Σογκούν - Shogun (1980)

joe χιλια ευχαριστω :thanx2: :thanx2: 20 χρονια νομιζα πως ποτε δεν ειχα δει το αληθινο τελος του θρυλικού πια Σογκουν και οντως ήταν αυτο ( τελειωνε καπως απότομα)!

Η μεγαλυτερη εκπληξη ήρθε με το λινκ που παρεθεσες και την ζωή του Γουιλιαμ Ανταμς, ωστε υπήρξε τελικά ενας τετοιος ατρομητος καπετάνιος με ζωή παραπλήσια του πλοιαρχου Μπλακθορν,που ενεπνευσε τον συγγραφεα του Σογκουν, να γραψει μαλιστα υπαρχει και ο ταφος του στο Ναγκασάκι και αγαλμα του στην Ιαπωνια, και τοιχογραφια του πλοιου του οπως ειδα, απίστευτο!!!

ωστε για αυτο δεν υποτιτλιζαν τα λογια των Ιαπωνων για να νιώσουμε πιο κοντά στα αισθήματα του καπετάνιου σε μια ξενη χώρα με τόσους εχθρούς, νομίζω το καταφεραν και με το παραπάνω!!! ίσως εκει να οφειλεται και η αυθεντικότητα και η επιτυχία της σειράς , μερικες φορές ενιωθα ότι ήμουν πλαι στον Μπλακθορν οταν ζουσε τις περιπετειες του!! Δυσκολο μια σειρα να σε κανει μερος της δρασης της, το Σογκουν το καταφερνει παρα πολύ καλά!!
 
Στα εξτρα του DVD ελεγε πως αρχικα ενδιαφερονταν πολυ για να κανουν το βιβλιο σειρα αλλα δισταζαν λογω του ογκου (μιλαμε για τουβλο!) οταν λοιπον το συζητησαν με τον συγγραφεα, τους ειπε πως γινεται ευκολα. Πηρε το βιβλιο και εσκισε τα κομματια που παρουσιαζαν την οπτικη των Ιαπωνων, εκανε μερικες προσαρμογες και ειχαν μια πρωτη εικονα του σεναριου.
 
Κριμα τετοιες σειρες δεν υπαρχουνε πια δυστηχως..θυμαμαι οταν το εβλεπα συνηθως κατεβενα με τα αλλα παιδια που το βλεπανε και αυτα και παιζαμε ξιφομαχιες χαχαχα!ναι ξερω αλλα μας ειχε επιρεασει τοτε,καλλυτερα απο τα ρεαλιτι παντος!παντως βρηκα και αυτο στο Γιου Τιουμπ!Ελπιζω να σας αρεσει.Μουσικη Μωρις Ζαρ,μπαμπας του Ζαν Μισελ.

http://www.youtube.com/watch?v=XnalyoBYZpo&feature=related
 
και μονο που άκουσα αυτη τη μουσική, τους τιτλους εναρξης του Σογκουν πήγα πολυ πίσω και κατάλαβα γιατι θεωρω αυτη τη τηλεοπτικη σειρά μια απο τις καλυτερες όλων των εποχων , ενα εγχειρημα που δυσκολα θα ξαναεπαναληφθεί, μια ευχαριστη στιγμη για την τηλεοραση.. ενα πραγματικα φαινομενο!

Προσφατα ειδα και το make off , δεν γυριστηκε ευκολα, επρεπε να δημιουργησουν ενα χωριο από το τιποτα στην Ιαπωνια ενω οι ισχυρες βροχοπτωσεις δεν τους άφηναν στιγμη, επισης ο Ριτσαρντ δουλευε ατελειωτες ωρες, ενα γυρισμα , εφτανε να το κανει δεκάδες φορες!

και η 'Μαρικο' δεν ηταν ευκολο να βρεθει , καμια Γιαπωνεζα , νεαρη ηθοποιος δεν υπήρχε που να γνωριζε καλά αγγλικα και αυτη την εκπαιδευσανε! μα και τα κουστουμια ηταν δυσκολο να γινουν, ολοι δουλευαν για μηνες ακαταπαυστα..

Ο ηθοποιος που επαιζε τον Ροντριγκεζ θα πει : δεν γινεται να τα θαλασσωσεις οταν εχεις να κανεις με τετοιο σενάριο, οποιος και αν εισαι, απλα δεν γινεται..και φυσικα το θεωρει αριστουργημα! Στην Αμερικη μάλιστα για καιρο ειχαν αυξηθει οι πωλήσεις κινεζικού φαγητού καθως και το ψαξιμο για την γιαπωνεζικη κουλτουρα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρέιλερ από την ιστορική σειρά ((Σογκούν))


με τον Ρίτσαρντ Τσαμπερλαιν και Τοσίρο Μιφούνε



μεταδόθηκε το 1992 από τον ΑΝΤ1


http://www.youtube.com/watch?v=lQrKDJU8UnE
 
εγω παντως το έβλεπα πιο μικρή...τότε δεν υπήρχε η ιδιωτική τηλεόραση...και μάλιστα θυμαμαι,

είχε χαλασει το σήμα της κρατικης τηλεόρασης και ειχαμε χασει ενα επεισοδιο και πολυς κοσμος παραπονέθηκε, και το επαιξαν επαναληψη "υστερα απο απάιτηση πολλων τηλεθεατων"...

ενα εργο μαγεια!
 
πολύ καλή σειρά. πώρωση οι σαμουράι... Πολύ καλός ο Τοσίρο Μιφούνε (γνωστός από τις ταινίες του Κουροσάβα). Γενικά τη δεκαετία του 80 η ΕΡΤ είχε μια ιδιαίτερη συμπάθεια στον Τσάμπερλεν (πάντως φήμες σχετικά με την ομοφυλοφιλία του κυκλοφορούσαν από τότε)
 
για όσους δεν το ξέρουν , η σειρά βγαίνει σε BLuray!

(σε 5 μέρες στη Γερμανία, το Μάρτιο στην Αμερική)

H γερμανική έκδοση δε φαίνεται να έχει Αγγλικούς υπότιτλους. Για να δούμε την αμερικάνικη.

Πάντως από ήχο, εκτός από κάποιες μεταγλωττίσεις, έχει:

Englisch DTS-HD MA 5.1

Englisch DD 2.0 (Mono)

Τη σειρά δεν την είχα δει ποτέ, και αναρωτιέμαι αν αξίζει ένα blind buy που λένε και οι Αμερικάνοι!

71IC9wshKCL._SL1181_.jpg


71IC9wshKCL._SL1181_.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να μην αναρωτιεσαι :) Παρτη με κλειστα ματια.
 
Ακριβώς!

Σε καθηλώνει ακόμα και σήμερα, που έχουμε δει τόσες και τόσες σειρές...

Εγώ έχω τα DVDs...
 
απο τις καλύτερες σειρες ever κριμα που το βιβλίο κοστίζει ακριβά :( εχει βγει στα ελληνικά για όποιον θέλει
 
DINO είπε:
Ακριβώς!
Σε καθηλώνει ακόμα και σήμερα, που έχουμε δει τόσες και τόσες σειρές...

Εγώ έχω τα DVDs...
Ναι, θα την πάρω φαντάζομαι.

Φυσικά αγαπώ 80ς σειρές, απλώς είχα μια αμφιβολία επειδή δεν είμαι φίλος του θέματος σαμουράι..

Αλλά βλέπω και τρέηλερ, φαίνεται πολύ καλή ιστορική παραγωγή.

Ελπίζω να κυκλοφορήσει σύντομα και "Τα Πουλιά πεθαίνουν τραγουδώντας"!
 
Είναι από τις πιο δυνατές μου αναμνήσεις, αυτή η σειρά...

Όλες οι νοικοκυρές, ήταν τρελλαμένες τότε με τον Τσαμπερλαιν και μια από αυτές και η μητέρα μου...

Θυμάμαι μάλιστα είχα βγάλει μια γιγαντοαφίσα από τον Μπλεκ και την είχα κολλήσει στο δωμάτιο των γονιών μου. :D

Παρακάτω, τα DVD που ανέφερα:

DSC00920.JPG

DSC00919.JPG
 
DINO είπε:
Είναι από τις πιο δυνατές μου αναμνήσεις, αυτή η σειρά...Όλες οι νοικοκυρές, ήταν τρελλαμένες τότε με τον Τσαμπερλαιν και μια από αυτές και η μητέρα μου...

Θυμάμαι μάλιστα είχα βγάλει μια γιγαντοαφίσα από τον Μπλεκ και την είχα κολλήσει στο δωμάτιο των γονιών μου. :D

Παρακάτω, τα DVD που ανέφερα:

Προβολή συνημμένου 96083 Προβολή συνημμένου 96084
A, πολύ ωραίο εξώφυλλο.

Καλύτερο από του bluray! Ευχαριστώ!

να ρωτήσω κάτι:

τα επεισόδια πώς είναι;

5 2ωρα επεισόδια, ή 10 της μιας ώρας;
 
Δυστυχώς το βιβλιαράκι δε γράφει τα περιεχόμενα των DVDs (!)...

Θα πρέπει να βάλω και τα 4 DVDs να δω, αλλά δεν υπάρχει διαθέσιμο player αυτή τη στιγμή...

Πάντως η Wikipedia λέει 5 επεισόδια, άλλο 2ωρο άλλο 3ωρο...

Η IMDB, λεει 10 επεισόδια...

Στην Ελλάδα, θυμάμαι είχε παιχτεί πρώτη φορά με 10 Επεισόδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
filmmusic είπε:
για όσους δεν το ξέρουν , η σειρά βγαίνει σε BLuray!(σε 5 μέρες στη Γερμανία, το Μάρτιο στην Αμερική)

H γερμανική έκδοση δε φαίνεται να έχει Αγγλικούς υπότιτλους. Για να δούμε την αμερικάνικη.

Πάντως από ήχο, εκτός από κάποιες μεταγλωττίσεις, έχει:

Englisch DTS-HD MA 5.1

Englisch DD 2.0 (Mono)

Τη σειρά δεν την είχα δει ποτέ, και αναρωτιέμαι αν αξίζει ένα blind buy που λένε και οι Αμερικάνοι!

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Βlind Buy ακριβώς, πρόκειται για εξαιρετική σειρά, που βλέπεται άνετα πολλές φορές...

Ρε παιδιά ο συγχωρεμένος ο Hideo Takamatsu που παίζει τον άρχοντα Buntaro το σύζυγο της Mariko δεν είναι φτυστός ο Διονύσης Παπαγιαννόπουλος ή μου φαίνεται εμένα;
 
Όπως τον είδα σε μερικές φωτογραφίες στα γεράματα του, πραγματι... :fafoutis:
 
DINO είπε:
Όπως τον είδα σε μερικές φωτογραφίες στα γεράματα του, πραγματι... :fafoutis:
Και στα νιάτα του να μη σου πω... :rofl:

Είδα τη σειρά πρόσφατα και στις σεκάνς που εμφανίζεται έμεινα κάγκελο, αφού σκεφτόμουν μπας και ο πατέρας του Παπαγιαννόπουλου ήταν κανας ναυτικός που πέρασε κάποια στιγμή από το Nippon :supergrin:



untitled.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
attachment.php
περιοδικο σουπερ Κατερινα του 1983 (συμφωνα με τον πωλητη)ska83.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα