Σχολικές φωτογραφίες

Λορένα είπε:
κουκλα!
Εχεις ενα υφος, χαζο δεν το λες σιγουρα. Μαλλον ντροπαλο, μαλλον στυλ : αντε να τελειωνω με το στησιμο.

καλη ομως :) τα ροζ μαγουλακια ολα τα λεφτα
Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!
 
Δ' Δημοτικού, 1982-1983...η πρώτη χρονιά χωρίς ποδιές..

picture.php
 
Η άφιξη του φωτογράφου για την καθιερωμένη σχολική φωτογραφία ήταν μεγάλη χαρά για όλα τα παιδιά αφού χάναμε μάθημα...(να μαζευτούμε, να στηθούμε...)Ειδικά θυμάμαι στη Β τάξη που είχαμε βγάλει ατομικές φωτογραφίες (σκηνικό: τελευταίο θρανίο με φόντο τις καλλιτεχνικές μας δημιουργίες, δύο κασετίνες από αυτές με τα απειρα πορτάκια,ένα βιβλίο ανοιχτό στη μέση και κράταγες και ένα στυλό..έτοιμη η φωτογραφία!).
 
Το σχολείο στο οποίο πήγαινα στο Βέλγιο συστεγαζόταν με το Αμερικάνικο, οπότε κατά τα πρότυπά τους είχαμε και το λεγόμενο Yearbook που φαντάζομαι πως όλοι έχετε ακούσει σε ταινίες. Δυστυχώς το έχω χάσει αλλά βρήκα παλιούς συμμαθητές στο Facebook και μου έστειλαν τη σελίδα που με περιλαμβάνει. Δευτέρα Γυμνασίου, πρώτη σειρά, τέταρτη στήλη με την φραντζούλα.

picture.php
 
Ο Στακόβιος τσολιαδάκι....κάπου στο 1987 και νωρίτερα στο νηπιαγωγείο , το 1982.
 
Ωραίος! Το ύφος στην δεύτερη φωτογραφία, πολλών αστέρων...
 
να' μαι κι εγώ με το ''απολυτήριο'' της 1ης δημοτικού ...
 
picture.php


Αγνά πρόσωπα και πράγματα (1974)
 
Πολύ ωραία η παραπάνω φωτογραφία αν και λιγάκι τρόμαξα από τα λουλουδάκια σε μαύρο φόντο...
 
@ΒΕΤΤΥ ΒΟΟΡ

To θέμα της εργασίας που είχαμε ήταν να φτιάξουμε λουλούδια και αν θέλαμε θα μπορούσαμε να τα φτίαξουμε χιονισμένα. Το μαύρο φόντο ήταν για καλύτερο κοντράστ. Μη φοβάσαι το φόντοοοο :)
 
δεν εχω να πω τιποτα...τα ειπες ολα!!!!

τους μεγαλους γιακαδες εξω απο το πουλοβερ ξεχασες!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε' ταξη 1973-74.jpg

Εγω πάντως απο όσες εχετε ανεβάσει, έχω τις παλιότερες.


Οι 2 πρώτες ειναι απο Απόκριες. Στην πρώτη είμαι το Τσολιαδάκι δεξιά. Στην δεύτερη ντυμένος ...Ιππότης.



Οι επόμενες 3 είναι οι κλασσικές σχολικές. Ολη η τάξη. Είναι κατά σειρά της Β΄, Γ΄και Ε΄ τάξης του Δημοτικού με τις κλασσικές ποδιές. Μάλιστα στην Ε΄ δημοτικού είχα συμμαθήτρια την Σοφία Δάρα, Παννελήνια Πρωταθλήτρια κολύμβησης με πολλές διακρίσεις και στο εξωτερικό. Ειναι η κάτω δεύτερη απο δεξιά. Οσο για το που είμαι εγω.... χαχαχαχα.. Βρείτε με!!!


ΥΓ: Αν κάποιος αναγνωρίσει τον εαυτό του στις φώτο, θα πει οτι είμασταν συμμαθητές. Θα χαρώ πολύ να βρώ εστω και έναν από τότε.

ΑΠΟΚΡΙΕΣ 1.jpg

ΑΠΟΚΡΙΕΣ 2.jpg

Β ΤΑΞΗ 1970-71.jpg

Γ ΤΑΞΗ 1971-72.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΣΧΟΛΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ 25η Μ&.jpg

Και φυσικά η φωτογραφία, που λέω το ποίημά μου κάποια 25η Μαρτίου...




ΤΗΣ ΔΕΣΠΩΣ ΜΠΟΤΣΗ

Αχός βαρύς ακούγεται πολλά ντουφέκια πέφτουν.


Η Δέσπω κάνει πόλεμο με νύφες και μʼ αγγόνια.



Μήνα σε γάμο ρίχνονται, ουδέ σε χαροκόπο.



Αρβανιτιά σε πλάκωσε στου Δημουλά τον πύργο.



Γιώργαινα ρίξε τʼ άρματα, δεν είνʼ εδώ το Σούλι



εδώ είσαι σκλάβα του πασά, σκλάβα των Αρβανιτών.



Το Σούλι κι αν προσκύνησε κι αν τούρκεψεν η Κιάφα



η Δέσπω αφέντες Λιάπηδες δεν έκανε δεν κάνει.



Δαυλί στο χέρι άρπαξε, κόρες και νύφες κράζει:



Σκάβες Τούρκων μη ζήσουμε, παιδιά μʼ μαζί μου ελάτε.



Και τα φουσέκια ανάψανε κι όλοι φωτιά γενήκαν.


 


Χαχαχαχαχαχαχαχα... αξέχαστες καταστάσεις πραγματικά!!!


 
nipio photo.jpg

φωτο απο το νηπιαγωγείο στο Βόλο 1980...σκέφτομαι πως ίσως την δει το κοριτσάκι που μου κρατάει το χέρι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ας βαλω και εγω μια δικια μου αν και ντρεπομαι ευτυχως δεν υπαρχει περιπτωση να με αναγνωρισει καποιος (πιστευω)
attachment.php
 
Λοιπόν, μιας και ανεβάσατε τις όμορφες φωτογραφίες σας, ας ανεβάσω και εγώ την δική μου!

Γ' Δημοτικού, είμαι στην αριστερή γωνία, δεύτερο αγόρι με το λαδί μπουφάν, δίπλα στην ξανθούλα Σμαράγδα με το βαθύ μπλε μπλουζάκι!

IMG_20120819_205708.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν φωτογράφησα με το κινητό μερικές φωτογραφίες από το νηπιαγωγείο μέχρι και το λύκειο.

Αρχές νηπιαγωγείου 1986

Προβολή συνημμένου 101792

Προς τα τέλη του νηπιαγωγείου 1987. Φανερή η διαφορά με επιπλέον κιλάκια.

Προβολή συνημμένου 101793

Η τάξη μας. Εγώ είμαι με το κόκκινο βελάκι.

Προβολή συνημμένου 101794

Στ' Δημοτικού φωτογραφία της τάξης. Εγώ με κόκκινο βελάκι πάλι σημειωμένος. Η άθλια φόρμα όλα τα λεφτά!!

Προβολή συνημμένου 101795

Γ' Λυκείου. Κάθομαι στη δεύτερη σειρά ο 2ος από δεξιά

Προβολή συνημμένου 101796

Φωτογραφία0693.jpg

Φωτογραφία0692.jpg

Φωτογραφία0690a.jpg

Φωτογραφία0689a.jpg

Φωτογραφία0698a.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα