Στο σουπερμάρκετ

με τα ψωνια απο παντα ασχολιομουν αποκλειστικα εγω με τον μπαμπα αλλα τις περισοτερες φορες ακομα και τωρα εγω πηγαινω για τα ψωνια στο σουπερ-μαρκετ το πρωτο που θυμαμαι να πηγαινουμε ηταν το tresco στα βριλησσια στην λεωφορο πεντελης μαλιστα καποια στιγμη ειχαν βγαλει και δωρο καποια κουκλακια που μοιαζανε με φρουτα που τα επαιρνες αν μαζευες κουπονια μετα πηγαιναμε στον σκλαβενιτη στα μελισσια καθως τον προτιμουσαμε οικογενειακως το tresco μετα απο καποια στιγμη εγινε μαρινοπουλος και τωρα εχει γινει marks and spencer παντα επαιρνα καραμελες pez και σιγουρα σοκολατες οπως lila pause (στην παλια μορφη) και disney family χαρακτηριστικο ειναι οτι ποτε δεν ειχαμε χαρτι με τα ψωνια καθως τα θυμομασταν ολα ακομα και σημερα δεν χρησιμοποιω ποτε χαρτι για να γραψω τα ψωνια μου ειχε κανει εντυπωση οταν βγηκαν τα πρωτα καροτσια που για να τα παρεις επρεπε να βαλεις κερμα ημουν αρκετα μεγαλυτερος τοτε βεβαια αλλα και παλι μου εκανε εντυπωση θυμαμαι οτι για καποιο διαστημα εβλεπα στον δρομο καροτσια που ειχαν συρματα μπηγμενα μεσα απο ανθρωπους που βαριοντουσαν να ξαναπανε το καροτσι πισω και προσπαθουσαν να παρουν το κερμα ετσι επισης θυμαμαι το πρωτο λεγομενο φτηνο σουπερμαρκετ που ηταν το dia μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση το γεγονος οτι χρεωναν τις σακουλες τους επισης θυμαμαι το σουπερμαρκετ αθηνα ειχε ενα στο μαρουσι που τωρα εχει γινει βεροπουλος μου εκανε εντυπωση το ονομα του οπως και το σουπερμαρκετ μεριμνα στον ταυρο που πρεπει να υπαρχει ακομα και μου εκανε εντυπωση η φιγουρα που ειχαν στις σακουλες εναν κυριο με μουστακι
 
Κρίνοντας πάντως, με τα σημερινά δεδομένα, εκατοντάδες ανθρωποώρες θα πρέπει να έχουν χαθεί από κοπέλες που βάζαν αυτοκόλλητες τιμές με το μηχάνημα πακέτο-πακέτο,κι από ταμίες που πληκτρολογούσαν τις τιμές μια-μια...

Κάτι που έμαθα πρόσφατα είναι ότι οι ζυγαριές με οθόνη που βλέπετε στα τυριά, αλλαντικά κλπ. κοστίζουν από 2 χιλιάρικα και πάνω. Και αυτό, όχι φυσικά γιατί εκτυπώνουν το αυτοκολλητάκι με το οποίο σας σφραγίζουν οι υπάλληλοι το λαστιχάκι και τη ραφή του πακέτου μαζί (ενοχλητικότατο, αλλά όλοι αυτό κάνουν!), αλλά γιατί συνδέονται online με το κεντρικό logistic των εταιριών, και καταχωρούν την κατανάλωση ανά κωδικο.

Έτσι, από την εποχή που ο ταπεινός μπακάλης ξεκρέμαγε το μαρκαδόρο από το αφτί κι έγραφε την τιμή πάνω στο χασαπόχαρτο του σαλαμιού (υπογραμμίζοντας, μήπως και στο ταμείο το 6 γίνει 9), φτάσαμε στο σήμερα, που ο κεφάτος κύριος Βερόπουλος στρίβει το πούρο του και κοιτάζει την οθόνη λέγοντας :

"Εκείνη η Νέα Σμύρνη, φέτα Τραχανοπλαγιάς μόνο δυό κιλά έδιωξε σήμερα..."


Ο tempora,o mores...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω θυμαμαι απο τα super οτι με 5.000δρχ γεμιζα κι εγω δεν ξερω ποσες σακουλες με πραγματα,τωρα γι αυτες της σακουλες θελεις τουλαχιστον 60-70 euro
 
Mε 50.000 δρχ παίρναμε ψώνια για 1,5 με 2 μήνες τη δεκαετία του 90.
 
Ε δε λέει τίποτα αυτό ρε παιδιά ! Και η εφημερίδα το 1980 έκανε 20 δραχμές, και τώρα 1500. Μετά το ευρώ συγκρίνοντας, πάμε 10 χρόνια πίσω, οπότε πολύ λίγα πράγματα δεν έχουν ακριβήνει (π.χ. αυτοκίνητα). Το θέμα είναι πάντα -ειδικά στο σούπερ μάρκετ- πόσο κρέας αγόραζες με το μισθό σου, πόσο γάλα κλπ. Είναι η λεγόμενη "αγοραστική δυνατότητα", ένα κλάσμα που στον αριθμητή είναι ο μισθός, που όλο πέφτει, και στον παρονομαστή οι τιμές, που όλο ανεβαίνουν. Ωστόσο,σίγουρα σήμερα υπάρχουν τρόφιμα που παλιότερα ήταν ακριβότερα (π.χ. κρέας, ψάρια), αν κρίνουμε τουλάχιστον από το πόσο συχνά τα έτρωγαν. Βέβαια μιλάω από 25ετία και πίσω...
 
Εμείς για τα καθημερινά πηγαίναμε Tresco (στην Λ. Πεντέλης), το οποίο εδώ και χρόνια είναι καρφουρ, ενώ για τα ψώνια του μήνα πηγαίναμε στο ΥΠΕΡ prisounic στο σημερινό δαχτυλίδι στην Κηφισίας.

Ο μεγάλος πι-μι δέσποζε επάνω από την είσοδο ενώ μέσα ήταν πραγματικά μια γιορτή για εμένα. Είχα μεγάλη μανία με το private label του πι-μι και όλα τα πράγματα που επέλεγα είχαν αυτόν επάνω.

Τεράστια παιδική απώλεια για εμένα η αγαπημένη φιγούρα του (είχα μέχρι και μπλουζάκια :p )
 
Εμείς εκεί που μέναμε ούτε Μαρινόπουλος υπήρχε ούτε Βερόπουλος ούτε καμία άλλη γνωστή αλυσίδα. Έτσι πηγαίναμε στο μεγαλύτερο σούπερ μάρκετ της περιοχής για τα ψώνια μας όσα δεν είχαμε βρει από το συνοικιακό μπακαλικάκι το οποιο διατηρούσε μια γειτόνισσα μας. Θυμάμαι έντονα η χαρά μου ήταν να τραβάω το καρότσι με τα ψώνια. Από το σούπερ μάρκετ αυτό είχα αγοράσει και τη συσκευασία "Ο ΚΙΤΤ και οι εξωγήινοι" και "Χωρίς Παιχνίδι" 2 περιπέτειες του Ιππότη της Ασφάλτου με κασσέτα ήχου βιβλιαράκι και μαρκαδώρους. Από τα προϊόντα θυμάμαι να αγοράζουμε πολύ Zwan και ήταν η λαχτάρα μου να ξέρω ότι υπάρχει σπίτι. Τώρα βέβαια που ξέρω τη σύσταση του ούτε που θα το άγγιζα. Γενικά δεν θυμάμαι τον εαυτό μου να κάνει πείσματα να του αγοράσουν διάφορα από το σούπερ ούτε να παίρνουμε ποσότητες από σοκολάτες γαριδάκια και συναφή τρόφιμα.
 
Αγαπημένο σούπερ μάρκετ Τρέσκο στο Γαλάτσι........μου έχουν τελειώσει οι μαρκαδόροι και πολυδιαφημίζονται οι Carioca τότε(μέσα 80'ς), πάω με την μάνα μου δεν τους βρίσκαμε.....της λέω λέγονται καριόλα ρώτα μια υπάλληλο :bash: γιατί έτσι μου είχε κολήσει από λάθος, αυτή να επιμένει ότι αποκλείεται να υπάρχουν μαρκαδόροι που να λέγονται καριόλα,εγώ επιμονή :frypan: , με τα πολλά ζητάει μαρκαδόρους καριόλα και γινόμαστε ρόμπα......τι άκουσα στο δρόμο για το σπίτι και φυσικά το έμαθε όλο το σοϊ και η γειτονιά.
 
galatsiwtis είπε:
με τα πολλά ζητάει μαρκαδόρους καριόλα και γινόμαστε ρόμπα......τι άκουσα στο δρόμο για το σπίτι και φυσικά το έμαθε όλο το σοϊ και η γειτονιά.
:animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :frypan: καλο :animlaugh: :animlaugh:
 
galatsiwtis είπε:
Αγαπημένο σούπερ μάρκετ Τρέσκο στο Γαλάτσι........μου έχουν τελειώσει οι μαρκαδόροι και πολυδιαφημίζονται οι Carioca τότε(μέσα 80'ς), πάω με την μάνα μου δεν τους βρίσκαμε.....της λέω λέγονται καριόλα ρώτα μια υπάλληλο :bash: γιατί έτσι μου είχε κολήσει από λάθος, αυτή να επιμένει ότι αποκλείεται να υπάρχουν μαρκαδόροι που να λέγονται καριόλα,εγώ επιμονή :frypan: , με τα πολλά ζητάει μαρκαδόρους καριόλα και γινόμαστε ρόμπα......τι άκουσα στο δρόμο για το σπίτι και φυσικά το έμαθε όλο το σοϊ και η γειτονιά.
Μαρκαδόροι Καριόλα...τέλειο galatsiwti! Πάλι καλά που δεν παρεξηγήθηκε καμία πωλήτρια με το να το πάρει αλλιώς: "Θέλω μαρκαδόρους, καριόλα" "Ποιόν είπες καριόλα;" :animlaugh:

Eμείς πηγαίναμε στον Γαλαξία, που ήταν κοντά στο σπίτι. Μου άρεσε να σπρώχνω το καρότσι και γενικά μου άρεσε όλη η ατμόσφαιρα του σουπερμάρκετ, ειδικά όταν στολιζόταν για τα Χριστούγεννα ή όταν έβγαιναν τα πασχαλινά. Η μητέρα μου όμως ξεφυσούσε κάθε φορά που με έπαιρνε μαζί, γιατί δεν την άφηνα να συγκεντρωθεί και να σκεφτεί τι θα πάρει, καθώς ζητούσα τα δικά μου και δεν σταματούσα. Ειδικά τα παιχνίδια που ήταν στον πάνω όροφο τα είχα πάντα στο μάτι και συνήθιζα να της λέω πονηρά "δεν χρειάζεσαι τίποτα από πάνω;" για να πάμε και να αρχίσω μετά να ζητάω διάφορα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
perlastar είπε:
Μαρκαδόροι Καριόλα...τέλειο galatsiwti! Πάλι καλά που δεν παρεξηγήθηκε καμία πωλήτρια με το να το πάρει αλλιώς: "Θέλω μαρκαδόρους, καριόλα" "Ποιόν είπες καριόλα;" :animlaugh:
Eμείς πηγαίναμε στον Γαλαξία, που ήταν κοντά στο σπίτι. Μου άρεσε να σπρώχνω το καρότσι και γενικά μου άρεσε όλη η ατμόσφαιρα του σουπερμάρκετ, ειδικά όταν στολιζόταν για τα Χριστούγεννα ή όταν έβγαιναν τα πασχαλινά. Η μητέρα μου όμως ξεφυσούσε κάθε φορά που με έπαιρνε μαζί, γιατί δεν την άφηνα να συγκεντρωθεί και να σκεφτεί τι θα πάρει, καθώς ζητούσα τα δικά μου και δεν σταματούσα. Ειδικά τα παιχνίδια που ήταν στον πάνω όροφο τα είχα πάντα στο μάτι και συνήθιζα να της λέω πονηρά "δεν χρειάζεσαι τίποτα από πάνω;" για να πάμε και να αρχίσω μετά να ζητάω διάφορα.
Τι να παρεξηγηθεί κατάλαβε η γυναίκα(σημειωτέον ήταν γύρω στα 25 τότε και τώρα που δουλεύει στον Βραζιλιάνο ξηροκαρπερύ στην Βεϊκου είναι πάνω από 55.....πως περνάν τα άτιμα χρόνια)από το βλέμμα της μάνας μου ότι εγώ την έκανα την......πατάτα. Όπως καταλαβαίνεις όλοι γνωστοί τότε στις γειτονιές, το νέο δεν άργησε να διαδοθεί και εγώ να γίνω ρόμπα. :cheers:
 
galatsiwtis είπε:
Αγαπημένο σούπερ μάρκετ Τρέσκο στο Γαλάτσι........μου έχουν τελειώσει οι μαρκαδόροι και πολυδιαφημίζονται οι Carioca τότε(μέσα 80'ς), πάω με την μάνα μου δεν τους βρίσκαμε.....της λέω λέγονται καριόλα ρώτα μια υπάλληλο :bash: γιατί έτσι μου είχε κολήσει από λάθος, αυτή να επιμένει ότι αποκλείεται να υπάρχουν μαρκαδόροι που να λέγονται καριόλα,εγώ επιμονή :frypan: , με τα πολλά ζητάει μαρκαδόρους καριόλα και γινόμαστε ρόμπα......τι άκουσα στο δρόμο για το σπίτι και φυσικά το έμαθε όλο το σοϊ και η γειτονιά.

έπαιρνα κι εγώ σχολικά είδη από σουπερμάρκετ αλλά τους μαρκαδόρους τους ζήταγα ως ''μαρκαδόρους''...
 
galatsiwtis είπε:
Αγαπημένο σούπερ μάρκετ Τρέσκο στο Γαλάτσι........μου έχουν τελειώσει οι μαρκαδόροι και πολυδιαφημίζονται οι Carioca τότε(μέσα 80'ς), πάω με την μάνα μου δεν τους βρίσκαμε.....της λέω λέγονται καριόλα ρώτα μια υπάλληλο :bash: γιατί έτσι μου είχε κολήσει από λάθος, αυτή να επιμένει ότι αποκλείεται να υπάρχουν μαρκαδόροι που να λέγονται καριόλα,εγώ επιμονή :frypan: , με τα πολλά ζητάει μαρκαδόρους καριόλα και γινόμαστε ρόμπα......τι άκουσα στο δρόμο για το σπίτι και φυσικά το έμαθε όλο το σοϊ και η γειτονιά.
Θα βγω λίγο off topic αλλά μου θύμισες εμένα που σε εστιατόριο αντί για παϊδάκια χοιρινά, διάβασα παιδάκια χοιρινά στον κατάλογο. Καταλαβαίνεις ότι έπεσε το γέλιο της αρκούδας. Ακόμη το λένε οι γονείς μου.
 
BETTY BOOP είπε:
έπαιρνα κι εγώ σχολικά είδη από σουπερμάρκετ αλλά τους μαρκαδόρους τους ζήταγα ως ''μαρκαδόρους''...
Εμ εγώ βλέπεις ήθελα χάι μαρκαδόρους με ονοματεπώνυμο.:biglaugh:
 
bambinella 100 είπε:
Το 1992 πρωτοπηγα στο σουπερ μαρκετ Δουκας, στη Δαφνη. Ισογειο και τεσσερις οροφοι. Το αγαπησα απο τα πρωτα λεπτα.

Ειχε τα παντα σε αφθονια και οι χωροι του ηταν αριστα διαμορφωμενοι. Αυτο που με μαγεψε ομως, ηταν η γλυκια ζεστασια που απεπνεε. Ειχε μια ατμοσφαιρα σπιτικη, κατι που το εκανε εντελως ξεχωριστο και που δεν ειχα συναντησει ξανα. Απο το ισογειο μεχρι τον πρωτο οροφο οπου βρισκονται τα τροφιμα υπηρχε σχεδον παντα μια γλυκια ευωδια απο το ψωμι και τα γλυκα που ψηνονταν στο φουρνο.

Σημερα, τοσα χρονια μετα, ο Ηλιας Δουκας εδειξε πως εχει την εξυπναδα και το ταλεντο του καλου επιχειρηματια. Σε μια εποχη που τα παντα αλλαζουν αρδην και που το ομορφο και το κλασικο δινει τη θεση του στο ασχημο και το απροσωπο, το αγαπημενο μου σουπερ μαρκετ παραμενει ολοϊδιο οπως την εποχη που το πρωτογνωρισα.
Δυστυχως παει και ο Δουκας....

Εδω και καμποσο καιρο εγινε και αυτος Σκλαβενιτης μια που ο τελευταιος βαλθηκε να κυριαρχησει στην ελληνικη αγορα. Για μενα δεν αποτελει απλως αλλαγη μια φιρμας η ενος χωρου. Νιωθω σαν να εχασα ενα κομματι απο τη ζωη μου γιατι τοση ζεστασια δεν ειχα βρει σε κανενα αλλο καταστημα. Αν δεν το νιωσεις, δεν μπορεις να ξερεις πως ειναι.

Τωρα ο Δουκας μου λειπει τρομερα και θα μου λειπει για παντα. Αυτη η απωλεια με πονεσε πολυ....
 
Πρίν έρθουν οι μεγάλες αλυσίδες σουπερ μάρκετ, μου άρεσε που έβλεπες πολλά ενδιαφέροντα ονόματα και τρικ για να τραβήξουν κόσμο. Μου έχει μείνει έντονα ένα που απ' έξω είχε μπλε φωτισμένα δελφίνια, το όνομα όμως δεν το συγκράτησα, αν και νομίζω πως λεγόταν Continent. Παρακαλούσα τους γονείς μου να πάμε σ' αυτό αλλά πάντα διάλεγαν το πιό κοντινό...Ήταν ένα τεράστιο μαρκετ πoυ το έλεγαν Μπίσκα και μου έκανε εντύπωση το σήμα του που έμοιαζε με το σήμα του ΑΝΤ1. Για χρόνια αφ' ότου έκλεισε ακουγες να λένε στην περιοχή "πάμε στον Μπίσκα" αντί να πούν "πάμε στο σουμερ μαρκετ".

 


Αλλά τότε ήταν μια διαδικασία να πάς στο σουπερ μαρκετ. Έπρεπε να έχεις τη λίστα με τα ψωνια, να πάρεις επιπλέον σακούλες, μπουφαν με τσέπες για το πορτοφόλι, να πας ώς εκεί με το αυτοκίνητο και να κάνεις τα ψώνια της εβδομάδας, να σέρνεις μαζί και το μωρό. Εγώ ήμουν μικρή και βαριόμουν φοβερά την περιφορά στους διαδρόμους πάνω στο καρότσι (που ήταν και άβολο) και για να μην γκρινιάζω μου αγόραζαν από την αρχή ένα γλυκό και στο τέλος με άφηναν να διαλέξω μια βιντεοκασέτα από ένα stand που έπιανε σχεδόν μισό τοίχο. Έπρεπε κάπως ν' ανταμοιφθώ για το βασανιστήριο:sure:


 


Αλλά τουλάχιστον πριν 15-20 χρόνια πήγαινες και ήξερες με τί θα γυρίσεις. Πλέον βλέπεις πολλά πράγματα όπως κρέας, ζαρζαβατικά, ρούχα, ηλεκτρικά είδη, έπιπλα, κτλ, που για 'μένα δεν ταιριάζουν σ' αυτό τον χώρο και δεν βρίσκω τον λόγο να τ' αγοράσεις από εκεί και όχι από τα μαγαζιά που τα πουλάνε κανονικά.
 
O Μπίσκας ήταν Θεσσαλονίκη, τα continent αν θυμάμαι καλά επί της Λ. Κηφισίας δεν ήταν;

Έκαναν την εμφάνιση τους αρχές 90ς.

Το 1993 τα αδέρφια Μαρινόπουλοι, βλέποντας τα υπερμάρκετ ως μια νέα ευκαιρία ανάπτυξης των καταστημάτων και της κερδοφορίας τους, διακόπτουν την συνεργασία τους με την Prisunic, και συμπράττουν με την Continent Hellas, μέσω της Υπερμαρινόπουλος ΑΒΕΤΕ, ανταλλάζοντας μετοχές της τάξης του 20%.
Να και το ενδιαφέρον link για το πως πήγε η ιστορία.
 
Tα Continent νομίζω ότι πρωτοξεκίνησαν από Άλιμο και Νέα Ιωνία. Έγινε και το τρίτο στο Γέρακα, που δεν είμαι σίγουρος ότι άνοιξε τελικά για λίγο ως Continent, ή ως Carrefour.
 
Εκείνο στην Ανθούσα/Γέρακας - δε ξέρω τι είναι εκεί, το θυμάμαι για πολλά χρόνια ως καρφούρ. (τουλ. καμιά 18 ετία! πως περνούν τα χρόνια; :eek: )

Εδώ αναφέρει ότι τα continent πρωτοάνοιξαν το 1991 αλλά δε λέει περιοχή.
 
Αυτο με τους μαρκαδορους carioca το εχουμε παθει πολλοι (και το εχουμε σκεφτει ΟΛΟΙ - μη πειτε οχι) :p

Κι εγω καποιο Condinent θυμαμαι αμυδρα να πηγαινουμε και να γεμιζουμε το καροτσι..
 
Πίσω
Μπλουζα