Σχολικά σνακς

GinaP είπε:
Lacta με δρακουλίνια,έχετε φάει? αν όχι ,δεν ξέρετε τι σημαίνει φαι!!!
Ναι, όντως. Είχαμε δοκιμάσει τέτοιους συνδυασμούς, κάπου στα μέσα της δεκαετίας του ' 80. Μπροστά σε αυτά, η μαρμελάδα κάστανο και το γιαούρτι με μπισκότα που έτρωγα κάπου στο 1987-88, φαντάζουν.... ερασιτεχνικά!
 
Πατατάκια "τι και τι"..Πόσο τα έχω πεθυμήσει! Δυστυχώς έπαψαν νωρίς να κυκλοφορούν... :( http://retrodb.gr/ark/?q=node/244
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι και κάτι "γλώσσες" που τα λέγαμε. Ήταν μέσα σε σε ζελατίνα, καφέ χρώμα και ήθελε κάμποσο σλαρπ-σλουρπ για να τελειώσει... :D
 
Μήπως λές κάτι σα ζελέ που είχαν οι σχολικές καντίνες;
 
retrofrog είπε:
Μήπως λές κάτι σα ζελέ που είχαν οι σχολικές καντίνες;
Όχι ακριβώς ζελέ... μακρόστενα και πολύ λεπτά ήταν...
 
Το ίδιο πρέπει να λέμε! Μήπως είχε γέμιση κάτι σαν κοκα-κόλα;
 
Aυτό το "σαν κόκα κόλα" ήταν μίνι γρανίτα, σε ορθογώνια ζελατίνα, σαν τις παγοκύστες. Η όλη συσκευασία θύμιζε το φακελάκι με το σιρόπι της κρέμας καραμελλέ Γιώτης.
 
Εγώ για κόκα-κόλα το είχα περάσει πάντως..αλλά panp επειδή μάλλον το ίδιο λέμε και επειδή μιλάς με τη σιγουριά αυτού που έχει εντρυφήσει στο αντικείμενο :p (πάντως συγκλονιστική η περιγραφή! :clap: ) θα σε εμπιστευτώ ως πρός το περιεχόμενο.. :)
 
Έβγαινε σε 2-3 γεύσεις ακόμα, αλλά ως οπαδός της γεύσης "κόλα" (έτσι το ζητούσαμε), δε μου έμειναν...Κάτι θα ήταν σίγουρα σε λεμόνι-πορτοκάλι, αλλά δε θυμάμαι, πραγματικά...
 
panp είπε:
Aυτό το "σαν κόκα κόλα" ήταν μίνι γρανίτα, σε ορθογώνια ζελατίνα, σαν τις παγοκύστες. Η όλη συσκευασία θύμιζε το φακελάκι με το σιρόπι της κρέμας καραμελλέ Γιώτης.
Σωστός και ο Panp...
 
εβγαινε λεμονι και πορτοκαλι σιγουρα και φυσικα κοκα κολα ηταν φτηνο και μπορουσες να παρεις 2-3 τα βαζαμε στην καταψυξη αλλα συνηθως γινοσουν χαλια απο αυτα καθως ελιωναν ευκολα τωρα κυκλοφορουν κατι αντιστοιχα που τα λενε pollaretti αλλα δεν ειναι το ιδιο αυτα εχουν χαλια γευση
 
Στο Δημοτικό: τυρόπιτες που μοσχοβολούσαν, κρουασάν, κουλούρια, χυμοί Amita, λιχουδιές Dream (το γλυκάκι που δεν θέλει κουταλάκι)...Αργότερα στο κυλικείο έφτιαχναν και τοστ ζαμπόν-τυρί, έφεραν σταφιδόψωμα και ξηρούς καρπούς (φυστίκια).

Στο Γυμνάσιο και Λύκειο: τυρόπιτες, τοστ ζαμπόν-τυρί, κουλούρια, λουκανικόπιτες, πίτσες, χυμούς, αναψυκτικά, σοκολάτες, μπισκότα, πατατάκια με ρίγανη και με φυσική γεύση, λουκουμάδες με ζάχαρη, κρουασάν που έψηναν στην τοστιέρα και μοσχοβολούσαν...Λίγο πριν ή μετά το Πάσχα έφερναν και παγωτά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIO είπε:
Θυμάμαι και κάτι "γλώσσες" που τα λέγαμε. Ήταν μέσα σε σε ζελατίνα, καφέ χρώμα και ήθελε κάμποσο σλαρπ-σλουρπ για να τελειώσει... :D

Αυτό, τώρα, εμένα γιατί μου θυμίζει κάτι αντίστοιχο που το λέγαμε "πέτσες" ή "πετσιά"?

Τεσπα, μάλλον το ίδιο πράγμα πρέπει να λέμε! :)
 
RC Cola θυμάται κανείς? Τη βρήκα στο εξωτερικό!

DSCF4513p.jpg
 
Τί θυμήθηκα τώρα! Στο κυλικείο του Γυμνασίου στις αρχές του '90 -τότε με τις καταλήψεις- ο καντινιέρης είχε εφεύρει μια πατέντα "χάμπουργκερ" το οποίο ήταν ένα πατικωμένο στρογυλλό ψωμάκι ψημένο σε τοστιέρα ριγάτη, με μπιφτέκι μέσα, τυροσαλάτα & κέτσαπ. Μόνο αυτά.

Απλός μα πανίσχυρος γευστικός συνδιασμός. Ακόμη το παραγγέλνω σε σαντουϊτσάδικα, και το συστήνω ανεπιφύλακτα: Μπιφτέκι τυροσαλάτα & κέτσαπ!
 
Στο κυλικείο του Γυμνασίου πρέπει να έκανε θραύση το καινούριο τότε Milcafe. Αλλά το απέσυραν γρήγορα από το σχολικό κυλικείο, γιατί θεωρήθηκε ότι δεν είναι κατάλληλο για κατανάλωση από παιδιά της ηλικίας μας. Σημείωση, άσχετη ελαφρώς με το τόπικ, αλλά ... : Την ίδια ώρα, μέσα κι έξω από τα κάγκελα του περιβόλου του σχολείου, γίνονταν κάτι βαρβάτες αγοραπωλησίες ουσιών, ανθούσε εκείνα τα χρόνια το "εμπόριο" στα σχολεία της περιοχής μου.

Νikolai, αυτό με εσένα και τα χάμπουργκερ, από ό,τι διαβάζω είναι καρμική σχέση: Όπου κι αν πας, σε κυνηγάνε! :)
 
'Ωωωώ. Τί 'πες τώρα;! Milcafe στην πρώτη ογκώδη συσκευασία tetrapack! Μετά το χάλασαν έγινε πιο μικρό κι αλλοιώθηκε κι η γεύση του.

Ναί τά 'σπαγε το Milcafe.

Υ.Γ. Έ, ναί, οι "χέμποργκες", με κυνηγάνε...
 
Φυσικά και είχαμε όλες τις λιχουδιές που αναφέρθηκαν παραπάνω. Αυτό που έκανε θραύση, υπάρχει ακόμη και δεν έχω καταλάβει το γιατί είναι το Choco Bloom. Επίσης στο γυμνάσιο το τεράστιο κρουασάν είχες τη δυνατότητα να το ψήσεις στη τοστιέρα και να πατηθεί. Φοβερή ιδέα αλλά θέλει προσοχή. Εγώ στις πρώτες μέρες που πήγα Α' γυμνασίου το πήρα έτσι αλλά ξεχύλησαν οι σοκολάτες και έγινα χάλια. Φορούσα και ένα άσπρο Τ-shirt και καταλαβαίνετε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε παιδιά προσπαθώ χρόνια τώρα να βρω φωτογραφίες αναψυκτικών που πίναμε στο Δημοτικό το 84-85 και ειδικά όταν πηγαίναμε εκδρομή που τα πεθαίναμε! Είχαν πλαστική συσκευασία και αναλόγως του τι περιείχαν η συσκευασία είχε το σχήμα του φρούτου π.χ. σχήμα πορτοκάλι για την πορτοκαλάδα ή λεμόνι για τη λεμονάδα με την ανάγλυφη υφή στην επιφάνεια όπως ακριβώς τα φρούτα!!! Από πάνω κούμπωναν με ένα στρογγυλό πράσινο (στο χρώμα των φύλλων και καλά) καπάκι. Κατόπιν γινόντουσαν πυρομαχικά και εκσφενδονίζονταν σε αντιπάλους ή παίζαμε μπάλα με αυτά!!!
 
kingtiger077 είπε:
Ρε παιδιά προσπαθώ χρόνια τώρα να βρω φωτογραφίες αναψυκτικών που πίναμε στο Δημοτικό το 84-85 και ειδικά όταν πηγαίναμε εκδρομή που τα πεθαίναμε! Είχαν πλαστική συσκευασία και αναλόγως του τι περιείχαν η συσκευασία είχε το σχήμα του φρούτου π.χ. σχήμα πορτοκάλι για την πορτοκαλάδα ή λεμόνι για τη λεμονάδα με την ανάγλυφη υφή στην επιφάνεια όπως ακριβώς τα φρούτα!!! Από πάνω κούμπωναν με ένα στρογγυλό πράσινο (στο χρώμα των φύλλων και καλά) καπάκι. Κατόπιν γινόντουσαν πυρομαχικά και εκσφενδονίζονταν σε αντιπάλους ή παίζαμε μπάλα με αυτά!!!
Θυμαμαι τετοιες συσκευασιες...αλλα που να βρεις φωτο...ειδικα αν ηταν καμια μικρη Ελληνικη εταιρια..

Αν υπαρχει ακομα η εταιρια ισως και να βρεθουν σε site που να εχει ιστορικα στοιχεια...αλλα μιλαμε για πολυ ψαξιμο
 
Πίσω
Μπλουζα