Συζήτηση με τον Βαγγέλη Κράτσα!

Getta Robo

RetroNuts!
Joined
27 Οκτ 2007
Μηνύματα
2.280
Αντιδράσεις
400
Βρισκομαι στην πολυ ευχαριστη θεση, να σας ανακοινωσω πως καταφερα να ερθω σε επαφη με τον κυριο Βαγγελη Κρατσα, θρυλικη μορφη στο χωρο των παιχνιδιων προσωπικων υπολογιστων και φαντασιας οπου γνωρισαμε και αγαπησαμε μεσα απο το περιοδικο pc master.

Ο κυριος Κρατσας λοιπον, ηταν καταφατικος με την προταση στο να υπαρξει καποια συζητηση, πανω στα βιωματα, εμπειριες και αναμνησεις του στον ευρυτερο χωρο. Κατοπιν συνενοησης με την διαχειρηση, ανοιξα το παρων θεμα, ωστε ο καθενας να μπορεσει να εκφρασει τις αποριες και ερωτηματα του, και στο αμεσο μελλον, να διατυπωθουν στον ιδιο τον κυριο Κρατσα.

Ο καθενας λοιπον, μπορει εδω να θεσει οσα θα ηθελε να ρωτησει και να μαθει πανω στην γενικοτερη ενασχοληση του κυριου Κρατσα. Θα υπαρξει ενημερωση οταν θα κανονιστει η συζητηση μαζι του, και θα του μεταφερθουν οι ερωτησεις και οι αποριες μας.

Η δικη μου ερωτηση λοιπον ειναι, για το πως αρχισε την ενασχοληση του στο χωρο των υπολογιστων και της πληροφορικης, και πιο παιχνιδι ηταν αυτο που τον ωθησε στην αρθογραφια.
 
Getta Robo είπε:
Βρισκομαι στην πολυ ευχαριστη θεση, να σας ανακοινωσω πως καταφερα να ερθω σε επαφη με τον κυριο Βαγγελη Κρατσα, θρυλικη μορφη στο χωρο των παιχνιδιων προσωπικων υπολογιστων και φαντασιας οπου γνωρισαμε και αγαπησαμε μεσα απο το περιοδικο pc master.Ο κυριος Κρατσας λοιπον, ηταν καταφατικος με την προταση στο να υπαρξει καποια συζητηση, πανω στα βιωματα, εμπειριες και αναμνησεις του στον ευρυτερο χωρο. Κατοπιν συνενοησης με την διαχειρηση, ανοιξα το παρων θεμα, ωστε ο καθενας να μπορεσει να εκφρασει τις αποριες και ερωτηματα του, και στο αμεσο μελλον, να διατυπωθουν στον ιδιο τον κυριο Κρατσα.

Ο καθενας λοιπον, μπορει εδω να θεσει οσα θα ηθελε να ρωτησει και να μαθει πανω στην γενικοτερη ενασχοληση του κυριου Κρατσα. Θα υπαρξει ενημερωση οταν θα κανονιστει η συζητηση μαζι του, και θα του μεταφερθουν οι ερωτησεις και οι αποριες μας.

Η δικη μου ερωτηση λοιπον ειναι, για το πως αρχισε την ενασχοληση του στο χωρο των υπολογιστων και της πληροφορικης, και πιο παιχνιδι ηταν αυτο που τον ωθησε στην αρθογραφια.

Nice move:thumbup: Getta Robo :) .

Η δικη μου ερωτηση λοιπον ειναι, για το πως αρχισε την ενασχοληση του στο χωρο των υπολογιστων και της πληροφορικης, και πιο παιχνιδι ηταν αυτο που τον ωθησε στην αρθογραφια.
Για το τελευταιο (υπο)σκελος της ερωτησης σου -νoμιζω- ειχε απαντηθει καπως προσφατα στο αποχαιρετηστηριο ή σε καποιο επετειακο αρθρο προσφατο pcmaster -το πως ξεκινησε δημοσιογραφικα την ενασχοληση του με την αρθρογραφια /compupress ,αλλα πρεπει να το ψαξω ....
 
