Στα Σύνορα της Φαντασίας (The Twilight Zone)

mastoras

Retro Member
Joined
14 Ιουν 2007
Μηνύματα
157
Αντιδράσεις
36
1. Στα Σύνορα της Φαντασίας (The Twilight Zone, 1959-64), ?


Πρεμιέρα: ?


2. Στα Σύνορα της Φαντασίας (The Twilight Zone (1985), 1985-89), ?


Πρεμιέρα: ?


Αν και έχει αναφερθεί in passing εδώ, είμαι της άποψης πως Η Ζώνη του Λυκόφωτος (The Twilight Zone) απαιτεί το δικό της thread. Δε θα ξεχάσω ποτέ μου το επεισόδιο με τίτλο H Σκια (The Shadow), στο οποίο ένα παιδί ανακαλύπτει ότι μια μυστηριώδης σκιά ζει κάτω από το κρεβάτι του. Ανατριχιάζω ακόμα που το θυμάμαι:

"Είμαι η Σκιά. Και δε θα πειράξω ποτέ μου εκείνον κάτω από το κρεβάτι του οποίου ζω". Το θυμάστε; Είχα τρελαθεί από το φόβο μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ΕΡΤ παίχτηκε γύρω στα 1986 με 88 η έγχρωμη Νέα Ζώνη του Λυκόφωτος του 1985. Την ξαναπρόβαλλε (όλες τις σαιζόν μέχρι και το 1988)πάλι το 2001 τον οκτώβριο και έγραψα μερικά επεισόδια (helgramait method, Τhe Case of Simon Foster), επίσης μέσα 80 βγήκαν σε κασσέτα τα 5 επεισόδια πιλότοι όπου σκηνοθέτης στα περισσότερα από αυτά είναι ο Wes Craven. To πρώτο και από τα πιο creepy ήτανε το Shatterday με τον τότε νεαρό Bruce Willis, στα πρώτα του βήματα και με μαλλιά.
 
Το έβαζε πολύ αργά, νομίζω μετά τα μεσάνυχτα. Πάσχιζα να κρατήσω τα μάτια μου ανοιχτά.. Θυμάμαι να το σχολιάζει κι η Ραδιοτηλεόραση σε κάποιο αρθράκι με τίτλο "Στα Σύνορα της Αγρυπνίας"..

Παρεπιπτώντως, ο αρχικός τίτλος με τον οποίο προβλήθηκε στην Ελλάδα πρέπει να ήταν "Στα Σύνορα της Φαντασίας" κι όχι "Η Ζώνη του Λυκόφωτος".
 
και τα παλιά ασπρόμαυρα ωραία ( θυμάσαι εκείνο με τον βιβλιόφιλο που μετά από μια πυρηνική καταστροφή μένει μόνος σ' έναν κόσμο γεμάτο βιβλία αλλά έχουν σπάσει τα γυαλιά του; ) όμως προσωπικά προτιμώ αυτά που προβάλλονταν το '80.

Αγαπημένο επεισόδιο εκείνο με τον τύπο που πρέπει να μάθει ένα σωρό δύσκολες λέξεις με αποτέλεσμα να αρχίσει τελικά να μπερδεύει την κανονική γλώσσα κι αρχίζει να ακούει του ανθρώπους γύρω του να χρησιμοποιούνε άλλες λέξεις αντί των κανονικών.. "Σήμερα ο μικρός δεν έφαγε όλο τον δεινόσαυρό του!" του λέει με ανησυχία η γυναίκα του όταν αυτός επιστρέφει από την δουλειά (όπου απ' ό,τι φαίνεται, δεινόσαυρος ίσον φαγητό).. Η κατάσταση επιδεινώνεται ώσπου στο τέλος δεν καταλαβαίνει τίποτε απ' όσα λεν οι άλλοι γύρω του. Στο τέλος παίρνει το βιβλίο του μικρού γιατί πρέπει να μάθει την γλώσσα ξανά από την αρχή. Το ανοίγει και βλέπουμε στην σελίδα την εικόνα ενός σκύλου κι από κάτω την λέξη "Τρίτη" (Tuesday).

Εκείνον τον καιρό (1983) βγήκε και η ταινία "Twilight Zone" με τρία αυτοτελή επεισόδια σκηνοθετημένα από πολύ καλούς σκηνοθέτες (Landis, Spielberg, Dante, Miller). Ξεχωρίζουν η 3η ιστορία, του Joe Dante, με το παιδί που έχει άπειρη δύναμη και καταδυναστεύει την οικογένειά του και η 4η, του George Miller, με την πτήση που μπλέκεται σε μια καταιγίδα και τον επιβάτη που βλέπει ένα παράδοξο τέρας να καταστρέφει το φτερό του αεροπλάνου και κανείς βεβαίως δεν τον πιστεύει όταν πανικόβλητος τους το λέει. Χμ.. το ξανάβλεπα ευχαρίστως!

Δημήτρης :user:
 
Στην ταινία, μου άρεσε πάρα πολύ η ιστορία με το γηροκομείο!!!!!!!! Η ιστορία με το αεροπλάνο ήταν πάντως όλα τα λεφτά.
 
!!

καταπληκτική σειρά...!! και η ταινία πολύ καλή επίσης..και τα παλιά επεισόδια τα ασπρόμαυρα έχουν μια άπόκοσμη αισθηση παρόλο που τα είδα πολύ αργότερα από αυτά του 80..Βασικά πολλά απο αυτα τα καινούργια είναι remakes των παλιών ασπρόμαυρων..

Starbuck..εαν θέλεις να ξάναδεις το επεισόδιο που αναφέρεις ρίξε μια ματιά στο youtube... :) Γενικά εαν θέλετε να δείτε επεισόδια twilight zone κάντε ότι θα κάνει και ο Starbuck:biglaugh:
 
H ασπρόμαυρη σειρά όλα τα λεφτά με αγαπημένο το "The Eye of the Beholder"

Η 80ς επίσης άψογη με αγαπημένο το "Ιn the Mind of Simon Foster"

το Hellgramait Method και το Shutterday (με έναν άγνωστο ακόμα Briuce Willis)

H Βερσιόν του 2002 δεν μου άρεσε (πρόβαλλε μερικά επεισόδια το star)

Όσο για την ταινία θεωρώ ότι ήτανε αρκετά καλή (κυρίως το segment rimeik με το αεροπλάνο) αν και σκιάζεται άσχημα από το γεγονός ότι ο ηθοποιός vic morrow (παίζει τον αντισημήτη στο 1ο segment) σκοτώθηκε στα γυρίσματα από έναν έλικα ελικοπτέρου μαζί με 2 κινεζάκια.
 
πρωτα απο ολα θελω να πω ενα γεια σε ολους.

Η σειρα Twilight zone ηταν φοβερη.Η εισαγωγη ηταν ολα τα λεφτα.

Εδω τη λεγανε"στα συνορα της φαναντασιας" η κανω λαθος?
 
tsaros είπε:
πρωτα απο ολα θελω να πω ενα γεια σε ολους.Η σειρα Twilight zone ηταν φοβερη.Η εισαγωγη ηταν ολα τα λεφτα.

Εδω τη λεγανε"στα συνορα της φαναντασιας" η κανω λαθος?
καλώς μας ήρθες φίλε τσάρε, :)

ένα διαβάσεις λίγο πιο πάνω στο θρεντάκι αναφέρω αυτό που ρωτάς..

καλή διαμονή..
 
!!

Επιτέλους!!

Το έψαχνα χρόνια και το βρήκα..ίσως το επεισόδιο-επιτομή της σειράς. Η πιο απλή και όμως η πιο τρομαχτική ιστορία τρόμου που θα μπορούσε να σκεφτεί κανείς!

Δείτε το και πείτε μου αν συμφωνείτε:

[ame=[URL="http://www.youtube.com/watch?v=LKILEel3hyU&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=LKILEel3hyU&feature=related[/URL]]http://www.youtube.com/watch?v=LKILEel3hyU&feature=related part 1

[ame=[URL="http://www.youtube.com/watch?v=F-D4wSUapgY&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=F-D4wSUapgY&feature=related[/URL]]http://www.youtube.com/watch?v=F-D4wSUapgY&feature=related part 2

[ame=[URL="http://www.youtube.com/watch?v=1OQvNH8bpeo&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=1OQvNH8bpeo&feature=related[/URL]]http://www.youtube.com/watch?v=1OQvNH8bpeo&feature=related part 3
 
Πραγματι η πιο απλη και η πιο τρομακτικη.

