Σύνδεση 2600 με TV

christa

RetroN00b
Joined
30 Ιουν 2010
Μηνύματα
1
Αντιδράσεις
0
ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΑΠΛΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΑΤΑΡΙ 2600 ΚΑΙ ΔΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΩ ΣΤΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΝΤΑΠΤΟΡΑ;ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ;΄ΤΗΑΝΧ
 
To 2600 που αγορασες τι καλωδιο εχει στο τελειωμα?

Δεν ειναι RF? (δηλαδη να ταιριαζει στην υποδοχη της κεραιας της τηλεορασης σου)

Αν οχι, μαλον θα εχει βυσμα RCA και θα θελει ανταπτορα για να μπει στην υποδοχη της κεραιας.

Αλλα επειδη πιστευω οτι συμβαινει το πρωτο, βαλε ενα cart στη κονσολα, συνδεσε το καλωδιο στην κεραια, αναψε τη κονσολα και συντονισε την TV στη συχνοτητα UHF 36

Αν ανεβασεις μια φωτο απο το καλωδιο η ζωη σου θα γινει ευκολοτερη :)
 
Tην πρωτη μου κονσολα πιτσιρικα μου την φερανε απο την Ουσα και την διαδεχτηκε μια απογοητευση μιας και οι κονεκτορες δεν ηταν συμβατες με τις δικες μας τηλεορασεις,γνωστο.

Ευτυχως ειχαμε μια μικρη ασπρομαυρη παλι απο την Oυσα και εκανα δουλεια ,ασπρομαυρη μεν αλλα παιξαμε.

Τωρα που το σκεφτομαι δεν ειδα εγχρωμο παιχνιδι.

Αnyway την κονσολα την εχω ακομη ,τα cartridges μπολικα και πλουσια και σκεφτομαι γιατι δεν την δοκιμαζω να δω αν δουλευει.

Λοιπον απο οτι θυμαμαι οι κονεκτορες ηταν οι παρακατω και αυτα πρεπει να εχω διαθεσιμα.

Γινεται τιποτα;

a2600vidout.jpg


Atari%20TV%20Switch23.jpg
 
Με εναν απλο ανταπτορα rca σε ομοαξονικο εισαι ΟΚ.

Το βραδυ θα σου ανεβασω φωτο να δεις τι ψαχνεις.
 
Τhanks ,υποθετω σε ολα τα γνωστα καταστηματα με ηλεκτρικα,μακαρι να εχει ο Γερμανος.

Aν και δεν ελπιζω πολλα,αν δουλευει πρεπει να δω αν δουλευουν και τα joystiqs που απο οτι θυμαμαι τα ειχα ψιλοεξοντωσει,τα περασα και απο τον 6128. :(

Σκυλια ηταν ,τα αυθεντικα του 2600!!
 
Με συγχωρείτε, αλλά επειδή θέλω να συνδέσω και τη δική μου κονσόλα που πρόσφατα βρήκα, για να δω αν λειτουργεί, μπορεί κάποιος να μου πει το τι αντάπτορα πρέπει να ζητήσω όταν θα πάω στο κατάστημα ηλεκτρονικών; RCA σε RF;
 
Το βραδυ θα σου ανεβασω φωτο να δεις τι ψαχνεις.
Εγω περιμενω 3 μηνες και τον ξερω 4 χρονια,οπλισου με υπομονη και καλο κουραγιο φιλε Αmstrad1981.
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!

Υποθέτω οτι για κάτι τέτοιο μιλά ο Wally:

picture.php


Από την άλλη, ποτέ δεν ήμουν καλός στη συνδεσμολογία! Ας περιμένουμε να μας πει... :D
 
Οχι Dino.

Δεν εχω τη μηχανη προχειρη τωρα.

θα ζητησεις εναν ανταπτορα που απο τη μια θα εχει θηλυκο RCA και θα βγαζει αρσενικο RF.
 
Μετα απο πολυ καιρο και μετα την υπενθυμιση απο το Aardvark παραθετω σε 3 φωτογραφιες τους adaptors.

Ουσιαστικα ειναι ενας BNC->RF και ενας BNC->RCA η οποιοι κουμπωνουν μεταξυ τους (στα BNC)

attachment.php


H μια πλευρα

attachment.php


Η αλλη πλευρα

 


attachment.php


Κουμπωμενα
 
Thnx Wally,με τρομαξες παντως,κατι BNC που δεν εχω ξανακουσει ,κατι κομματια διαφορετικα που κουμπωνουν...ειπαμε να παλεψουμε να συνδεσουμε την ntsc κονσολα ,οχι να φαμε ολη την ενεργεια μας ψαχνοντας να συνδεσουμε ενα βυσμα της,lol.
 
Mπομπα,κυριακατικο χειμωνιατικο πρωινο και τι καλυτερο απο ενα 10λεπτο Raiden στο Jaguar,δεν δοκιμαζω λεω το Av cable του Ιαγουαρου στο 2600 μου πριν μπλεξω με τα BNC του Γουαλη.....


Ειχα παρει θαρρος απο τα crossover του Game Gear με τον μετασχηματιστη του Sega Mega Cd και λεω μπααας



Και ναιαιαιαιαιαιαι λειτουργει,μετα απο 25+ χρονια το 2600αρακι μου βλεπει φως,παω να συνδεσω και το joypad του Megadrive και jungle hunt ,here i come.
:D


Aπορω παντως πως δεν το εχει αναφερει κανεις.
 
Καλησπέρα στην εκλεκτή παρέα.

Έπειτα από πολλά χρόνια αποφάσισα να "ξεθάψω" το αγαπημένο μου "Atari 2600 wooden" από τα άδυτα της αποθήκης μου.

Προσπάθησα να το συνδέσω απ 'ευθείας μέσω του καλωδίου RF που έχει στο τελείωμά του με μία σύγχρονη τηλεόραση (SONY BRAVIA KDL-43W809C 3D), αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να ανιχνεύσω το σήμα της κονσόλας.

Δοκίμασα και στην αναλογική και στη ψηφιακή "μπάντα" που περιέχει, αλλά δυστυχώς χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Μήπως με τις σύγχρονες τηλεοράσεις δεν είναι εφικτή η σύνδεση και η λειτουργία του...;;;

Σε μία παλιά τηλεόραση CRT το σήμα ανιχνεύεται κανονικά και η κονσόλα παίζει άψογα.

Ενδεχομένως χρειάζεται κάτι άλλο που δεν γνωρίζω...;;;

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων!
 
Κανονικα στο UHF 36 επρεπε να το δει...

Μια λυση ειναι να το συνδεσεις σε καποιο VHS VCR που θα ειναι με τη σειρα του συνδεδεμενο στη Composite ή την Scart εισοδο της TV σου και να παιζεις μεσω αυτου.

Για να ξενοιασεις και να εχεις και καλυτερη ποιοτητα απεικονισης μπορεις να κανεις ενα composite mod...
 
Wally είπε:
Κανονικα στο UHF 36 επρεπε να το δει...Μια λυση ειναι να το συνδεσεις σε καποιο VHS VCR που θα ειναι με τη σειρα του συνδεδεμενο στη Composite ή την Scart εισοδο της TV σου και να παιζεις μεσω αυτου.

Για να ξενοιασεις και να εχεις και καλυτερη ποιοτητα απεικονισης μπορεις να κανεις ενα composite mod...
Κάνω αυτόματη αναζήτηση αναλογικών καναλιών, αλλά δεν βρίσκει κάτι...

Δυστυχώς δεν έχω συνδεδεμένο βίντεο, για να περάσω σ' συτό το σήμα της κεραίας...

Υπάρχει περίπτωση μετατρέποντας το καλώδιο RF σε COAXIAL και συνδέοντας αυτό στην αντίστοιχη υποδοχή της τηλεόρασης, να δω "φως"..;;;

Ευχαριστώ!
 
Atari 2600 RF TV Coaxial F Plug Female Adapter

81ytsFKelUL._AC_.jpg
 
Απέφυγε την αυτόματη αναζήτηση καναλιών, γιατί το σήμα του 2600 στις μοντέρνες τηλεοράσεις έχω δει ότι περνάει "απαρατήρητο". Δοκίμασε με το manual tuning -σε analog πάντα- να βάλεις το 36UHF, αν και νομίζω ότι τα 2600 παίζουν πιο χαμηλά, κάπου στο 11UHF αν θυμάμαι καλά, ίσως και χαμηλότερα. Αν η τηλεόρασή σου δεν έχει manual tuning δοκίμασε σε κάποια που να έχει και ψάξε τις συχνότητες από την αρχή μία-μία, με το χέρι. Εννοείται με ανοιχτό το ATARI, έτσι; :)

Τέλος όσον αφορά στο βύσμα, το 2600 σου, δεν έχει το κλασικό ομοαξονικό RF, όπως το παρακάτω;

10224301.jpg

Αν ναι δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο, γιατί αυτό που δείχνει η εικόνα που ανέβασες, είναι κυρίως για δορυφορικές συνδέσεις.
 
Απο ότι θυμάμαι είχα ένα Atari ST και είχε το ίδιο καλώδιο RF και όταν έβαζα αυτόματη αναζήτηση προσπερναγε το κανάλι που έδινε σήμα ο ST και έκανα manual αναζήτηση. Σε μια σύγχρονη 14αρα CRT όλα αυτά.
 
  • Like
Reactions: Ace
Ace είπε:
Απέφυγε την αυτόματη αναζήτηση καναλιών, γιατί το σήμα του 2600 στις μοντέρνες τηλεοράσεις έχω δει ότι περνάει "απαρατήρητο". Δοκίμασε με το manual tuning -σε analog πάντα- να βάλεις το 36UHF, αν και νομίζω ότι τα 2600 παίζουν πιο χαμηλά, κάπου στο 11UHF αν θυμάμαι καλά, ίσως και χαμηλότερα. Αν η τηλεόρασή σου δεν έχει manual tuning δοκίμασε σε κάποια που να έχει και ψάξε τις συχνότητες από την αρχή μία-μία, με το χέρι. Εννοείται με ανοιχτό το ATARI, έτσι; :)
Τέλος όσον αφορά στο βύσμα, το 2600 σου, δεν έχει το κλασικό ομοαξονικό RF, όπως το παρακάτω;



Αν ναι δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο, γιατί αυτό που δείχνει η εικόνα που ανέβασες, είναι κυρίως για δορυφορικές συνδέσεις.
Έπειτα από πολλά χρόνια, χάρη στο φίλο Ace, κατάφερα με χειροκίνητο συντονισμό να "βγάλω" το σήμα του "Atari 2600" στη "Smart TV" μου...!!! :award:

Θερμά υπόχρεος φίλε μου και να είσαι πάντα καλά...!!! :bow:

Σ' ευχαριστώ από καρδιάς για τη βοήθειά σου...!!! :thanx2:

Υπάρχουν βέβαια κάποια μικρά θεματάκια με την ποιότητα της εικόνας και τα χρώματα.

Δεν γνωρίζω εάν μπορεί η εικόνα να βελτιωθεί περαιτέρω...

Παρόλα αυτά όμως, το ευχαριστηθήκαμε τόσο πολύ με τον 11χρονο γιο μου, μιας και παίζαμε το κλασικό "PAC-MAN" για ατέλειωτες ώρες...!!!

"ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ & ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ 2018" σε όλα τα μέλη του "retromaniax" με προσωπική και οικογενειακή υγεία & ευτυχία...!!!
 
Υπάρχει τρόπος να δουλέψει το Atari χωρίς RF και για καλύτερη εικόνα....

Βάζω εδώ τα αρχεία όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες με ρωτάει....

εδώ ή Facebook

26910973_144101486278574_4623209775464741676_o.png

26952508_144101446278578_6740670857285215923_o.png

26910845_144101476278575_6514119247951790271_o.png

27021979_144101466278576_1526608891185859445_o.png
 
Πίσω
Μπλουζα