Στον Πυρετό της Δόξας - Fame (1982 TV series)

Juanita είπε:
Οι υπόλοιποι εκτός από την Gimbel γνωρίζει κανείς αν έκαναν κάτι στη μεγάλη οθόνη;;;

Ο Jesse Borego έπαιξε σε αρκετές κινηματογραφικές ταινίες, όχι βέβαια σε πρωταγωνιστικό ρόλο, οι οποίες εδώ κυκλοφόρησαν απ' ευθείας σε DVD. Η μόνη ταινία στην οποία έπαιξε και έκανε μεγάλη εμπορική επιτυχία ήταν το "Con Air, Απόδραση στον Αέρα" που πρωταγωνιστούσαν οι Nicolas Cage, John Cusac και John Malcovich. Η δε πασίγνωστη Janet Jackson, εκτός από την καριέρα της ως τραγουδίστρια, πρωταγωνίστησε στη συνέχεια του "Δάσκαλος για κλάματα" με τον Eddie Murphy και στο "Poetic Justice" με τον Tupac Shakur.
 
Το "Silent Night" από το καστ του Fame:

 
Casting του λατρεμένου Ιταλικού-κοντού-υπερφιλόδοξου ..... για το Fame:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
48381.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερο κομματι,ελληνικο και συλλεκτικο!
 
Nομιζω οτι προκειται για μια απο τις πιο classic αναμνησεις της δεκαετιας του 80s και απο τις πιο αντιπροσωπευτικες . Ο ηχος του τραγουδιου μου προκαλει συγκινηση και μου ξυπνα μνημες απο την παιδικη μου ηλικεια ...

imagesCAB9SPNU.jpg
 
Ακριβώς! Από τις πιο κλασικές και δυνατές αναμνήσεις των παιδικών μας χρόνων...
 
Συμφωνώ κι εγώ!

Η ταινία, η σειρά και το τραγούδι θα παραμείνουν αθάνατα.

Εξακολουθούν να εμπνέουν και μετά από 2 δεκαετίες - σε λίγες ημέρες, προβάλεται και ομώνυμο θεατρικό έργο!

Πάντως και το μάταιο της υπόθεσης.

Η χορευτική καριέρα είναι από τις πιο βραχύβιες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ανεπανάληπτη σειρά, την έβλεπα κάπου εκεί στη δεκαετία του 80. Και το μουσικό της θέμα απο τα πιο υπέροχα, μέχρι πριν χρόνια είχα μάλιστα και το τεύχος της Ραδιοτηλεόρασης που την διαφήμιζε σαν νέα σειρά τότε!
 
Δεν την χάναμε ποτέ με την αδερφή μου...από τις πιο έντονες -και διαχρονικές-αναμνήσεις των παιδικών μου χρόνων η συγκεκριμένη σειρά. Να αναφέρω επίσης πως η Debbie Allen (η καθηγήτρια χορού Λύντια Γκραντ δηλαδή) κάπου στα 1984 είχε έρθει στην Ελλάδα και θυμάμαι πως είχαν "βουήξει" τα περιοδικά και είχε δώσει και συνεντεύξεις. Μάλιστα είχε έρθει με το σύζυγό της ο οποίος ήταν μπασκετμπολίστας, ενώ έχω και την αίσθηση πως τότε που ήρθε πρέπει να ήταν και έγκυος
 
thanos75 είπε:
Δεν την χάναμε ποτέ με την αδερφή μου...
Χαχα, άμα σου πω ότι κι εγώ με την δική μου αδερφή επίσης δεν την χάναμε ποτέ την σειρά κάθε Παρασκευή αργά το απόγευμα...;

(η αδερφή μου μάλιστα ήταν αυτή που με "μύησε" στη σειρά...) ;)
 
bernard.c είπε:
Χαχα, άμα σου πω ότι κι εγώ με την δική μου αδερφή επίσης δεν την χάναμε ποτέ την σειρά κάθε Παρασκευή αργά το απόγευμα...;(η αδερφή μου μάλιστα ήταν αυτή που με "μύησε" στη σειρά...) ;)
'Ετσι είναι Μπερνάρ μου...άμα είσαι παιδί και έχεις αδερφό ή -ακόμα καλύτερα- αδερφή που είναι στην εφηβεία, σε μυεί σε όλη την επικρατούσα pop culture. Εννοείται πως και εμένα η αδερφή μου με "μύησε' στη σειρά. Το φοβερότερο δε και σε μας είναι ότι για ένα διάστημα είχε "κολλήσει" με τη σειρά και η μάνα μου....
 
τευχος 551 "Μανινα" (συμφωνα με τον πωλητη) 

manin551.jpgτευχος 560 "Μανινα" (συμφωνα με τον πωλητη)

manina560.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επανέρχομαι, 46 πλέον και η αίσθηση είναι ακόμα η ίδια! Βέβαια, θα προτιμούσα να ήμουν ακόμα 7 και να βλέπω τη σειρά στην ασπρόμαυρη τηλεόραση, στο τότε μας σπίτι...
 
Η σειρά αυτή είχε προβληθεί και στο νεοσύστατο τότε Mega Channel, αρχές 1991 μέσα Ιανουαρίου κατά τις 6 το απόγευμα...την έβλεπα φανατικά . Νομίζω όμως έναν βαριά δύο κύκλους έδειξε μετά το Πάσχα του 1991 του άλλαξε ώρα,το πήγε Κυριακή μεσημέρι κάπου εκεί.
 
Γελάω οπότε θυμάμαι την ...."ελληνική" απάντηση στην σειρά αυτή. Ένα ανεκδιήγητο σήριαλ με τίτλο "Βανίλια-σοκολάτα" γύρω στο 1993-94,με Χρανιώτη,Λαζοπούλου κ.α. Με σημερινή έκφραση-αργκο θα λέγαμε "Fame απ' τα Lidl".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα