Σταρ Τρεκ: Ταξίδι στα αστέρια - Star Trek (1966-?)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Σταρ Τρεκ / Ταξιδι στα αστέρια (Star Trek, 1966-69), ΥΕΝΕΔ, ΕΡΤ2


Πρεμιέρα: ??/??/1971/72?



Πρεμιέρα: Τετάρτη 6/7/1983


Αμερικανικη τηλεοπτικη σειρα επιστημονικης φαντασιας η οποια λαμβανει μέρος στο μακρινο μελλον με θεμα τις περιπετειες του πληρωματος του διαστημοπλοιου "Εντερπραϊζ".

Εμπνευστης και δημιουργος της αρχικης σειρας ήταν ο συγγραφεας Τζιν Ρόντμπερι.

Πρωτομεταδοθηκε το 1966 και απο τοτε μεχρι σημερα εχουν μεταδοθει πανω απο 750 επεισοδια σε 5 σειρες ,με τελευταια το 2005 ,μιλαμε δηλαδη για μια διαδρομη 40 χρονων.

Επισης εχουν γυριστει 10 κινηματογραφικες ταινιες, εχουν κυκλοφορησει πληθος μυθιστορηματων, διηγημάτων, επιτραπέζιων και ηλεκτρονικών παιχνιδιών και μια σειρά κινουμένων σχεδίων(προβαλοταν και απο το ALTER).

2000691206014949357_fs.jpg


Tην αρχικη σειρα για την οποιαν θα μιλησουμε εχω να την δω απο τα χρονια της κρατικης και παρολο τις ευκαιριες που ειχα για θεαση, τις απευφευγα περιμενωντας την απολυτη εκδοση σε "high definition" με restored απο συχγρονους υπολογιστες τα απαρχειωμενα εφε της.

"Η πρώτη τηλεοπτική σειρά του Σταρ Τρεκ προβλήθηκε στις Η.Π.Α. από το 1966 ως το 1969 και αποτελείται από 80 επεισόδια. Περιέγραφε τα ταξίδια του διαστημοπλοίου Εντερπράιζ (Enterprise), κατά την "πενταετή αποστολή του να ανακαλύψει παράξενους νέους κόσμους, να αναζητήσει νέα ζωή και νέους πολιτισμούς, να φτάσει θαρραλέα εκεί που κανείς δεν έχει φτάσει ποτέ". Πλοίαρχος του σκάφους ήταν ο Τζέιμς Κερκ (James T. Kirk, William Shatner) και πρώτος αξιωματικός ο Σποκ (Mr. Spock , Leonard Nimoy), γιος του Βολκάνιου πρέσβη Σάρεκ και της γήινης συζύγου του. Συμμετείχαν ακόμα ο γιατρός Μακ Κόι (Leonard McCoy, DeForest Kelley), ο Ρώσος πλοηγός Πάβελ Τσέκοφ (Pavel Chekov, Walter Koenig), ο πηδαλιούχος Χικάρου Σούλου (Hikaru Sulu, George Takei), η αξιωματικός επικοινωνιών Ουχούρα (Uhura, Nichelle Nichols) και ο Σκωτσέζος μηχανικός Σκοτ ή χαϊδευτικά "Σκότι" (Montgomery Scott, James Doohan). Παρά το γεγονός ότι η πρώτη τηλεοπτική σειρά είχε τριετή μόνο διάρκεια, συνέχισε να προβάλλεται στις τηλεοράσεις των Η.Π.Α. και άλλων χωρών επί πολλά χρόνια, δημιουργώντας σταδιακά ένα μύθο."


Απο wikipedia

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Em_sxKHQekk]YouTube - Star Trek TOS Original Intro

Beam me up, Scotty. Ο περίφημος Σκότι του Star Trek, ο ηθοποιός James Doohan, πέθανε πρόπερσι σε ηλικία 85 ετών. Το νέο είναι πως μέρος από τις στάχτες του μακαρίτη είναι πλέον στο διάστημα (μαζί με άλλων 200) χάρη σε ένα πύραυλο που εκτοξεύτηκε και τις ελευθέρωσε (για το αντίτιμο των 495 δολαρίων έκαστος).

media_612_m.jpg


[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Em_sxKHQekk]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πω πλάκα που έπαθα. Μπήκα ο άθρωπος στο Lime Wire να κατεβάσω τις μουσικές από όλα τα παλιά και αγαπημένα μου σήριαλ και ακούγωντας τη μουσική του Star Trek κατάλαβα ότι έχω κατεβάσει την original, που ακουγόνταν μια φωνή από το υπερπέραν και έλεγε:

"Space, the final frontier...."

και μετά ξεκινούσε το "ημερολόγιο κυβερνήρη έτος....."
 
εαν θυμαμαι καλα ,τοτε επι ερτ βλεπαμε επεισοδεια απο την σειρα, με τους ηθοποιους οπως ηταν ακριβως στα κινηματογραφικα επεισοδεια

το προβλημα ειναι οτι ουτε αναφερονται τα συγκεκριμενα επεισοδεια στο internet, ουτε μπορεις να τα βρεις
 
εμμμμ γκουχ γκουχ μπορεις.........................!! :diablotin:
 
simonkey είπε:
εμμμμ γκουχ γκουχ μπορεις.........................!! :diablotin:
κατσε χριστιανε μου εχω μπερδευτει

η ερτ μας εβαζε επεισοδεια του σταρ τρεκ δεκαετιας 60ς? η μας εβαζε δεκαετιας 80ς?
 
ενα tribute για τον best κυβερνητη που περασε ποτε απο το uss enterprise!!!!
Μια μικρη διορθωση...τον μοναδικο κυβερνητη.

Οι υπολοιποι ηταν της πλακας και της σφαλιαρας :D

To πολυ-πολυ να φαω κανα σαμπο στο κεφαλι απο την Domniki...:biglaugh:
 
εβαζε απο οτι θυμαμαι της δεκαετιας 60 star trek the original series season 1,2,3!!!
 
οποτε δεν υπηρχε star trek serries 80s? :confused: :confused:
 
με τον κερκ εννοω..σε επεισοδεια 80ς :confused: :confused: :confused:

οποτε λογικα μονο απο 60:confused: :confused: :confused:

πως μου φαινεται οτι η ερτ εβαζε επεισοδεια 80ς με τον κερκ :confused: :confused:
 
οχι αυτα ηταν μαλλον οι ταινιες!
 
Μιας και δεν υπαρχει "πριβε" τοπος για τετοιου ειδους ανακοινωσεις ,προτεινω να αλλαξει ο τιτλος του παραπανω τοπικ σε "Το αμαξι του Καπταιν Κιρκ" η κατι παρομοιο και να μεταφερθει το παραπανω ποστ μου σε ξεχωριστο θρεντ με τιτλο "Σταρ Τρεκ η σειρα".
 
παντως καλυτερη (μακραν ) ηταν η next generation μακαρι να ξαναβγαζανε ακομα εναν κυκλο ο picard μου εχει λειψει.... αλλα και ο data...
 
Wally είπε:
Μια μικρη διορθωση...τον μοναδικο κυβερνητη.Οι υπολοιποι ηταν της πλακας και της σφαλιαρας :D

To πολυ-πολυ να φαω κανα σαμπο στο κεφαλι απο την Domniki...:biglaugh:
Ο καλυτερος κυβερνητης ηταν ο Picard :bow:

LIONHEART είπε:
παντως καλυτερη (μακραν ) ηταν η next generation μακαρι να ξαναβγαζανε ακομα εναν κυκλο ο picard μου εχει λειψει.... αλλα και ο data...
Μπορει ο καλυτερος κυβερνητης να ηταν ο Picard, αλλα ο αγαπημενος μου ηρωας ηταν, ειναι και θα ειναι ο Lieutenant Commander Data.

Αγαπημενη ταινια: φυσικα το First Contact.

Λατρεμενες ατακες:

Lieutenant Commander Data: Captain, I believe I am feeling... anxiety. It is an intriguing sensation. A most distracting...


Captain Jean-Luc Picard: Data, I'm sure it's a fascinating experience, but perhaps you should deactivate your emotion chip for now.


Lieutenant Commander Data: Good idea, sir.


[
beep]


Lieutenant Commander Data: Done.


Captain Jean-Luc Picard: Data, there are times that I envy you. [ΣΣ. Κ'εγω το ιδιο]

 

 


Με κορυφαια ομως:



Lieutenant Commander Data: And for a time, I was tempted by her offer.


Captain Jean-Luc Picard: How long a time?


Lieutenant Commander Data: 0.68 seconds sir. For an android, that is nearly an eternity.

Oταν ο αγαπημενος Data σκοτωθηκε στο τελευταιο Star Trek, απογοητευτηκα τρομερα...το Enterprise δεν θα ειναι ποτε το ιδιο χωρις το καταπληκτικο αυτο ανδροειδες, το μονο με ποζιτρονιακο εγκεφαλο :cry:
 
Κι εγω Picard-ικος ειμαι και φανατικος της TNG, οπου σιγα σιγα (γιατι ειναι και ακριβες παναθεμα τες) μαζευω τις σεζον.

Μακραν το καλυτερο επεισοδιο Star Trek κατ'εμε το The Best of Both Worlds (parts I+II), οπου τα Μποργκ προσπαθουν να αφομοιωσουν τον Πικκαρντ και τα καταφερνουνε ως ενα βαθμο φτιαχνοντας τον Locutus of Borg.

Πςςςςς τι μου θυμησατε, θα βαλω να τα ξαναδω σημερα.

Συνολικα, TNG η καλυτερη, Piccard ο καλυτερος, Borg οι καλυτεροι κακοι, Seven of Nine η πιο χοτ :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Static είπε:
Συνολικα, TNG η καλυτερη, Piccard ο καλυτερος, Borg οι καλυτεροι κακοι, Seven of Nine η πιο χοτ :D
Και οι δικοι αγαπημενοι κακοι ειναι οι Borg...Resistance is futile!

 


Kαταπληκτικο επεισοδιο ειναι το

"Remember Me" October 22, 1990 Stardate 44161.2 Episode#405


After an
apparent failure of a warp-field experiment, people begin to disappear from the Enterprise with only Dr. Crusher remembering they ever existed.
 
Domniki και που να δείς τη σειρά Star Trek Voyager... πάρα πολύ Borg.... χαμός γίνεται. Μέχρι που συνεργάζονται και με τους Borg για να νικήσουν μια πιο ισχυρή φυλή...
 
ποτε επιτελους θα τα φερουνε στην ελλαδα με ελληνικους υποτιτλους!!
 
Πίσω
Μπλουζα