Σύγχρονος 8 bit IDE Controller για XT

cauldron

RetroActive
Joined
9 Αύγ 2007
Μηνύματα
419
Αντιδράσεις
18
Ένα open source project για την κατασκευή ενός φθηνού ελεγκτή IDE για οκτάμπιτες θύρες ISA. Σας επιτρέπει να συνδέσετε οποιονδήποτε σύγχρονο σκληρό δίσκο IDE σε PC/XT motherboard (IBM PC, Tandy κλπ). Ανυπομονώ να το δοκιμάσω στον 1512 ...

http://wiki.vintage-computer.com/index.php?title=XTIDE_project

http://wiki.vintage-computer.com/index.php?title=XTIDE_project

picture.php
 
Αυτό θα είναι κάτι ιδιαίτερα χρήσιμο για τα 3 IBM 5150 μου...νομίζω πως θα πάρω 2 - 3 όταν βγει προς πώληση...

Μόλις μου έφτιαξες την ημέρα !!!!!!!!!!!!
 
Το θεωρώ πολυ σημαντικό hardware που θα ενδιαφέρει τους απανταχού ΧΤάκηδες (όχι τους μηχανόβιους :D ), οπότε το υπομνηματοποίησα και πρόσθεσα και τη λέξη "Συγχρονος" στον τίτλο για να βγάζει μάτι. Πάντως πρέπει να ομολογήσω ότι δεν το πίστευα πως η κατηγορία αυτή θα υποστηριζόταν με σύγχρονα μέσα.
 
Rygar είπε:
Το θεωρώ πολυ σημαντικό hardware που θα ενδιαφέρει τους απανταχού ΧΤάκηδες (όχι τους μηχανόβιους :D ), οπότε το υπομνηματοποίησα και πρόσθεσα και τη λέξη "Συγχρονος" στον τίτλο για να βγάζει μάτι. Πάντως πρέπει να ομολογήσω ότι δεν το πίστευα πως η κατηγορία αυτή θα υποστηριζόταν με σύγχρονα μέσα.
Με το σύγχρονος είναι καλύτερα! :D Επιτέλους αναβαθμίζεται η κατηγορία. Για να προσθέσω σκληρό στον AMSTRAD μου (1512) έχω φάει τον τόπο να βρω MFM controller στα 8 bit και αντοίστοιχο σκληρό με τις ειδικές καλωδιοταινίες, τρέχα γύρευε, και ο σκληρός που θα βρεις άντε να είναι 20-40 ΜΒ το πολύ. Μακάρι να δουλέψει λοιπόν να δούμε φως!
 
Σήμερα έκανα την παραγγελία της πλακέτας του XT IDE. (17$) Τα εξαρτήματα πρέπει να αγοραστούν και να κολληθούν ξεχωριστά γιατί οι πρώτες ολοκληρωμένες κάρτες εξαντλήθηκαν. Στην EEPROM εγγράφεται το BIOS με ένα μικρό utility μέσω DOS. Δεν χρειάζεται ειδικός EEPROM programmer.

Η εν λόγω κάρτα συνδέεται σε 8bit /16bit ISA Slots και επιτρέπει τη σύνδεση σκληρού δίσκου έως 137GB ή cf card. Δεν υποστηρίζει CDROM ATAPI.

Θα κάνω ξεχωριστό thread για την περαιτέρω εγκατάσταση στον PC 1512.
 
καλοριζικος cauldron!! περιμενω εντυπωσεις,σταθηκα τυχερος με τον 1640 που ο ηλεκτρονικος καταφερε και εφτιαξε την οθονη που δεν αναβε,και εκανα την μονταρισμα σου με το 3,5 drive, ειχε μεσα hdd και controller 8bit αλλα με εχει τρελανει γιατι δεν βλεπει τον σκληρο με το fdisk παρολο που τον αλλαξα με αλλο σκληρο που ειχα σε αλλο pc 486 δουλευε εδω δεν το βλεπει με τιποτα.
 
Την οθόνη και τα μάτια σου!!! Τον controller τον δοκιμασες στον 486? Ή μόνο τον σκληρό? Ανυπομονώ να δοκιμάσω την εν λόγω κάρτα η οποία κατά την έναρξη σου βγάζει επιλογή για boot από τη δισκέτα ή τον σκληρό. Και τί σκληρό ε? Με 1GB λύνεις όλα σου τα προβλήματα και με τρομερές ταχύτητες...
 
Μου ειπε οτι ειχε καει ενα τσιπακι στην οθονη γιαυτο δεν εδειχνε εικονα και μου το βρηκε :) ο controller ειναι 8 bit και δεν το δοκιμασα στο 486 (εχει 16bit δικο του κοντρολλερ ) και φοβομουν μην γινει καμια ζημια,ο σκληρος ειναι ενας Micropolis 500κατι ειναι του 1988 αλλα δεν το βλεπει με τιποτα, δοκιμασα και ενα σκληρο μαρκας Kaok (μου το χαρισε ενας φιλος) και η πλακα ειναι οτι το fdisk το βλεπει του φτιαχνω partisions μου ζηταει restart μετα το restart δεν κραταει τα partision,ξανα απο την αρχη χωρις αποτελεσμα.
 
Cauldron πως εκανες την παραγγελια ?(γιατι δεν βλεπω κανενα link στην ιστοσελιδα του project)
 
vagosgta3 είπε:
Μου ειπε οτι ειχε καει ενα τσιπακι στην οθονη γιαυτο δεν εδειχνε εικονα και μου το βρηκε :) ο controller ειναι 8 bit και δεν το δοκιμασα στο 486 (εχει 16bit δικο του κοντρολλερ ) και φοβομουν μην γινει καμια ζημια,ο σκληρος ειναι ενας Micropolis 500κατι ειναι του 1988 αλλα δεν το βλεπει με τιποτα, δοκιμασα και ενα σκληρο μαρκας Kaok (μου το χαρισε ενας φιλος) και η πλακα ειναι οτι το fdisk το βλεπει του φτιαχνω partisions μου ζηταει restart μετα το restart δεν κραταει τα partision,ξανα απο την αρχη χωρις αποτελεσμα.
Στη σελίδα http://web.ukonline.co.uk/cliff.lawson/files.htm το 46005.zip περιέχει ένα εργαλείο HDFORMAT. Μήπως να το δοκιμάσεις? Δεν νομίζω να πειράζει που είναι για 1512. Μπορεί να δουλέψει. Αλλά πρέπει να κάνεις εκκίνηση από τη δισκέτα του DOSPLUS για να τρέξει (η οποία επίσης υπάρχει στο site 46004.zip).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Cauldron πως εκανες την παραγγελια ?(γιατι δεν βλεπω κανενα link στην ιστοσελιδα του project)
Από το αντίστοιχο φόρουμ έκανα κατάθεση στον υπεύθυνο του project ο οποίος στέλνει προς το παρόν μόνο σκέτες πλακέτες. http://www.vintage-computer.com/vcforum/showthread.php?20001-XT-IDE-PCBs-have-arrived!
 
ΟΚ!Τωρα ειδα πως γινεται!Τhanks!
 
Vagosgta και κάτι ακόμη: Τα partitions που έκανες τί μέγεθος έχουν και ποιο DOS χρησιμοποιείς??? Αν είναι πάνω από το επιτρεπόμενο μέγεθος δεν θα αναγνωρίζονται.

MS-DOS 3.2 - Maximum partition size - 32MB

No partitions supported.

MS-DOS 3.3 - Maximum partition size - 32MB

First DOS version to allow extended DOS partitions.

Maximum number of partitions - 24 (C: through Z:

MS-DOS 4.x - Maximum partition size - 2.1GB

Maximum number of partitions - 24

MS-DOS 5.x - Basically the same as DOS 4.x, but now handles up to

8 physical drives
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ms Dos 3.3 και δοκιμασα 20,40 και των 10mb partitions αλλα ετσι και αλλιως μαλλον παρεδωσε πνευμα ο σκληρος γιατι δεν ακουγεται το μοτερ πια,και ετσι μου εμεινε ο αλλος σκληρος που δεν τον βλεπει με τιποτα (μου βγαζει μηνυμα το fdisk, error reading fix drive)
 
Ειπα και εγω να κανω μια προσπαθεια να φτιαξω και εγω τον δικο μου controller. Ειχα παρει το PCB και τα parts προ καιρου και εψαχνα για το κουραγιο... Μετα την προσφατη επιτυχια μου το βρηκα! :award:

Βημα πρωτο: Sockets

2011-03-03-19h51m22.JPG

Βημα δευτερο: Resistor packs & headers

2011-03-03-21h13m41.JPG

Καταρα! Ξεχασα ενα 2 pin header για το LED! :rant: :bash: :banghead:

Και μια φωτογραφια απο τον παγκο εν ωρα εργασιας με τιτλο "Χαος, καμια ελπιδα" :headbang:

2011-03-03-21h14m07.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπράβο φίλε freaktmp!! Εγώ δεν έβαλα καθόλου LED. Σε τί μηχάνημα θα το βάλεις?
 
Eιναι για ενα απο τα πιο μακροπρόθεσμα project μου. Καποια στιγμη στο μακρινο μελλον λεω να αναστησω τον υπολογιστη της παιδικης μου ηλικιας, Samsung SPC-3000V, κλασσικο XT compatible. Το εχω ακομα και λειτουργουσε την τελευταια φορα που το αναψα πριν 3-4 χρονια, αλλα μαλλον εχει καει ο floppy controller.

Ενας αλλος floppy controoler, ο eide controller, VGA, LIM EMS μνημη, ισως ενα HxC floppy emulator, να μπει λιγο στον 21ο αιωνα!
 
Βημα 3 (ή αλλιως: οταν παίρνω φορα...): Dipswitches, πυκνωτες και αντιστασεις.

Α, εβαλα και τα jumpers!

2011-03-07-21h45m59.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Better late...

Περασε σχεδον ενας χρονος, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εχω εγκαταληψει! Εξαλλου, τωρα με την κριση εχουμε εξτρα ελευθερο χρονο στα χερια μας (ο αιωνιος αισιοδοξος)! :p

Βημα 4ο (και τελευταιο! :happyjump: ): Led και τοποθετηση ολοκληρωμενων!

2012-02-16-22h29m37.JPG

Και ναι, το board ειναι ετοιμο. Καποια στιγμη στο μεσομακροπροθεσμο μελλον θα πρεπει ξεθαψω ενα pc με isa slot για να φλασαρω και να δοκιμασω την καρτα... :sleep:

Και μερικες εξελιξεις στο θεμα xt-ide controller.

Θελησα προσφατα να ριξω μια ματια στις οδηγιες συναρμοληγησης και ανακαλυψα οτι εχουν κανει φτερα. Εστειλα λοιπον mail στο παλικαρι που πουλαγε τις πλακετες και μου εδωσε το νεο link. Δυστυχως οι φωτογραφιες εχουν χαθει.

Περα απο αυτο ομως εμαθα και καποια νεα, οτι ειναι διαθεσιμη προς πωληση πλακετες για την νεα V2 εκδοση του XT-IDE controller! Πηρα και εγω 2 και σας τις παρουσιαζω....

Η γυμνη πλακετα (για δυνατους λυτες!)

2012-02-16-22h30m33.JPG

Μια μικρη αρχη με καποια εξαρτηματα που μου περισσευαν

2012-02-16-22h30m12.JPG

Λογικα θα υπαρχουν ακομα διαθεσιμες πλακετες, γι' αυτο οποιος θελει ας στειλει ενα μηνυμα στον Andrew Lynch στο link που αναφερεται σε προηγουμενο μηνυμα αυτου του thread.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα