Σύγχρονα κομμάτια & videoclips επηρεασμένα από παλιότερες δεκαετίες

thebest20

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.961
Αντιδράσεις
447
Εδώ θα βάζουμε κομμάτια ή videoclips που έχουν στοιχεία από παλιότερες δεκαετίες.

Εδώ ο Μιχάλης Χατζηγιάννης έχει χρησιμοποιήσει στο κομμάτι στοιχεία από το Enola Gay.
 
Στη 1η περίπτωση όντως έχει στοιχεία από 80s. Στο Χατζηγιάννη δεν υπάρχει πάντως εμφανώς καμία επιρροή από 80s, ούτε στον ήχο ούτε στο video.

Κατ'εμέ χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η Amy Winehouse. Aν δεν έχει επηρεαστεί η Amy από τα 60s τότε ποιός έχει? Εδώ και στο video....

 
Lily Allen - Not Fair

Πριν καμποσο καιρο ειχα πορωθεί με αυτό το τραγούδι της Λίλι Άλλεν. Εκτός του οτι μου αρέσει σαν ποπ-κάντρυ τραγουδι, μου εκανε εντυπωση το ρετρο "σεναριο" του βιντεο-κλιπ. Ειναι ολο στημενο σαν ενα 70s-early 80s φεστιβαλ τραγουδιου, αν δεν κανω λαθος οι θεατες ειναι απο καποιο παλιο βιντεο ενω ειναι και πολύ ρετρόφατσα ο "παρουσιαστής" με τη βλαχοαμερικάνικη προφορά. Η τραγουδίστρια, μουσικοι και χορευτριες εχουν την απαραιτητη κιτς αμφίεση αλλά και χίππικη κόμμωση.

Εμένα προσωπικά μου έφερε αφηρημένες παιδικές αναμνήσεις από σόου στην τηλεόραση που βλέπαμε κάποτε, κατι λιγο απο Φλωρινιώτη, και όποτε το βλέπω νιώθω μια νοσταλγία.


ΥΓ. Τί θα λέγατε να συλλεξουμε εδω περα προσφατα βιντεοκλιπ που ειναι στημένα σαν να είναι από άλλη εποχή;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσέξτε τη βαριομάρα του ντράμερ! :D

Πάντως όσες φορές και να το δω, πάντα νομίζω ότι στο τέλος από κάπου θα πεταχτεί και ο "General Lee"! ;)
 
Daft Punk - Robot Rock


"Late 70's" ατμοσφαιρα, επηρεασμενοι απο τους ομοεθνεις τους,

Space και Space Art ...
 
[video=youtube;HLEA3bc-3p0]http://www.youtube.com/watch?v=HLEA3bc-3p0

Γενικά η Lana Del Rey επιδιώκει ένα retro feeling στα βιντεοκλίπ της. Το συγκεκριμένο μάλιστα

είναι επηρεασμένο από τον σκηνοθέτη David Lynch και την ταινία του Blue Velvet.
 
Από το τελευταίο album των Franz Ferdinand...

Evil Eye

 
70's Glam...

Moloko - Pure pleasure seeker

[h=1][/h]
 
Οι Chromeo βγαζουν αρκετη 80λα στα κομματια τους, αλλα οχι τοσο στα video.

Στο συγκεκριμενο ομως αντιγραφουν το Money for nothing των Dire straits

 
Blake Lewis - Retro Romance

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Πριν λιγο τον ανακαλυψα. Ηλεκτρονικη μουσικη φρεσκοκυκλοφορητη αλλα πραγματικα αλλης εποχης
 
Ταμτα - Αυταπάτη

Σαν τραγουδι δε μου λεει πολλα, αλλα το στησιμο πολυ πετυχημενο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα