Σπάνιες Ελληνικές ταινίες και τηλεόραση

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.403
Αντιδράσεις
49.580
Κάποιες ταινίες του Ελληνικού κινηματογράφου χάθηκαν...οι περισσότερες υπάρχουν αλλά έχουν πάρα πολλά χρόνια να προβληθούν και κατά κάποιο τρόπο αγνοείται η τύχη τους και κάποιες υπάρχουν και απλά δεν παίζονται! Κάποιες βέβαια δεν έχουν παιχτεί ποτέ! Στην έρευνα που έκανα θα δούμε κάποιες σπάνιες ταινίες και πότε ήταν οι προβολές τους στην τηλεόραση.
Μια από αυτές και αυτή που ξεκινάμε είναι "Η Αγνή του λιμανιού" που σύμφωνα με τη Φίνος Φιλμ δε μπορεί να ψηφιοποιηθεί γιατί κάηκε το φιλμ και κατά συν01 (2).jpgέπεια δε μπορεί να ξαναπροβληθεί...Εδώ τη βλέπουμε από την προβολή της στην ΥΕΝΕΔ την 1η Σεπτεμβρίου 1973...
 
Κάποιες ταινίες του Ελληνικού κινηματογράφου χάθηκαν...οι περισσότερες υπάρχουν αλλά έχουν πάρα πολλά χρόνια να προβληθούν και κατά κάποιο τρόπο αγνοείται η τύχη τους και κάποιες υπάρχουν και απλά δεν παίζονται! Κάποιες βέβαια δεν έχουν παιχτεί ποτέ! Στην έρευνα που έκανα θα δούμε κάποιες σπάνιες ταινίες και πότε ήταν οι προβολές τους στην τηλεόραση.
Μια από αυτές και αυτή που ξεκινάμε είναι "Η Αγνή του λιμανιού" που σύμφωνα με τη Φίνος Φιλμ δε μπορεί να ψηφιοποιηθεί γιατί κάηκε το φιλμ και κατά συνΠροβολή συνημμένου 269475έπεια δε μπορεί να ξαναπροβληθεί...Εδώ τη βλέπουμε από την προβολή της στην ΥΕΝΕΔ την 1η Σεπτεμβρίου 1973...
Πώς είναι δυνατόν να κάηκε το φιλμ στην Αγνή του λιμανιού; Πριν από χρόνια είχε κυκλοφορήσει σε dvd και είδε δοθεί από το περιοδικό Τηλεθεατής.
 
το ξέρω φίλε @atanasio αυτό υποστηρίζει η εταιρία όπως επίσης και για τον "Γρουσούζη" και για το "Χαμένοι άγγελοι"

1η Ιουλίου 1973 προβάλλεται για πρώτη φορά η επίσης σπάνια ταινία "Αμαρυλλίς" , άραγε με ποιο τέλος;;;

01.jpg
 
27 Ιανουαρίου 1973 προβολή της ταινίας "Ο Λαμπίρης εναντίον των παρανόμων" σε μια από τις σπάνιες προβολές της...

27.jpg
 
14 Σεπτεμβρίου 1975 μια και μοναδική φορά παίχτηκε η συγκεκριμένη ταινία και έκτοτε αγνοείται η τύχη της!...

14 (2).jpg
 
#3 τον Γρουσούζη (1952) του Γιώργου Τζαβέλλα τον έχω σε DVD αλλά μάλλον είναι φτιαγμένο από βιντεοκασσέτα γιατί δεν γράφει εταιρεία
 
30 Μαίου 1976 παίχτηκε η συγκεκριμένη ταινία και από τότε αγνοείται η τύχη της...

30 (2).jpg
 
Κι όμως η συγκεκριμένη ταινία προβλήθηκε μια φορά στην τηλεόραση στις 11 Ιουνίου 1977! Μετά η σταρ όταν έγινε σταρ , αγόρασε τα δικαιώματα της ταινίας και εξαφάνισε όσες κόπιες μπόρεσε να εξαφανίσει...

11 (5).jpg
 
Η Ντενιση εξαφανισε την ταινια γιατι οπως εχω ακουσει ηταν πολυ τολμηρη. Και η ταινια και η Ντενιση. :D
Δηλαδη τι Μικαελα, τι Εμμανουελα. :D
 
Η Ντενιση εξαφανισε την ταινια γιατι οπως εχω ακουσει ηταν πολυ τολμηρη. Και η ταινια και η Ντενιση. :D
Δηλαδη τι Μικαελα, τι Εμμανουελα. :D
Μικαέλα ο γλυκός πειρασμός είναι ολόκληρος ο τίτλος...
 
Πίσω
Μπλουζα