Σούπερμαν (κόμικ)

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
435
Να ένα περιοδικό που ίσως να παίρνατε παιδιά. Σούπερμαν τεύχος 20 κυκλοφορία 14-9-1979. Τίτλος: Ο άνθρωπος που έκλεψε τα μάτια του Σούπερμαν (ναι καλά :rofl: )

picture.php


picture.php
 
Οχι ισως Κριε - 2 φορες το μηνα τα ακουμπουσαμε κανονικα :D
 
Paspartoo είπε:
Οχι ισως Κριε - 2 φορες το μηνα τα ακουμπουσαμε κανονικα :D
Ήταν και ακριβό περιοδικό για την εποχή του. Ο Καμπανάς με την ίδια τιμή στα περιοδικά του έβαζε 3 ιστορίες. Η τεράστια διαφορά, όμως, ήταν στην ποιότητα. Τα χρώματα ,το γυαλιστερό χαρτί, η μυρωδιά του χαρτιού... Είχε βγει και η ταινιάρα με τον Ρηβ στους κινηματογράφους εκείνη την εποχή, οπότε η κατάθεση ανα δεκαπενθήμερο ήταν αναπόφευκτη...

Τι ωραίες εποχές...
 
Στα τελη του '80, αρχες '90, στο πασαλιμανι στο περιπτερο εξω ακριβως απο τον Μαρινοπουλο, εβρισκες πληθωρα τετοιων παλαιων τευχων! Εγω απο εκει καταφερα και

μαζεψα καμια δεκαρια, αλλα τωρα δυστυχως μου εχουν μεινει 2.
 
μια που το ειδα αυτο θυμαμαι οτι ειχε βγει και στις αρχες του 90 μια σειρα που ειχε και τον θανατο του σουπερμαν και την κηδεια του το θυμαται κανεις αυτο??
 
θανοε είπε:
μια που το ειδα αυτο θυμαμαι οτι ειχε βγει και στις αρχες του 90 μια σειρα που ειχε και τον θανατο του σουπερμαν και την κηδεια του το θυμαται κανεις αυτο??
Σαφώς, έπαιρνα φανατικά αυτή την σειρά κόμιξ! Αλλά μετά πάλι τον ξαναζωντανεύαν και τρέχα γύρευε...
 
θανοε είπε:
μια που το ειδα αυτο θυμαμαι οτι ειχε βγει και στις αρχες του 90 μια σειρα που ειχε και τον θανατο του σουπερμαν και την κηδεια του το θυμαται κανεις αυτο??
H μεταγενέστερη σειρά ήταν αυτή των εκδόσεων ΠΕΡΓΑΜΟΣ που άρχισε να κυκλοφορεί το 1995.
 
Ήμουνα πολύ μικρός για να τα διαβάζω όταν πρωτοκυκλοφόρησαν την δεκαετία του '70, τα ανακάλυψα λίγα χρόνια αργότερα που μερικά περίπτερα στην Κόρινθο είχαν παλιά τεύχη τα καλοκαίρια! Μέσα από αυτά είχα την πρώτη μου γνωριμία με τους ήρωες της DC καθώς μέχρι τότε ήξερα μόνο τους ήρωες της Marvel από τις εκδόσεις Καμπανα #)

Πολύ ποιοτικές εκδόσεις για την εποχή τους :)
 
[edit] dead pics [edit]




Ιουλιος 96 οπως μολις ειδα ειχε βγει το κομικ με την αρχη του θανατου του Superman (το τευχος που σκαει μυτη ο Doomsday) Εχω καμια 10ρια τευχη απο εκεινα... οπως και τα Marvel vs Dc που ειχαν κυκλοφορησει τοτε...

 


[edit] dead pics [edit]




DSC00376.jpg

Για του λογου το αληθες!
tinysmile_twink_t.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το αποχαιρετισμος ενος φιλου το θυμαμαι με διαφορετικο εξωφυλλο στο οποιο ηταν ολοι οι ηρωες της dc και καποιοι απο αυτους ακουμπουσαν το φερετρο που ηταν καλυμμενο μα την μπερτα του μου ειχε μεινει αυτο το εξωφυλλο πολυ εντονα
 
Noellian είπε:
Απ'οτι βλεπω εχεις ολοκληρο το story arc οποτε φυλαξε αυτα τα τευχη ως κορη οφθαλμου

και ας ειναι τα ελληνικα.

Εγω εχω 3 απο τα αμερικανικα (ευτυχως ενα απο αυτα ειναι το τευχος του θανατου)

και τα υπολοιπα ελληνικα.
 
Κι εγω εχω απο αυτη τη σειρα τα περισσοτερα μου λειπουν περιπου δεκαπεντε για να τη συμπληρωσω.Το λογοτυπο ειναι αυτο που ειχε η εξατευχη σειρα Μan of steel σε σκιτσο του John Byrne.Σε μια βολτα μου στο μοναστηρακι ειχα βρει καμια δεκαρια του ψαροπουλου σε αψογη κατασταση και ο τυπος τα ειχε 2 ευρω εκαστως,σκεφτηκα να περασω μια αλλη φορα αλλα οταν πηγα τα ειχε παρει αλλος.Ακομα κλαιω που δεν τα αγορασα :cry: :cry:
 
DoctorGalifrean είπε:
Απ'οτι βλεπω εχεις ολοκληρο το story arc οποτε φυλαξε αυτα τα τευχη ως κορη οφθαλμουκαι ας ειναι τα ελληνικα.

Εγω εχω 3 απο τα αμερικανικα (ευτυχως ενα απο αυτα ειναι το τευχος του θανατου)

και τα υπολοιπα ελληνικα.
επεσα σημερα εδω μετα απο τοσο καιρο...ουτε καν θυμομουν το ποστ μου :p Kρατημενα τα εχω ακομα εννοειται... εχω και λιγα αλλα απο την συνεχεια αλλα επειδη το στορυ με τους κλωνους κλπ με ξενερωνε τα παρατησα... παντως περασαν 16 χρονια απο τοτε ουτε που το καταλαβα σαν χθες πηγαινα περιπτερο και τα παιρνα..
 
Να και η δικη μου συλλογη με τα τευχη της Περγαμος.Ακομη εχουν εκεινη την υπεροχη μυρωδια.

061220123856.jpg
 
Σουπερμαν [Εκδοσεις Ψαρόπουλου]

Τελη '70 αρχες '80 κυκλοφορησαν Ελλαδα οι ηρωες της DC (ειχαν πρωτοπαρουσιαστει νωριτερα βεβαια αλλα αυτα σε αλλο θρεντ) Batman και Superman σε δικο τους περιοδικο,οχι οτι ο Καμπανας με τους Marvel χαρακτηρες του ιδρωσε καθολου.


Πραγμα αδικο βεβαια μιας και τα Marvel του Καμπανα ησανε ολιγον ασπρομαυρα με καλαμπουρτζιδικες μεταφρασεις και τα παρακατω ηταν εξολοκληρου εγχρωμα με ιλουστρασιον χαρτι και εν τελει καλυτερα απο τις πρωτοτυπες αμερικανικες εκδοσεις!



Ακολουθουν κατι τευχακια μου.


 


Ξεκιναμε με ενα τομο με τα
τρια πρωτα τευχη της σειρας μεσα και τελειωνουμε με εναν Batman για επιδορπιο.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Aardvark είπε:

Πραγμα αδικο βεβαια μιας και τα Marvel του Καμπανα ησανε ολιγον ασπρομαυρα με
καλαμπουρτζιδικες μεταφρασεις και τα παρακατω ηταν εξολοκληρου εγχρωμα με ιλουστρασιον χαρτι και εν τελει καλυτερα απο τις πρωτοτυπες αμερικανικες εκδοσεις!


Για να πω την μαυρη αληθεια... :xm: ...προτιμω στα comics την original γλωσσα απο την ελληνικη μεταφραση.

Παρε παραδειγμα το τευχος 17 και το ονομα του κακου....ακρως παρεξηγησιμο!!!! :D

Αλλα τι να κανουμε που λεγεται ετσι και δεν μπορει να αλλαξει η μεταφραση. :)




By the way...μια χαρα σε βρισκω κι εδω!!! :thumbup:
 
Αχαχα Αμαλακ.


Να πω την αληθεια στα κομικς ειμαι πιο παραδοσιακος και προτιμω τα ελληνικα που διαβαζα μικρος σε αντιθεση με τις ταινιες που δεν μπορω να τις δω με ελληνικη μεταφραση ,εστω και απο επαγγελματιες μεταφραστες.
 
Απίστευτα προσεγμένη η έκδοση του Ψαρόπουλου, για την εποχή!

Μυρμηγκοφάγε, βλέπω έχεις και BatMan!... Θα αρχίσω τις κάμψεις βραδιάτικα, μου φαίνεται...
 
Πίσω
Μπλουζα