Συνηθισμένα λάθη σε ταινίες

Ε, είχε ξεχάσει ο θείος ότι είχε το ίδιο δώρο η μικρή και της αγόρασε το ίδιο ή μπορεί να άρεσε το δελφινάκι τόσο πολύ στη μικρή που να ζήτησε από το θείο άλλο ενα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κάθε κατεργάρης στο πάγκο του

Στην αρχή της ταινίας, ο Θόδωρος (Γ.Πάντζας) βγάζει φωτογραφία τα 2 μικρά για να τη στείλει στον θείο του (Ν. Σταυρίδη) που ζει στην Αυστραλία.
Το κοριτσάκι κρατάει ενα φουσκωτό δελφίνι.

Προβολή συνημμένου 261701

Οταν στη πορεία ο θείος έρχεται ξαφνικά από την Αυστραλία, φέρνει δώρα στα μικρά κι ένα απο τα δώρα είναι πάλι το ίδιο φουσκωτο δελφίνι.

Προβολή συνημμένου 261702
ειδε στη φωτο οτι του αρεσε πολυ και εφαγε τον κοσμο στην αυστραλια να βρει ενα ιδιο
αμ πως;
 
Στο Θόδωρο και το Δίκαννο η φίλη αεροσυνοδός λέει στη Γιούλη ότι θα της δώσει τη στολή της " μεθαύριο που έχω ρεπό ", όμως τελικά όταν παίρνει η Γιούλη τη στολη η φίλη δουλεύει και πηγαίνει μετά τη δουλειά να την πάρει. Κι έχω και απορία για την ταινία που θα τη γράψω στο θέμα
 
Στο Θόδωρο και το Δίκαννο η φίλη αεροσυνοδός λέει στη Γιούλη ότι θα της δώσει τη στολή της " μεθαύριο που έχω ρεπό ", όμως τελικά όταν παίρνει η Γιούλη τη στολη η φίλη δουλεύει και πηγαίνει μετά τη δουλειά να την πάρει. Κι έχω και απορία για την ταινία που θα τη γράψω στο θέμα
μηπως απλα της εκοψαν το ρεπο ;
 
Ο τελευταίος αιχμάλωτος

Όταν ο ήρωας αποφασίζει να φύγει κρυφά από την υπόγα που τον κρατάει φυλακισμένο η κουτσή, έχει ένα ανεπαίσθητο μούσι 1-2 ημερών.

9.jpg

731.jpg

Μόλις βγαίνει έξω κι πλησιάζει το πρώτο περίπτερο στη γωνία, το μούσι έχει γίνει σαν του Άη-Γιάννη του νηστευτή :biglaugh:

651.jpg

1.jpg
 
και είναι πεντακάθαρος με σιδερωμένο σακάκι και μαλλί κατευθείαν από τον κουρέα!
 
Ο τελευταίος αιχμάλωτος...συνέχεια...

Κι αφου περιπλανιέται στους δρόμους της Αθήνας ψάχνοντας παλιούς γνωστούς κι φίλους, με το μούσι να αυξομειώνεται, επιστρέφει στην υπόγα έχοντας το αρχικό μούσι των 1-2 ημερών

54.jpg

25.jpg

743.jpg

45.jpg

65.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
τα ρακορ αυτης της ταινιας ειναι να γινουν μια αλλη ταινια
ποιος ηταν ο βοηθος του αγγελου;
 
Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές

1943 Κατοχή. Η Δήμητρα Αυγέρη (Μαυροπούλου) αναφέρει ότι ο άντρας της (Αντωνόπουλος) έφυγε στη Μέση Ανατολή μόλις οι Γερμανοί μπήκαν στην Αθήνα (σ.σ. 1941) κι λείπει εδώ κι 2 χρόνια.
Η κόρη της (Ασίκη) είναι ενα μικρό κοριτσάκι 7-8 ετών που περιμένει τον πατερα της να γυρίσει, μη γνωρίζοντας ότι έχει σκοτωθεί. Κάποια στιγμή η μητέρα της, της λεει: "δεν τον θυμάσαι, ήσουν μωρό όταν έφυγε".
Αφου το 1941 ήταν μωρο όταν ο πατέρας της έφυγε, πως γίνεται μέσα σε 2 χρόνια να πηγαίνει κι σχολείο;;;; σεναριακό ατόπημα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο Θόδωρος κι το δίκανο

Η Χριστίνα (Σ.Γιούλη) γνωρίζεται με τον Μάκη (Μ.Ορφανίδης) από πριν, πριν δλδ το περιβόητο πάρτι. Δεν διευκρινίζεται πως κι που γνωρίστηκαν. Μαθαίνουμε όμως ότι είχαν ήδη φλέρτ, στη σκηνή όπου συζητάει με την μητέρα της προκειμένου να πείσουν τον Θόδωρο (Μ.Φωτόπουλο) να πάει στο πάρτι:
-"Εγώ θα πάω στο πάρτι γιατί θα είναι κι ο Μάκης. Που να γνωρίσετε τον Μάκη μαμά! Ευγενικός! Ρομαντικός! Κύριος!".
Κι απάνταει η μητέρα (Ν.Τσαγανέα):
-"Αυτός ο κος Μάκης όπως λες, αν έχει καλούς σκοπούς θα πρεπει να έρθει να μας γνωρίσει".
Μάλιστα στο πάρτι, ο Μάκης λέει στη Χριστίνα:
-"Δεν το περίμενα ότι θα ερχόσουν".
Κι απαντάει εκείνη:
-"Είδα κι έπαθα μέχρι να τον πείσω να με αφήσει".
Όταν όμως η Χριστίνα μιλάει στον πατέρα της για τον Μάκη κι εκείνος την ρωτάει που τον γνώρισε, εκείνη δηλώνει: "Στο πάρτι που πήγα με τη Ρούλα"!!! Η δε μητέρα ξαφνιάζεται για την ύπαρξη του σαν να ακούει πρώτη φορά για αυτόν, σαν να μην ήξερε την ύπαρξη του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Kαι όταν η αεροσυνοδός μιλάει στην μητέρα της Χριστίνας και της λέει ότι ο αδελφός είναι πιλότος, εκείνη κάνει σαν να μην το ήξερε ενώ το είχε πει η κόρη της.
 
Ο Θόδωρος κι το δίκανο


Όταν όμως η Χριστίνα μιλάει στον πατέρα της για τον Μάκη κι εκείνος την ρωτάει που τον γνώρισε, εκείνη δηλώνει: "Στο πάρτι που πήγα με τη Ρούλα"!!! Η δε μητέρα ξαφνιάζεται για την ύπαρξη του σαν να ακούει πρώτη φορά για αυτόν, σαν να μην ήξερε την ύπαρξη του.

Τετοιος που ηταν ο πατερας της, ισως να μην ηθελε να του πει οτι εβλεπε τον Μακη απο καιρο και προτιμησε να του πει ψεματα πως δηθεν η γνωριμια τους ηταν φρεσκια. Εξ ου και το ξαφνιασμα της μαμας που ηταν οχι λογω της υπαρξης του Μακη, αλλα λογω του ψεματος της κορης της.
 
Όσο αφορά τον πατέρα συμφωνώ.
Όσο αφορά τη μητέρα όμως, κάτι δεν μου κολλάει στο σενάριο.
πχ Σε μια άλλη σκηνή, βλέπουμε την κόρη να της λέει ψέμματα ότι δήθεν θα συναντηθεί με το Μιχάλη, ενώ φυσικά συναντιέται με το Μάκη. (σ.σ. τώρα για ποιο λόγο να πει κι σε εκείνη ψέμματα, αφού τα ήξερε όλα για τον Μάκη κι την κάλυπτε..τέλος πάντων αυτό ας πούμε ότι ήταν ιδιοτροπία της κόρης).
Όταν όμως αποκαλυπτεται οτι δεν βγήκε με το Μιχαλη εκείνη τη μέρα, η μάνα μένει άναυδη (ξανά) λες κι άκουγε για πρώτη φορά (πάλι) ότι η κόρη της δεν θέλει το Μιχάλη κι βγαίνει κρυφά με κάποιο Μάκη του οποίου αγνοούσε την ύπαρξη.
Γενικώς δλδ η συμπεριφορά της μάνας ήταν σαν να μην ήξερε ποτέ τίποτα κι τα άκουγε όλα για πρωτη φορά...κι για το Μάκη, κι για το Μιχαλη κι για τον πιλότο που ανέφερε ο RIO...μπορει να κάνω κι λαθος, αλλά αυτή την εντύπωση μου έδωσε...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το προξενιό της Άννας

Λάθος (1)
Κοσμάς: -Το ξέρεις ότι είμαστε συγχωριανοί;
Άννα: -Όχι κι συγχωριανοί! Εσύ είσαι απο τη Σκεπαστή (σ.σ. Σκεπαστό Αχαίας) κι εγώ μέσα απο τα Καλάβρυτα.
Όταν όμως ο Θόδωρος τηλεφωνεί στον τοπικό σταθμό για να ζητήσει στο τηλέφωνο τη μητέρα της Άννας, λέει:
-Σκεπαστή εκεί;; μου φωνάζετε την κυρία Ελένη Βλασοπούλου στο τηλέφωνο...
Από την Σκεπαστή ήταν ο γαμπρός, όχι η Άννα...

Λάθος (2)
Η Καίτη (Μαρία Μαρτίκα) κι η Βάσω (Ειρήνη Εμιρζά) είναι οι κόρες της Κυρίας (Σμαρω Βεάκη).
Άντρας της Καίτης είναι ο Θόδωρος (Κώστας Ρηγόπουλος). Αντρας της Βάσως ο δικηγόρος Κωστής (Αλέκος Ουδινότης) κι κόρη τους η μικρή Τάνια (Αθηνά Λαμπροπούλου).
Τουλάχιστον αυτο αντιλαμβάνομαι...
Όταν όμως έρχεται ο υποψήφιος γαμπρός, ο Θόδωρος συστήνει τη Βάσω ως κουνιάδα δική του αλλά κι του Κωστή!
"Από εδω η κουνιάδα ΜΑΣ η Βάσω κι η κόρη της η Τάνια".
Αφου η Βάσω ήταν η σύζυγος του Κωστη, τότε ο Θόδωρος έπρεπε να πει "η κουνιάδα μου", όχι "η κουνιάδα μας".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στην κωμωδια Οταν λειπει η γατα ο Ανδρεας Ντουζος παριστανει τον τραγουδιστη Τελη Στεφανη και καποια στιγμη παιρνει την Μπεμπη Κουλα να χορεψουν. Αυτη η κινηση θα επρεπε να ψιλιασει και την Μπεμπη και την παρεα της (Βλαχοπουλου - Αυλωνιτης) αφου σε ενα κοσμικο κεντρο πολυτελειας στους τραγουδιστες και σε ολο το προσωπικο γενικα δεν θα επιτρεποταν ποτε ο χορος με τους πελατες και τις πελατισσες.
 
Στην ταινια Οικογενεια Χωραφα ειναι κατακαλοκαιρο, τα τζιτζικια δεν παιρνουν ανασα, τα παιδακια της οικογενειας κυκλοφορουν μισογυμνα, αλλα παρ' ολα αυτα πηγαινουν ολοι μαζι οικογενειακως στο Καρναβαλι της Πατρας!
 
Στην ταινια Οικογενεια Χωραφα ειναι κατακαλοκαιρο, τα τζιτζικια δεν παιρνουν ανασα, τα παιδακια της οικογενειας κυκλοφορουν μισογυμνα, αλλα παρ' ολα αυτα πηγαινουν ολοι μαζι οικογενειακως στο Καρναβαλι της Πατρας!
Είχε πρόωρο καύσωνα μέσα στις Απόκριες, από τότε είχε αρχίσει η κλιματική αλλαγή... :biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα