Στα Σύνορα της Φαντασίας (The Twilight Zone)

Clemence είπε:
εγώ βρήκα dvd της σειράς (του '80) σε καταστήματα στο κέντρο της αθήνας, αλλά δεν είχαν όλους τους κύκλους και ήταν και πολλά :sealed: δε σκέφτηκα να ρωτήσω αν και τι υπότιτλους έχουν, αλλά δε μου δίνει κόπο όποτε ξαναπεράσω να το μάθω και να το γράψω και εδώ.
αλήθεια, μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πόσα επεισόδια ήταν και πόσοι κύκλοι η σειρά του '80?
Δεν ειμαι φαν της σειρας του '80, αλλα τσεκαροντας προχειρα βλεπω 3 κυκλους, ο πρωτος με 24 επεισοδια, ο δευτερος με 21 και το τριτος με 30.
 
DoctorGalifrean είπε:
Αλλα το αγαπημενο μου επεισοδιο ειναι το A Stop at Willoughby... Δεν θα πω τιποτα γι'αυτο το επεισοδιο. Οσοι απο εσας θελετε να δειτε μια τραγικη ιστορια του Υπερφυσικου, βρειτε το και πειτε μας εδω τη γνωμη σας.

(Και πριν βιαστουν καποιοι να πουν οτι ειναι μια ιστορια που την εχουμε ξαναδει,

να εχουν υποψη τους οτι μια ταινια ή σειρα πρεπει να την βλεπουμε απο την

οπτικη γωνια της εποχης που φτιαχτηκε).
Aπό τα καλύτερα επεισόδια της σειράς! Το τέλος, από την μια σε κάνει να λυπάσαι και από την άλλη σκέφτεσαι, οτι ίσως να μην υπήρχε άλλη λύση. Νομίζω, οτι όλα τα επεισόδια αντέχουν στον χρόνο...
 
Escape Clause. Ενα απο τα πρωτα επεισοδια της σειρας, μεταδοθηκε στις Η.Π.Α. τον Νοεμβριο του 1959.

Ενας υποχονδριακος μεσηλικας πουλα την ψυχη του στον διαβολο, για να κερδισει.....μερικες χιλιαδες χρονια ζωης ακομα. Στο τελος, θα μετανιωσει πικρα γι' αυτο!http://www.youtube.com/watch?v=XdWyb1cRmYM&feature=related
 
Ισως το πιο τρομαχτικο επεισοδιο απο την ασπρομαυρη σειρα.

Τα εχω δει σχεδον ολα, και νομιζω πως ανηκει στα 10 καλυτερα απο τα 156.http://www.youtube.com/watch?v=QV0KPmQYU5o
 
shatner_twilight_zone-719871.jpg
Tv_shot_the_twilight_zone_the_masks.jpg
Twilight%2BZone%2BLogo%2Bwith%2BRod%2BSerling.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
shatner_twilight_zone-719871.jpg


twilight_zone2_20090102-300x300.jpg
Twilight%20Zone-thumb-500x375-42700-thumb-500x375-42705.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκλπηκτικά και τα τρια επεισόδια. Το πρώτο με τον Σάτνερ, ήταν και στην ομόνυμη ταινία του 1983.
 
Και τα 156 επεισοδια της ασπρομαυρης σειρας...

1959 - 1964http://www.youtube.com/watch?v=9hvEkZ9aLfk
 
Και τα 156 επεισοδια της ασπρομαυρης σειρας, 1959 - 1964.http://www.youtube.com/watch?v=9hvEkZ9aLfk
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικά, πραγματικά δεν ξέρω ποιό να πρωτοδιαλέξω!!! Είναι όλα απλά εκπληκτικά!! Τουλάχιστον τον 2ο κύκλο που έχω σχεδόν τελειώσει. Η έκπληξη ήταν πάντως, οι ηθοποιοί που γίναν γνωστοί σε μεταγενέστερες σειρές όπως στο "Star Trek: The Original Series" ο William Shatner που αναφέρεις παραπάνω, με το επεισόδιο 2.5 "Nick Of Time" και ο Dick York του "Bewitched", στο επεισόδιο 2.16 "A Penny For Your Thoughts"! Ξεχωρίζω ίσως ελάχιστα, απ'τον 2ο κύκλο, το 2.6 "Eye Of The Beholder", το 2.9 "The Trouble With Templeton", το 2.15 "The Invaders", και το 2.12 "Dust"!! Η δυστοπία πάει σύννεφο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε κάποιο επεισόδιο πρωταγωνιστεί και ο σερίφης που έπαιζε στους "Dukes" !! Νεότατος !

Και αναρωτιόμουν ποιόν μου θυμίζει όταν είδα.....
 
images
yjqfOxc9MB4.jpg


Τhe Masks. Ενα επεισοδιο που ολοι θα επρεπε να δουμε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω δει νομίζω τα περισσότερα επεισόδια και δηλωνω fan...Καποια φαινονται λιγο παρωχημενα βεβαια,αλλα καποια ηταν εξαιρετικα

Τον Robert Redford στην 3η σεζον τον αναφερατε? Μαλλον...

Α και ο Charles Bronson! Και ο Burt Reynolds! Και η Σαμάνθα από Η Μάγισσα/Bewitched!

Και ο Τέλης Σαβάλας! Και ο Ντένις Χόπερ!

image04.gif


image06.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενα επεισοδιο που μου εμεινε αξεχαστο ηταν το "hitch-hiker". Αλλα και αυτο με τον William Shatnerστο αεροπλανο.
 
Οντως εξαιρετικο επεισοδιο το Hitch - hiker, αλλα και ποιο δεν ηταν, σ' αυτη τη σειρα?http://www.youtube.com/watch?v=yRT0-_uraTc
 
Σ' ευχαριστω bambinella για το αποσπασμα. Μηπως μπορεις να μου πεις, γιατι δεν μπορω να διακρινω, ποιο τευχος του "Ρομαντσου" εχεις στη φωτογραφια σου;
 
Ημουν φανατικοτατη φιλη της σειρας, Ευπαλινε.

Το τευχος του Ρομαντσου που εχω στο αβαταρ μου ειναι το Νο 1448, με ημερομηνια κυκλοφοριας 1 Δεκεμβριου 1970.
 
Fan της 1959-1964 έκδοσης.

Όχι τόσο φαν του μεταφυσικού όσο των ερμηνειών στο Twilight Zone.

Ένα επεισόδιο ξεχωρίζει από άποψη σεναρίου, ερμηνειών.

The Obsolete Man

Με τον Burgess Meredith να δίνει ρέστα και να σεκοντάρι ο Fritz Weaver. Τρομερό επεισόδιο, το έχω δει ίσα με 8 φορές..

"No man is obsolete!"

 
Fred Madison είπε:
Καλημέρα σε όλους και όλες. Ρε παιδιά πως μπορώ να τα ξαναδώ; Έχω αγοράσει το παλιό κλασσικό Twilight Zone αλλά δεν είχε καν αγγλικούς υπότιτλους. Ναι μεν το παρακολουθώ σχετικά άνετα αλλά μερικές φορές μπορεί να χάσω καμιά ατάκα και δε μου αρέσει αυτό. Κυκλοφορούν με ελληνικούς υπότιτλους; Υπάρχουν κάπου να τα αγοράσω; Να τα προμηθευτώ διαφορετικά; Μιλάω για τα παλιά καθώς και τα μεταγενέστερα έγχρωμα. Να ξεκινήσω να τα ξαναβλέπω με την μικρή μου ανηψιά τώρα το καλοκαίρι που μπαίνει κι' αυτή στα βάσανα σιγά σιγά. :)
πήρα την season 1: 6DVD set χωρίς υπότιτλους

guest starring: bruce willis robert klein adrienne barbeau morgan freeman helen mirren martin landau john carradine elliot gould steve railsback frances mcdormand william petersen peter coyote victor garber ... and more

δεν είχαν τα άλλα 2 σετ άλλα μπορούν να τα φέρουν.
 
Πίσω
Μπλουζα