Ρώτα τον ποιος ήμουν ο αγαπημένος του συντάκτης στο PC master... :p

Πέρα από την πλάκα, να δώσεις ΠΟΛΛΑ χαιρετίσματα στον Βαγγέλη, αφού πολύ πιθανόν αν δεν είχε δώσει κι εκείνος το ok πριν από 10,5 χρόνια να προσληφθώ στο PC master και να ξεκινήσω να ασχολούμαι πλέον πιο σοβαρά με τα video games, το πιο πιθανό είναι να μην ήμουν εδώ που βρίσκομαι τώρα και να μην είχα ζήσει τα όσα έχω ζήσει τα τελευταία χρόνια που προσπάθησα να ακολουθήσω το/α παιδικό/ά μου όνειρο/α... ;)
 
Nemo είπε:
Για το τελευταιο (υπο)σκελος της ερωτησης σου -νoμιζω- ειχε απαντηθει καπως προσφατα στο αποχαιρετηστηριο ή σε καποιο επετειακο αρθρο προσφατο pcmaster -το πως ξεκινησε δημοσιογραφικα την ενασχοληση του με την αρθρογραφια /compupress ,αλλα πρεπει να το ψαξω ....
Δεν εχω το συγκεκριμενο τευχος, αλλα ελπιζω να εμβαθυνει στα ερωτηματα οπου ελπιζω να συζητησει μαζι μας. Οντας ο ιδιος πλεον ανεξαρτητος, ευελπιστω πως θα ειναι -εστω και τυπικα- περισσοτερο ανοιχτος στην συζητηση μας πανω στο παρελθον και στις ενασχολησεις του.

Olorin είπε:
Ρώτα τον ποιος ήμουν ο αγαπημένος του συντάκτης στο PC master... :p
Πέρα από την πλάκα, να δώσεις ΠΟΛΛΑ χαιρετίσματα στον Βαγγέλη, αφού πολύ πιθανόν αν δεν είχε δώσει κι εκείνος το ok πριν από 10,5 χρόνια να προσληφθώ στο PC master και να ξεκινήσω να ασχολούμαι πλέον πιο σοβαρά με τα video games, το πιο πιθανό είναι να μην ήμουν εδώ που βρίσκομαι τώρα και να μην είχα ζήσει τα όσα έχω ζήσει τα τελευταία χρόνια που προσπάθησα να ακολουθήσω το/α παιδικό/ά μου όνειρο/α... ;)
Εγινε φιλε Olorin! Ειναι επισης απο τους πολυ αγαπημενους μου συντακτες και αρθρογραφους οπου περασαν απο το περιοδικο, και του οφειλω τοσα πολλα πραγματα για ολα αυτα τα χρονια συντροφιας με το περιοδικο. Στο μεταξυ μιλουσα με εναν αλλο παλιο συντακτη του pc master, οπου μου ειπε πως ενω εκεινη την εποχη ο ιδιος ηταν απλος αναγνωστης, η διαφωνια του πανω σε καποια αρθρα του περιοδικου με τον κυριο Κρατσα, του εγινε η προταση συνεργασιας απο τον ιδιο με το περιοδικο, οπου και την αποδεχτηκε. Νομιζω πως τα λογια ειναι περιττα, ανθρωποι σαν τον κυριο Κρατσα πραγματικα υπαρχουν μια φορα στα πολλα χρονια.
 
Νομιζω οτι ειναι μια πρωτης ταξεως ευκαιρια να στηθει ενα ερωτηματολογιο με αποριες της κοινοτητας.

Ενα ευχαριστω στον GettaRobo για την προσφορα του (οχι μονο αυτο αλλα και γενικοτερα) και ενα ευχαριστω στον κ. Κρατσα που ανταποκριθηκε!
 
Να τον ρωτήσετε πως προέκυψε το κλασσικό Πισιμαστερικό αστείο με το πράσινο πουλόβερ!

Κάπου θυμάμαι μια φωτογραφία του με τέτοιο πουλόβερ, αλλά δεν θυμάμαι καμμία λεπτομέρεια. :)
 
Ήταν το αγαπημένο του απ΄όσο θυμάμαι... :cool:

 


 
Ωραία, τότε μαζί με την συνέντευξη θελουμε και νέα exclusive φωτό με το πράσινο πουλόβερ! :D
 
Κι εγώ θυμάμαι πως όσο δούλευα στα γραφεία της Compupress (τα παλιά, στη Συγγρού) φορούσε αρκετές φορές πράσινο πουλόβερ. Αν και νομίζω πως δεν ήταν ένα συγκεκριμένο, οπότε υποθέτω πως επειδή όταν πήγα είχε γίνει ήδη κάτι παραπάνω από inside joke η ιστορία με το πράσινο πουλόβερ, δεν αποκλείεται να είχε αποκτήσει ο ίδιος 1-2 ακόμα για να τα φορά ακόμα πιο συχνά χάριν αστεϊσμού...
 
Μπράβο για την πρωτοβουλία, Getta. :)

Κράτσας=εγγύηση. :thumbup: (για το περίφημο πράσινο πλουλόβερ, είχα γράψει πριν μερικά χρόνια στο thread του "επετειακού Pixel", πως αν το έβαζε σε δημοπρασία θα έπιανε... αστρονομική τιμή. Με την κρίση που περνάμε τώρα, δεν είναι άσχημη ιδέα... :p )

Τολμώ να πω ότι η εποχή που ο φίλτατος Κράτσας αρθογραφούσε στο PC Master μαζί με τον Πατρίκο (και φυσικά τον πρώην Pixelά Τσουρινάκη), έχει μείνει -για εμένα τουλάχιστον- στην μνήμη ως η καλύτερη περίοδος του περιοδικού...

Θυμάμαι σε κάποιο παλιότερο αφιέρωμα, που ο αγαπητός Vantor είχε γράψει για μία απο τις πρώτες του εμπειρίες με computer games, και συγκεκριμένα με το (κλασσικό) adventure όταν ήταν φοιτητής, και πόσο είχε εντυπωσιαστεί όταν έγραψε την πρώτη εντολή και ο υπολογιστής του απάντησε !!

Μου άρεσαν και τα διάφορα "πειράγματα", με άλλους συντάκτες του PC Master: Μία φορά είχε γράψει για τον Τσουρινάκη ότι ξεκινάει ένα adventure αφού πρώτα έχει κατεβάσει ό,τι λύση & walkthrough υπάρχει, και (νομίζω) υπήρξε απάντηση του Τσουρινάκη που έλεγε ότι ο Κράτσας έχει απο μία τηλεόραση σε κάθε δωμάτιο του σπιτιού (? ...ίσως να ισχύει αντίστροφα το τελευταίο, δεν θυμάμαι καλά... :D )

Επίσης, κάποια άλλη φορά (στην εκπομπή του PC Master σε DVD), σύγκρινε τις... καμπύλες του ψηφιακού μοντέλου της Lara Croft, με αυτές της Bezalel (a.k.a. "μπεσαμέλ") Μαρμαρά. :D :D

Κάτι άλλο που έβγαλε γέλιο, ήταν αργότερα, σε ένα απο τα comics του περιοδικού, όπου ο Λύρης ερμήνευσε το όνομα του διαβολικού Sark Sat (προφανέστατος αναγραμματισμός του "Κράτσας"), σε... Σάρκα του Σατανά !! (comedy gold εμπειρία :rofl: )

Ρωτήστε τον να μας αφηγηθεί καμία "ανέκδοτη" ιστορία απο την σύνταξη του PC Master, καθώς και τι απέγιναν όσοι συντάκτες δεν συνέχισαν την συνεργασία τους με το PCM. (το κλασσικό "where are they now", δηλαδή :) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Για το τελευταιο (υπο)σκελος της ερωτησης σου -νoμιζω- ειχε απαντηθει καπως προσφατα στο αποχαιρετηστηριο ή σε καποιο επετειακο αρθρο προσφατο pcmaster -το πως ξεκινησε δημοσιογραφικα την ενασχοληση του με την αρθρογραφια /compupress ,αλλα πρεπει να το ψαξω ....

Getta Robo είπε:
Δεν εχω το συγκεκριμενο τευχος, αλλα ελπιζω να εμβαθυνει στα ερωτηματα οπου ελπιζω να συζητησει μαζι μας. Οντας ο ιδιος πλεον ανεξαρτητος, ευελπιστω πως θα ειναι -εστω και τυπικα- περισσοτερο ανοιχτος στην συζητηση μας πανω στο παρελθον και στις ενασχολησεις του.
Check your pm ....

Απλα για να μην ερωτηθουν /ρωτησουμε πραγματα που ηδη εχει απαντησει ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
Επίσης, κάποια άλλη φορά (στην εκπομπή του PC Master σε DVD), σύγκρινε τις... καμπύλες του ψηφιακού μοντέλου της Lara Croft, με αυτές της Bezalel (a.k.a. "μπεσαμέλ") Μαρμαρά. :D :D
Το θυμάμαι αυτό... Είχε κάνει ένα σχόλιο του τύπου "Lara Croft: 5000 πολύγωνα, Ζωή Μαρμαρά: 5 πολύγωνα..." ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων... Κάποιος (o f2bnp, αν δεν κάνω λάθος) νομίζω είχε ανεβάσει και όλα τα κομμάτια της εκπομπής στο YouTube.

Ουσιαστικά το μεγαλύτερο μέρος της εκπομπής αυτής ήταν... αυτοσχεδιασμός από εμάς, αφού τις περισσότερες ιδέες για αστεία σχόλια τις πετάγαμε στην τύχη δευτερόλεπτα πριν ξεκινήσει το γύρισμα κάθε σκηνής, την ώρα που ετοιμαζόμασταν και μετά κάποιος μπορεί και να έλεγε κάποιο από αυτά την ώρα του γυρίσματος... Ωραίες εποχές... :)
 
Nemo είπε:
Nice move:thumbup: Getta Robo :) .

Για το τελευταιο (υπο)σκελος της ερωτησης σου -νoμιζω- ειχε απαντηθει καπως προσφατα στο αποχαιρετηστηριο ή σε καποιο επετειακο αρθρο προσφατο pcmaster -το πως ξεκινησε δημοσιογραφικα την ενασχοληση του με την αρθρογραφια /compupress ,αλλα πρεπει να το ψαξω ....
vantor4.jpg

http://tinypic.com/r/2h33951/5

http://tinypic.com/r/2h6cdg5/5

http://tinypic.com/r/2465pqc/5

http://tinypic.com/r/m9oifm/5

Nemo είπε:
Getta Robo ,τσεκαρε τευχος 235 - Μαιος 2009 (20 χρονα master) ,οπου αναφερει αρκετα ,πως γνωριστηκε και εγινε φιλος με τον Τσουρινανακη με αφορμη το Spellcasting 201 και το review του ,για το παιχνιδι που εφτιαξε για το διαγωνισμο του pixel με το Adventure Game Toolkit ,κατοπιν τις "10 δοκιμασιες -10 βηματα για την δοξα ", την compulink οπου ειχε υιοθετησει το vantor το ονομα τουπρωταγωνιστη των 10 δοκιμασιων και πως ξεκινησε ως εξωτερικος συνεργατης με το πρωτο του αρθρο παροσιαση της encyclopedia of nature τον ιουλιο του 95 (64 τευχος ) ...e.t.c.



Getta Robo είπε:
....... αλλα δυστηχως δεν εχω το τευχος. Θα προσπαθησω να το βρω στη πρωτη ευκαιρια.
 


Ο κυριος Κρατσας εγινε πρωτα εξωτερικος συνεργατης το 1995 ,βοηθος αρχισυντακτη το 1997,αχισυντακτης το 1998 και παρεμεινε μεχρι και το τευχος 207 .......


 


Αναφερω και παραθετω τα παραπανω δημοσια και οχι σε p.m. ,προκειμενου -οπως ειπα και στον Getta- να αξιοποιησουμε βελτιστα την ευκαιρια ,που μας δινετε, ωστε να ρωτησουμε κατι καινουριο και γενικα να εχουν περισσοτερα δεδομενα ολοι οι εν δυναμει συντακτες του ερωτηματολογιου .


