Συλλογή Cult Ελληνικών Ταινιών (VHS)

CultWar

RetroN00b
Joined
2 Mαϊ 2009
Μηνύματα
10
Αντιδράσεις
0
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέο μέλος στο forum και χαίρομαι που επιτέλους βρήκα έναν διαδικτυακό τόπο όπου υπάρχουν άνθρωποι που έχουμε κοινά ενδιαφέροντα. Ένα από αυτά είναι η συλλογή cult ελληνικών ταινιών (και βιντεοταινιών) κυρίως από 70's και 80's. Από μικρό παιδί θυμάμαι τον εαυτό μου να βλέπω με μανία στην TV όποτε τύχενε να προβάλει κάποια από αυτές τις ταινίες. Αργότερα (και πολύ πριν αρχίσουν να ανεβαίνουν στο net σε ψιαφιακή μορφή) άρχισα να συλλέγω βιντεοκασσέτες και σιγά σιγά ανακάλυπτα μικρά ξεχασμένα διαμάντια. Ύστερα από αρκετά χρόνια λοιπόν κατάφερα να αποκτήσω μια μεγάλη συλλογή από τέτοιου είδους ταινίες. Ακολουθούν κάποιες φωτογραφίες από κάποιες πολύ αγαπημένες μου βιντεοκασσέτες. Όποιος θέλει ας ανεβάσει και τη δικιά του συλλογή έτσι ώστε να δημιουργηθεί μιά "βάση δεδομένων" ελληνικών ταινιών της εποχής.
 
picture.php


vhs2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε CultWar καλώς ήρθες.

Δεν μπορώ να δω τις φωτό σου, ανέβασέ τες σε Album στο profile σου καλύτερα.
 
Φοβερη συλλογη!! Πολλες δεν τις εχω καν δει!

Μια συμβουλη-παρακληση.

Βλεπω οτι εχεις ανεβασει τις φωτο στο imageshack στο οποιο σε 2 μηνες δεν θα υπαρχουν πλεον. Θα σου προτεινα να εκανες edit τα posts σου και να ανεβαζες τις φωτογραφιες στα Gallery του προφιλ. Οδηγιες ΕΔΩ

Καλως ηρθες φιλτατε!
 
Καλησπέρα Wally. Ακολούθησα τις οδηγίες και έφτιαξα το photo album, αλλά λειτούργησε μόνο για τη πρώτη photo. Στις άλλες ενώ έκανα edit και διέγραψα την photo από imageshack και έβαλα το link από το album, συνεχίζει να τις εμφανίζει από imageshack!
 
Μια χαρα ειναι τωρα! ;)
 
Πριν λίγες μέρες έκλεισε το Planet DVD Club στην πλατεία Πλαστήρα στο Παγκράτι. Μαζί με τα μπάζα ρίξανε στα container απ'έξω και το εναπομείναν στοκ βιντεοκασσετών...
 
Υποκλίνομαι ! Απίστευτη συλλογή ! Πόσες ταινίες VHS έχεις σύνολο ;

Υ.Γ. Ελπίζω να "ανεβάσεις" και άλλα εξώφυλλα, σύντομα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παλιότερα μάζευα και VHS ξένων ταινιών (γενικά οι συλλέκτες έχουν πολύ ψιλά τις ελληνικές κόπιες) αλλά ήταν λίγο μάταιο καθώς είναι πάρα πολλοί οι τίτλοι και ποτέ δεν θα μπορούσα να έχω ολοκληρωμένη συλλογή σε κάποιο είδος. Έτσι άρχισα να πουλάω τις ξένες στο ebay και τώρα μου έχουν μείνει οι ελληνικές και κάποια πολύ all time classic και σπανια ξένα. Σύνολο καμιά 100 VHS. Θα ανεβάσω κι άλλα εξώφυλλα στο μέλλον :)
 
Φίλε Cult War καλώς ήρθες.

Η συλλογή σου είναι καταπληκτική.

Θα είναι στολίδι για τη retroDB η συλλογή των φωτογραφιών των βιντεοταινιών και του υλικού τους.

Το GRM σε καλωσορίζει και προσωπικά σου εύχομαι καλή διαμονή και δυναμική παρουσία.

Με εκτίμηση nasoskolias.
 
Όντως Νάσο,θα είναι πραγματικό στολίδι η συλλογή αυτή -τα εξώφυλλά της δηλαδή- για τη retroDB...!

Καλώς ήρθες CultWar,έκανες,αν μη τι άλλο,δυναμική είσοδο στο forum !
 
Ερώτηση προς τον φίλο cult war :

Εχεις μήπος και VHS απο ελληνικό video ? Αν ναι ποσσες?
 
Νομίζω ότι θα ήταν καλή ιδεά να σκάναρες και να ανέβαζες ορισμένα σπάνια εξώφυλα (μπρος-πίσω).

Ενδεικτικά θα πρότεινα :

Ο θεός του δάσους

Χόμπυ μου ο βιασμός

Ο σκυλάς

Το κομπιούτερ του θανάτου

Φοιτήτριες

Ο τελευταίος μπάτσος

Ματωμένα όνειρα

Ο γύρος του θανάτου

Εξάρχεια ωρα 12

Ο αλήτης και ο μπάτσος
 
Μονο εξωφυλλα ? γιατι οχι και λινκ για κατεβασμα των ταινιων αυτων ? εχει κανει rip ?
 
Πίσω
Μπλουζα