Συνηθισμένα λάθη σε ταινίες

Δεν ξέρω αν άκουσα καλά,αλλά πριν λίγο που χάζευα το "Αρχόντισσα και ο αλήτης" μου φάνηκε πως ο τύπος που προσκαλεί το ζεύγος Λευτέρη-Ρένας στο νυχτερινό γλέντι (λίγο πριν την ανακαλύψει ο Λοχαϊτης) τους λέει: "κοπιάστε,απόψε του Αη Γιαννιού παντρεύω (ή αρραβωνιάζω) την αδερφή μου"..
Εάν δεν παράκουσα (και εάν δεν το ΄χει αναφέρει και κάποιος άλλος συμφορουμίτης), αη Γιάννης ( 7 Ιανουαρίου) και το προηγούμενο βράδυ η Αλίκη να κάνει μπάνιο στη φύση και να κοιμούνται στο ξενοδοχείο "τα άστρα",σε περιοχή των Ιωαννίνων (και όχι Γενάρης σε περιοχή του νοτίου ημισφαιρίου της γης) είναι λιγάκι δύσκολο να γίνει..
Είπαμε βέβαια..Αν άκουσα καλά περί "αη Γιαννιού".
 
Δεν ξέρω αν άκουσα καλά,αλλά πριν λίγο που χάζευα το "Αρχόντισσα και ο αλήτης" μου φάνηκε πως ο τύπος που προσκαλεί το ζεύγος Λευτέρη-Ρένας στο νυχτερινό γλέντι (λίγο πριν την ανακαλύψει ο Λοχαϊτης) τους λέει: "κοπιάστε,απόψε του Αη Γιαννιού παντρεύω (ή αρραβωνιάζω) την αδερφή μου"..
Εάν δεν παράκουσα (και εάν δεν το ΄χει αναφέρει και κάποιος άλλος συμφορουμίτης), αη Γιάννης ( 7 Ιανουαρίου) και το προηγούμενο βράδυ η Αλίκη να κάνει μπάνιο στη φύση και να κοιμούνται στο ξενοδοχείο "τα άστρα",σε περιοχή των Ιωαννίνων (και όχι Γενάρης σε περιοχή του νοτίου ημισφαιρίου της γης) είναι λιγάκι δύσκολο να γίνει..
Είπαμε βέβαια..Αν άκουσα καλά περί "αη Γιαννιού".

Δεν εννοει του Αγ.Ιωάννη στις 7 Ιανουαρίου, αλλά του Αγ.Ιωάννη του Κλήδονα που ανάβουν τις φωτιές κι πηδανε πάνω απο αυτες (σ.σ. οπως κι στην Μανταλένα) στις 24 Ιουνίου. Για αυτο κι στην ταινία οι τσιγγάνοι εχουν στήσει φωτιές.
 
Δεν εννοει του Αγ.Ιωάννη στις 7 Ιανουαρίου, αλλά του Αγ.Ιωάννη του Κλήδονα που ανάβουν τις φωτιές κι πηδανε πάνω απο αυτες (σ.σ. οπως κι στην Μανταλένα) στις 24 Ιουνίου. Για αυτο κι στην ταινία οι τσιγγάνοι εχουν στήσει φωτιές.
Ευχαριστώ για την διόρθωση hannele. Δεν είχα ιδέα για Αγ. Ιωάννη του Κλήδονα.. Την ονομασία "Κλήδονας" την έχω ξανακούσει,αλλά δεν ξέρω "τι,πως,που"..Και φυσικά σαν σκέτο "Κλήδονας" και όχι Αγ.Ιωάννης του Κλήδονα.Την "Μανταλένα" δεν την έχω δει ολόκληρη ποτέ μου,μόνο αποσπασματικά κάποιες σκηνές και δεν ξέρω για τις φωτιές.Την "Αρχόντισσα.." την έχω δει αρκετές φορές.Σήμερα όμως παρατήρησα αυτό για το "αη Γιαννιού".. Τέλος πάντων, ευχαριστώ για την επισήμανση και την διόρθωση..Τι να γράψω!Ταιριάζει το: "γηράσκω δ'αιεί πολλά διδασκόμενος".
 
Ευχαριστώ για την διόρθωση hannele. Δεν είχα ιδέα για Αγ. Ιωάννη του Κλήδονα.. Την ονομασία "Κλήδονας" την έχω ξανακούσει,αλλά δεν ξέρω "τι,πως,που"..Και φυσικά σαν σκέτο "Κλήδονας" και όχι Αγ.Ιωάννης του Κλήδονα.Την "Μανταλένα" δεν την έχω δει ολόκληρη ποτέ μου,μόνο αποσπασματικά κάποιες σκηνές και δεν ξέρω για τις φωτιές.Την "Αρχόντισσα.." την έχω δει αρκετές φορές.Σήμερα όμως παρατήρησα αυτό για το "αη Γιαννιού".. Τέλος πάντων, ευχαριστώ για την επισήμανση και την διόρθωση..Τι να γράψω!Ταιριάζει το: "γηράσκω δ'αιεί πολλά διδασκόμενος".


Την παραμονή τ’ Αϊ-Γιαννιού
Η παραμονή του γενεθλίου (24 Ιουνίου) του Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου χαρακτηρίζεται από πυρολατρικά και μαντικά έθιμα. Στα πυρολατρικά ανάγονται οι φωτιές του Αϊ Γιαννιού...

Fotia_Ai-Gianniou.jpg


Οι φωτιές του Αϊγιαννιού, γνωστές κι ως "Κλήδονας" ανάβονται σε σταυροδρόμια κατά γειτονιές, με ανταγωνιστική διάθεση, καθώς κάθε γειτονιά θέλει να παρουσιάσει τη μεγαλύτερη φωτιά. Σε αυτή ρίχνονται εύφλεκτα άχρηστα αντικείμενα του σπιτιού και απαραιτήτως το μαγιάτικο στεφάνι. Μικροί και μεγάλοι πηδούν πάνω από τη φωτιά, κάνοντας μια ευχή για καλή υγεία και απαλλαγή από το κακό. Ο Κλήδονας (κληδών=οιωνός) είναι μία μαντική πράξη, που τελείται με σκοπό να φανερωθεί, ιδιαίτερα στις κοπέλες, το ριζικό ή η τύχη τους.
Πηγή:sansimera.gr


ταινία Μανταλένα: σκηνή Κλήδονα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στην επαρχιακή πόλη που έζησα πολλά χρόνια λεγόταν "Τ' Αη Γιαννιού του Ριγανά" και είχε μόνο τις φωτιές, ενώ ο Κλήδονας γενικά είχε κι άλλα έθιμα (το αμίλητο νερό, το μάντεμα του γαμπρού κλπ) τα οποία την εποχή εκείνη τα αγνοούσαμε. Ο elephadas, παρότι γενικά δειλός, συμμετείχε ενθουσιωδώς στο πήδημα των φωτιών, με αποτέλεσμα μια χρονιά να καψαλίσω τις βλεφαρίδες μου. Διότι οι γειτονιές συναγωνίζονταν στο ποιοι θα έχουν τις μεγαλύτερες φωτιές και δεν πηδούσαμε ΠΑΝΩ αλλά ΜΕΣΑ απ' τις φλόγες.
 
Στην επαρχιακή πόλη που έζησα πολλά χρόνια λεγόταν "Τ' Αη Γιαννιού του Ριγανά" και είχε μόνο τις φωτιές, ενώ ο Κλήδονας γενικά είχε κι άλλα έθιμα (το αμίλητο νερό, το μάντεμα του γαμπρού κλπ) τα οποία την εποχή εκείνη τα αγνοούσαμε. Ο elephadas, παρότι γενικά δειλός, συμμετείχε ενθουσιωδώς στο πήδημα των φωτιών, με αποτέλεσμα μια χρονιά να καψαλίσω τις βλεφαρίδες μου. Διότι οι γειτονιές συναγωνίζονταν στο ποιοι θα έχουν τις μεγαλύτερες φωτιές και δεν πηδούσαμε ΠΑΝΩ αλλά ΜΕΣΑ απ' τις φλόγες.

Στη Μανταλένα υπάρχει σκηνή κι με το "αμίλητο νερό", κι αυτο μέσα στο εθιμο του "Κλήδονα" μαζι με τις φωτιές
 
Στην ταινία "Όλοι οι άνδρες είναι ίδιοι", που προβλήθηκε πριν από λίγες ώρες, όταν η Κρεβατά ρώτησε τη Φόνσου αν είχε συγγενείς εκείνη απάντησε πως είχε μόνο έναν αδερφό, αλλά μετά είπε πως έβγαινε για να δει μια άρρωστη θεία της οπότε η Κρεβατά έπρεπε να της την πει.
 
Καλα... το χειροτερο απο ολα ειναι οτι πηγαινουν στα μπουζουκια (κλασσικα σε ολες τις ταινιες) και ο τραγουδιστης / τραγουδιστρια οχι μονο τραγουδα τραγουδι που οι στιχοι ειναι αρρηκτα συνδεδεμενοι με την υποθεση, αλλα και κανουν χαβαλε με τους πρωταγωνιστες... Ολα αυτα τυχαια φυσικα.
Και χωρίς μικρόφωνο!
 
Τωρα τελευταία επαναλαμβάνονται οι ίδιες κι οι ίδιες ταινίες με τον Κ.Βουτσά. Στον "Γόη" λοιπόν η Ν.Βαλσάμη, στη σκηνή όπου λέει "θα πάρω τηλέφωνο στο σπίτι να τους πω ότι θα πάμε τώρα", σηκώνει το ακουστικό κι αρχίζει να μιλάει με τον Παπαγιαννόπουλο χωρις να έχει σχηματίσει καν τον αριθμό στο καντράν!!!
 
Στην ταινια Ο αχορταγος η Βερα Κρουσκα λεει οτι ενα μηνα μετα την πρωτη γαμηλια επετειο Γκιωνακη - Κοντου θα εχει και αυτη την πρωτη επετειο των γαμων της με τον Δημητρη Καλλιβωκα, αλλα στο εργο παντρευεται πρωτα η Κρουσκα και υστερα η Κοντου.
 
Στην ταινια Υπαρχει και φιλοτιμο ο Λαμπρος Κωνστανταρας αναφερεται σωστα στους τιτλους, αλλα η αδελφη του Μιτση παρ' ολο που εχει το ιδιο επιθετο, αναφερεται ως Κωστανταρα, χωρις δηλαδη το πρωτο Ν.
 
Στην ταινία " Ο Φαντασμένος " , ο Κωνσταντάρας λέει το όνομα του Αραφάτ ΓιασεΦ , αντί για Γιάσερ.
 
Στην ουσία το παρακάτω δεν πρόκειται για λάθος, αλλά για απρόοπτο ατύχημα που συνέβη κατά τη διάρκεια της σκηνής, άρεσε, και το κράτησαν.
Στην ταινία Ερωτικά παιχνίδια, οι γύρω προσπαθούν να συγκρατήσουν τον Κωνσταντάρα να μην επιτεθεί στον Γ.Πάντζα,
1.JPG
πάνω στην ένταση της σκηνής, ο Κωνσταντάρας γλιστράει στα αλήθεια από τα χέρια του Θ.Βέγγου και πέφτει με ορμή στην ντουλάπα,
3.JPG
συμπαρασύροντας μαζί του και την Α.Στρατηγού.
4.JPG
Όταν σηκώνονται, η Α.Στρατηγού έχει σκάσει στα γέλια.
5.JPG



Στο τέλος της ταινίας, η κάμερα πιάνει τον Γ.Πάντζα την ώρα που κοιτάζει προς τον σκηνοθέτη, για να του δώσει το ΟΚ στην κατάλληλη χρονική στιγμή να φιλήσει την Μ.Καλατζοπούλου. Από πίσω διακρίνονται οι ταξιδιώτες του πλοίου που κοιτάζουν το γύρισμα της σκηνής.
6.JPG
 
Ο Κωνσταντάρας είχε γλιστρήσει και στη ταινία " Ο τρελός τα χει 400 ". Στην σκηνή που του παρουσιάζουν τον γαμπρό Τζανετάκο και τον αρχίζει στο κυνήγι, μέσα στο σπίτι.
 
Ένα λάθος στη σκηνή του διαλόγου Φιφής - Ντίνου, όταν ο Ντίνος έφτασε στη βίλλα του Ψυχικού που ήταν μέσα ο Ανάργυρος, αλλά η Φιφή του είπε πως ο κύριος Ανάργυρος μόλις είχε φύγει. Με δεδομένο πως νωρίτερα στο τηλέφωνο η Φιφή μιλούσε πολύ υποτιμητικά για τον Ανάργυρο, δεν κολλάει που τον αποκάλεσε κύριο Ανάργυρο. Λογικά ο Ντίνος θα έπρεπε να καταλάβει αμέσως πως ο Ανάργυρος δεν είχε φύγει.
 
@oldgrcinfun Σε ποια ταινια αναφερεσαι;

Απο τα ονόματα Ανάργυρος κι Ντίνος αντιλαμβάνομαι οτι αναφερεται στην Καλπικη Λίρα στην ιστορια του Λογοθετιδη ως Αναργυρος Λουμπαρδόπουλος κι Ντίνος ο Β.Πρωτόπαππας
 
Ναι, στην κάλπικη λίρα αναφέρομαι. Αρχικά το έγραφα στο θέμα της ταινίας, αλλά τελικά το έκανα cut- paste και ξέχασα εδώ να αναφέρω τον τίτλο.
 
Έχω μελετήσει το topic αλλά δεν θυμάμαι αν έχει γίνει σχετική αναφορά αλλά θέλω να αναφέρω ένα ακόμα λάθος το οποίο βλέπω συχνά πυκνά και δεν ξέρω αν οφείλεται σε άγνοια των ηθοποιών/σκηνοθετών η αν πολύ απλά είναι μια λεπτομέρεια η οποία περνάει στα ψιλά γράμματα.

Σε σκηνές λοιπόν όπου παίζει ένα τραγούδι και κάποιος πρωταγωνιστής η κομπάρσος παίζει ένα όργανο, το παίζει εντελώς λάθος. Για παράδειγμα ακούγεται σκάσιμο στο πιατίνι στο ηχογραφημένο κομμάτι και ο ντράμερ στην εικόνα δεν το χτυπάει η το ανάποδο, να το χτυπάει και να μην ακούγεται στην ηχογράφηση. Επίσης, πολλές φορές ακούγονται τα μπάσα της κιθάρας και η θέση του χεριού του παίκτη, κάθε άλλο παρά τα μπάσα χτυπάει.

Φυσικά το κορυφαίο ήταν σε μια ταινία του Δαλιανίδη από αυτές της δεκαετίας του 80 (ήταν το "Όταν οι Ρόδες Χορεύουν") αλλά και σε πολλές άλλες ταινίες συμβαίνει αυτό όπου μπορεί στην εικόνα να φαίνεται μόνο ένα όργανο να παίζει και να ακούγονται και άλλα όργανα εκτός αυτού. Ειδικά στην περίπτωση που αναφέρω, είχε πλάκα το γεγονός καθώς φαίνεται ότι ο πρωταγωνιστής, μπορεί να βαστούσε μόνο μια κιθάρα αλλά απ'οτι φαίνεται είχε ηχογραφήσει όλα τα υπόλοιπα όργανα και απλά πάτησε το play, εννοείται βέβαια πως το τελευταίο είναι μια υπόθεση αλλά, ίσως είναι μια ερμηνεία που βασίζεται σε μια λογική εξήγηση.....
 
Χε χε πράγματι. Ειδικά σε μερικές που ο μουσικός δεν είναι μουσικός αλλά ηθοποιός οπότε δεν έχει ιδέα πώς παίζεται το όργανον κι απλώς παριστάνει ότι παίζει, οπότε ο ήχος δεν έχει καμία σχέση με το τι κάνει αυτός.
 
Πίσω
Μπλουζα