Στατικός Μοντελισμός...

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.312
Αντιδράσεις
476
Μιας και thread παρόμοιο δεν βρήκα, ας ξεκινήσω. :)

Η ενασχόλησή μου με το μοντελισμό έγινε σε ηλικία περίπου 12 ετών (περίπου το 89-90`) όπου "κατασκεύασα" το πρώτο μου μαχητικό αεροσκάφος F-16C/D σε κλίμακα 1:72. Το κατασκεύασα βέβαια εντός εισαγωγικών, καθώς το πρώτο μου αυτό μοντέλο δημιουργήθηκε με τη βοήθεια μόνο ενός ψαλιδιού και μιας κόλλας UHU...:eek: άντε και λίγο νεράκι για να βγάζω τις χαλκομανίες.

Κι όμως η προσπάθεια αυτή αποτέλεσε το "εναρκτήριο λάκτισμα" για να ασχοληθώ εντονότερα και με περισσότερο πάθος με αυτό το hobby, που μόνο παιδικό δεν μπορεί να χαρακτηριστεί. Αργότερα επιστρατεύθηκαν χρώματα, αερογράφοι, κοπίδια X-Acto, λεπτομερή καθίσματα (και πανάκριβα) Verliden, τσιμπιδάκια, στόκος, σπάτουλες, ντουκόχαρτα κ.α. Σε σωστό εργοτάξιο είχε μετατραπεί το δωμάτιο. Όλα στη υπηρεσία της φαντασίας και της δημιουργικότητάς μου. Η επιμονή, η υπομονή και η προσοχή στη λεπτομέρεια που απαιτεί η κατασκευή των μοντέλων, έχω την εντύπωση πως θα πρέπει να αποτελέσει σκέψη για να το εντάξουν σε μάθημα σε σχολεία για τα παιδάκια. Κάποια παρόμοια περίπτωση έχω ακούσει στην Τουρκία αν δεν κάνω λάθος.

Με το πέρασμα των χρόνων είχα καταφέρει να βελτιώσω αρκετά τις τεχνικές μου (ας είναι καλά και τα περιοδικά Modelling και Μοντελισμός). Το να βλέπεις βελτίωση σε κάθε μοντέλο που φτιάχνεις είναι κάτι που σε «γεμίζει» και δημιουργεί μεγάλη ικανοποίηση. Όπως επίσης όταν κατάφερα να κατασκευάσω σε μοντέλα, όλα τα μαχητικά αεροσκάφη της πολεμικής μας αεροπορίας το 1994. Μήπως θυμάται κανείς το χρώμα Aegean Blue; :)

Δυστυχώς το συγκεκριμένο hobby λόγω έλλειψης χρόνου και ίσως χρημάτων αποτελεί παρελθόν, αλλά οι στιγμές ικανοποίησης και δημιουργίας είναι κάτι που σαφώς έχουν μείνει ανεξίτηλες στη μνήμη μου. Θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα σε όλους θα ήθελαν να ασχοληθούν με κάτι χειροπιαστό εκτός του υπολογιστή και των παιχνιδομηχανών, καθώς και σε όσους μεγαλώνουν παιδιά.

...με την ευχή πως κάποια στιγμή θα ξαναπιαστώ και πάλι με τα μοντέλα μου......
 
Τα ίδια κι εγώ. Μεγάλο κόλλημα με τα αεροπλάνα. Ήμουν και φανατικός αναγνώστης της «Πτήσης», η οποία κάποτε έδινε «κομματιαστά», ανά τεύχος, ένα Apache με ελληνικά εθνόσημα.

Δυστυχώς σήμερα σώζονται ελάχιστα δημιουργήματά μου… Αν μπορείς ανέβασε τίποτα για να δω τη δουλειά σου.
 
Nα μην τα ξαναγράφω έτσι;

Επίσης, διαπίστωσα ότι σε κοινή θέα διασώζονται ακόμα πολλά από τα συναρμολογούμενα αεροπλάνα που είχα φτιάξει (όχι όλα σε καλή κατάσταση αλλά υπάρχουν ακόμα), F14 Tomcat, Saab Dragen, Saab Vigen, Mirage F1, Mirage 2000, Rafale, F111, A7 Corsair, Mig 29, F16 Fighting Falcon, Phantom F4 κ.λπ. χρωματισμένα και με τα σήματα τους (κάποια έχουν και πλήρη οπλισμό, ενώ οι συνήθεις ζημιές είναι σε όσα είχα βάλει τις ρόδες τους και κάποιος από τον οπλισμό τους).
 
