Σταυρολεξικά περιοδικά

Ένα διάστημα, τότε στην εφηβεία που δεν είχα ακόμη υπολογιστή, ήμουν κολλημένος με το "Τεστ" . Ήταν το καλύτερο περιοδικό του είδους και το κυριώτερο: είχε βαθμολογία ανά σταυρόλεξο με επίπεδα δυσκολίας, τα "λευκά" σταυρόλεξα βεβαίως ήταν τα πιο δύσκολα... (νομίζω άριστα ήταν το σύνολο 50 βαθμών). Τώρα που τα ξαναθυμάμαι μου φαίνεται οτι θα ξαναρχίσω το χόμπυ ;)
 
Είμαι οπαδός του "Τεστ" και του "Κουϊζ", γιατί έχουν τους δύο τύπους που μου αρέσουν : το "διπλό" σταυρόλεξο και το "Οι λέξεις παίζουν" ή "Οιδίποδας και Σφίγγα". Προτιμώ το Κουϊζ, γιατί μου αρέσει ένα περιοδικό να έχει κάτι πραγματικά δύσκολο. Και θεωρώ ότι το σταυρόλεξο της σελίδας 18 του Κουϊζ είναι ο,τι πιο δύσκολο έχει κυκλοφορήσει. Νομίζω λέγεται "Μυστικό" σταυρόλεξο, και έχει τρεις συνιστώσες δυσκολίας : και ανακατεμένους ορισμούς, και μαύρισμα τετραγώνων και τρεις εικόνες χωρίς ορισμό. Για βοήθεια έχει μόνο συνήθως το ονοματεπώνυμο ενός διάσημου προσώπου (αντίστοιχα το "Διπλό' έχει ένα ρητό ή μια παροιμιώδη φράση).

Επειδή μου αρέσει να λύνω πάντα με στυλό και να μη μουτζουρώνω, δεν είναι λίγες οι φορές που διαγράφω με ένα "Χ" κάποιο σταυρόλεξο που από λάθος μουτζούρωσα έστω κι ένα γράμμα. Mου αρέσει μια φορά να πάρω ένα τεύχος και να λύσω τα πάντα αψεγάδιαστα, όπως ακριβώς είναι στις λύσεις. Βέβαια, δεν έχει συμβεί ποτέ. Παλιά χρησιμοποιούσα μέχρι και...blanco για το άψογο αισθητικό αποτέλεσμα ! Κι όταν λύνω κάτι ολόσωστα, από ψώνιο βάζω πάνω δεξιά μια υπογραφή (ρετρό συνήθεια του πατέρα μου).

Οφείλω να πω όμως ότι η μάνα μου, που αγοράζει τεύχη του Κουϊζ από αυτά που κυκλοφορούνε τώρα, μου αναφέρει ότι ξαναβρίσκει συχνά μέσα...τα ίδια σταυρόλεξα ! Δηλαδή η εταιρία φτιάχνει τεύχη με randomize από βιβλιοθήκη του κάθε τύπου σταυρολέξου, με αποτέλεσμα κάποιος που λύνει συχνά, να ξαναβρίσκει τα ίδια σταυρόλεξα μπροστά του !

Και βέβαια, ισχύει πάντα η απορία : ΠΟΙΟΙ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΤΑ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΑ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χε χε το "Τεστ" με έχει βοηθήσει να περάσει άπειρες ώρες αναμονής στο Ηρώδειο. Πήγαινα συχνά στα φοιτητικά μου χρόνια διότι το φοιτητικό εισιτήριο ήταν πάμφθηνο, αλλά επειδή από τότε το επάνω διάζωμα δεν είχε αριθμημένες σειρές, ούτε καν κερκίδες, έπρεπε να πάω από πολύ νωρίς για να βρω θέση σχετικά χαμηλά και κέντρο. Οπότε πώς να πέρναγα την πάνω από μια ώρα που έμενε μέχρι να αρχίσει η παράσταση? Έπαιρνα τόμους του Τεστ, με αρκετά τεύχη το καθένα.

Κι εμένα τα αγαπημένα μου ήταν τα "δύσκολα" λευκά που έπρεπε να βρεις τα μαύρα. Εκείνα που δεν χώνεψα ποτέ ήταν τα Σκανδιναυικά.

Και είχε και το "Άντυ και Φλώρα" :)
 
Ήταν μεγάλη πρόκληση να λύσεις σωστά ένα σταυρόλεξο. Από τα διάφορα περιοδικά με σταυρόλεξα και γρίφους διάβαζα τις γελοιογραφίες και μου άρεσε να χρωματίζω τις εικόνες που είχαν κουκίδες για να προκύψει μια νέα εικόνα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παιδιά προσπαθώ να επικοινωνήσω με τον χρηστη panp που έγραψε σε αυτό το θρέντ. είναι μπαναρισμένος? πώς μπορώ να του στείλω μύνημα?
 
Είναι μπαναρισμένος όπως λέει και κάτω από το nickname του. Δεν μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του.

Υγ. Τα ποστ θα διαγραφούν σε λίγο
 
Το καλύτερο που κυκλοφορεί τώρα είναι ο κλασσικός Γρίφος αλλά και το Γρίφος Γιγαντόλεξο και ο Γρίφος Συλλογή, ειδικά οι τόμοι είναι σε χαμηλή τιμή με χορταστικό περιεχόμενο.

Μια άλλη σειρά που κυκλοφόρησε πρόσφατα Κρυπτόλεξα και Παζλ, εχουν μεν μεγάλα κρυπτόλεξα που μου αρέσουν αλλά είναι τυποποιημένα χωρίς ποικιλία όπως ο Γρίφος.
 
Μεγάλη και διαχρονική αγάπη για τα σταυρόλεξα, τα οποία και τιμώ δεόντως ακόμη και σήμερα, ειδικά στις διακοπές.

Το περιοδικό που με μύησε στα σταυρόλεξα είναι ο Γρίφος, τον οποίο και συστηματικά έπαιρνε η μητέρα μου στις αρχές της δεκαετίας του '90. Μεγαλώνοντας, η μητέρα μου μου έδειχνε πώς γράφονται και λύνονται τα σταυρόλεξα, οπότε σιγά σιγά μάθαινα να γράφω γράμματα βλέποντας τη μητέρα μου να λύνει σταυρόλεξα. Φυσικά και από ένα σημείο και μετά έλυνα κι εγώ σταυρόλεξα στο Γρίφο, με αγαπημένο το εικονόλεξο, για το οποίο σκοτωνόμασταν με τον αδερφό μου ποιος θα προλάβει να το λύσει. Εμβόλιμα, όσο ήμουν στο δημοτικό, έπαιρνα τον μίνι Γρίφο, που ήταν ειδικός για παιδιά, το Μικρό Τεστ, τα ειδικά καλοκαιρινά τεύχη των Σαϊνιών που είχαν και σταυρόλεξα μέσα, και τα ειδικά περιοδικά Passatempo του Μίκυ Μάους. Αλλά κάθε καλοκαίρι έπαιρνα Γρίφο.

Γύρω στο 2004 πήρα τυχαία το Σάββατο, μιας και το είχα δει διαφήμιση στο Γρίφο. Παρότι συνεχίσαμε με το Γρίφο (ειδικά το χειμώνα, ανά διαστήματα πέρναγε και ένα σταυρολεξικό περιοδικό για να περνάμε την ώρα μας), τα τελευταία 3 χρόνια θυμήθηκα το Σάββατο, και πλέον κόλλησα τη μάνα μου και παίρνει τους τόμους. Εγκαταλείψαμε το Γρίφο, γιατί είχε ένα κομμάτι του τεύχους δύσκολα σταυρόλεξα, οπότε ένα εύλογο κομμάτι του περιοδικού έμενε μονίμως άλυτο. Ενώ, αντίθετα, το Σάββατο έχει όλα τα είδη σταυρολέξων που μας αρέσουν, κι εγώ ειδικά τα λύνω όλα. Από ένα σημείο και μετά, έχοντας λύσει αρκετά σταυρόλεξα, μαθαίνεις τις στάνταρ λέξεις και το πηγαίνεις τυφλοσούρτη. Το Σάββατο μου χει σταθεί και σε δύσκολες στιγμές, ειδικά σε κάτι ξενυχτιάρικα νούμερα υπηρεσιών στο στρατό, και μέχρι πριν λίγες μέρες περιποιήθηκα ένα τεύχος του, χώρια που έχω παρατημένο ένα τόμο για ώρα ανάγκης.

Οπότε Γρίφος και Σάββατο από μένα. Βατό επίπεδο σταυρολέξων. Δοκίμασα κάποτε το Τεστ και το Κουίζ, αλλά δε μου κάθισαν καλά. Έπεσαν στα χέρια μου και άγνωστα, καινούρια περιοδικά σταυρολέξων, αλλά προσπαθώντας να λύσω κάποια σταυρόλεξα, είδα ότι έβαζαν "δύσκολους" ορισμούς για βλακώδεις λέξεις, ή ακόμα και για λέξεις που φαίνονται λανθασμένες ή ανύπαρκτες (αν κατάλαβε κανείς τι εννοώ).
 
mhmerotategiatipino είπε:
Αν ταχεις κρατημενα Νώντα σε λατρευω! :)
Δυστυχώς δε θα με λατρέψεις καθόλου. :( Συνήθως τα σταυρολεξικά τα κρατάγαμε για ένα διάστημα ενός χρόνου, περίπου, μήπως και κανένας λύσει τα κενά, και μετά γινόταν μαζική εκκαθάριση. Τα Σαϊνια και τα Passatempo φύγανε σε γενική εκκαθάριση δωματίου πριν καμιά 10άρα χρόνια.
 
"ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΑ" - Τόμος έκτος

Περιέχει 6 τεύχη του περιοδικού "Παιχνίδια, Σταυρόλεξα & Χιούμορ", (Νο34 - Νο39)

Ημερομηνία Νο34: 25 Ιουνίου 1977

"Νέα Εκδοτική" Γ. Χατζηδημητρίου

Μερικά εξώφυλλα και 2 εσωτερικές σελίδες:

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Στον σιδηροδομικό σταθμό της Θεσσαλονίκης φέρνει μερικές φορές παλιά τεύχη σταυρολεξικών, πέτυχα Γρίφο από το 1976.
 
Γουαου μεσα 70ς ολα τα παραπανω...εγω ενα Μικρο Τεστ θελω να πετυχω,το παιδικο του Τεστ!
 
Τα ίδια απωθημένα έχουμε...
 
Με γύρισες χρόνια πίσω wiimaniac! Ήταν καλοκαίρι και με κάποιον τρόπο έπρεπε η μάνα μου το μεσημέρι να με κρατήσει και μέσα στο σπίτι αλλά και ήσυχη (σπάνιο φαινόμενο...). Οπότε πήγε στο σούπερ μάρκετ του χωριού που έφερνε και τον τύπο και μου αγόρασε το συγκεκριμένο τεύχος. Ενθουσιάστηκα! Σπαζοκεφαλιές, σταυρόλεξα που επιτέλους μπορούσα να λύσω, παιχνίδια και άλλα κατάφεραν να με κρατήσουν όλο το μεσημέρι! Αργότερα με τα παιδιά της γειτονιάς κάναμε διαγωνισμό ποιος θα τελειώσει πιο γρήγορα το τεύχος κάνοντας τα λιγότερα λάθη.
 
εγώ είμαι σταθερός στο "Tεστ".Αυτό που μου αρέσει σε αυτό το περιοδικό είναι ότι ελάχιστα έχει αλλάξει μορφή απ' το 1987 που άρχισα να το αγοράζω,και η οσμή στο χαρτί δεν έχει αλλάξε ικαθόλου..Συν ότι σταθερά έχει το comic strip "Αντυ και Φλώρα (τώρα βέβαια έγχρωμο)"
 
γνωρίζει κανείς που θα μπορούσα να βρω τευχη του Εγκυκλοπαιδικού Σταυρολέξου για αγορά?
 
Πίσω
Μπλουζα