... Παρόλα αυτά, έχει ενδιαφέρον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμάμαι το επεισόδιο που ένα αμάξι πέφτει στον πειραιά στο λιμάνι (είχαν κάνει και νυχτερινό δελτίο γι αυτό τότε)

είχανε φέρει ένα κασκαντέρ τον Mark Cutting για τις επικύνδηνες σκηνές που όμως έτσι όπως τις είχαν γυρίσει ήταν για γέλια
 
Σύμφωνα με το σάιτ του MEGA θα παίξει σε επανάληψη και φέτος, από τις 8/3 στις 03:15 π.μ.
 
Από τα επεισόδια που μου άρεσαν μέχρι στιγμής (διότι το βλέπω τώρα σε Ε) ήταν το επεισόδιο Τζίνα με την κοπέλα αυτή που έκλεβε και σκότωνε και έμοιαζε στην Δέσποινα Καλλιγά. Το plot του επεισοδίου θύμιζε πάντως κάτι κουλά της Λάμψης. Πάω να δω τώρα το σίριαλ.
 
ενα ειχα δει με ενα λοχαγο που γνωριζε την ηρωιδα λιγο καιρο ειχαν κανονισει να παντρευτουν και τελικα ειχαν μπλεξει κατι νεοναζιστες στη μεση καποιος τσαμης[τον επαιζε ο βανδης]ειχε ξεκληρισει ενα χωριο στην κατοχη και τελικα απεδωθηκε νεμεσις απο τους κατοικους του.α ρε stefen king
 
χαχαχα

θυμαμαι πριν κανα δυο χρονια να γραφω με την διανα στο youtube στοτρειλερ της σειρας

μικρος που ειναι ο κοσμος..

την εχω την σειρα,αρκετα καλη, και για το 94 ακομα καλυτερη για τα ελληνικα δεδομενα

το σεναριο δεν μου αρεε,σαν κινουμενα σχεδια για μεγαλους ηταν
 
Πίσω
Μπλουζα