 

 


Υ.Γ. Aν υπαρχει θεμα copyright τι να πω ??? τα scans μπορουν να κατεβουν απο τους Mods(*) θα μολις ολοκληρωθει το ερωτηματολογιο ετσι κι αλλιως .....



(ενω το θεμα ειναι και εμμεση διαφημιση στο PCmaster ....)


 


(*) ( οι οποιοι θα αποφασιζουν εν τελει ,κι αν το επιθυμουν μπορουν να τα σβησουν και αμεσα , -κανενα προβλημα απο την μερια μου-)


 

 

 

 

 

 




vantor1.jpg

vantor2.jpg

vantor3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περιμενα περισσοτερη συμμετοχη στην καταρτιση του παροντος ερωτηματολογιου (που ακουμπα θεματολογικα την κοινοτητα και δει τα παλαιοτερα μελη).

Ο Getta εκανε προσπαθεια να εντοπισει τον κ Κρατσα, φυσικα και εχει στησει και ερωτησεις αλλα θα ηταν ακομα πιο πληρες αν συμπεριελαμβανε αποριες περαν του ενος μελους.

Και το λεω διοτι στις καποιες λιγες συνεντευξεις που εκανα εγω, με πολυ χαρα δεχθηκα PMs του στυλ "γιατι δεν ρωτησες το ταδε","γιατι δεν ανεφερες το δεινα".

Αυτος ειναι και ο λογος που αποφασισαμε πλεον να ανεβαζουμε threads για στησιμο ερωτηματολογιων σε δυνητικες αποπειρες συνεντευξεων.

Τεσπα...ραπανακια για την ορεξη :)
 
Ίσως φταίει ότι εκτός από τους παλιούς πισιμαστεράδες οι υπόλοιποι δεν ξέρουν αρκετά καλά τον ΒΚ.

Τέλος πάντων, ρωτήστε τον και για κάποιο game που είχε φτιάξει (εμπορικό αν δεν κάνω λάθος...). Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες και βαριέμαι να το σκαλίσω (γκουγκλίσω...) τώρα. :)
 
Maddog είπε:
Ίσως φταίει ότι εκτός από τους παλιούς πισιμαστεράδες οι υπόλοιποι δεν ξέρουν αρκετά καλά τον ΒΚ.Τέλος πάντων, ρωτήστε τον και για κάποιο game που είχε φτιάξει (εμπορικό αν δεν κάνω λάθος...). Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες και βαριέμαι να το σκαλίσω (γκουγκλίσω...) τώρα. :)
Είναι αλήθεια πως κάποιος που δεν διάβασε ποτέ του PC master είναι δύσκολο έως απίθανο να γνωρίζει τον Βαγγέλη, ενώ π.χ. τον Χ, Υ ρετρό ηθοποιό όλο και σε κάποια ταινία θα τον έχουν όλοι πετύχει και λογικά έστω και ως φυσιογνωμία θα τον γνωρίζουν (ναι, παραδέχομαι ότι πολλών εκ των συνεντευξιαζόμενων δεν είχα ούτε ακουστά τα ονόματα, αλλά μόλις είδα τις φάτσες τους κατάλαβα για ποιους πρόκειται). Από την άλλη βέβαια, αν κάποιος ήταν fan του PC master, τότε θα είχε σαφώς περισσότερα να ρωτήσει τον Βαγγέλη από ό,τι σε έναν random ηθοποιό βιντεοταινιών των 80s και είμαι σίγουρος ότι έχω δει εδώ μέσα αρκετούς παλιούς (και νυν) PCmaster-άδες...

Όχι βέβαια ότι θα έχει πρόβλημα ο Getta Robo να βρει αρκετές ερωτήσεις (ειδικά αν βοηθήσει κι ο Nemo)...
 
Olorin είπε:
Όχι βέβαια ότι θα έχει πρόβλημα ο Getta Robo να βρει αρκετές ερωτήσεις (ειδικά αν βοηθήσει κι ο Nemo)...
To retromaniax.gr εχει μελη 2 πρωην συντακτες και ενα νυν συντακτη(not active retromaniax τα 2/3 βεβαια) και τον billy (not fact απλα ενα hunch ) που πρεπει να εχει καποιες δημοσιογραφικες ακρες/κονε και αρα και περιμενετε απο τον σχεδον απομαχο gamer/φτωχο και μονο cowboy να ζεψει την dolly για να ξεκολλησει το καρο απο την λασπη ,ενω υπαρχουν καγιεν.

lucky_luke_3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
To retromaniax.gr εχει μελη 2 πρωην συντακτες και ενα νυν συντακτη(not active retromaniax τα 2/3 βεβαια) και τον billy (not fact απλα ενα hunch ) που πρεπει να εχει καποιες δημοσιογραφικες ακρες/κονε και αρα και περιμενετε απο τον σχεδον απομαχο gamer/φτωχο και μονο cowboy να ζεψει την dolly για να ξεκολλησει το καρο απο την λασπη ,ενω υπαρχουν καγιεν.
Προβολή συνημμένου 91815
Εντάξει, απλώς το θεωρώ λίγο άκομψο να κάνω ερωτήσεις στον πρώην αρχισυντάκτη μου. Είναι σαν να παίρνω συνέντευξη από πρώην προπονητές μου. Άσε που σίγουρα θα έχετε πολύ περισσότερες απορίες εσείς που δεν τον γνωρίζετε προσωπικά. Εγώ αν ήθελα να τον ρωτήσω κάτι, τον ρωτούσα και άμεσα.

//Ποιοι είναι οι 2 πρώην κι ο ένας νυν;;; Γιατί εμένα μου βγαίνουν περισσότεροι στο μέτρημα...
 
Olorin είπε:
Εντάξει, απλώς το θεωρώ λίγο άκομψο να κάνω ερωτήσεις στον πρώην αρχισυντάκτη μου. Είναι σαν να παίρνω συνέντευξη από πρώην προπονητές μου. Άσε που σίγουρα θα έχετε πολύ περισσότερες απορίες εσείς που δεν τον γνωρίζετε προσωπικά. Εγώ αν ήθελα να τον ρωτήσω κάτι, τον ρωτούσα και άμεσα.

Οντως ετσι ειναι -εχεις δικιο .

Μαλλον, ( τι μαλλον ???)>>> Σιγουρα αστοχος κι ακομψος ο τροπος μου να επιστρεψω πισω την μπαλα στην μερια του γηπεδου απ'οπου μου ηρθε.

Olorin είπε:
Ποιοι είναι οι 2 πρώην κι ο ένας νυν;;; Γιατί εμένα μου βγαίνουν περισσότεροι στο μέτρημα...
Αναφερομoυν στους Mano426F ,Omenforever ,εσενα ,(ενω ξεχασα τον Alkis21 ) .

Ποιους αλλους ξεχασα ( που εχουν/ ειχαν μακροχονιακα active παρουσια εδω ) ???
 
Nemo είπε:
Αναφερομoυν στους Mano426F ,Omenforever ,εσενα ,(ενω ξεχασα τον Alkis21 ) .
Ποιους αλλους ξεχασα ( που εχουν/ ειχαν μακροχονιακα active παρουσια εδω ) ???
Ενεργή παρουσία ίσως να μην είχαν (αμφότεροι παίζει να έχουν μονοψήφιο αριθμό posts), αλλά θεωρητικά είναι μέλη και ο Χρήστος Κουβόπουλος και ο Χάρης Κλάδης. Όχι φυσικά πως θα υπέβαλλαν αυτοί ερωτήσεις, απλώς για το στατιστικό της υπόθεσης να επισημάνω να πως υπάρχουν αρκετοί πρώην και νυν συντελεστές του περιοδικού.

Από εκεί και πέρα, ήμουν σίγουρος ότι ξέχασες κάποιον(ους) γιατί είπες ότι τα 2/3 είναι ανενεργοί και τουλάχιστον εγώ και -ακόμα περισσότερο- ο Άλκης είμαστε σχετικά ενεργά μέλη (βέβαια ο Άλκης έγινε συντάκτης αρκετά μετά την αποχώρηση του Βαγγέλη).
 
Πίσω
Μπλουζα