Σχολικά σνακς

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
77
Θυμαστε τις τυροπιτες που ειχαν στα δημοτικα σχολεια?

Ηταν τριγωνες και πεντανοστιμες τις αγοραζα τοτε 12 δραχμες την μια!

Ακομα εχω την απιθανη γευση της στο μυαλο μου!
 
Ολα τριγωνα ειναι στη Σαλλονικα?

Εδω ηταν ορθογωνιες και αθλιες...
 
Wally οι τυροπιτες τοτε ηταν τριγωνες ισως να υπαρχουν και τωρα!!

Η γευση τους ηταν το κατι αλλο!!
 
Εγω θυμαμαι που περναμε απο τα κυλικεια Sinalco Cola και μια πορτοκαλαδα που δεν θυμαμαι πως την ελεγαν και ηταν σε πλαστικα μπουκαλακια τα οποια επαιζαν το ρολο της....μπαλας στα διαλλειματα οταν αδειαζαν!
 
Εγω θυμαμαι που περναμε απο τα κυλικεια Sinalco Cola και μια πορτοκαλαδα που δεν θυμαμαι πως την ελεγαν και ηταν σε πλαστικα μπουκαλακια τα οποια επαιζαν το ρολο της....μπαλας στα διαλλειματα οταν αδειαζαν!
Κάτι παρόμοιες (αν όχι ίδιες) είχαμε κι εμείς στο κυλικείο του σχολείου μας. Κυκλοφορούσαν σε πορτοκαλάδα (αεριούχο), κόλα και γκαζόζα και είχαν εμετική γεύση! Θυμάμαι μάλιστα ότι είχαν και ένα περίεργο μεταλλοειδές καπάκι (όχι βιδωτό), που άνοιγε, τραβώντας ένα είδος μεταλλικής γλώσσας.

Επίσης θυμάμαι αρκετά αμυδρά (θα ήταν γύρω στο '83) κάτι μεγάλους τενεκέδες με ένα είδος πηχτού χυμού ροδάκινου, που μας μοίραζαν συχνά-πυκνά στην τάξη. Πρόσφατα ήπια ένα χυμό Αμίτα μήλο-ροδάκινο νομίζω, και αμέσως θυμήθηκα εκείνη την παλιά, περίεργη γεύση...

Υ.Γ. Και ένα αστείο περιστατικό από τα χρόνια του Δημοτικού (θα ήταν γύρω στο 1986): σε κάθε διάλειμμα, έβλεπα ένα παιδί του σχολείου να πίνει πορτοκαλάδα (σε γυάλινο μπουκάλι). Μα ΣΕ ΚΑΘΕ διάλειμμα! Και όταν τον ρώτησα: "Γιατί πίνεις συνέχεια πορτοκαλάδα;", μου έδωσε την εξής συγκλονιστική απάντηση:

"Η πορτοκαλάδα κάνει 50 δρχ. Εάν δώσω πίσω το άδειο μπουκάλι, τότε θα μου επιστραφούν 10 δρχ. Άρα, έχω κέρδος!" :animeek:

!!!!!!!
 
αγαπημενο σνακ στο δημοτικο: κουλουρι παραγεμισμενο με πατατακια η πιτσινια η pizza mexicana
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
MrCadillac είπε:
αγαπημενο σνακ στο δημοτικο: κουλουρι παραγεμισμενο με πατατακια η πιτσινια η pizza mexicana

Αχχχχ... ναι!!!:dribble::dribble::dribble:

Και ψωμί πολυτελείας με γάλα ζαχαρούχο!!!

Ενα κουτάκι στη φρατζόλα του μισού κιλού!!! :D :D:D
 
Juanita είπε:
Αχχχχ... ναι!!!:dribble::dribble::dribble:
Και ψωμί πολυτελείας με γάλα ζαχαρούχο!!!

Ενα κουτάκι στη φρατζόλα του μισού κιλού!!! :D :D:D
Καλά και εμείς μεγαλώσαμε με ζαχαρούχο γάλα,αλλά εσείς πραγματικά το απογειώσατε!!!(μα ζαχαρούχο στο ψωμί;;;; :xm: )Άντε μετά να συμβιβαστείς με τα τρόφιμα χαμηλών λιπαρών και άνευ ζάχαρης στα "γεράματα"... :cry:
 
σε ποιά φρατζόλα ρε παιδιά??? εγώ με το κουταλάκι το έτρωγα! (και τώρα που το θυμήθηκα... έχω ένα κουτάκι ζαχαρούχο στο σπίτι...χμμμ... ήρθε η ώρα του!!!)
 
Stanfromgreece είπε:
σε ποιά φρατζόλα ρε παιδιά??? εγώ με το κουταλάκι το έτρωγα! (και τώρα που το θυμήθηκα... έχω ένα κουτάκι ζαχαρούχο στο σπίτι...χμμμ... ήρθε η ώρα του!!!)


Δοκίμασέ το με λευκή μπαγκέτα και θα με θυμηθείς :sure: . (μόνο μη με θεωρήσεις υπεύθυνη για τυχόν παραπάνω πεντόκιλα... :D )
 
Juanita είπε:
Δοκίμασέ το με λευκή μπαγκέτα και θα με θυμηθείς :sure: . (μόνο μη με θεωρήσεις υπεύθυνη για τυχόν παραπάνω πεντόκιλα... :D )
μπα...εγώ είμαι σταθερός στις απόψεις μου... σκέτο με το κουτάλι! Πεντόκιλα θα πάρω...αλλά θα είναι μπογιές για να βάψω το δωμάτιο της μικρής ;)
 
MrCadillac είπε:
αγαπημενο σνακ στο δημοτικο: κουλουρι παραγεμισμενο με πατατακια η πιτσινια η pizza mexicana

Γειά σου ρε Cadillac..... :D :D:D

......εγώ τα γέμιζα με extra τυρογαριδάκια ..... :bow:
 
spyros_s είπε:
Υ.Γ. Άσχετο...θυμάστε τους χυμούς ροδάκινο που μας έδιναν στα σχολεία για να μην καταλήξουν στις χωματερές λόγω τότε ΕΟΚ; Ήταν σε μεγάλες αλουμινένιες κυλινδρικές κονσέρβες και παίρναμε όσες μπορούσαμε να σηκώσουμε... Νομίζω ότι αυτό σταμάτησε περίπου το 1985. Μετά τις πέταγαν ή τις πούλαγαν στις εταιρείες "μαύρα"...
Καλά spyros δεν υπαρχεις.. :bow:

Πωπω...με εκανες 5 χρόνων τωρα.

Την επαιρνα αγκαλια τη συσκευασια με τα χερια απο κατω και ξεπακιαζόμουν μεχρι να την παω σπίτι. Κι επειδη ήταν να παρουμε κι άλλα, μας ελεγαν να 'ρθουν οι γονεις μας την αλλη μερα να τα παρουν αυτοί.

Λοιπον το πιστευεις οτι ακομα προσπαθω να βρω αυτή τη γευση? Ή σωστοτερα προσπαθουσα όσο το θυμομουν...μετα το ξεχασα.

MrCadillac είπε:
αγαπημενο σνακ στο δημοτικο: κουλουρι παραγεμισμενο με πατατακια η πιτσινια η pizza mexicana
Τα κανανε κι αλλου αυτα? :sealed:

Νομιζα πως ηταν δικες μας μαλ***** :cool:

Εμεις βαζαμε δρακουλίνια και φουντουνια.

Πραγματικα αναρωτιεμαι πως ηταν τοσο διαδεδομενο κατι τετοιο και πως μπορουσα και το 'τρωγα. Και όχι μονο αυτό, αλλά μ'αρεσε κιόλας :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο σχολείο πουλούσαν τυρόπιτες τρίγωνες,και ψωμάκια με ζαμπόν τυρί (τα πουλούσαν και σκέτα ή με σκέτο ζαμπόν ή με σκέτο τυρί,ανάλογα).Και επίσης όλα τα είδη chips (πατατάκια,γαριδάκια,πακοτίνια,δρακουλίνια,πιτσίνια,φουντούνια,pop corn) και κουκουρουκου!Αυτά υπήρχαν από τρόφιμα,και από χυμούς,Amita με πορτοκάλι,Amita ροδάκινο και Amita μπανάνα.Από αναψυκτικά μόνο πορτοκαλάδα με ή χωρίς ανθρακικό!
 
Εγώ γέμιζα το τσουρεκάκι με τσιπς! Επίσης πουλάγανε και κάτι γλυφιτζούρια με τατουαζ μέσα στο χαρτάκι τους (φρου φρου κ.α.)
 
Stanfromgreece είπε:
σε ποιά φρατζόλα ρε παιδιά??? εγώ με το κουταλάκι το έτρωγα! (και τώρα που το θυμήθηκα... έχω ένα κουτάκι ζαχαρούχο στο σπίτι...χμμμ... ήρθε η ώρα του!!!)
+++++++++++

με κουταλακι ,

ή σε φλυτζανι/κουπα οπως ηταν με μπολικο κακαο,

και 4-5 φορες οταν βιαζομουν-στα κλεφτα :sleep: :eek: απο το κουτι ::) (με μικροατυχηματα-κοψιματα μια και το κουτι ηταν κονσερβα και ..)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
zouzou είπε:
Επίσης πουλάγανε και κάτι γλυφιτζούρια με τατουαζ μέσα στο χαρτάκι τους (φρου φρου κ.α.)
Nομίζω τα γλειφιτζούρια που λες ήταν της εταιρείας chupa chups.Επίσης είχαν βγει τέτοια γλειφιτζούρια που περιείχαν αυτοκόλλητα με power rangers αλλά και με spice girls!
 
ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΖΑΧΑΡΟΥΧΟ ΓΑΛΑ ΒΛΑΧΑΣ ΟΤΑΝ ΕΒΛΕΠΑ ΤΗΝ ΜΑΧΗ ΤΟΥ ΣΩΝΤΕΡΣ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
 
Lacta με δρακουλίνια,έχετε φάει? αν όχι ,δεν ξέρετε τι σημαίνει φαι!!!
 
Πίσω
Μπλουζα