Στρατιωτάκια πλαστικά

DimitrisK είπε:
Καλησπερα και καλή χρονιά σε όλους ! Φέτος πέρασα την πρωτοχρονια μετακομίζοντας κουτες με παιχνίδια απο το πατρικό μου στο νεο μου σπίτι, οποτε ξέθαψα και μερικά στρατιωτακια και ιδου...Προβολή συνημμένου 122818 Προβολή συνημμένου 122819


ολα λεφτα και τα μικρα αμαξακια που ειχαν, ωραιος!
 
DimitrisK είπε:
Φέτος πέρασα την πρωτοχρονια μετακομίζοντας κουτες με παιχνίδια απο το πατρικό μου στο νεο μου σπίτι
Ωραια σετ.....πρεπει αν εχεις SOLPA και Matchbox....

Στην αριστερα φωτο δεν ξερω τι ειναι.

Τα αλλα κουτια τι εχουν; :)
 
pardalotzatziki είπε:
Ωραια σετ.....πρεπει αν εχεις SOLPA και Matchbox....Στην αριστερα φωτο δεν ξερω τι ειναι.

Τα αλλα κουτια τι εχουν; :)
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες ! Εχω αρκετά κουτια να ανοίξω ακόμα. Σιγα σιγα τα ανεβάζω στην σελίδα μου https://www.facebook.com/MrJimsCollection

Μολις βρω κατι καλο θα ενημερώσω ;)
 
Ακριβη χρονολογια δεν ξερω. Τα στρατιωτακια ειναι τα μικρα της ΣΟΛΠΑ θα ειναι τελη 80. Τα υπολοιπα (τανκς, αεροπλανακια κ.τ.λ) ειναι απο διαφορες εταιριες (majjorette, zylmex) απο τελη 80 με αρχες 90..
 
Afrika Corps

P1050126.jpg

British 8th Army


P1050127.jpg ο τελευταίος είναι ξέμπαρκος !!!

 


Soviet Red Army



P1050128.jpg

 


Wermacht



P1050129.jpg

 


Ιάπωνες



P1050130.jpg

 


Έλληνες Πεζοναύτες



P1050131.jpg

 


Αμερικανοί Αλεξιπτωτιστές & Βρετανοί Κομάντος ή αλλιώς Ότι γλύτωσε από τα δόντια της αδερφής μου !!!



P1050132.jpg




Τέλος μερικά ανάμεικτα 1/72


P1050133.jpg


 
Mandrax-7 είπε:
ο τελευταίος είναι ξέμπαρκος !!!
Συλλογαρα! Ζηλευω γιατι εχασα ολους τους Ρωσους και τους γκρι Γερμανους...

Ο ξεμπαρκος ειναι Σκωτσεζος και κατω εχεις Βρετανους κομαντο ΚΑΙ αλεξιπτωτιστες.
 
Βρηκα μετα από χρόνια κατι παλια στρατιωτακια που ειχα διαγραψει από τη μνημη μου!!!! Ειναι βάρβαροι πολεμιστες! Θυμαμαι ότι τα ζήτησα επειδή ήταν τελειως διαφορετικα από τα κοινα στρατιωτακια που ήταν συνηθως Γερμανοι. Το κουτι φυσικα δεν υπαρχει...P1010425.jpg

P1010426.jpg
 
παιδια καλησπερα...ξερει κανεις η εχει κουτια της esci (στρατιωτακια)?

ευχαριστω
 
Μερικά 1/72 τα οποία αγόρασα όλα μαζί σε μία σακούλα 0,80 € από ένα παλιατζίδικο, δεν γνωρίζω την εταιρεία :

 


Βρετανοί Β΄Π.Π



P1050946.JPG


Αμερικάνοι Α΄Π.Π



P1050942.JPG


Αμερικάνοι Β΄Π.Π



P1050944.JPG
 
Στην αποθήκη συγγενούς μου βρήκα πρόσφατα ένα σετ με ινδιάνους και καουμπόηδες. Είναι πολύ εντυπωσιακό σε μέγεθος. Λέγεται Fort Laramie, είναι γερμανικής κατασκευής και πρέπει να κυκλοφόρησε στα τέλη της 10ετίας του '60. Ξέρει μήπως κανείς αν κυκλοφόρησε και στην Ελλάδα?

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg
 
Φοβερο ευρημα και πρωτη φορα βλεπω τετοιο οχυρο για πλαστικα στρατιωτακια.Το μονο οχυρο ετσι σχεδιο που ηξερα ειναι απο τα Playmobil που ειχα και εχω ακομα φυσικα.
 
Ας σηκώσω αυτό το νήμα, μπορεί να συγκινήσω καμμιά ρομαντική ψυχή...

Βρήκα το Sherwood Castle Set της Airfix, που είχα βάψει πριν από πολύ καιρό. Δεν έκανα επαγγελματική δουλειά προφανώς, αλλά μού αρέσει το πώς έβαψα τα τείχη του κάστρου:

IMG26.jpg

Υ.Γ.1. Συγχωρέστε τη σκόνη παρακαλώ.

Υ.Γ.2. Το σεμεδάκι είναι μπόνους-μπόνους.
 
Βρηκα μετα από χρόνια κατι παλια στρατιωτακια που ειχα διαγραψει από τη μνημη μου!!!! Ειναι βάρβαροι πολεμιστες! Θυμαμαι ότι τα ζήτησα επειδή ήταν τελειως διαφορετικα από τα κοινα στρατιωτακια που ήταν συνηθως Γερμανοι. Το κουτι φυσικα δεν υπαρχει...Προβολή συνημμένου 131974

Προβολή συνημμένου 131973
κι αυτοι Γερμανοι ειναι χαχαχαχαχαχχαχα
 
Από την εταιρεία NASTA ένα σετ με στρατιωτάκια και εξοπλισμό, κατασκευασμένο στο Hong-Kong στα '70ς. Περιλαμβάνει 68 στρατιωτάκια σε διάφορες στάσεις (Αμερικανούς σε πράσινο χρώμα και Γερμανούς σε γκρί), αεροπλάνα, τανκ, κανόνια, φράχτες, λόφους-βάσεις κλπ. Πρόκειται για μη ποιοτική κατασκευή, χωρίς λεπτομέρειες και ακρίβεια στα καλούπια.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg
 
Μερικά γερμανικά στρατιωτάκια προπολεμικά και μεταπολεμικά που βρήκα σε τοπικές αγορές μεταχειρισμένων.
Προπολεμικά 2 ήταν οι κύριες εταιρείες παραγωγής για φιγούρες στη Γερμανία, μεταξύ των οποίων και στρατιωτάκια, η Hauser (Elastolin) και η Lineol.

Η Hauser ιδρύθηκε το 1904 και κατασκεύαζε ττα στρατιωτάκια της από μία μάζα με πριονίδι, καολίνη και κόλλα, και τα ενίσχυε με σύρμα. Η παραγωγή στα 30'ς έφθανε τα 500.000 τεμάχια ετησίως. Συνέχισε και μετά τον πόλεμο την παραγωγή έως το 1969 με πλαστικό και μετά έκανε συναρμολογούμενες φιγούρες έως το 1983 που πτώχευσε.

Η Lineol ιδρύθηκε το 1906 από τον κ. O.W. Wiederholz, και η σύνθεση της μάζας για τα στρατιωτάκια του εκτός από πριονίδι περιείχε λινόλαιο και ρετσίνι δένδρων. Ήταν πολύ ποιοτικές φιγούρες στα 7,5 εκατοστά, κυρίως στρατιωτάκια, αλλά και ζωάκια. Μετά το 1947 συνεχίσθηκε η παραγωγή στην Ανατολική Γερμανία με ανατολικογερμανικά στρατιωτάκια έως το 1963. Σήμερα συνεχίζει να παράγει στρατιωτάκια σύμφωνα με τα παλιά πρότυπα.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg
 
Στην αποθήκη συγγενούς μου βρήκα πρόσφατα ένα σετ με ινδιάνους και καουμπόηδες. Είναι πολύ εντυπωσιακό σε μέγεθος. Λέγεται Fort Laramie, είναι γερμανικής κατασκευής και πρέπει να κυκλοφόρησε στα τέλη της 10ετίας του '60. Ξέρει μήπως κανείς αν κυκλοφόρησε και στην Ελλάδα?

Προβολή συνημμένου 179171

Προβολή συνημμένου 179172

Προβολή συνημμένου 179173

Προβολή συνημμένου 179174

Προβολή συνημμένου 179175

Προβολή συνημμένου 179176
μπορουμε να το αποκτησουμε αγοραζονταστω?
 
Είναι από τα παιδικά του χρόνια και δεν το πουλάει. Τον ρώτησα και εγώ.
 
Πίσω
Μπλουζα