[edit] Μετατροπη απο Greeklish [edit]

Εγω ενα φεγγαρι εφτιαχνα αρματα,τεθωρακισμενα κλπ... σε κλιμακα 1/35.

Τρελο κολλημα!

Οταν γινω συνταξιουχος (εδω γελαμε !!!) θα ασχοληθω ξανα !

Κριμα που δεν υπαρχει χρονος....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο μοντελισμος ηταν ενα μεγαλο παθος μου...

Ακομα εχω μερικα modeling στην ντουλαπα μου τα οποια

μαλλον πρεπει να τα σκαναρω!!!

Πανω στον μοντελισμο εμαθα πολλα πραγματα ιστορικα και μη

οπως τις ονομασιες των μαχητικων του 2ου παγκ πολεμου μαρκες

αυτοκινητων...χιλια δυο

Εαν πουμε στο περιπου ποσα λεφτα εδωσα στον μοντελισμο τοτε

θα σας ελεγα ενα νουμερο 2,000,000 δραχμες περιπου!!!!

Σας φαινεται ψεμα...ειναι αληθεια ομως!

Οραιο θεμα ανοιξες alucard θα το εμπλουτισω στην πορεια!!!
 
Έχω ασχοληθεί λίγο με τον μοντελισμό. Λίγο, γιατί είναι hobby της υπομονής κι εγώ δεν φημίζομαι ιδιαίτερα για την υπομονή μου, καθώς τις περισσότερες φορές θέλω αποτελέσματα άμεσα.

Παρόλα αυτά, με ενθουσίαζαν και με ενθουσιάζουν ιδιαίτερα τα σε υπό κλίμακα μοντέλα μεγάλα ξύλινα ιστιοφόρα πλοία. Είναι η τρέλλα μου αν και πανδύσκολα και δεν μπορώ να τα κατασκευάσω από μόνη μου χωρίς βοήθεια. Επίσης, άπαξ και ολοκληρωθούν αποτελούν πανέμορφα διακοσμητικά στοιχεία.

Ξεκίνησα κάποτε από κάτι εύκολο, το "Nina", ένα από τα πλοία του Κολόμβου, σε πλαστικό, αλλά δεν κατάφερα ποτέ να το τελειώσω. Για να είμαι ειλικρινής, ντρέπομαι που δεν το τελείωσα.

Επίσης, μου αρέσουν πολύ και τα παλιά μοντέλα αυτοκινήτων, αλλά δεν έχω προσπαθήσει ποτέ με αυτά. Ίσως στο μέλλον αν βρω χρόνο.
 
Ladyhawke έχω ανοίξει ένα thread με papercraft(χειροτεχνίες)Είναι πολύ ενδιαφέρον δες το.. Ανεβάζω πολύ συχνά διάφορα καλούδια!!
 
ξεκίνα πάλι!!!

φίλε μου είμαι στην ηλικία σου και ασχολούμε ακόμη με πολύ πάθος, το μοναδικο πράγμα που με ηρεμεί αφάνταστα! ευτυχώς που έχω λίγο χρόνο και έτσι φτιάχνω τώρα εγώ την ελληνική σειρά αλλά δυστηχώς μου λείπουν δύο f5 μονοθέσιο και διθέσιο και δεν μπορώ να τα βρώ πουθενά σε 1/72. αν τυχόν γνωρίζεις που μπορώ να τα βρώ με έσωσες. είμαι από Λάρισα, στείλε μην. :thumbup:
 
Και μένα μου άρεσαν τα αεροπλάνα, αλλά κάτι που ήμουν κινητή καταστροφή,:biglaugh: :biglaugh: κάτι οι φωνές της μάνας μου ("Πάλι παίζεις με αεροπλανάκια και δεν διαβάζεις :biglaugh: :biglaugh: ), τα παράτησα. Αλλά μετά από 20 έτη, πήρα την εκδίκηση μου :diablotin:

[edit] Dead pic [edit]

Με αυτό ασχολιόμουν τα Χριστούγεννα. :biglaugh: :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Marklin βλέπω έτσι; To ICE όλα τα λεφτά ;)

Ωραίος ο Captain :thumbup:
 
LadyHawke είπε:
Παρόλα αυτά, με ενθουσίαζαν και με ενθουσιάζουν ιδιαίτερα τα σε υπό κλίμακα μοντέλα μεγάλα ξύλινα ιστιοφόρα πλοία. Είναι η τρέλλα μου αν και πανδύσκολα και δεν μπορώ να τα κατασκευάσω από μόνη μου χωρίς βοήθεια. Επίσης, άπαξ και ολοκληρωθούν αποτελούν πανέμορφα διακοσμητικά στοιχεία.
Kάτι σαν κι αυτό;

[edit] Dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Marklin βλέπω έτσι; To ICE όλα τα λεφτά
Όχι. Δεν είναι Maerklin. Είναι της Roco και Piko.. Τα περισσότερα τα έχω αγοράσει από το εξωτερικό, γιατί εδώ γδέρνουν. :D
 
Captain Kal είπε:
Όχι. Δεν είναι Maerklin. Είναι της Roco και Piko.. Τα περισσότερα τα έχω αγοράσει από το εξωτερικό, γιατί εδώ γδέρνουν. :D
Εδώ κοπανάνε άσχημα :D

Ειδικά τα Märklin είναι απλησίαστα ....
 
Προσωπικα μου αρεσουν τα διαστημοπλοια. Εχω φτιαξει το Enterprise απο την σειρα Next Generation, και απο Star Wars εχω X-wing, A-wing, Darth Vader's Tie Fighter, Tie Interceptor, Naboo starfighter και Droid starfighter.

Ξεχασα και το Enterprise απο την αρχικη σειρα. Το ειχα παρει απο την Ιταλια γιατι εδω δεν το εβρισκα πουθενα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σας χαίρομαι παιδιά συγχαριτήρια..Shock είναι δικό σου το καράβι?
 
Captain Shock Sparow αδερφός του Jack:biglaugh:

Δικό μου ναι, άλλα δεν ήμουν αυτός που το κατασκευασε:animrolleyes:
 
Plastic models

Ενα σιτε στο οποιο υπαρχουν πολλα πραγματα,πολλα απο τα οποια τα ειχαμε συναρμολογησει,την εποχη του ΄80

http://hobbylinc.com/model/model.htm
 
Θυμάμαι που όταν είμασταν πιτσιρικάδες είχαμε ενθουσιασμό με τα 1/72αεροπλανάκια της Airfix, τα αρματάκια 1/76 της Matchbox, τα οποία και αφού συναρμολογούσαμε/βάφαμε χρησιμοποιούσαμε ως παιχνίδι με μικρά στρατιωτάκια 1/76.... Πάντα σχεδόν WWII με Άγγλους εναντίον Γερμανών.. εποχές κι αυτές.

Λίγο προτού εγκαταλείψουμε το χόμπυ ασχοληθήκαμε με Tamiya 1/35 (ήταν από τις καλύτερες στα άρματα μάχης, είχα πάρει ένα τιγράκι και κάποιο halftrack).

Θυμάμαι κι ένα μαγαζί στη Θεσσαλονίκη κοντά στην Καμάρα, με μια βιτρίνα γεμάτη από άψογα συναρμολογημένα μοντέλα, να τα κοιτάζουμε με δέος.

Όσοι έχουν αναμνήσεις, ας τσεκάρουν κάποιες εικονογραφήσεις από παλιά μοντελάκια.

http://henk.fox3000.com/Airfix.htm



Matchbox Churchill Avre.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως για τους πολύ μερακλήδες, αλλά και αυτούς που δε θέλουν να ξοδευτούν υπάρχουν και τα paper models, τα οποία κυκλοφορούν και σε μορφή PDF. Το αγοράζεις ή το κατεβάζεις, το εκτυπώνεις, το κόβεις, το κολλάς, είναι πανέμορφο, πανάλαφρο, και ανέξοδο. Μερικά URLs για να σας ανοίξει η όρεξη :

http://fiddlersgreen.net/

http://www.e-papermodels.com/

http://www.cardmodelers.org/

Διαθέτω μια αρκετά μεγάλη συλλογή από διάφορους κατασκευαστές (GPM, Fly Model, Maly Modelarz, Fiddlers Green). Δοκίμασα να φτιάξω αρκετά και τα πήγα πάρα πολύ καλά στα μικρά (3-4 σελίδων). Σε κάτι τέρατα π.χ. το F-104G της GPM έφαγα τα μούτρα μου, ε, λογικό ήταν.
 
Πίσω
Μπλουζα