Στο ρόλο του "κακού"...

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.929
Ποιος απο τους παρακατω ηθοποιους κατα τη γνωμη σας ενσαρκωσε καλυτερα το ρολο του "κακου" στον ελληνικο κινηματογραφο ; Σε ποια ταινια ;

1. Δημος Σταρενιος

2. Ανεστης Βλαχος

3. Στεφανος Στρατηγος

4. Νικος Τσαχιριδης

5. Σπυρος Καλογηρου

6. Αρτεμης Ματσας

7. Γιωργος Μουτσιος

8. Βυρων Παλλης

9. Ζωρας Τσαπελης

10. αλλος
 
Ψηφίζω τον Γιώργο Μούτσιο στο "Με φόβον και πάθος" (δεν ξεχνώ ποτέ το "Κτήνος...", που του φωνάζει ο Νίκος Κούρκουλος στην τελευταία σκηνή), με δεύτερο τον Σπύρο Καλογήρου στη "Στεφανία".
 
Μάτσας και Τσαχιρίδης, στις φυλακές ανηλίκων κάνουν ένα αχτύπητο δίδυμο. " Εδώ είναι σαν σπίτι σας, θέλουμε να ακούμε τα προβλήματα σας"...
 
Σπυρος Καλογηρου

Ο Ματσας μου εκανε προς το κακο-πονηρο. Ο Καλογηρου ηταν σκετος κακος
 
Λορένα είπε:
Σπυρος Καλογηρου
Ο Ματσας μου εκανε προς το κακο-πονηρο. Ο Καλογηρου ηταν σκετος κακος
Δε θα μπορούσα να το πω καλύτερα! :)

Αμέσως επόμενη επιλογή, ο Ανέστης Βλάχος!
 
Σπυρος καλογηρου πολυ κακος ειδικα στην "Μαρια της Σιωπης" που χτυπαγε την Αλικη τον ειχα μισησει.
 
Ο πιο μισητός "κακός" για μενα ήταν ο Ανέστης Βλάχος. Το μισό μάτι του ήταν η μισή "κακία" του. Δε βάζω ταινία, παντα ο κακός ηταν, ακόμα και στο Γκαρσονιέρα για 10. :D
 
Εγώ (ως συνήθως αλλού γι' αλλού :xm: ) απαντώ στο ποιός ήταν ο αγαπημένος σας κακός.


Και ήμουν ανάμεσα σε Μάτσα (που ψήφισα) και Καλογήρου.



Απίστευτα συμπαθείς ηθοποιοί και οι δύο με (χαρακτηριστικό) κακό γελάκι και ατάκες, που έχουν γράψει τη δική τους ιστορία...
:)
 
Aνέστης Βλάχος (πολύ κακιά φάτσα, ενώ στην πραγματικότητα είναι το ακριβώς αντίθετο)
 
Rygar είπε:
Ο πιο μισητός "κακός" για μενα ήταν ο Ανέστης Βλάχος. Το μισό μάτι του ήταν η μισή "κακία" του. Δε βάζω ταινία, παντα ο κακός ηταν, ακόμα και στο Γκαρσονιέρα για 10. :D
κι ομως,οσο κι αν φαινεται παραξενο, υπηρξε μια ταινια στην οποια ο Ανεστης Βλαχος δεν ηταν ο "κακος" ..προκειται για την ταινια "με τη λαμψη στα ματια" ,εκει βεβαια ηταν αλλος ο "κακος"
 
Επισης δεν ηταν κακος στο Κοριτσι με τα μαυρα, στη Συννεφιασμενη Κυριακη και πιστευω και σε καποιες αλλες που δεν εχω δει.

Να λοιπον ενα ωραιο ερωτημα: Σε ποιες ταινιες ο Ανεστης Βλαχος ΔΕΝ ειχε ρολο κακου;
 
o καλυτερος κακος ηταν και παραμενει ΑΥΤΟΣ σε ΑΥΤΗ την ταινια

(Κι ο Μπινιαρης ηταν ωραιος κακος στο "Εγκλημα στα παρασκηνια")

 
Πολυ ωραιο το ερωτημα σου bambinella :)

Δυστυχως δε γνωριζω αλλες ταινιες στις οποιες ο Ανεστης Βλαχος να επαιξε ρολο "καλου" , ελπιζω ομως να βρεθουν κι αλλες εκτος απ αυτες που αναφεραμε

Ας απαντησω κι εγω στη δημοσκοπηση

Θα ψηφισω τον Δημο Σταρενιο γιατι τον θυμαμαι να ειχε το ρολο του "κακου" και κυριως του προδοτη,του εκμεταλλευτη.Ειχε αυτη τη ματια την πονηρη,τη μοχθηρη,την υπουλη πισω απ τα γυαλακια.. Πιστευω οτι ενας "κακος" και προδοτης προκαλει περισσοτερη ζημια και κακο..

Αραγε να επαιξε κι αυτος ποτε το ρολο του "καλου" ;!

Βεβαια ρολο "κακου" και προδοτη ειχε και ο Αρτεμης Ματσας ,αλλα προτιμω να δωσω την ψηφο στον Σταρενιο γιατι ειχε αυτο το κατι παραπανω..

Αν ειχα κι αλλες επιλογες θα εβαζα τον Νικο Τσαχιριδη και τον Ανεστη Βλαχο αλλα και τον Σπυρο Καλογηρου.Οι τρεις αυτοι κατα τη γνωμη μου,σε οσες ταινιες επαιζαν τους "κακους" εμπαιναν πραγματικα στο πετσι του ρολου
 
bambinella 100 είπε:
Να λοιπον ενα ωραιο ερωτημα: Σε ποιες ταινιες ο Ανεστης Βλαχος ΔΕΝ ειχε ρολο κακου;
η πρωτη που μου ερχεται ειναι το "Θαναση σφιξε κι αλλο το ζωναρι"

επισης "Με τη λαμψη στα ματια"
 
Εγώ ψήφισα Νίκο Τσαχιρίδη μόνο και μόνο για το "κακό" βλέμμα του. Τιμώ τον Ανέστη Βλάχο πλην όμως θα του αποδώσω τον καλύτερο ρόλο "αρκούδας". Για όσους δεν γνωρίζουν να αναφέρω ότι υποδύθηκε αριστουργηματικά το συμπαθές τετράποδο στην "Οδύσσεια ενός ξεριζωμένου" που αντιμετώπιζε το παιδί του λαού!!!

attachment.php



[edit]


Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. [edit]


1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[Edit] εκτός θεματολογίας! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρτεμης Ματσας το ποταπο σκουληκι με την κουκουλιτσα! Ο Ανεστης Βλαχος πιστευω πως ηταν ωραιος αντρας και δεν επαιζε ακριβως τον κακο μαλλον τον παραπλανημενο νεο. Και ο Σπυρος Καλογηρου δεν ηταν ακριβως τερας μαλλον η ζωη τον εκανε ετσι. (᾽Ἐιναι πολλα τα λεφτα Αρη᾽᾽). Ο Ματσας ομως ηταν αυθεντικα μισανθρωπος.
 
Και ο Δημος Σταρενιος, katerinak, ειχε το μεριδιο του στην καλοσυνη. :)

Στην Εβδομη ημερα της δημιουργιας, ειχε το ρολο του καλου πατερα του Γιωργου Τζωρτζη.

Ομολογω οτι δυσκολευτηκα τρομερα να αποφασισω που θα δωσω την ψηφο μου γιατι ολοι τους ειναι....μπουμπουκια! Εδω ειχα δυσκολευτει οταν επρεπε να απαντησω στο ιδιο ερωτημα οταν εκανα το Τεστ Προσωπικοτητας, που ειχα να κανω μονο με τρια ονοματα. Τωρα με εννια, τα πραγματα ηταν πολυ δυσκολα!

Αποφασισα ομως να ψηφισω Ανεστη Βλαχο, οπως και στο τεστ, για να μην ξεφυγω.... :)
 
Πίσω
Μπλουζα