Τα τελευταια λογια του Παππου Τζερομ ειναι πολυ σοφα!
 
Τα συνορα της φαντασιας ειναι το "The outer limits" που παιζοταν στα μεσα με τελη της δεκαετιας 90. Εξαιρετικη σειρα (ανθολογια για την ακριβεια αφου τα επεισοδια ηταν ανεξαρτητα και αυτοτελη). Ειχε ξεκινησει και αυτο στα μεσα του '50 με οχι ιδιαιτερη επιτυχια (δεν ξερω αν βγαλανε καν 2η σαιζον) τοτε αλλα η πιο συγχρονη εκδοση ειχε 7 σαιζον απο 95 ως 2001

Αλλη σειρα ειναι η ζωνη του λυκοφωτος. Δεν εχω δει ποτε αλλα συνεχως τις συγκρινουν αυτες τις 2 οποτε πρεπει να ειναι παρομοιες σε ποιοτητα και περιεχομενο
 
Τα Συνορα της Φανταριας ειχαν να κανουν συνηθως με εξωγηινους. Ενα επεισοδιο μαλιστα συνδυαζε αρκετα προηγουμενα στυλ φλαςμπακ, δειχνοντας οτι μαλλον ολες οι ιστοριες διαδραματιζονται στο ιδιο "συμπαν"

Παροτι οχι τοσο "ανατριχιαστικο" οπως η Ζωνη (δεν ειχε να κανει με τοσο αρχετυπικους φοβους), υπηρχε παρομοια σκοτεινη, Καφκικη ατμοσφαιρα, και η ιδεα οτι ολα καταστρεφονται απο ενα απλο λαθος..................
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ζωνη του Λυκοφωτος! Λατρεμενη σειρα. Ανεξηγητα γεγονοτα, και ιστοριες με μη προβλεπομενη πλοκη, αλλα και αναπαντεχο τελος. Την στοιχειωσαν μεγαλοι ηθοποιοι, τοσο κατα την πρωτη περιοδο της σειρας 1959-1964, οσο και κατα την τελευταια1985-1988. Και λεω την τελευταια, γιατι ενα κυκλο που γυριστηκε την περιοδο 2002-2003 με τον Forest Whitacker παρουσιαστη-εισηγητη, ουτε καν την λαμβανω υποψη μου. Ας υποθεσουμε οτι δεν γυριστηκε ποτε.

Προσωπικα για εμενα η καλυτερη περιοδος ηταν η δευτερη 1985-1988, διοτι και επαιξαν γνωστοι ηθοποιοι οπως βεβαια και στην πρωτη, και ειχαμε full remakes της αρχικης σειρας, αλλα και ειναι εγχρωμη.

Απο εκει και περα υπαρχει το καταπληκτικο Night Gallery, μια σειρα τρομακτικων αφηγησεων στο ραδιοφωνο απο τον ιδιο Rob Sherling.

Τελος δεν μπορω να παραβλεψω το καταπληκτικο site http://www.twilightzone.org/, αλλα και οτι το αντιστοιχο φλιπερ απο την εταιρεια Bally Midway Mfg., ειναι ενα απο τα ποιο πολυπλοκα, μυστηρια, και σοφιστικε φλιπερ που κατασκευαστηκαν ποτε. Επισης μεχρι σημερα ειναι το νουμερο 1 φλιπερ σε προτιμησεις κατα το Internet Pinball Machine Database.

http://en.wikipedia.org/wiki/Twilight_Zone_(pinball)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bspus είπε:
Τα συνορα της φαντασιας ειναι το "The outer limits" που παιζοταν στα μεσα με τελη της δεκαετιας 90. Εξαιρετικη σειρα (ανθολογια για την ακριβεια αφου τα επεισοδια ηταν ανεξαρτητα και αυτοτελη). Ειχε ξεκινησει και αυτο στα μεσα του '50 με οχι ιδιαιτερη επιτυχια (δεν ξερω αν βγαλανε καν 2η σαιζον) τοτε αλλα η πιο συγχρονη εκδοση ειχε 7 σαιζον απο 95 ως 2001
Αλλη σειρα ειναι η ζωνη του λυκοφωτος. Δεν εχω δει ποτε αλλα συνεχως τις συγκρινουν αυτες τις 2 οποτε πρεπει να ειναι παρομοιες σε ποιοτητα και περιεχομενο
Το 1983 προβαλοταν στην Ελληνικη τηλεοραση το Twillight zone με τιτλο "Στα συνορα της Φαντασιας".

Ειναι τσεκαρισμενο. ;)
 
Starbuck είπε:
Αγαπημένο επεισόδιο εκείνο με τον τύπο που πρέπει να μάθει ένα σωρό δύσκολες λέξεις με αποτέλεσμα να αρχίσει τελικά να μπερδεύει την κανονική γλώσσα κι αρχίζει να ακούει του ανθρώπους γύρω του να χρησιμοποιούνε άλλες λέξεις αντί των κανονικών.. "Σήμερα ο μικρός δεν έφαγε όλο τον δεινόσαυρό του!" του λέει με ανησυχία η γυναίκα του όταν αυτός επιστρέφει από την δουλειά (όπου απ' ό,τι φαίνεται, δεινόσαυρος ίσον φαγητό).. Η κατάσταση επιδεινώνεται ώσπου στο τέλος δεν καταλαβαίνει τίποτε απ' όσα λεν οι άλλοι γύρω του. Στο τέλος παίρνει το βιβλίο του μικρού γιατί πρέπει να μάθει την γλώσσα ξανά από την αρχή. Το ανοίγει και βλέπουμε στην σελίδα την εικόνα ενός σκύλου κι από κάτω την λέξη "Τρίτη" (Tuesday).

Ναι ναι! Αυτο το επεισοδιο σκεφτηκα οταν ειδα το thread αυτο. Που στο τελος αρρωσταινει το παιδι του και το παει τρεχοντας στο γιατρο και εκει δεν καταλαβαινει τι του λενε. Και τοτε παει πισω στο δωματιο και παιρνει το ABC βιβλιο.

Το αλλο επεισοδιο που μου ειχε κανει εντυπωση ητανε ενα με μια τυπισσα να παιρνει μια πιστωτικη καρτα, να την υπερχρεωνει και σιγα σιγα να παρατηρει πραγματα να λειπουνε απο το σπιτι της. Μετα χανεται ο σκυλος, τα παιδια, ο αντρας της, εντρομη παει στα γραφεια της πιστωτικης εταιριας για να τους δει ολους εκει. Τρεχει σπιτι, τελευταια σκηνη να κοβει με ψαλιδι την πιστωτικη, ταυτοχρονα ενα εξωτερικο πλανο δειχνει το σπιτι (με αυτην μεσα) να εξαφανιζεται!

Εκείνον τον καιρό (1983) βγήκε και η ταινία "Twilight Zone" με τρία αυτοτελή επεισόδια σκηνοθετημένα από πολύ καλούς σκηνοθέτες (Landis, Spielberg, Dante, Miller). Ξεχωρίζουν η 3η ιστορία, του Joe Dante, με το παιδί που έχει άπειρη δύναμη και καταδυναστεύει την οικογένειά του και η 4η, του George Miller, με την πτήση που μπλέκεται σε μια καταιγίδα και τον επιβάτη που βλέπει ένα παράδοξο τέρας να καταστρέφει το φτερό του αεροπλάνου και κανείς βεβαίως δεν τον πιστεύει όταν πανικόβλητος τους το λέει. Χμ.. το ξανάβλεπα ευχαρίστως!
Δημήτρης :user:


Πραγματικα τρομακτικη ιστορια με το αεροπλανο, με εναν εξαιρετικο John Lithgow να πειθει για την τρελα του.

Σημειωση: Στη ταινια, η πρωτη ιστορια ειναι ατελης, στα γυρισματα μιας σκηνης της (σκηνη με ελικοπτερο) υπηρξε ατυχημα, με αποτελεσμα τον θανατο του Vic Morrow και δυο μικρων παιδιων.
 
Εντελως πληροφοριακα τα Ασπρομαυρα επεισοδια ξαναπαιχτηκαν απο το SevenX κατα το 93-94.
 
Aardvark είπε:
Το 1983 προβαλοταν στην Ελληνικη τηλεοραση το Twillight zone με τιτλο "Στα συνορα της Φαντασιας".Ειναι τσεκαρισμενο. ;)
Για να το λες κατι θα ξερεις. Παντως το 95 επισης προβαλλοταν το Outer Limits (νομιζω ANT1) με τιτλο "Στα Συνορα της Φαντασιας"
 
Πίσω
Μπλουζα