Σχολικά reunions

Εισαο δευτερος που ακουω (μου το ειπε και ο κλολλητος μου) ότι δεν τον νοιαζει /αδιαφορει κλπ για τα reunions.


Εγω αντίθετα χαιρομαι που ξανα ηρθα σε επαφη με παλιους φιλους η και απλα γνωστους.



Η ζωη προχωρησε...δεν ειπαμε ότι θα γυρισουμε τον Χρονο και τις καταστασεις πισω,ομως θελω να είμαι σε επαφη (μεσω των παλιων συμμαθητών) με την παλια ''αγνη..νοσταλγικη'' εποχη που (προσωπικα σε εμενα) ΛΕΙΠΕΙ.
 
Kambia είπε:
Και αν δεν κοιτάξαμε τα δαχτυλίδια μήπως και μπερδέψαμε την ημερομηνία. Τελικά δεν πήγαμε πουθενά. Ανταλλάξαμε μερικές κουβέντες και το διαλύσαμε.... Ακόμα αναρωτιέμαι γιατί δεν ήρθαν...

Juanita είπε:
Γιατί μετά έκαναν την είσοδό τους πανηγυρικά η έκπληξη αγκαζέ με την απογοήτευση.
Και εμεις σε κοσμημα γραψαμε το ραντεβου.

Με τα παιδια του γυμνασιου ειχαμε κανονισει μια συναντηση το 2000, που τοτε φανταζε ως εξωγηινη χρονολογια.

Μαλιστα φτιαξαμε και πλακετες στο σχημα που περιγραφει η Κατερινα εδω

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?28408-%CA%F1%E5%EC%E1%F3%F4%DC-%F7%F1%F5%F3%DC-%EA%EF%F3%EC%DE%EC%E1%F4%E1-vs-%F7%F1%F5%F3%DD%F2-%F4%E1%F5%F4%FC%F4%E7%F4%E5%F2-%F7%E5%F1%E9%EF%FD

Η συναντηση ηταν σε γνωστο Ξενοδοχειο της πολης. Δεν ξερω πως το θυμηθηκα, ενω η πλακετα ηταν σε ενα συρταρι.

Τελικα πηγα με τη μηχανη, ριχνω μια ματια....κανενας! Λεω, αντε να κανω μια γυρα. Κανω το τετραγωνο και μολις φτανω βλεπω τον διπλανο μου!

Ειχε ερθει με ενα παπι. Δεν κατεβηκαμε μαλιστα, τα ειπαμε καβαλα(καβαλα παν στην εκκλησια).

"Τι κανεις; Καλα". " Παω Αθηνα, βρηκα μια δουλεια". Και η μεγαλη συναντηση ελαβε τελος. Ουτε για καφε δεν πηγαμε. Μαλλον ξενερωσαμε που δεν ηρθε κανενας αλλος.

Τωρα για τις διαφορες σκεψεις που διαβασα......δεν ξερω. Μαλλον θα πηγαινα με κρυα καρδια να δω καναδυο ατομα που καναμε παρεα και λιγη περιεργεια για τι εκανε ο καθενας στη ζωη του.

Σιγουρα μετραει αυτο που εγραψε η Juanita.

Και γω ημουνα κλειστος τυπος και οι παρεες μετρημενες. Καποια παιδια που βλεπω ακομα τα λεμε μια χαρα.

Το περιεργο ειναι οτι ολοι οι συμμαθητες μου(Δημοτικου, γυμνασιου και λυκειου) σαν αν εχουν εξαφανιστει.

Δεν βλεπω παρα 3-4 ατομα! Πετυχα μια κοπελα στην συναυλια των AC/DC μεσα σε 25.000 κοσμο και γελουσαμε και οι δυο που βρεθηκαμε εκει!!!

Παντως αυτο που παρατηρω ειναι οτι οσοι ηταν "διασημοι" ας πουμε του σχολειου, καταληξανε ενα μεγαλο τιποτα.
 
Όταν έφυγα για την Αυστραλία, 8 χρόνων, ούτε σκέφτηκα να κρατήσω ονόματα και διεύθυνσης απο συμμαθητές.

Δυστυχώς ούτε το Facebook θα μπορούσε να με βοηθήσει γιατί η Μονή φωτογραφία της τάξεις δημοτικού που έχω, δεν έχει πάνω της ονόματα των μαθητών.

Την κοιταο και αναροτιεμαι πως κατέληξαν όλα αυτά τα παιδιά.....

μονο ενα συμμαθητη ξανά είδα απο τύχη όταν ήρθα για διακοπές, λίγο πιο μεγάλος. Δυστυχώς στα 14 του, καπνίζε, έπινε, και πήγεναι σε ...! Απογοητεύτηκα πολλή γιατί δεν ειταν πια το παιδί που ήξερα και έπαιζα μαζί πριν 6 χρόνια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tα σχολικά reunions είναι μια καλή ευκαιρία να ξαναβρεθείς με τους παλιούς συμμαθητές. Δεν έχω συμμετάσχει σε reunion ποτέ, αν και γνωρίζω ότι το σχολείο μου διοργανώνει κάθε χρόνο reunions. Μέσω της ιστοσελίδας του μαθαίνω τα σχολικά νέα, εξάλλου ποτέ δεν πήγα σε reunion, θα πάω τώρα; Βέβαια είναι καλή φάση να μάθεις ποιος παντρεύτηκε, ποιος χώρισε, πού εργάζονται οι συμμαθητές...Ομολογώ πως δεν έχω καμια επιθυμία να πάω σε reunion, δεν κάνω εύκολα παρέες, θα νιώθω άβολα, επιπλέον δεν είμαι νυχτερινός τύπος να μένω ξύπνια πολύ αργά τη νύχτα ούτε θα με ενδιέφερε να μάθω ποιος δουλεύει πού, πώς βρήκε δουλειά και γενικά τι κάνει στη ζωή του... Απλά όταν τελείωσα το Λύκειο κράτησα επαφή με μια συμμαθήτριά μου με την οποία είχα γνωριστεί στο Δημοτικό και μιλάμε καμιά φορά στο τηλέφωνο...Στο χώρο που εργάζομαι είδα τυχαία κάποιες συμμαθήτριές μου, που είχαν βρεθεί εκεί για κάποιες υποθέσεις τους, χάρηκα που τις είδα αλλά ως εκεί...η μια μάλιστα μου είπε για reunion παλαιών συμμαθητών αλλά δεν ενδιαφέρθηκα, απλά το άκουσα ως νέο...από το ένα αυτί μπήκε...από το άλλο βγήκε...


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τη δεδομενη στιγμη τα βλεπω τα πραγματα ακριβως οπως κι εσυ Betty. Αν με ρωτουσαν λιγα χρονια πριν, η απαντηση θα ηταν πολυ διαφορετικη, αλλα σημερα που δεν με ενδιαφερουν κοινωνικες συναναστροφες, ξενυχτια, γιορτες, τα πραγματα ειναι ετσι.
 
Εμείς όταν ήμασταν στη Δ Δημοτικού, μέσα στο ετήσιο άλμπουμ με τις σχολικές φωτογραφίες, μας είχε ορίσει το σχολείο ένα reunion, σε μία συγκεκριμένη ημερομηνία στο μακρινό τότε 2008. Σε αντίθεση με τους περισσότερους, δεν το ξέχασα, γιατί έχω μία μνήμη σχεδόν ψυχαναγκαστική με τις ημερομηνίες, δεν τις ξεχνάω ποτέ. Απλά δεν ενδιαφέρθηκα να πάω, επειδή όπως ανέφεραν κι άλλοι, δεν ταίριαζα καθόλου με τους συμμαθητές μου και με λίγες κοπέλες που ήθελα να κρατήσω επαφή, κράτησα έτσι κι αλλιώς και μιλάμε με μαιλ. Τους υπόλοιπους τι να τους κάνω, μετά από δύο-τρεις σχολικές αναμνήσεις δεν νομίζω ότι έχουμε κάτι άλλο να πούμε και βαριέμαι την ανάκριση σχετικά με την πορεία του καθένα. Απ'ότι έμαθα από την τότε διπλανή μου, στο συγκεκριμένο reunion πήγε μόνο η ίδια κι άλλος ένας. Έτσι όπως ήταν οι δυό τους, σκέφτηκαν να οργανώσουν οι ίδιοι ένα νέο reunion, με τη βοήθεια του facebook αυτή τη φορά. Έμεινε όμως απλά σαν ιδέα, δεν εκτελέστηκε ποτέ. Εγώ από την άλλη, όταν είχα ανοίξει λογαριασμό στο facebook έψαξα όλους τους παλιούς μου συμμαθητές, απλά επειδή ήμουν περίεργη να δω πώς είναι σήμερα. Βρήκα τους περισσότερους, ικανοποίησα την περιέργειά μου κι αυτό ήταν, δεν επικοινώνησα με κανέναν. Άσε που με εκνεύρισαν αφάνταστα αρκετές παλιές μου συμμαθήτριες που είχαν βγάλει τη μούρη τους φωτογραφία καμιά εκατονταριά φορές, και μάλιστα με αυτό το ηλίθιο στυλ που σουφρώνουν τα χείλη σαν αγελάδες για να δείξουν και καλά σέξυ. Και δωσ'του likes από κάτω, όπως και να βγει κάποιος, τα likes είναι πάντα εκεί. Άσε καλύτερα, προτιμώ να τους θυμάμαι όλους όπως ήταν τότε, στα πιό αθώα παιδικά χρόνια.
 
perlastar είπε:
Άσε που με εκνεύρισαν αφάνταστα αρκετές παλιές μου συμμαθήτριες που είχαν βγάλει τη μούρη τους φωτογραφία καμιά εκατονταριά φορές, και μάλιστα με αυτό το ηλίθιο στυλ που σουφρώνουν τα χείλη σαν αγελάδες για να δείξουν και καλά σέξυ. Και δωσ'του likes από κάτω, όπως και να βγει κάποιος, τα likes είναι πάντα εκεί. Άσε καλύτερα, προτιμώ να τους θυμάμαι όλους όπως ήταν τότε, στα πιό αθώα παιδικά χρόνια.
Πέραν ότι γέλασα πολύ με τις περιγραφές σου περί αγελάδων κλπ θα καρασυμφωνήσω με τα λεγόμενα σου και αυτός ήταν και ο λόγος που έσβησα το FB. Άτομα που μου εύχονταν στα γενέθλια μου, συναντιόμασταν στο δρόμο και ούτε γεια δε λέγαμε. Τελικά αυτά τα reunions σπάνια είναι επιτυχημένα μου φαίνεται.
 
BETTY BOOP είπε:
Tα σχολικά reunions είναι μια καλή ευκαιρία να ξαναβρεθείς με τους παλιούς συμμαθητές. Δεν έχω συμμετάσχει σε reunion ποτέ, αν και γνωρίζω ότι το σχολείο μου διοργανώνει κάθε χρόνο reunions. Μέσω της ιστοσελίδας του μαθαίνω τα σχολικά νέα, εξάλλου ποτέ δεν πήγα σε reunion, θα πάω τώρα; Βέβαια είναι καλή φάση να μάθεις ποιος παντρεύτηκε, ποιος χώρισε, πού εργάζονται οι συμμαθητές...Ομολογώ πως δεν έχω καμια επιθυμία να πάω σε reunion, δεν κάνω εύκολα παρέες, θα νιώθω άβολα, επιπλέον δεν είμαι νυχτερινός τύπος να μένω ξύπνια πολύ αργά τη νύχτα ούτε θα με ενδιέφερε να μάθω ποιος δουλεύει πού, πώς βρήκε δουλειά και γενικά τι κάνει στη ζωή του... Απλά όταν τελείωσα το Λύκειο κράτησα επαφή με μια συμμαθήτριά μου με την οποία είχα γνωριστεί στο Δημοτικό και μιλάμε καμιά φορά στο τηλέφωνο...Στο χώρο που εργάζομαι είδα τυχαία κάποιες συμμαθήτριές μου, που είχαν βρεθεί εκεί για κάποιες υποθέσεις τους, χάρηκα που τις είδα αλλά ως εκεί...η μια μάλιστα μου είπε για reunion παλαιών συμμαθητών αλλά δεν ενδιαφέρθηκα, απλά το άκουσα ως νέο...από το ένα αυτί μπήκε...από το άλλο βγήκε...
Μέσω του ''φατσοβιβλίου'' (facebook) μπορείς να βρεις παλιούς συμμαθητές και φίλους, εκεί είδα τις φωτογραφίες μερικών συμμαθητών μου αλλά δεν ενθουσιάστηκα (κάποιοι βέβαια δεν είχαν καμιά σχέση με το παρελθόν, όπως τους ήξερα) έτσι δεν ασχολήθηκα περισσότερο...πιστεύω ότι κάποια από αυτά που καταχωρούνται στο ''φατσοβιβλίο'' είναι ψέματα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Πέραν ότι γέλασα πολύ με τις περιγραφές σου περί αγελάδων κλπ θα καρασυμφωνήσω με τα λεγόμενα σου και αυτός ήταν και ο λόγος που έσβησα το FB. Άτομα που μου εύχονταν στα γενέθλια μου, συναντιόμασταν στο δρόμο και ούτε γεια δε λέγαμε. Τελικά αυτά τα reunions σπάνια είναι επιτυχημένα μου φαίνεται.
Mα πραγματικά, έτσι δεν μοιάζουν; :) Κι εμένα με εκνευρίζει πολύ αυτή η υποκρισία στην οποία αναφέρεσαι. Μου έχει συμβεί αυτό που λες, να με αγνοήσουν εντελώς στο δρόμο.
 
