Σπειρογράφος ( Spirograph)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.879
Αντιδράσεις
3.849
Tα παρακατω δεν μπορεις να το πεις ακριβως παιχνιδι αν και η συσκευσια του αυτο δηλωνει.Λοιπον ειχαμε κυκλους πλαστικους διαφορων μεγεθων και σχηματων με δοντακια γυρω γυρω σαν τροχαλιες οπου βαζοντας τον στυλο και γυρνωντας τον κυκλο βγαιναν "τρελα" σχεδια.:eek:

απο wiki http://en.wikipedia.org/wiki/Spirograph

"A Spirograph consists of a set of plastic gears and other shapes such as rings, triangles, or straight bars. There are several sizes of gears and shapes, and all edges have teeth to engage any other piece. For instance, smaller gears fit inside the larger rings, but also can engage the outside of the rings in such a fashion that they rotate around the inside or along the outside edge of the rings."

Tωρα αυτο δεν θυμαμαι αν κυκλοφορησε Ελλαδα η μου το ειχαν φερει δωρο απο το εξωτερικο . :confused:

Και παμε στις φωτο





Παρακατω 2 φωτο απο τα "τρελα" σχεδια που μπορουσες να φτιαξεις.:rolleyes:





Και αυτες για να καταλαβετε πως λειτουργουσε.

Spirograph Commercial - 1973 - Spiromania


[edit] Ο λογαριασμος youtube με τον οποιο σχετιζεται το video εχει τερματιστει εξαιτιας


πολλαπλων ειδοποιησεων απο τριτους για παραβιασεις πνευματικων δικαιωματων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι πράγματι.....κάτι θυμάμαι..Νομίζω πως κάτι παρόμοια τα πουλούσαν σε βιβλιοπωλεία την δεκαετία του 80.
 
Nα υποθεσω οτι τελικα δεν κυκλοφορησε Ελλαδα μιας και κανεις δεν δειχνει να το θυμαται και θεωρω τον εαυτο μου προνομιουχο που εζησε την εμπειρια του σπιρογραφου. :D
 
Κατεβασε το απο το παταρι να ασχοληθεις διοτι δεν βλεπω να βγαινουν παιχνιδια για το σαπιοκουτι σου :D
 
Πρέπει να κυκλοφόρησε, γιατί εγω είχα ένα τέτοιο σετ ;)

Απλώς δεν θυμάμαι καν πως είχε φτάσει στα χέρια μου :p
 
Και κάποιος αλγόριθμος θα υπάρχει που θα φτιάχνει παρόμοια!
 
Wally είπε:
Κατεβασε το απο το παταρι να ασχοληθεις διοτι δεν βλεπω να βγαινουν παιχνιδια για το σαπιοκουτι σου :D
1)Παρε εδω την δοση σου . :D

http://www.jeuxvideo.tv/uncharted-drake-s-fortune-video-39263.html

2)Κατεβασε τωρα απο το παταρι το δικο σου αυτο
troll_doll_1959_pants.gif
και δειξτου αυτο για να αποκοιμηθει
redring360.jpg
.:biglaugh::biglaugh:

Παει το thread το απαυτωσαμε Wally.:biglaugh:
 
Θα εχουμε αντιστοιχες ευκαιριες στο μελλον :D

BTW ελπιζω να βρηκες τα flaws στο video που ποσταρες... ;)
 
Τι flaws αν ψαξουμε για flaws βρισκουμε παντου απλως εμεινα ετσι :eek:.

Αν βγει η τελικη εκδοση λεμε για flaws.
 
περιμενε downgrade (βλεπε Killzone,HeavenlySword,Lair κτλ κτλ :D )

χολη ριχνω Δευτεριατικα
 
Τέτοιο παπατζιλίκι πουλάτε και κάνετε ακατανόμαστα πράγματα στα threads!!!!! :D :D:D:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Είχε κυκλοφορήσει και εδώ AARDVARK,όχι όμως με την ίδια μορφή.Το πουλούσαν στα βιβλιοπωλεία και στα ψιλικατζίδικα μέσα σε ένα πλαστικό σακουλάκι,όπως τα μοιρογνωμόνια.Μάλιστα πριν από 2 χρόνια,είχα αγοράσει και εγώ ένα σετάκι από έναν πλανόδιο.Τρομερή πώρωση!!! :crosseyed:
 
"Σπιρογράφος" ( Spirograph)

Η Ελληνικη ονομασια του παιχνιδιου αναζητειται μιας και η μεταφραση που του εκανα προηλθε απο την αγγλικη λεξη.

