Συλλογή απο Atari ST

Fistikis

RetroActive
Joined
30 Δεκ 2009
Μηνύματα
240
Αντιδράσεις
33
Εδω και μερικούς μήνες αρχισα να κάνω μια συλλογή απο Atari.

Μεχρι στιγμής εχω τα εξής

4 Atari 1040STF

1 Atari 1040STE

2 Atari SM125 Monochrom Monitors

2 Atari SF354 SD Drives

Όλα δουλεύουν αψογα!

Μερικές φωτογραφίες της συλλογής....

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Ο 1040Ε έχει μέσα ενα ανεμιστίράκι. Δεν ξέρω εαν είναι απο το εργοστάσιο ή κάποιος το προσθεσε αργότερα.

picture.php


Επισης βλέπω οτι η μεταλική θωράκιση ειναι κομένη λόγω το οτι κάποιος πρόσθεσε μια πλακέτα που δεν εχω ιδέα τι είναι.

picture.php


picture.php


Εαν κάποιος έχει ιδέα τι είναι η πλακέτα στις τελευταίες φωτογραφίες ας μας διαφωτίσει.... :)
 
Πρεπει να ειναι καρτα AT, που τρεχει προγραμματα πι-σι, 8088,80286.
 
εντυπωσιακές φωτό.
 
Για το ανεμηστηρι, εννοειτε πως οχι. Για το αλλο μαλλον θα πεπει να βγαλεις την πορτοκαλι διαφανεια, ωστε να φανει η αληθεια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαι πανω που ελεγα οτι κανενας αλλος δεν εχει την τρελα να μαζευει μονο STFM, να και μια συλλογη STF! (Aν και εκανες την παρατυπια με τον STE!).

Να τα χαιρεσαι φιλε μου, και κανε το πρωτο βημα να βαψεις καποιον απο αυτους. Μετα ολα τα αλλα ειναι κατηφορος! :)
 
Μου αρέσει η φωτογραφία που είναι όλοι στη σειρά! :dribble:

Ορίστε... και μετά λέτε εμένα hardcore Atarian... :sure:
 
Humor mode on:Φαντάζομαι την Amiga ως αυστηρή S&M dominatrix να κάνει πασαρελα πάνω στους ST-διάδρομο...οι μεταλλικες γόβες της τρυπάνε τα cases και εκείνη τη στιγμή βγάζουν σπινθήρες.

P.S.Ωραίες φωτογραφίες Fistiki!
 
Εξαιρετικές φωτογραφίες και πανέμορφη συλλογή!!!!!!!!!!!
 
santosp είπε:
Για το ανεμηστηρι, εννοειτε πως οχι. Για το αλλο μαλλον θα πεπει να βγαλεις την πορτοκαλι διαφανεια, ωστε να φανει η αληθεια!
Ορίστε....

picture.php


picture.php
 
noxrider είπε:
Humor mode on:Φαντάζομαι την Amiga ως αυστηρή S&M dominatrix να κάνει πασαρελα πάνω στους ST-διάδρομο...οι μεταλλικες γόβες της τρυπάνε τα cases και εκείνη τη στιγμή βγάζουν σπινθήρες.
Noxrider, Η φαντασίωσή σου.... πραγματικότητα!!!

picture.php


Η γάτα μου μόλις είδε τα ποντίκια.... επιτέθηκε!

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
LLLOOOLLL!Fistiki είσαι κορυφή!!!!Η Amiga πάνω στους ST κρατώντας μαστίγιο!

Η γάτα σου είναι τέλεια!
 
Χαχαχα, καταπληκτικές φωτογραφίες!
 
@Fistikis

Μαλλον αυτο που ειπε ο Μιχαλης πρεπει να ειναι, αν κρινει κανεις απο το μεγεθος της καρτας, το οτι εχει 2 pcbs, και οτι φοραει τον 80286 -αντιστοιχο της ΙNTEL- επεξεργαστη της Siemens.

Εdit:

Tωρα που το ξαναειδα, το απο κατω pcb ειναι ενας μετατροπεας του τετραγωνου PLCC 68000 motorola, σε DIL μορφη. Προφανως αυτος που το εφτιαξε, το εκανε γιατι η συγκεκριμενη καρτα κυκλοφορησε μονο για τοποθετηση σε DIL type pin επεξεργαστη, και αρα για τα πρωτα ST κλπ.

Τωρα το ποιος εχει οδηγους αλλα και οδηγιες χρησης αυτης της πλακετας, ειναι ενα θεμα που μαλλον θα πρεπει να απαντησουν οι ποιο ψαγμενοι.

Πολυ ωραιο παντως, θα του αξιζε ενα Ελληνικο Review εν λειτουργια!

Edit2:

Μεταφερω αυτουσιο αυτο που βρηκα:

PC emulator by James Cronin:

I had a 512 version of the STe, which we later upgraded to 1024 by the purchase of additional memory. We also later purchased a second floppy drive for it. As you said the main limitation to it was the graphics which you could switch between High, Medium and Standard. The High mode was only in black and white on the TV output. The nice thing was that they had a phono composite video output on them which allowed them to easily be hooked upto a projector / large TV.

One interesting thing we fitted to ours was a PC emulator. There were a number avaliable during the lifespan of the machine, either hardware or software. the unit we chose was called ST-AT16. It consisted of an aditional card which had an AMD 286 16Mhz processor on it, and a socket for the Motorola chip this pluged into the main processor socket, and you put the motorola chip onto this card as well. Two disks were used to swap it into PC mode and you then booted dos from here.

It was painfuly slow, and as we had no hard drive was very limited as most IBM compatible software that was beign produced at this time required a hard drive to run. Te fact that the graphics were now outdated soon brought it to the end of its life. However it became a glorified typewriter for a few more years. Software wise all we really did was run ST FM software on it and only had one piece specific for the STe which was a midi program (name slips my mind).

It was after around 4 years of good service replaced by a philips 286 with a 1024X768 X 256 colour display. The only thing that ever went wrong was the phono socket for the TV out came lose on the board, but this was quickly soldered back on.

Και εδω ειναι ενα αρθρο μαλλον με την συγκεκριμενη καρτα.

http://www.atarimagazines.com/startv5n7/at_speed.html

Και τελος για ριξε μια ματια στην τιμη αποκτησης της εποχης :eeek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο σου! φοβερή συλλογή με ΤΕΛΕΙΕΣ φώτος!!!! :) :) :)
 
santosp είπε:
@Fistikis
Μαλλον αυτο που ειπε ο Μιχαλης πρεπει να ειναι, αν κρινει κανεις απο το μεγεθος της καρτας, το οτι εχει 2 pcbs, και οτι φοραει τον 80286 -αντιστοιχο της ΙNTEL- επεξεργαστη της Siemens.
@Santosp

Σε ευχαριστώ για την διαφώτιση.

Το ονομα της εταιρείας στην διαφήμιση το βλέπω τυπομένο και στην πλακέτα μου.

http://www.atarimagazines.com/startv5n7/at-speed.jpg

Βρήκα τους οδηγούς της κάρτας και θα δοκιμάσω να δω εάν δουλεύει. Αυτο το ΣΚ εχω χρόνο μιας και εχει χιονίσει στο Βέλγιο και δεν λέει να παω πουθενά....
 
phil_vr είπε:
Kαι πανω που ελεγα οτι κανενας αλλος δεν εχει την τρελα να μαζευει μονο STFM, να και μια συλλογη STF! (Aν και εκανες την παρατυπια με τον STE!).
Να τα χαιρεσαι φιλε μου, και κανε το πρωτο βημα να βαψεις καποιον απο αυτους. Μετα ολα τα αλλα ειναι κατηφορος! :)
Δοκίμασα ήδη να ξεφορτοθώ την κιτρινίλα σε 2 απο τα Atari με την Retr0bright μεθοδο. Πρώτα δοκίμασα στα κουμπιά απο τα πληκτρολόγια με θεαματικά αποτελεσματα, αλλα το gel δεν δουλεψε καλα στα κουτιά.

Αν και είναι λιγοτερο κίτρινοι τώρα, εχει κάνει άσπρους λεκέδες στο πλαστικό.

Επισης το Η202 είναι πανάκριβο και δεν συμφέρει.

Θα δοκιμάσω να βάψω εναν με σπρέι για πλαστικά αυτοκινήτων. Βλέπω στο φόρουμ οτι μερικοί εχετε βάψει τα κουτιά με όμορφο αποτελεσματα.
 
πολλές φορές χρειάζεται 3 και 4 μέρες στον ήλιο
 
Τρελλές φωτό!!!!

Θυμήθηκα τη διαφήμιση στο PIXEL: "Το Atari είναι "γάτα""!!!!! :D
 
Shinobi είπε:
πολλές φορές χρειάζεται 3 και 4 μέρες στον ήλιο
Εδω στο Βέλγιο εαν έχει 1-2 ωρες λιακάδα οι Βέλγοι βγαίνουν εξω με τα κοντομάνικα. :D

Blacklight χρησιμοποίησα για 3 μέρες, αλλα το gel στεγνώνει μετα απο 6-7 ώρες. Το προβλημα είναι οι λεκέδες που αφήνει μετα το αποκιτρίνιασμα.

Στην Amiga το gel δούλεψε πιο γρήγορα και όμορφα. Εχω την εντύπωση οτι το πλαστικο του Atari είναι πιο δύσκολο να αποκιτρινιστεί.
 
Πίσω
Μπλουζα