Από ότι βλέπω, είμαι από τους λίγους που πέρασα καλά στο reunion. Και το θεωρούσα δεδομένο πως έτσι νιώθουν όλοι. :eek: Βέβαια δεν σας κατηγορώ, γιατί δεν ξέρω πχ τα βιώματα σας ή την συμπεριφορά διαφόρων ατόμων. Η αλήθεια είναι πως και εγώ στην αρχή, ήμουν αρνητικός για τέτοιες συγκεντρώσεις, αλλά όταν έμαθα πως διοργανώνεται συνάντηση από το δημοτικό, με έπιασε μια νοσταλγία. Μπορεί τότε να υπήρχαν διαφορές , αλλά όπως και να το κάνουμε μετά από 20 περίπου χρόνια, μόνο σαν αστείο μπορείς να τις θυμάσαι. καλώς η κακώς πέρασες 6 χρόνια με αυτά τα άτομα και σίγουρα θα υπήρξαν και πολλές καλές στιγμές για να θυμηθείς . Είναι ένα ευχάριστο ταξίδι στο χρόνο και σε εκείνη την ηλικία... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το σχολικο reunion οσον αφορα το γυμνασιο για μενα οπως και για τους συμμαθητες μου ηταν μια βλακεια και μιση και ο λογος ηταν πολυ απλος.Το γυμνασιο ηταν στο χωριο μου και τα γυρω χωρια ερχοταν εκει ασχετα αν και στην διπλανη κομωπολη υπηρχε γυμνασιο.Οταν τελειωσαμε το γυμνασιο λοιπον βγαλαμε κατι δαχτυληδια που απο μεσα υπηρχε η ημερομηνια του reunion αλλα δεν εγειναι τιποτα γιατι πολυ απλα οι μισοι σημαθητες ημαστε ολοι στο χωριο και οι αλλοι μισοι που ειναι θεσσαλονικη πχ ερχονται συνεχεια στο χωριο οποτε γιατι reunion Μιλαμε την στιγμη που κοιταζομαστε ολοι σχεδον καθημερινα αλλα και περναμε απο τον χωρο που ηταν το γυμνασιο επισης σχεδον καθε μερα.Μουφα reunion δηλαδη αφου δεν ελειπε και κανεις ωστε να καναμε να τον δουμε χρονια χαχαχαχαχαχαχαχα :p :p

Το Reunion του τεχνικου λυκειου ομως που πηγαινα και εγειναι περυσι ηταν αλλη φαση και ολα τα λεφτα και σε αυτο συνεβαλε το γεγονος οτι το λυκειο ηταν στην κομωπολη και ολοι σχεδον ημασταν απο διαφορετικα χωρια.Στο λυκειο οπως και στο γυμνασιο αλλα σε μικροτερο βαθμο ημουνα ο αληταρας ( με την καλη εννοια :p ),ο τσογλανος (παλι με την καλη εννοια :p ),αυτος που επερνε την αλυσιδα και τα λουκετα που τα ειχε μονημα κρυμενα και οποτε του καπνιζε διοργανωνε και μια καταληξη οπως και επισης ημουνα αυτος που απο τα χριστουγεννα κιολας δεν ειχα αλλη απουσια να κανω απο κοπανες και αποβολες.Επισης ημουνα πολλα αλλα που δεν χρειαζεται να αναφερθουν :p Το reunion λοιπον πραγματικα ηταν ολα τα λεφτα γιατι δεν ελειπε κανενας εκτος απο εναν που χαθηκε σε ατυχημα με μηχανη και πραγματικα χαρηκα πολυ που ολα τα αλανια που ημασταν μαζι παρεμειναν σχεδον 16 χρονια μετα οπως ακριβως και τοτε και κυριως γνησιοι και αυθεντικοι οπως τοτε.Ηρθαν και 3 σχεσεις μου απο κεινα τα χρονια στο reunion και χλωμιασα λιγο οταν μπηκε η μια μεσα μονη της με ενα παιδι μεγαλο σε ηλικεια αλλα με εφυγε το χλωμιασμα και η ταχυκαρδια οταν μετα απο 10 λεπτα ηρθε και ο αντρας της :p :p:p:p Επειδη δεν αντεξα πηρα τους 2 κολητους μου απο κεινα τα χρονια που μονο βομβα δεν βαλαμε στο λυκειο και πηγαμε μια βολτα εκει να θυμηθουμε τα παλια.Χαρηκα πολυ που με το που με ειδε ο λυκειαρχης με καταλαβε στο δευτερολεπτο και με εριξε μια αποβολη να θυμηθουμε τα παλια και μας καλεσε στο γραφειο του για καφε που το γυρισαμε στης μπυρες μετα και στα σουβλακια.Τελικα οπως διαπιστωσα χαρηκε τρομερα που μας ειδε παρα της αλητειες που καναμε τοτε και προς εκπληξη μας θυμοταν τα παντα με μας σε αντιθεση με τα ''καλα'' παιδια της ταξης που τους θυμοταν ελαχιστα.Καναμε γενικοτερα παρα πολλα σε αυτο το reunion και πραγματικα ειναι κατι που δεν θα το ξεχασω σε ολη μου την ζωη γιατι περασα απλα φανταστικα απο το μεσημερι που ηταν η συναντηση μεχρι την αλλη μερα το πρωι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρηκα ενα ωραιο βιντεο στο youtube με slides φωτογραφιων που περιλαμβανουν αποφοιτους του '88 οταν αυτοι ηταν νεοι και πηγαιναν λυκειο και φωτογραφιες απο το reunion των ιδιων ατομων που απεικονιζονται στις παλιες φωτο.Απολαυστε.

ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ '88- " ΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ"

[video=youtube;ZuTbM-XeZjg]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο βίντεο. Σαν από ελληνική βιντεοταινία με σχολεία....
 
BETTY BOOP είπε:
Tα σχολικά reunions είναι μια καλή ευκαιρία να ξαναβρεθείς με τους παλιούς συμμαθητές. Δεν έχω συμμετάσχει σε reunion ποτέ, αν και γνωρίζω ότι το σχολείο μου διοργανώνει κάθε χρόνο reunions. Μέσω της ιστοσελίδας του μαθαίνω τα σχολικά νέα, εξάλλου ποτέ δεν πήγα σε reunion, θα πάω τώρα; Βέβαια είναι καλή φάση να μάθεις ποιος παντρεύτηκε, ποιος χώρισε, πού εργάζονται οι συμμαθητές...Ομολογώ πως δεν έχω καμια επιθυμία να πάω σε reunion, δεν κάνω εύκολα παρέες, θα νιώθω άβολα, επιπλέον δεν είμαι νυχτερινός τύπος να μένω ξύπνια πολύ αργά τη νύχτα ούτε θα με ενδιέφερε να μάθω ποιος δουλεύει πού, πώς βρήκε δουλειά και γενικά τι κάνει στη ζωή του... Απλά όταν τελείωσα το Λύκειο κράτησα επαφή με μια συμμαθήτριά μου με την οποία είχα γνωριστεί στο Δημοτικό και μιλάμε καμιά φορά στο τηλέφωνο...Στο χώρο που εργάζομαι είδα τυχαία κάποιες συμμαθήτριές μου, που είχαν βρεθεί εκεί για κάποιες υποθέσεις τους, χάρηκα που τις είδα αλλά ως εκεί...η μια μάλιστα μου είπε για reunion παλαιών συμμαθητών αλλά δεν ενδιαφέρθηκα, απλά το άκουσα ως νέο...από το ένα αυτί μπήκε...από το άλλο βγήκε...
...έτσι λοιπόν τα reunions/επανασυνδέσεις συμμαθητών με αφήνουν αδιάφορη...Προτιμώ να κάνω βουτιά στο παρελθόν και να γυρίζω νοερά στα ανέμελα χρόνια της σχολικής ζωής...εξάλλου με τους συμμαθητές μου ποτέ δεν είχα ''κολλητή'' παρέα απλά ήμασταν φίλοι, προτιμώ να τους θυμάμαι όπως ήταν τότε και όχι να σκέφτομαι πώς θα είναι τώρα...

 

 

 


+


 


http://www.google.gr/url?url=http://www.madamefigaro.gr/sygxroni-zoi/life-now/14624/articles/pos-tha-epivioseis-sto-reunion/article.aspx&rct=j&frm=1&q=&esrc=s&sa=U&ei=g-yRVL7WBYznaufxgqAG&ved=0CDMQFjAF&usg=AFQjCNHHAvMbHJLHarcAFTgl7_JJY0VvPw
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
to cut a long story short .. γιατί βαριέμαι το γράψιμο και τα reunions πιο πολύ.

Αποφοίτησα το 92

Reunion το 96. Υπογειο κουτούκι και ξενέρωμα. Οι φάτσες ακόμα κρατούσαν, το αίσθημά μου από το λύκειο βρισκόταν ακόμα σε φόρμα, εγώ σε άριστη κατάσταση.

Reunion το 02. Trendy μπαράκι, είχα ξεχάσει τους μισούς/σές, όλοι με χαιρετούσαν χωρίς να τους θυμάμαι, το αίσθημα είχε "σπάσει" και παχύνει, εγώ σε άριστη κατάσταση.

Reunion το 08. Δεν συμμετείχα γιατί βαριόμουν. Γιατί να ξαναδώ τις ίδιες φάτσες που είχα δει στα προηγούμενα και δεν μου προκαλούσαν κανένα ενδιαφέρον? 

Ακυρο λοιπόν και ασχολούμαστε με νέες γνωριμίες.
 
to cut a long story short .. γιατί βαριέμαι το γράψιμο και τα reunions πιο πολύ.

Αποφοίτησα το 92

Reunion το 96. Υπογειο κουτούκι και ξενέρωμα. Οι φάτσες ακόμα κρατούσαν, το αίσθημά μου από το λύκειο βρισκόταν ακόμα σε φόρμα, εγώ σε άριστη κατάσταση.

Reunion το 02. Trendy μπαράκι, είχα ξεχάσει τους μισούς/σές, όλοι με χαιρετούσαν χωρίς να τους θυμάμαι, το αίσθημα είχε "σπάσει" και παχύνει, εγώ σε άριστη κατάσταση.

Reunion το 08. Δεν συμμετείχα γιατί βαριόμουν. Γιατί να ξαναδώ τις ίδιες φάτσες που είχα δει στα προηγούμενα και δεν μου προκαλούσαν κανένα ενδιαφέρον? 

Ακυρο λοιπόν και ασχολούμαστε με νέες γνωριμίες.
Aσε τα reunions και παιξε κανα Twin Cobra πολυ καλυτερα θα περασεις :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
 
Ενδιαφέρον το θέμα reunion. Δεν ξέρω αν έχει γίνει κανένα στο σχολείο μου.

Όπως έγραψαν πολλοί, με όσους ήθελα να κρατήσω σχέση, δηλαδή με 2-3 άτομα, κρατάω ακόμα επαφές και συναντιέμαι όταν πηγαίνω στο πατρικό μου. Επειδή έφυγα από την πόλη μου αμέσως μετά το τέλος του πανεπιστημίου, δηλαδή το 1998, νομίζω ότι και να συναντήσω κάποιον παλιό συμμαθητή, δεν θα τον γνωρίσω. Θυμάμαι ότι 12 χρόνια πριν είχα συναντήσει ένα συμφοιτητή μου, και τρόμαξα να τον γνωρίσω!

Μόνο η περιέργεια θα με ωθούσε να πάω σε reunion. Άλλωστε μετά το τέλος του σχολείου γνώρισα πάρα πολλά και ενδιαφέροντα άτομα και εμπειρίες, που τα μαθητικά χρόνια και όσοι αποτελούσαν κομμάτι τους φαντάζουν πια κάτι ασήμαντο. Τα καλύτερα χρόνια και οι καλύτερες εμπειρίες μου ήταν και είναι με βεβαιότητα μετά το 1992 που τελείωσα το λύκειο, οπότε γιατί να θέλω να ξαναζήσω κάτι βαρετό και ψυχαναγκαστικό?

Από περιέργεια είχα ψάξει στο facebook κάποιους παλιούς συμμαθητές, που, με έκπληξή μου, ανακάλυψα ότι συνεχίζουν να κάνουν παρέα με τα ίδια άτομα που έκαναν παρέα όταν ήταν 15 χρονών. Αυτό μου φάνηκε τρομερά περίεργο. Προφανώς κάποιοι παραμένουν ακόμα 15 χρονών (με εμφάνιση 40+) και οι καλύτερες παρέες τους ήταν αυτές του σχολείου. Αυτοί δεν χρειάζεται να κάνουν reunion, γιατί το ζουν κάθε μέρα.
 
Τα πιο ανέμελα χρόνια μου και τα πιο ευχάριστα ήταν όταν ήμουν μαθητής και ιδιαίτερα στις τάξεις πρώτης και Δευτέρας λυκείου. Πέρασα μια φάση τύπου τσάντα ρόδα και κοπάνα περίπου με λίγο πιο light σκηνικά. Με την παρέα που κάναμε τρελές σαφώς και θα ήθελα να ξανασμίγαμε. Το γέλιο είναι πηγή ζωής και δυσεύρετο στις μέρες μας. Ολικό reunion δε θα με ενδιέφερε να πω την αλήθεια, αλλά μετά από μια εικοσαετία θα είχε πλάκα να δεις ανθρώπους που ήσασταν μαζί παιδιά. Κάτι σαν το κυοφορούμενο νέο «λόγω τιμής» ένα πράγμα.
 
Reunion....Εγω έχω ελάχιστα χρόνια που τελείωσα το σχολείο οποτε δεν έχει γίνει κάτι ακόμα. Αν και θεωρώ πως η δική μου γενιά των κάτω των 25 (η άντε 30) δεν νομίζω πως θα κάνει reunion όπως κάνατε οι πιο παλιοί. Εξηγουμαι . Όπως πολύ σωστά προαναφερατε παλιότερα χωρίς τα social media και τα κινητά κτλ ήταν πολύ λογικό να χαθούν οι συμμαθητές μεταξύ τους λόγω σπουδών η για οποιονδήποτε λογο και να τους ξαναβρεις τυχαία μετά από 10-15-20 χρόνια μέσω facebook και μετά να κανονίσετε. Εμείς μιας και μεγαλώσαμε με αυτά θεωρητικά μπορουμε να "παρακολουθούμε "την πορεία των συμμαθητών μέσω των αναρτήσεων. Αν πήρε κάποιος πτυχίο, αν πήγε στρατό, αν έκανε κάποιος οικογένεια και πάει λέγοντας. Συνεπώς αν θα γίνει reunion θα γίνει πιο πολύ για να θυμηθούμε καμία αστεία φάση με τους καθηγητές, κάνα σκηνικό από την πενταήμερη κ όχι τόσο για την κοινωνική κ επαγγελματική κατάρτιση του καθενός. Πάμε σε μένα τώρα....στο reunion που θα πήγαινα σχεδόν σίγουρα θα ήταν του δημοτικού. 6 ανεμελα χρόνια με πολύ γέλιο,αθωότητα,σκανδαλιες,πολύ καλό επίπεδο σχολείου κτλ έχω μονο καλές αναμνήσεις από εκεί οπότε λογικά θα πήγαινα. Γυμνάσιο : εκεί κατά 90% δεν θα πήγαινα. Έτυχε να μαι σε τμήμα που δεν είχα κανένα συμμαθητή από το δημοτικό . Μόνο 2 άτομα από το άλλο τμήμα με τους οποίους στο δημοτικό σκοτωνομασταν στο ξύλο για ψύλλου πήδημα. Όλοι οι άλλοι ήταν από το παρακείμενο δημοτικό (ενώ εμείς πήγαμε οι μισοί σε αυτό το Γυμνάσιο κ οι μισοί σε άλλο) και 5 άτομα που ούτε οι ίδιοι ήξεραν πόσες χρονιές είχαν μείνει στην ίδια τάξη. Από το σοκ μου μέχρι να προσαρμοστώ φτάσαμε Χριστούγεννα . Έτσι έκανα παρέα στα διαλλειματα με τα παιδιά που ήξερα από το δημοτικό συν τα άτομα του άλλου τμήματος που κάναμε ανακωχη γιατί έπρεπε να αντιμετωπισουμε τους άλλους από το δίπλα δημοτικό. Μετά γενικα όλοι αυτοί κανανε μια κλίκα μέσα στην τάξη,όριζαν τα νήματα εγω δεν ανήκα σε αυτούς με αποτέλεσμα να μην δεθω με κανένα "καινούριο παιδι" . Αν γινόταν reunion γυμνασίου κατά 90%δεν θα πήγαινα. Δεν τρελαίνομαι να τους δω . Λυκειο: στο Λύκειο ήταν τα ίδια άτομα στο τμήμα αλλά υπήρξαν προσθήκες από άλλο Γυμνάσιο. Έτσι τους προσέγγισα κάναμε μια παρέα κτλ αλλά σύντομα ο ένας άλλαξε σχολείο, ο άλλος κάπως εισχωρήσε στην κλίκα συν ότι σκοτώθηκαμε για τις ομάδες οπότε έμεινα κυρίως με τον ένα από αυτούς. αυτός στην Β λυκείου άλλαξε σχολείο κ έμεινα πάλι με τους 1-2 γνωστούς παλιούς του δημοτικού (μάλιστα αυτοί που ήταν στο ίδιο τμήμα στο δημοτικό είχαν πάει σε άλλο Λύκειο) . Κ έτσι μόλις τελείωσα την Β λυκείου με παρότρυνση του 1 που έκανα παρέα στο Λύκειο να πάω στο δικό του κ έτσι άλλαξα σχολείο. Συνεπώς στο reunion του 1ου μου λυκείου δεν νομίζω να πήγαινα. Στο άλλο Λύκειο που πήγα όμως θα πήγαινα. Παρολο που έπεσα στην χρόνια των πανελληνίων κ εκ των πραγμάτων οι γνωριμίες θα ήταν δύσκολες και παρόλο που το Λύκειο ήταν σε μια περιοχή 10 φορές μικρότερη από την δική μόυ με αποτέλεσμα όλα τα παιδιά αυτά να ήταν από το δημοτικό σχεδόν μαζί(οπότε που να μπει κάποιος καινούριος) με υποδέχθηκαν πολύ καλά χωρίς ίχνος ειρωνείας κ βεντετισμου κτλ . Δυστυχώς μετά ήρθε η αποτυχία μου στις πανελλήνιες κ βυθίστηκα συν ότι πια με εκείνον που έκανα παρέα είμαστε σαν εχθροί πλέον οπότε δεν μπόρεσα να κρατήσω πολλές επαφές. Τροχοπέδη αποτέλεσε και το γεγονός ότι εμένα σε άλλη περιοχή με αποτέλεσμα να μην έχω κάποιο συμμαθητή γείτονα κτλ. Έχω να περάσω τα "σύνορα "τουλάχιστον 3 χρόνια τώρα. Αλλά αν γινόταν reunion θα πήγαινα γιατί έχω καλές αναμνήσεις από εκείνο το Λύκειο παρόλο που στο τελος επικράτησε το χειροτερο σενάριο δηλαδή να αποτυχω στις πανελλήνιες. Κ η ειρωνεία....όταν ξαναεδωσα πήγα στο παλιό μου Λύκειο κ πέρασα εν τέλει.....οπότε...2 στα 4 reunion που αν γίνουν λογικά θα πάω
 
Πίσω
Μπλουζα