Δεν μπορεις να το πεις ακριβως παιχνιδι αν και η συσκευσια του αυτο δηλωνει.Λοιπον ειχαμε κυκλους πλαστικους διαφορων μεγεθων και σχηματων με δοντακια γυρω γυρω σαν τροχαλιες οπου βαζοντας τον στυλο και γυρνωντας τον κυκλο βγαιναν "τρελα" σχεδια.

Tωρα αυτο δεν θυμαμαι αν κυκλοφορησε Ελλαδα η μου το ειχαν φερει δωρο απο το εξωτερικο . ???

http://en.wikipedia.org/wiki/Spirograph

"A Spirograph consists of a set of plastic gears and other shapes such as rings, triangles, or straight bars. There are several sizes of gears and shapes, and all edges have teeth to engage any other piece. For instance, smaller gears fit inside the larger rings, but also can engage the outside of the rings in such a fashion that they rotate around the inside or along the outside edge of the rings."

Και παμε στις φωτο

2000160479467963218_fs.jpg


2000196025854857950_fs.jpg


Παρακατω 2 φωτο απο τα "τρελα" σχεδια που μπορουσες να φτιαξεις. 8)

2000130133846463947_fs.jpg


2000143657637244517_fs.jpg


Και αυτες για να καταλαβετε τον τροπο λειτουργιας.

2000199993075255875_fs.jpg


2000199206759364126_fs.jpg
 
Και μένα ήταν το αγαπημένο μου παιχνίδι. Το είχαμε πάρει από την Αμερική υποθέτω γύρω στο 1972 και είχαμε περάσει με την αδερφή μου ατέλειωτες ώρες δημιουργώντας υπέροχα σχέδια. Χάρη στην αποθηκευτική επιμέλεια του πατέρα μου υπάρχει ακόμα στο χωριό μας. Το ξέθαψα φέτος για να το αποκαλύψω στον 9χρονο ανιψιό μου που νομίζω ότι εντυπωσιάστηκε. Δυστυχώς δεν είχαμε τα κατάλληλα στυλό κι έτσι το έφερα στην Αθήνα για ανακαίνιση. Ψάχνοντας στο Ίντερνετ βρήκα ότι υπάρχει και online εκδοχή
 
το θυμάμαι κι εγώ (που μάλλον είμαι νεότερος απο πολλούς εδώ) αλλά ποτέ δεν είχα δικό μου. Μερικά παιδιά το είχαν στο σχολείο. Το ξαναβρήκα φέτος που πήγα Γαλλία στο Fnac Jeu της Rennes (στην Γαλλία υπάρχουν ειδικά Fnac με παιχνίδια, gadgets και βιβλία για παιδιά). Ήθελα να πάρω όλο το σετάκι για να το δώσω στον βαφτισιμιό, αλλά δεν το έκανα ποτέ γιατί ίσως το κρατούσα εγώ... :p (χάλια νονός, ε; επανόρθωσα όμως!!!)
 
Τα θυμάμαι και εγώ όπως τα περιγράφει η candy. Άλλη πόρωση και αυτή μέχρι που τα έχασα και ξένοιασα!!!!!!!
 
Το θυμαμαι και εγω αυτο.τωρα εμαθα οτι λεγεται σπειρογραφος.Παντως ποτε δεν καταφερα να το κανω να δουλεψει.Παντα κατι μουτζουρες μου εβγαιναν.Ισως επειδη ημουν και μικρος...
 
Υπήρχε επίσης ο Κυκλογράφος (Cyclograph), ο οποίος ήταν το "alter-ego" του Σπειρογράφου.







cyclograph 2.jpg

cyclograph 1.jpg

cyclograph_coloured_by_YCSarah.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειχα κι εγω. Μιας και ειχα ιδιαιτερη σχεση με σχεδιο και ζωγραφικη μου ειχε φερει ενα σετ ο παππους, ο οποιος και ηταν ο βασικος προμηθευτης ριζοχαρτου, πλαστελινης και βιβλιων με εικονογραφησεις ζωων. Επισης μου ειχε φερει και κατι σαν παντογραφο αν θυμαμαι καλα.
 
εγω το θυμαμαι και ειχα!!! πορτοκαλι ηταν και διαφανος φυσικα! Δεν ειχε τοσα πολλα εξαρτηματα αλλα την εκανε τη δουλεια του. Δεν ειχε πολυ σουξε..λιγοι το θυμουνται. Ηταν σουπερ και πολυ χαλαραωτικη απασχοληση
 
Πίσω
Μπλουζα