Σογκούν - Shogun (1980)

Shogun και "Τα πουλια πεθαινουν τραγουδωντας"...υπεροχες σειρες και οι αγαπημενες της μαμας μου :)
 
Nαι αυτες οι 2 συν το Μάρκο Πόλο που παιχτηκε προσφατα απο την κρατικη, αν και νομιζω χωρις ιδιαιτερη επιτυχια "φωναζουν" 80ς.

Ευκαιρια

Το "Shogun" σε πενταπλο dvd box set με τιμη 15 ευρω και Ελληνικους υποτιτλους.

156488m.jpg


http://www.play.com/DVD/DVD/4-/156488/Shogun-Mini-Series-Box-Set/Product.html
 
το αγόρασα και το ξαναβλέπω...

αυτή είναι ζωή! παλλακίδες & γυναίκες, πειθαρχία....

τώρα ερωτεύτηκα κούκλιτσες σαν την Φουτζικο-σαν !!

αρχίζω και βλέπω με καλό μάτι την Ταιλάνδη (ασιατικές ομορφιές...)

:D
 
Zippo είπε:
Πάντως το Σογκούν ήταν απίστευτη σειρά (όσο παρακολούθησα) καθώς και το βιβλίο (1500 σελίδες περίπου) που έκατσα και το διάβασα ένα καλοκάιρι. Είναι πραγματικά κρίμα να είναι τόσο δυσευρετο σήμερα. Ελπίζω κάποιος εκδότης να το ξαναβγάλει στην αγορά!
πΑυτό είναι εγκληματικό . Το ίδιο έχω πάθει και εγώ που δεν μπορώ με τίποτα να βρω το "Ο αετός πάτησε στη γη" ...
 
Ποιος νοιάζεται για το ελληνικό; Amazon.com και είναι πάμφθηνο, όπως και τα υπόλοιπα της σειράς. Διαβάζω από ένα κάθε χρόνο, φέτος θα διαβάσω το Σογκούν (τα παίρνω λίγο με τυχαία σειρά). Το Tai-Pan ειδικά είναι φοβερό βιβλίο... σνιφ.
 
Το Σογκουν κυκλοφορησε σε βιβλιο απο τις εκδοσεις Anubis και παλι. Το πηρα. Καταπληκτικο βιβλιο και μεγαλο σαν τουβλο.

Παιδια λιγο βοηθεια. Πηγα στην παραπανω σελιδα εκανα λογαριασμο αλλα οταν πηγα να αγορασω μου εβγαλε οτι προιοντα που τιμουνται σε λιρες παραδιδονται μονο Αγγλια. Τι κανουμε? Εσεις πως παραγγειλατε?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πανω δεξια πρεπει να εχει κουμπι μετατροπης σε ευρω,δοκιμασε.

Δεν το'χω παραγειλει. :xm:
 
οκ το βρηκα. Απλα πατας το καταλληλο σημαιακι επανω..... στραβομαρα....

το πηρα για 14 ευρω. Οι κλεφτες στο Μετροπολις θελουν 38!!!!
 
joe είπε:
Το Σογκουν κυκλοφορησε σε βιβλιο απο τις εκδοσεις Anubis και παλι. Το πηρα. Καταπληκτικο βιβλιο και μεγαλο σαν τουβλο.
Γενικά έχω απογοητευτεί από ελληνικές μεταφράσεις. Τώρα, να πάρεις και το συγκεκριμένο από τις συγκεκριμένες εκδόσεις... δεν τιμάς και πολύ το συγγραφέα. Ακόμη και αν δεν μιλάς αρκετά καλά αγγλικά κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και πάρε το πρωτότυπο - και σου εγγυώμαι ότι στο τέλος του τα αγγλικά σου θα έχουν βελτιωθεί θεαματικά...
 
Mια χαρα ειναι τα αγγλικα μου αλλα επειδη η αναγνωση ειναι χαλαρωση δεν εχω ορεξη να ψαχνω ναυτικους ορρους κτλ. Η μεταφραση μια χαρα ειναι παρεπιπτωντος και γενικα οτι εχω παρει μεχρι στιγμης απο τις συγκεκριμενες εκδοσεις δεν μου εχει δημιουργησει την εντυπωση κακης μεταφρασης.
 
Δεν έχει και τίποτα ιδιαίτερους όρους...

Τώρα, για την ποιότητα της μετάφρασης, εξαρτάται από τα στάνταρ του καθενός. Επειδή τυγχάνει να ξέρω πώς κάνει τις δουλειές της η συγκεκριμένη εταιρία (ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε...) θα πρέπει να είναι αστρονομική σύμπτωση να 'έκατσε' μετάφραση με μεράκι και ποιότητα. Θα πρέπει να το συγκρίνεις με το πρωτότυπο για να δεις την ποιότητα, και η γλώσσα που χρησιμοποιεί έχει κάτι το ιδιαίτερο το οποίο πολύ αμφιβάλω για το κατά πόσο πέρασε στο ελληνικό. Από την άλλη, χρησιμοποιεί αρκετές παλιές λέξεις και φράσεις οι οποίες απλά δεν μεταφράζονται, άρα χάνεις ντε φάκτο.

Εγώ προσωπικά κάθε φορά που διαβάζω ελληνικό κείμενο απογοητεύομαι ακόμη περισσότερο με το ελεεινό επίπεδο των κατά λέξη μεταφράσεων και των χαμένων νοημάτων :(

Α! Επίσης: συμφωνώ ότι η ανάγνωση (μπορεί να) είναι χαλάρωση, αλλά όχι ΜΟΝΟ χαλάρωση. Αλλιώς θα μέναμε στα Κλασσικά Εικονογραφημένα. Το συγκεκριμένο βιβλίο (και τα επόμενά του) είναι κι ένας πλούτος γνώσης .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και μένα ήταν από τις αγαπημένες μου σειρές στην Κρατική μαζί με τους "Βόρειους και Νότιους" και τα "πουλιά πεθαίνουν τραγουδώντας". Η αλήθεια είναι ότι μέχρι πολύ πρόσφατα που αγόρασα τη σειρά σε DVD δεν θυμόμουν το τέλος.... Τι παθαίνει ο άνθρωπος όταν μεγαλώνει θα μου πείτε... #)

Πάντως είναι κρίμα που δεν γυρίζονται αντίστοιχες σειρές σήμερα...
 
...Παιδιά, τί να πω;...Μου χαλάσατε τη φαντασίωση :( !

Η μόνη φήμη που είχα ακούσει ήταν για το Aids!

Μα,..."Shogun" και "Τα πουλιά πεθαίνουν τραγουδώντας"...τέτοιος θεός και τεστοστερόνη...nada??? Ακούς εκεί "25 χρόνια"... :sealed: !
 
Αν πω οτι ειναι μια απο τις ωραιοτερς σειρες όλων των εποχών, θα ακουστω υπερβολική ίσως, αρτιοτατη σειρα παντως και ελπιζω να συμφωνούμε!! Ο καπετανιος Τζων Μπλακθορν, ο μετεπειτα Αντζι-σαν φτανει στα παραλια της Ιαπωνιας τον 16 αιωνα και απο εκει και περα αρχιζει μια μεγαλη περιπετεια που πολλους απο εμας καθηλωσε στην μικρη οθόνη!

Θυμαμαι τον απλο σε σκεψη πατερ που ειχε συναντησει σε εκεινη την φυλακη και τα λόγια παρηγοριας που του ελεγε, τον ερωτα του για την Μαρικο, την ομορφη μεταφραστρια, το θαρρος και την γενναιοτητα του την εξελιξη του στο πλευρο του Τοραν.. αντικρυσε το προσωπο του θανατου παμπολες φορες ο καπετανιος αλλα παντα από θαυμα σωζονταν,

αλλα το τελος δεν το θυμαμαι και εγω, νομιζω η Μαρικο πεθαινει και μετα σκοταδι.. δεν ξερω και αν η σειρα ειχε καποια ιστορικη βαση , ουτε ηξερα οτι υπήρχε βιβλίο, χαιρομαι που το ακουω και σιγουρα θα ειναι το ιδιο συναρπαστικο με την σειρα...οτι και να πω λίγα θα ειναι πάλι για το σογκουν!! εξαιρετικη σειρα και κατι παραπανω!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
fgbrain είπε:
κούκλιτσες σαν την Φουτζικο-σαν !!αρχίζω και βλέπω με καλό μάτι την Ταιλάνδη (ασιατικές ομορφιές...)

:D
Πρόσεχε γιατί το βράδυ είναι κουκλίτσες και το πρωί αγοράκια και κάνουν TAI BOXING ........... :biglaugh:
 
Όλα τα λεφτά τα κέρατα στην περικεφαλαία του Τορονάγκα... έριχνα τα γέλια!

Από τις αγάπημένες μου σειρές που την βάζω στην ίδια θέση με τα "Πουλιά πεθαίνουν τραγουδώντας" (φοβερό το δαχτυλίδι του Καρδινάλιου που φόραγε ο Τσαμπερλέιν έτσι ;)

Θα τις ξανάβλεπα και τις δύο σειρές άνετα!
 
Ενω ειχα δει πολλες ταινιες με Σαμουραϊ και Νιντζα, αυτη ηταν η καθοριστικη που με εκανε

να αγαπησω την Ιαπωνια και με παρακινησε να μαθω Ιαπωνικα (πηγα μονο 4 μηνες στην

Πανεπιστημιακη λεσχη το '97 γιατι ο βλακας βαριομουν να ανεβαινω στο κεντρο μια φορα

την εβδομαδα....) και με το Iaido.
 
Παιδια ετσι τελειωσε η σειρά η κάνω λάθος: ο Τοραναγκουα γίνεται Σογκουν μετα απο μάχη με τον Ισίντο και ο καημένος ο καπετανιος Μπλακθορν φτιαχνει καραβια για να φυγει απο το νησι, τα οποια στην συνέχεια καταστρεφει ο Τραναγκουα για να τον κρατησει για πάντα κοντά του αφου πιστευει οτι αυτο ειναι το καρμα του Αντζι-σαν!! Επισης το δικο του καρμα ήταν να γινει σογκουν και της Μαρικο να πεθανει τιμημένη!

Κρατωντας τον καπετάνιο εκεί νομιζει οτι του σωζει την ζωή, δεν θυμαμαι αν υπήρξε συνέχεια μετάπειτα....πάντως το γεμάτο προσδοκία, νοσταλγικό βλεμμα του Μπλακθορν στο τελος καθως βλέπει το καραβι να γίνεται απο την αρχή ειναι όλα τα λεφτά... Στην Ιαπωνία έχασε ότι ήταν πολυτιμότερο για εκείνον, την γυναικα που αγαπούσε, το καραβι του, την δυτική του νοοτροπια, τους συντροφους του και την πίστη του για επιστροφη στην πατρίδα του, εζησε χίλιες ζωές μαζί...
 
Δεν κανεις λαθος, αν και δεν τα δειχνει, περισσοτερο το αφηγειται με την μορφη της σκεψης του Τοραναγκα.

Η σειρα παντως εμεινε παρα πολυ κοντα στο βιβλιο μιας και ο συγγραφεας ενεπλακει και πηρε τις βασικες αποφασεις για την κατευθυνση, οπως την υιοθετηση της οπτικης μονο του Μπλακθορν για την οικονομια του χρονου. Μενωντας συνεπεις σε αυτο δεν υποτιτλησαν ποτε τους γιαπωνεζικους διαλογους ωστε να φερουν τον θεατη στην θεση του καπετανιου.

Οσο για ιστορικη βαση υπαρχει περισσοτερη απο οσο νομιζουμε. Υπηρχε ενας πλοηγος, ο William Adams που ναυαγησε στην Ιαπωνια και επαιξε σημαντικο ρολο στο πλαι του Ιεγιασου Τοκουγκαβα στην προσπαθεια να γινει Σογκουν.
 
Πίσω
Μπλουζα