Στο σουπερμάρκετ

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.281
Αντιδράσεις
6.147
Πάντα μου άρεσαν τα ψώνια στο σουπερμάρκετ. Μου άρεσε να κοιτάζω τα προιόντα στα ράφια, να βάζω πράγματα στο καρότσι και στο ταμείο μου έκανε εντύπωση ο κυλιόμενος ιμάντας όπου βάζαμε τα προιόντα. Αγαπημένη μου συνήθεια να αγοράζω διάφορες λιχουδιές όπως σοκολάτα ή γαριδάκια.

Εσείς, τι θυμάστε από βόλτα στο σουπερμάρκετ;
 
Εγω δεν θυμαμαι πολλα πραγματα αλλα θυμαμαι ενα σουπερμαρκετ TRESKO που ειχε παραρτηματα σε ολη την ελλαδα.
 
Μου αρεσε πολυ. Πηγαιναμε οικογενειακως στο Μαρινοπουλο χαμηλα στη Κηφισιας, στους Αμπελοκηπους.

Εκεινη την εποχη φανταζε πολυ hi-tech!

Στο ισογειο ειχε καλλυντικα, σχολικα και τα φρουτα ηταν εξω απο την εισοδο.

Στο υπογειο ειχε τα τροφιμα, τα ψυγεια και τα απορυπαντικα.

Θυμαμαι το εμβαδο που επιαναν οι παγκοι των ψυγειων, τους στενους αλλα γεματους πραγματα διαδρομους, τον δυνατο κλιματισμο, τους υπαλληλους με τα "πιστολια" για τα αυτοκολλητα των τιμων, τις ταμιες που βαρουσαν τιμες (δεν υπηρχε barcode).
 
Θυμάμαι ότι λαχταρούσα και περίμενα πώς και πώς να πάμε στο supermarket. Συνεπαγόταν αυτόματα κάποιο γλυκό (σοκολάτα / μαστίχες κτλ), ενώ στο τέλος είχε πάντα bonus ένα αυτοκινητάκι majorette της επιλογής μου!.....

Θυμάμαι ότι ο κόσμος ψώνιζε με κέφι! Όχι όπως τώρα, που όλοι κάνουν νοερά (ή και φανερά) υπολογισμούς....

Θυμάμαι ότι τα παιδιά είχαμε την τιμητική μας και δεν υπήρχε περίπτωση να μας χαλάσουν χατήρι οι γονείς - τώρα τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά....

Θυμάμαι ότι υπήρχαν 4-5 μεγάλες αλυσίδες και τα υπόλοιπα ήταν τα συνοικιακά, μικρά σούπερ-μάρκετ, που όμως "δεν είχαν πλάκα".....

Μάλλον θυμάμαι υπερβολικά πολλά....
 
D@redevil είπε:
Θυμάμαι ότι λαχταρούσα και περίμενα πώς και πώς να πάμε στο supermarket. Συνεπαγόταν αυτόματα κάποιο γλυκό (σοκολάτα / μαστίχες κτλ), ενώ στο τέλος είχε πάντα bonus ένα αυτοκινητάκι majorette της επιλογής μου!.....
Αυτό με τα παιχνίδια το έκανα και εγώ! Πήγαινα με τους γονείς μου μήπως και "τσιμπήσω" κανένα αυτοκινητάκι ( για τον κόπο μου :D ) . Αλλά μου άρεσε και η ατμόσφαιρα στο σούπερ-μάρκετ ( φώτα, πολλά χρώματα, διάφορα προϊόντα κλπ).
 
To πρώτο σουπερμάρκετ στο Ηράκλειο λεγόταν "Άλφα" και πρέπει να είχε ανοίξει τέλη δεκαετίας '70 γιατι θυμάμαι ήμουν πολύ μικρός και με ανέβαζε η νονά μου στο καρότσι. Όλα αυτά μου έκαναν τότε τρομερή εντύπωση, η βόλτα με το καρότσι, τα ράφια με τα αγαθά, πώς έπαιρνες ότι ήθελες και το έβαζες στο καρότσι, πώς πλήρωνες στο ταμείο κλπ. Τότε όλοι ψωνίζαμε ακόμη απ'τον μπακάλη, και επειδή η νονά μου είχε αυτοκίνητο, μας πήγαινε εκει.
 
Wally είπε:
Μου αρεσε πολυ. Πηγαιναμε οικογενειακως στο Μαρινοπουλο χαμηλα στη Κηφισιας, στους Αμπελοκηπους.Εκεινη την εποχη φανταζε πολυ hi-tech!

Στο ισογειο ειχε καλλυντικα, σχολικα και τα φρουτα ηταν εξω απο την εισοδο.

Στο υπογειο ειχε τα τροφιμα, τα ψυγεια και τα απορυπαντικα.

Θυμαμαι το εμβαδο που επιαναν οι παγκοι των ψυγειων, τους στενους αλλα γεματους πραγματα διαδρομους, τον δυνατο κλιματισμο, τους υπαλληλους με τα "πιστολια" για τα αυτοκολλητα των τιμων, τις ταμιες που βαρουσαν τιμες (δεν υπηρχε barcode).
Ως Αμπελοκηπιώτης, με κάλυψε πλήρως ο Wally. Τώρα εκεί βρίσκεται το Hondos Center και ο Μαρινόπουλος πήγε απέναντι σε νέο κτίριο. Οι Αμπελόκηποι αποτελούσαν το Παρασκευοσαββατοκύριακο των παιδικών μου χρόνων.

Τις καθημερινές μεγάλωσα στα Πατήσια (από 91 μέχρι 96 στο δημοτικό) και θυμάμαι πολύ καλά το Λιακόπουλο στη γωνία Αγίου Μελετίου και Σταυροπούλου (τώρα είναι τράπεζα). Είχε μεγάλο στοκ παιχνιδιών, μερικά αυθεντικά. Μακάρι να μπορούσα να πάω τώρα για ένα Yoko Choco ή για εφοδιασμό μπουγελόφατσας...

Πιο μικρός μέχρι να πάω δημοτικό, έμενα στο Παγκράτι, όπου στην οδό Στασινού υπήρχε ένα super-παραδοσιακό μπακάλικο, με όσπρια σε τσουβάλια, χύμα κακάο, καβουρδιστήρι καφέ, κτλ ...το μόνο "εξωτικό" που έφερνε ήταν Hemo και Κουάκερ, με την καφέ συσκευασία και τον μυστήριο κύριο σε μεγαλύτερη φωτογραφία. Έκλεισε το 2011. :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν και κάποια πράγματα απαράλλαχτα στα σούπερ μάρκετ, εδώ και δεκαετίες : για παράδειγμα, στα Α-Β η μορφή, τα γράμματα και οι αριθμοί που αναγράφονται οι προσφορές στις αφίσες στα τζάμια ή στο εσωτερικό, είναι ολόιδια εδώ και 30 χρόνια, λες και τις γράφει ο ίδιος άνθρωπος με το ίδιο χέρι (φυσικά τα γράμματα είναι χειρόγραφα).

Πρόλαβα επίσης τις "τσίκι-τσίκι" ταμιακές (με πατητά πλήκτρα) και τα ξύλινα διαχωριστικά με το ροδάκι πίσω από το ταμείο, που χώριζαν τα ψώνια του ενός πελάτη από του άλλου, μέχρι να τα πακετάρει.
 
Μέχρι τα 6-7 μου χρόνια, στα δυτικά προάστια που έμενα δεν υπήρχαν σουπερ μαρκετ.

Υπηρχε μαναβικο, χασάπικο, μπακάλικο και φούρνος. Όλα τα καθημερινά ψώνια ενός σπιτιού γίνονταν από αυτά τα τέσσερα μαγαζιά. Οι καταναλωτικές συνήθειες δεν προωθούσαν την αγορά σε εβδομαδιαία βάση με σκοπό την αποθήκευση στο ψυγείο ή την τροφοθήκη. Κάθε μέρα ψωνίζαμε ότι χρειαζόμασταν για την ημέρα. Τα μπακάλικα, μοιάζαν πολύ με την εικόνα που έχει το μπάκάλικο του "Ζήκου" στην ταινία "της Κακομοίρας" με τον Χατζηχρήστο.

Εκεί γύρω στο 77-78 άνοιξε στην περιοχή που έμενα, το πρώτο σουπερ μάρκετ. Βέβαια μιλώντας με τα σημερινά δεδομένα, το συγκεκριμένο κατάστημα μάλλον εντάσσεται στην σημερινή κατηγορία των συνοικιακών mini market. Αλλά για εμάς τους μικρούς τότε, φαινόταν ένας εντελώς νέος μαγευτικός κόσμος.

Κατ' αρχήν είχε καροτσάκια τα οποία μάλιστα είχαν και παιδική θέση, με αποτέλεσμα να ψωνίζεις αυτοκινούμενος...

Ύστερα, είχε διαδρόμους (3-4 μην φανταζεστε τίποτα τρομερό!). Όμως σε αυτούς τους διαδρόμους ήταν αραδιασμένα με τάξη, ένα σωρό πράγματα. Η μεγάλη διαφορά με το μπακάλικο ήταν ότι στο μπακάλικο είχες προσδιορίσει εκ των προτέρων την ανάγκη που είχες, έμπαινες στο μαγαζί και ζήταγες από τον μπακάλη να σου δώσει το συγκεκριμένο προιόν από το ράφι ή τον πάγκο. Εδώ, δεν χρειαζόταν να έχεις προκαθορίσει τις ανάγκες σου. Εμπαινες, έβλεπες , και αν κάτι "σου γυάλιζε" το έβαζες στο καρότσι.

Η ποικιλία των προιόντων ήταν πολύ μεγαλύτερη από αυτή του μπακάλικου.

Ηταν φωτεινό, με χρώματα και σου έδινε την αίσθηση ότι εσύ ήσουν "το αφεντικό". Σε αντίθεση με το μπακάλικο που "αφεντικό" ήταν πάντα ο μπακάλης και ποτέ ο πελάτης.

Αυτά ήταν τα συναισθήματα που μου δημιούργησε η επαφή μου με το concept του super market το μακρυνό 1977. Όπως καταλαβαίνετε, τα παραπάνω συνιστούν και τους λόγους για τους οποίους εντός 3-4 ετών έκλεισαν όλα τα παραπάνω καταστήματα και οι μόνες επιχειρήσεις που έμειναν ήταν super markets τα οποία μεγάλωσαν σε μέγεθος και έγιναν και αλυσσίδες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμαμαι οτι πηγαιναμε σε ενα μεγαλο της εποχης, που μαλιστα ηταν τοπικο και οχι αλυσιδα...

Συνεταιριστικο..

Το προβλημα ηταν ποιος θα εσπρωχνε το καροτσι...αυτο μας αρεσε περισσοτερο...

Και φυσικα στο τελος αυτοκινητακι ή μοτοσυκλετακι..

Απο τοτε μου γυαλιζαν περισσοτερο τα μοτοσυκλετακια...
 
Αγαπημενο θεμα! Αγαπημενο σουπερ μαρκετ!

Για μενα τα ψωνια εκει ηταν παντα διασκεδαση και χαρα. Πως ηταν η κεφατη που γυριζε απ' του Βεροπουλου; Ετσι ακριβως! :)

Θυμαμαι τις παλιες ταμειακες μηχανες, τις τιμες που αναγραφονταν με αυτοκολλητο πανω στα προϊοντα, τα καροτσια παλαιου τυπου και τα πολλα ελληνικα σουπερ μαρκετ. Ποσα πραγματα αλλαξαν απο τοτε!

