Σογκούν - Shogun (1980)

Ο νούμερο ένα ήταν τουλάχιστον στην δική μου γειτονιά , μετα ο Σουειζι και ναι έλεγα ποιος λείπει από την πεντάδα ο ματ ντυλον φυσικά και ήταν γόης μεγαλος του 80'.

O Τομ Κρουζ έχει παίξει τον Σαμουράι και ήταν φοβερός! The last samurai
 
Η ομορφιά του του τσαμπερλειν ήταν συγκλο, δεν ήταν μόνο οι μανάδες ερωτευμένες μαζι του, η αφίσα του ήταν σε κάθε εφηβικό , κοριτσίστικο δωμάτιο μαζί με του Κρουζ και του σουειζι. Τελικά προτιμούσε τους άνδρες αλλά τότε κάνεις δεν το ήξερε.
Και ο Cosmo Jarvis που παίζει το ρόλο του John Blackthorne (του Τσάμπερλειν δηλαδή) είναι όμορφος άνδρας. Επίσης εκπληκτικη ηθοποιός και κούκλα είναι και η Anna Sawai που κάνει τη Μαρίκο. Η σειρά αναθεώθηκε για 2 σεζον και είναι εξαιρετικό πως θα δούμε και το δεύτερο βιβλίο να γίνεται τηλεοπτική μεταφορά (για την 3η σεζόν δεν ξέρω τί ακριβως σκέφτονται). Η σειρά έχει btw σαρώσει σε υποψηφιότητες για βραβεία φέτος και νομίζω το αξίζει τελικά....
 
Αυτή τη γούσταρε ο Τορονάγκα;

Αυτή τη γούσταρε ο Τορονάγκα;
Βασικά η Μαρικο είναι γυναίκα του Τοροναγκα, αλλά στην ουσία τίποτα ερωτικό δεν βλέπουμε μεταξύ τους. Πιο πολύ ως "συνεργάτες" λειτουργούν. Βλέπουμε όμως κάποια ερωτική έλξη μεταξύ Μαρικο κ Μπλακθορν
 
Βασικά η Μαρικο είναι γυναίκα του Τορονάγκα, αλλά στην ουσία τίποτα ερωτικό δεν βλέπουμε μεταξύ τους. Πιο πολύ ως «συνεργάτες» λειτουργούν. Βλέπουμε όμως κάποια ερωτική έλξη μεταξύ Μαρικο κ Μπλακθορν
Στο παλιό σήριαλ αυτό δεν το ξεκαθαρίζε καθόλου φαινόταν σαν βοηθός του όχι σαν γυναίκα του
 
Στο παλιό σήριαλ αυτό δεν το ξεκαθαρίζε καθόλου φαινόταν σαν βοηθός του όχι σαν γυναίκα του
Λοιπόν ξαναείδα τα 2 πρώτα επεισόδια χθες βράδυ. Εχεις απόλυτο δίκιο! Δεν αναφέρεται πουθενά ως γυναίκα του ούτε και στο καινούριο. Είναι απλά γόνος αρχοντικής οικογένειας η οποία είχε ασπαστεί το χριστιανισμό (πράγμα το οποίο την εσωσε στο παρελθόν) και συνεργάζεται με τον Τορονάγκα, όντας στην Αυλή του πια ως μάλλον ξεπεσμένη αριστοκράτισσα, εκτελώντας χρέη μεταφράστριάς του με τον Μπλακθορν αφού είναι εξάλλου και η ίδια χριστιανή. Απλά μπερδεύτηκα από το γεγονός ότι και η Μαρίκο προέρχεται από αριστοκρατική/αρχοντική οικογένεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα