Συλλογή απο Atari ST

Fistikis είπε:
Θα δοκιμάσω να βάψω εναν με σπρέι για πλαστικά αυτοκινήτων. Βλέπω στο φόρουμ οτι μερικοί εχετε βάψει τα κουτιά με όμορφο αποτελεσματα.
Oτι και να κανεις, απεφυγε τα κοινα σπρει. Φανταζομαι δεν θα μπει το σασι του ST σε ειδικους θαλαμους ωστε αυτα τα σπρει να δρασουν και να σκληρυνουν οπως πρεπει. Θα τσιπαρουν ασχημα και θα εχεις ασχημα αποτελεσματα. Σιγουρα καποιο καλο χρωματοπωλειο εκει θα εχει τα Krylon Fusion που ειναι ειδικα στο να κανουν blending με το πλαστικο, και απο προσωπικη πειρα θα δεις ενα εκπληκτικο αποτελεσμα. Ετσι σε ενα απλο χωρο (γκαραζ) θα εχεις ποιοτητα βαφης που ουτε το καλυτερο βαφειο δεν θα μπορεσει να σου προσφερει. Αν θελεις την δικη μου γνωμη, βαλε χρωματα με glossy υφη. Αν παλι πας για απλο restoring βαλε απλο ματ.

Σημειωση: Αν πας για διχρωμιες και σχεδια, βαλε την βαση με Krylon Fusion και τα υπολοιπα layers με απλο Krylon, αλλιως θα εχεις ενα πολυ ελαφρο τσιπαρισμα στα layers. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Fistikis είπε:
Εδω στο Βέλγιο εαν έχει 1-2 ωρες λιακάδα οι Βέλγοι βγαίνουν εξω με τα κοντομάνικα. :D
Blacklight χρησιμοποίησα για 3 μέρες, αλλα το gel στεγνώνει μετα απο 6-7 ώρες. Το προβλημα είναι οι λεκέδες που αφήνει μετα το αποκιτρίνιασμα.

Στην Amiga το gel δούλεψε πιο γρήγορα και όμορφα. Εχω την εντύπωση οτι το πλαστικο του Atari είναι πιο δύσκολο να αποκιτρινιστεί.
τα ST που έχεις στις φωτογραφίες όντως έχουν μια κιτρινωπή απόχρωση. το δικό μου έχει καθαρά ασημί χρώμα το κλασικό του ST. μάλλον ο τυπάς που μου το πούλησε το είχε περάσει τη διαδικασία του retrobright γιατί είναι σχεδόν mint condition.
 
Νομίζω οτι είναι πολυ καλή ιδέα να βάλουμε όλοι μας φωτογραφιες απο τους 16μπιτους θησαυρούς μας!
 
Φοβερες φωτο.

Οσο για την καρτα που εχει μεσα, εχω τους drivers και οτι χρειαζεσαι για να μετατρεψεις το φοβερο st σε ενα απαισιο 286...
 
mike είπε:
Φοβερες φωτο.
Οσο για την καρτα που εχει μεσα, εχω τους drivers και οτι χρειαζεσαι για να μετατρεψεις το φοβερο st σε ενα απαισιο 286...

@mike: Εχεις και εσύ τέτοια κάρτα στον ST σου?
 
Στο δικο μου STfm δεν ξερω και εγω τι εχω. Εχει τα παντα, που μερικα δεν ξερω καν τι ειναι. AT καρτα 286, εξτρα μνημη πανω στα τσιπακια γραφικων, εξτρα μνημη στην motherboard, ενα κουτι με 2 σκληρους (και ms-dos boot), διαφορα switchers για hi-low res και για αλλαγη TOS, μακαρι να ηξερα τι κανουν ολα...
 
Για βαλε καμια φωτο γιατι μας ανοιξες την όρεξη.... :D
 
Ειχα υποσχεθει πριν 15 μερες να βαλω, αλλα δεν εχω προλαβει ουτε να αναψω το μηχανημα. Θα το κανω ομως.
 
Με εβαλες σε μαγαλο κοπο να βγαζω τον αταρι (μπερδευτικα κιολας και ανοιξω αλλους μεχρι να θυμηθω ποιος ειναι ο σπεσιαλ) και επισης μου σπαει τα νευρα που δεν κλεινουν ευκολα. Για ολα αυτα δεν ξερω αν θα ψαξω να βρω το spare τροφοδοτικο που ψαχνεις για τον δικο σου αταρι! (στειλε μου μια φωτο να δω αν κανει το βυσμα). anyway για τον σπεσιαλ αταρι εχουμε:

Αρχικα, εξωτερικα κατι περναει απο το μυαλο του θεατη, μιας και ενας περιεργος switcher εξεχει απο πισω

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=1162&pictureid=20176

Επισης ενα hardware "μαραφετι" εχει συνδεθει στην αριστερη θυρα, που δεν ξερω τι ακριβως κανει :eek:

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=1162&pictureid=20177

Περναμε στο εσωτερικο οπου βλεπουμε την καρτα 286 της siemens, με καποια τσιπακια μνημης, που ειναι η "βασικη" μνημη του MS-DOS.

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=1162&pictureid=20175

Αμεσως μετα βλεπουμε μια επεκταση μνημης +2ΜΒ τοποθετημενη επανω στο τσιπακι γραφικων και τον blitter. O blitter εχει τοποθετηθει aftermarket μιας και δεν υπηρχε στους stfm.

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=1162&pictureid=20174

Αριστερα βλεπουμε τις συμπληρωμενες με τσικακια, θεσεις μνημης, για εσωτερικη μνημη 1ΜΒ.

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=1162&pictureid=20173

Απο την φωτο αυτη φαινεται και η σπανια revision D.

Προχωροντας βλεπουμε που ξεκιναει ο switcher που φαινοταν απο εξω. Καταλαγει σε ενα τσιπακι, και μαλλον ρυθμιζει manual την αναλυση (σε low/hi resolution) αναλογα με την οθονη που εχει συνδεθει. Ετσι τα "επαγγλεματικα" προγραμματα που ειναι γεματος ο σκληρος καθως και οι εφαρμογες windows παιζουν κανονικα σε hires monitor, ενω αλλαζει αμεσα σε lowres για να παιζεις ανετα και εγχρωμα τα παιχνιδακια σου :D

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=1162&pictureid=20172

Τελος σε μια φωτο που δεν φιανεται καθαρα, βλεπουμε τις ρομ που ειναι τοποθετημενες σε βασεις, και αλλαζουν με καποιο διακοπτακι για μεγιστη συμβατοτητα με προγραμματα και παλια παιχνιδια. Διακρινονται οι βασεις κατω απο το μεταλλικο καπακι.

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=1162&pictureid=20171

Τελος δεν φωτογραφησα τον τεραστιο σκληρο δισκο, με τους scsi και ide controllers, αλλα ουτε το μηχανημα σε λειτουργεια. Την επομενη φορα θα το κανω, και θα δειξω και την επιλογη boot partition, που επιτρεπει ειτε το boot σε atari mode ειτε σε MS-DOS. Τα windows τρεχουν μεσα απο το MS-DOS, δεν εχω βρει ακομα πως γινεται η απευθειας εκιννηση τους. Με συνολικη μνημη κοντα στα 4ΜΒ, και τον 286 στα 16 τρεχει μια χαρα. Αυτο που δεν γνωριζω ειναι μια τυχον αναβαθμιση που εχει γινει στον 68000 (φαινονται οι κολλησεις απο την αλλαγη) που ειναι ειτε overclocking στα 16, ειτε αντικατασταση με 68010. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mike είσαι άπαιχτος!

Είμουν περίεργος να δώ τις φωτογραφίες, τώρα ειμαι πιο περίεργος απο τα "μυστικά" του Atari σου.

Το μαραφέτι οπως το ονομάζεις στην αριστερή θύρα ισως ειναι ρολοϊ..

Την 286 κάρτα την εχω και εγώ, αλλα δεν την εχω δοκιμάσει ακομα αν και βρέθηκαν οι drivers.

Εχεις ενα πργματικά σπάνιο μηχανάκι, οχι μονο απο την revision D, αλλα και απο τα εξτρα που εχουν προστεθεί.

Enjoy!
 
Αν και δεν είμαι ειδικός στο hardware, όπως είπε ο Fistikis, το cartridge πιθανόν να είναι κανένα Forget-me-clock ή αν έχει θύρες επάνω του, πιθανόν να είναι από κάποιον sampler...

Το switcher είναι ή για monitor (mono-clolour) ή TOS switcher...

Πράγματι, είναι ένας ST-τούμπανο!!!

Ωραίος! :thumbup:
 
Απο οτι εχω καταλαβει, το μπλε μαραφετι εχει να κανει με καποιο προγραμμα

και ισως επειρεαζει τον χρονισμο.

Εχω δει το αντιστοιχο που εμπαινε στη θυρα joystick της αμιγκα και ειχε να κανει

με τον 68000. Δυστυχως απο τοτε εχουν περασει πολλα χρονια και δεν θυμαμαι την

ακριβη λειτουργια του.
 
mike είπε:
Απο οτι εχω καταλαβει, το μπλε μαραφετι εχει να κανει με καποιο προγραμμακαι ισως επειρεαζει τον χρονισμο.

Εχω δει το αντιστοιχο που εμπαινε στη θυρα joystick της αμιγκα και ειχε να κανει

με τον 68000. [...]
ποιό hardware είναι αυτό για amiga;
 
Μακαρι να θυμομουν!

Το ειχε ενα στουντιο, και πρεπει να αλλαζε κατι στον χρονισμο του μηχανηματος.

Ισως να αλλαζε το 7.19 PAL σε 7.28 NTSC ή κατι τετοιο.

Ειχα δει το αντικειμενο, δεν εγραφε κατασκευαστη επανω, μαλλον ιδιοκατασκευη.

Ηταν "μασιφ" δηλαδη δεν ανοιγε με τιποτα, ισως για να μην προσπαθησει καποιος να το αντιγραψει.
 
Εγω είχα δεί κάποιες "μασίφ" ιδιοκατασκευές που έμπεναν στην υποδοχή για τα χειριστήρια και είταν απλώς "κλειδιά" για να μήν αντιγράφεται το λογισμικό.

Μαλιστα γέμιζαν το πλαστικό με καποιο είδος λευκής κρέμας που μόλις σκλήρενε γίνονταν σαν πέτρα και δέν μπορούσες να το ανοίξεις.

Απ΄οτι διαβασα σε καποιο φορουμ μερικές φορές το "κλειδι" ειταν μια απλή γεφυρα/βραχυκλώση αναμεσα σε 2 pin.
 
Λες αυτο να ειναι το μπλε πραγμα που μπαινει αριστερα στον αταρι?

Πολυ μεγαλο ειναι και μοιαζει περισσοτερο με cartidge.

Στην αμιγκα εχω δει και εγω τετοιο, αλλα αυτο που λεω ηταν αλλο αντικειμενο.
 
μου φαίνεται κάπως απίθανο (και αδύνατο τεχνικά εδώ που τα λέμε) να αλλάζει τα Mhz από το joyport... Εκτός από το ότι το joyport δεν έχει σχέση και ούτε μπορεί να μεταφέρει τέτοιου είδους εντολές , οι amiga και γενικά τα μηχανήματα της εποχής δεν είχαν clock generator να του περάσεις εντολή και να αυξομοιώνονται τα Mhz. Αυτό προϋποθέτει αλλαγή κρυστάλλου. Μάλλον είχε και άλλο hack εσωτερικά και απλά αυτό το πράγμα στο port ήταν ένας απλός διακόπτης εφετζίδικος για να πείσει ότι είναι ακριβό ή whatever ...
 
Πίσω
Μπλουζα