Αρχες δεκαετιας '90 ανοιξε ο Βασιλοπουλος στο Ελληνικο. Ποτε δε θα ξεχασω εκεινη την ομορφια! Μπηκα μεσα και αντικρισα ενα σουπερ μαρκετ εντελως διαφορετικο απο εκεινα που ηξερα. Πανω απο καθε διαδρομο υπηρχε μια ταμπελιτσα σαν οδος που σε παρεπεμπε στα ειδη που θα εβρισκες εκει. Στα ειδη φουρνου εγραφε Οδος Δημητρας, στα καλλυντικα Οδος Αφροδιτης, στις παιδικες τροφες Οδος Ηρας, κ.ο.κ.

Αυτο ομως που με ξετρελανε ηταν μια τεραστια ψευτικη αγελαδα σε σχεδον φυσικο μεγεθος στο διαδρομο με τα γαλακτοκομικα! Ηταν σαν να βρισκομουν σε εναν τοπο παραμυθενιο!

Το παραμυθι ομως, οπως ολα τα παραμυθια, καποτε τελειωσε και υστερα απο ενα - δυο χρονια το πολυ, το υπεροχο αυτο σουπερ μαρκετ εχασε ολη την αιγλη και ομορφια του και εγινε σαν ολα τα αλλα. Κριμα πραγματικα, γιατι οι ανθρωποι που το ειχαν ετοιμασει ειχαν βαλει πολλη αγαπη και μερακι στο εργο τους!

Νοεμβριο του '91 ανοιξε το Continent στον Αλιμο. Ετσι λεγοταν τοτε το σημερινο Carrefour.

Εκει να δεις κοσμο! Πρωτοφανες εκεινη την εποχη ενα τοσο μεγαλο σουπερ μαρκετ. Ακομα και για σημερα. Χωρος τεραστιος, ωραια διαμορφωμενος, πληθωρα προϊοντων σε μεγαλη ποικιλια και καλες τιμες. Παρα τις ιλιγγιωδεις διαστασεις του, ο κοσμος που μαζευε τα πρωτα χρονια το εκανε να δειχνει μικροτερο λογω συνωστισμου. Ειχα μεινει κι εγω εντυπωσιασμενη και το επισκεπτομουν συχνα.

Εκτοτε εγιναν πολλες αλλαγες στο εν λογω σουπερ μαρκετ και ολες προς το χειροτερο. Ουτε καν το νεο του ονομα δε μου αρεσε. Σιγα μην το ελεγα Καρφουρ! Τι γελοιο!

Ειχα καμποσο καιρο να παω ωσπου ενημερωθηκα για την τελευταια ανακαινιση του και περυσι τετοια εποχη πηγα για τελευταια φορα. Και τελευταια θα παραμεινει! Ολο το ντεκορ μαυρο, οι διαταξη των διαδρομων εντελως ασχετη και το κυριοτερο, απιστευτη ελειψη βασικων προϊοντων. Οσο για τον κοσμο που ειχε....καμια σχεση με τις παλιες καλες μερες. Ουτε το 1/5.

Θυμαμαι στα Πατησια υπηρχε ενα πολυ χαριτωμενο σουπερ μαρκετ, το Αλιμεντα. Δεν ηταν ιδιαιτερα μεγαλο. Μαλλον μικρο, θα ελεγα. Ειχε ομως τοση ποικιλια που δε δισταζα να το επισκεπτομαι σε καθε ευκαρια κι ας μη με βολευε καθολου η περιοχη. Εκει ομως εβρισκα καποιες σπανιες λιχουδιες που δεν ειχα δει πουθενα αλλου, οπως ας πουμε, μια μαρκα παστα γαριδας σε σωληναριο. Ακομα θυμαμαι τη γευση της....

Το 1992 πρωτοπηγα στο σουπερ μαρκετ Δουκας, στη Δαφνη. Ισογειο και τεσσερις οροφοι. Το αγαπησα απο τα πρωτα λεπτα.

Ειχε τα παντα σε αφθονια και οι χωροι του ηταν αριστα διαμορφωμενοι. Αυτο που με μαγεψε ομως, ηταν η γλυκια ζεστασια που απεπνεε. Ειχε μια ατμοσφαιρα σπιτικη, κατι που το εκανε εντελως ξεχωριστο και που δεν ειχα συναντησει ξανα. Απο το ισογειο μεχρι τον πρωτο οροφο οπου βρισκονται τα τροφιμα υπηρχε σχεδον παντα μια γλυκια ευωδια απο το ψωμι και τα γλυκα που ψηνονταν στο φουρνο.

Σημερα, τοσα χρονια μετα, ο Ηλιας Δουκας εδειξε πως εχει την εξυπναδα και το ταλεντο του καλου επιχειρηματια. Σε μια εποχη που τα παντα αλλαζουν αρδην και που το ομορφο και το κλασικο δινει τη θεση του στο ασχημο και το απροσωπο, το αγαπημενο μου σουπερ μαρκετ παραμενει ολοϊδιο οπως την εποχη που το πρωτογνωρισα.

Γι' αυτο κι εγω συνεχιζω να βρισκομαι ακομα εκει. Γιατι νιωθω σαν να μην περασε ουτε μια μερα απο κατι που αγαπησα τοσο πολυ!
 
Θα ήθελα μια μέρα να πάω στο "Βασιλόπουλο" του Φάρου Ψυχικού. Μικρή είχα εντυπωσιαστεί από το πόσο πρωτοποριακό ήταν, αλλά και από λεπτομέρειες όπως η επιγραφή "ελιές για ήρωες", για τις τεράστιες πράσινες ελιές, φράση που πρωτοείδα τουλάχιστον 30 χρόνια πριν εκεί, και τώρα τη διαβάζω και σε άλλες αλυσίδες.

Πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε αναφορές και στα δύο "μικροσουπερμάρκετ" Βασιλόπουλου στη Σταδίου και στη Σκουφά. Prestige σε ντεκόρ μπακάλικου (δεν ξέρω αν είναι ανοιχτά ακόμα).

Χωρίς διάθεση διαφήμισης, τα τελεταία χρόνια, ανθρώπινο και ελληνικό πρόσωπο μου βγάζει η αλυσίδα του Σκλαβενίτη, για την οποία ακούγεται ότι παρά τις τάσεις της εποχής, διατηρεί πολύ σωστές εργασιακές σχέσεις με τους υπαλλήλους της. Είναι η αλυσίδα από την οποία ψωνίζω τα τελευταία χρόνια.

Δε θα ξεχάσω το "χαμό" που είχε γίνει όταν η Καρφούρ, λόγω του μεγέθους των καταστημάτων της, θέλησε να επιβάλει σε κάποιους υπαλλήλους να κινούνται εντός του καταστήματος με...πατίνια (!) για να εξυπηρετούν καλύτερα τους πελάτες ! Ήταν κάποια από τα πρώτα σημάδια του τι θα ακολουθούσε στα εργασιακά. Παρά τις αντιδράσεις, για λίγο διάστημα το είδαμε, αλλά στη συνέχεια, ως βλακωδέστατη φυσικά ιδέα, εγκαταλείφθηκε.

Διαφωνώ επίσης με την τάση "σούπερ μάρκετ με λαστιχάδικο και πλυντήριο αυτοκινήτων στο υπόγειο, τακούνι εξπρες, ταξιδιωτικά γαφεία κλπ." Εσχάτως ακούστηκαν και ανταλλακτήρια χρυσού εντός κάποιων σουπερ μάρκετ. Σίγουρα το πράγμα οδεύει αλλού, και μάλιστα με γοργές ταχύτητες. Ζούμε εποχές πείνας και τα S/Μ κερδίζουν ολοένα θέση ισχύος. Μην ξεχνάτε και την ιστορία με τα ληγμένα προίόντα σε χαμηλότερη τιμή...

Το σούπερ μάρκετ γίνεται ολοένα μια απρόσωπη μηχανή κατανάλωσης, αυτοεπιβεβαίωσης υπό τους ήχους της μουσικής των διαρκών μπιπ-μπιπ των ταμιακών....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι τα ψώνια μας στον Μαρινόπουλο στη Γεωργική Σχολή (Πράσινα φανάρια). Εκεί πηγαίναμε οικογενειακώς μια φορά τον μήνα και γεμίζαμε στάνταρ 2 καρότσια. Το κακό ήταν οτι κάθε φορά που χρειαζόμασταν εξτρά καρότσι πάντα έστελναν εμένα να το φέρω. Όλα τα ψώνια τοποθετούνταν από μένα και την αδερφή μου σε τάξη μέσα στο καρότσι και προσπαθούσαμε όσο το δυνατόν να μην αφήνουμε κενά (ψυχαναγκασμός στο μεγαλείο του :p ) Αλλά όσο πλησιάζαμε στα ταμεία αρχίζαμε απλά να τα πετάμε μέσα (εντροπία rulezzzz) :D

Εννοείται οτι τα πατατάκια, γαριδάκια, σοκολάτες ήταν αυτό που περίμενα να πάρω. Σπάνια έπαιρνα παιχνίδια από κει.
 
Σούπερ μάρκετ Φοίνιξ, Γαλατσίου και Πατησίων γωνία με υπόγειο γκαράζ παρακαλώ! Το μόνο που θυμάμαι είναι τα κουτιά μοντελισμού με τα αεροπλανάκια. Στην αρχή τα ζήλευα μέχρι που άρχισα να τα αγοράζω. Τα ενδιαφέροντα είδη όπως γαριδάκια, παγωτάκια, πατατάκια, σοκολατίστες, γκοφρετούλες τα έπαιρνα από τους θείους μου και ποτέ από το σούπερ μάρκετ. Κι όπως καταλαβαίνετε έτσι βρίσκαμε και τα παιχνίδια στα γαριδάκια. Ψηλαφώντας όλα τα σακουλάκια της κούτας (εννοείται πως η Jouanita ήταν το δεύτερο μέλος της ''σπείρας" :D ) Και βέβαια μιλάμε για τη δεκαετία του '70. Αφού έκλεισε ο Φοίνικας, το σούπερ μάρκετ έγινε Φάρμα Τετράς και τελικά Ατλάντικ. Και μετά τίποτα, παραμένει ξενοίκιαστο έως και σήμερα.

@Bambinella: Το σωληνάριο με την πάστα με γεύση γαρίδας είναι μια τόσο έντονη ανάμνηση που μόλις διάβασα την αναφορά σου σε αυτό, είναι σαν να το έχω μπροστά μου, σαν να το μυρίζω και σαν να γεύομαι την πάστα πάνω σε στρογγυλό κρακεράκι! Είχε και μια μικρή πορτοκαλί γαρίδα με κυρτωμένη ουρά στο τέλος του σωληναρίου (άσπρο αν δεν απατώμαι). Ευχαριστώ που μου το θύμησες, είσαι φοβερή!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κριος, το σωληναριο δεν εδειχνε γαριδα εξω. Την ξερω τη μαρκα που λες, αλλα δεν ηταν αυτη.

Ηταν ενα σωληναριο ασπρο με θαλασσι και σκουρα μπλε γραμματα. Μακαρι να θυμομουν και πως το ελεγαν. Μονο στο συγκεκριμενο σουπερ μαρκετ το εχω δει και πουθενα αλλου. Η γευση του προϊοντος ηταν μοναδικη. Η καλυτερη στο ειδος του απο ολες.

Γι' αυτο πηγαινα στην αλλη ακρη κι εγω! :)
 
Το σούπερ μάρκετ που λέει η bambinella τυγχάνει να το ξέρω. Μικρό μεσαίο κατάστημα με πατάρι.Κάτι που δεν αναφέρθηκε είναι οι δοκιμές διαφόρων προϊόντων εντός των σούπερ μάρκετ. Στο εν λόγω σούπερ μάρκετ θυμάμαι υπήρχε σταντ για τους χυμούς λαιφ μήλο περί το 90-91. Περάσαμε από εκεί περνώ ένα διάφανο πλαστικό εγώ και ο μικρότερος αδερφός μου γεμάτα κατά το εν τρίτο. Αφού τα κατεβάσαμε κανονικά και ρωτάει η ωραιότατη κοπέλα πως μας φάνηκε πετάγεται η ατάκα από τον μικρό" τι μόνο τόσο λίγο; τσιγκούνα είσαι;" ντράπηκε η κοπέλα, κοκκίνισε μας γεμίζει τα ποτήρια αμέσως, ντράπηκε και η μάνα μας και αγόρασε και ένα λίτρο χυμό. Πάντως μετά όταν ξαναπεράσαμε για το ταμείο τα ποτήρια ήταν γεμάτα πάνω από την μέση.
 
bambinella 100 είπε:
Κριος, το σωληναριο δεν εδειχνε γαριδα εξω. Την ξερω τη μαρκα που λες, αλλα δεν ηταν αυτη.Ηταν ενα σωληναριο ασπρο με θαλασσι και σκουρα μπλε γραμματα. Μακαρι να θυμομουν και πως το ελεγαν. Μονο στο συγκεκριμενο σουπερ μαρκετ το εχω δει και πουθενα αλλου. Η γευση του προϊοντος ηταν μοναδικη. Η καλυτερη στο ειδος του απο ολες.

Γι' αυτο πηγαινα στην αλλη ακρη κι εγω! :)
Aυτό που λέω εγώ ήταν κάπως (πολύ κάπως όμως) έτσι. Θα το βρω κιόλας που θα μου πάει... Τύρος τετηγμένος με γεύση γαρίδας. Υπήρχε και με γεύση ζαμπόν όπου στη θέση της γαρίδας ήταν ένα χοντρό κομμάτι ζαμπόν δίπλα σε ένα μεγάλο κομμάτι τυρί κίτρινο. Επίσης υπήρχε και σωληνάριο με πάστα αντζούγιας της ίδιας εταιρείας.

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιο το εφτιαξες, krios!

Ετσι ειναι οπως τα λες και ολα αυτα τα σωληναρια κυκλοφορουν ακομα. Ισως οχι σε ολα τα σουπερ μαρκετ, αλλα σε καμποσα.

Τις προαλλες τα εβλεπα στο Δουκα και σιγουρα τα εχω δει και σε αλλα.
 
Την έννοια "Super Market" την έμαθα στα 9-10 μου όταν μετακομίσαμε στη Θεσσαλονίκη. Μέχρι τότε το μεγαλύτερο μπακάλικο που θυμάμαι ήταν του στυλ "μίνι μάρκετ" το πολύ...

Το πρώτο Σούπερ Μάρκετ που θυμάμαι ήταν το "Άλφα-Δέλτα" στη Νεάπολη. Σίγουρα με εντυπωσίαζε, με τα φώτα, τα πλούσια ράφια, τις Oβομαλτίνες και τα Hemo που έπαιρνα, τις ταμείες με το κλικ-κλικ (πριν το barcode φυσικά)...

Και βέβαια θυμάμαι μια φορά που είχαμε γεμίσει ένα καρότσι πράγματα με τη μάνα μου και ο λογαριασμός ξεπέρασε τις 2.000 δραχμές!!! Περιττό να πω οτι μας είχε φανεί μεγάλο το νούμερο...
 
Την έννοια "Super Market" την έμαθα στα 9-10 μου όταν μετακομίσαμε στη Θεσσαλονίκη. Μέχρι τότε το μεγαλύτερο μπακάλικο που θυμάμαι ήταν του στυλ "μίνι μάρκετ" το πολύ...

Το πρώτο Σούπερ Μάρκετ που θυμάμαι ήταν το "Άλφα-Δέλτα" στη Νεάπολη. Σίγουρα με εντυπωσίαζε, με τα φώτα, τα πλούσια ράφια, τις Oβομαλτίνες και τα Hemo που έπαιρνα, τις ταμείες με το κλικ-κλικ (πριν το barcode φυσικά)...

Και βέβαια θυμάμαι μια φορά που είχαμε γεμίσει ένα καρότσι πράγματα με τη μάνα μου και ο λογαριασμός ξεπέρασε τις 2.000 δραχμές!!! Περιττό να πω οτι μας είχε φανεί μεγάλο το νούμερο...
 
Πίσω
Μπλουζα