Τάπες

Αχ οι ταπες... εγω δεν ειχα με ποδοσφαιριστες καθοσον δεν μαρεσε το ποδοσφαιρο. Αλλα ειχα ταπες ποκεμον! Τι ωραια καλοκαιρινα απογευματα παιρναγαμε με την κολλητη μου και με τα παιδια απο την γειτονια μου να παιζουμε...
 
Οριστε και η δικη ταποσυλλογουλα. :cool:

Ταπες 1.jpg

Ταπες 2.jpg

Ταπες 3.jpg

Ταπες 4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η αδερφη μου εκανε ταποσυλλογη και τις εβαζε σε σακουλακι.Θυμαμαι καποιες με τον chester,δεν ξερω ομως τι απεγιναν..

ωραια η συλλογη σου stayros!!
 
katerinak είπε:
η αδερφη μου εκανε ταποσυλλογη και τις εβαζε σε σακουλακι.Θυμαμαι καποιες με τον chester,δεν ξερω ομως τι απεγιναν..
ωραια η συλλογη σου stayros!!
Eυχαριστω Κατερινακι! Αν δεις την πρωτη φωτο,κατω δεξια,θα δεις 2 ταπες απο τα Cheetos.

Η μια ειναι με τον Chester;)
 
stayros είπε:
Eυχαριστω Κατερινακι! Αν δεις την πρωτη φωτο,κατω δεξια,θα δεις 2 ταπες απο τα Cheetos.Η μια ειναι με τον Chester;)
την ειδα γι αυτο και τη θυμηθηκα :)
 
σχεδον ιδιες ταπες εχουμε εκτος απο την θηκη.

εχω πολλες ταπες απο poison,chester,lookey toones
 
Ω, ναι, φυσικά και τις θυμάμαι και είχα και τις πορτοκαλί θήκες. Μεγάλη :zip: που τις πέταξα. Χαμός γινόταν τότε, αν είχες και καμιά σπάνια σε παρακάλαγαν για να την ανταλλάξεις.
 
Σημερα βρηκα αυτα :

DSCF4029.jpg

DSCF4044.jpg

DSCF4026.jpg

DSCF4027.jpg

DSCF4040.jpg

DSCF4043.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ όμορφη η συλλογή σου, μπράβο! Και σε τέλεια κατάσταση. Είχα κι εγώ παρόμοιο ντοσιέ, δεκάδες τάπες, πω πω. Τις είχα ξεχάσει !
 
Υπήρχαν δύο ειδών τάπες από γαριδάκια: τα super tasty tops (tasty η εταιρία παραγωγής με το γελαστό φατσάκι) και τα mega tasty tops με εγκοπές για να ''συνδέονται'' μεταξύ τους οι τάπες, σε αυτή την κατηγορία οι τάπες ανά τέσσερις σχημάτιζαν μια ιστοριούλα με τις εικόνες τους. Κυκλοφόρησε και το άλμπουμ της συλλογής, μεγέθους Α4, με ζελατίνες στο εσωτερικό για τις τάπες. Κάθε ζελατίνα είχε χωρίσματα για κάθε τάπα (βλ. post 15). Αυτές τις τάπες τις θυμάμαι κάπου στο 1995...Kαλοκαίρι ήταν και προτιμούσα να ''καταναλώνω'' γαριδάκια παρά παγωτά, για να ''πλουτίσω'' τη συλλογή από τάπες. Τάπες επίσης, εκτός από τα γαριδάκια, υπήρχαν και ''χύμα'' στα περίπτερα/ψιλικατζίδικα, ''ταποβόλα'' λέγονταν και ήταν μεγαλύτερα και πιο...εντυπωσιακά στο παιδικό μάτι. Οι τάπες με ''ζώδια'' ήταν κάτι ξεχωριστό μιας και κάθε παιδί έπαιρνε το δικό του ζώδιο σε τάπα και φυσικά δεν την αντάλλαζε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα....[edit] αγγελία αγοράς [/edit]

Αυτήν την στιγμή έχω μια συλλογή πάνω από 6000 τάπες...

[edit] αγγελία αγοράς [/edit] Σας ευχαριστώ

Καλησπέρα, [edit] αγγελία αγοράς [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλώς τον! :)

Θα χαρούμε πολύ να μοιραστείς μαζί μας φωτός από την συλλογή σου και ακόμα περισσότερο να μείνεις στην παρέα μας! :)

Ενημερωτικά, όμως, οι αγγελίες απαγορεύονται στο φόρουμ (ή ακόμα και τα ποστ-"κράχτες"), οπότε αυτά θα διαγράφονται. Το ίδιο ακριβώς συνέβη και στο άλλο σου ποστ.

Επιτρέπονται μόνο αγγελίες "Χαρίζονται / Ανταλλάσσονται", που έχουν τους δικούς τους κανονισμούς (τους οποίους και συνιστώ να διαβάσεις! ;) )

Για όποια απορία, είμαι / -μαστε στη διάθεσή σου, μέσω πμ!
 
morfeas-dsl- είπε:
Καλησπερα! Βρηκα την παλια μου συλλογη με ταπες και ειπα να σας την ποσταρω στο ρετρομανιαξ μηπως και προσφερω καμμια αναμνηση σε καποιον/καποια :) .

Δεν τις εβγαλα μπρος-πισω λογω χρονου αλλα εαν καποιος θελει καποια συγκεκριμενη μπορει να μου πει :)

Πολλες ειναι ταπες απο γαριδακια, αλλες μαρκας poisson, αλλες απο παγωτα και τελος αρκετες απο ποκεμον τοτε που ηταν κατι το αγνωστο. Οι περισσοτερες ειναι απο τις αρχες της δεκαετιας του '90.

Προβολή συνημμένου 34589
Βλέπω καλά? Είναι ο ποδοσφαιριστής Κώστας Φραντζέσκος του Παναθηναϊκού?
 
Χθες βράδυ ανακάλυψα το συγκεκριμένο θέμα και άρχισα να ψάχνω με μανία για τις δικές μου τάπες.Τελικά τις βρήκα!!! :D

DSC00594a.jpg

Και εδώ οι υπόλοιπες (δεν με άφηνε να προσθέσω τις εικόνες όλες μαζί σε ένα μήνυμα)

DSC00600a.jpg

DSC00589a.jpg

DSC00590a.jpg

DSC00591a.jpg

DSC00592a.jpg

DSC00593a.jpg

DSC00595a.jpg

DSC00596a.jpg

DSC00597a.jpg

DSC00598a.jpg

DSC00599a.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: ANP
vaggos_vankel είπε:
Και εδώ οι υπόλοιπες
Αν δεν μαζευα και δεν ασχοληθηκα, μαλλον γιατι ειχα μεγαλωσει λιγο, η συλλογη σου και η κατασταση της ειναι αξιοζηλευτη.

:bow:
 
Τέλεια συλλογή!

Θυμήθηκα το εξής: αυτή την τάπα με τα χέρια και το χρωματιστό γιν και γιανγκ την είχαμε και σε χοντρή, πλαστική, διάφανη! Είχαμε αρκετές τέτοιες τάπες, από σκληρό, διαφανές πλαστικό, οι οποίες απλά είχαν μια μικρή εσοχή στη μια τους πλευρά, και μέσα στην εσοχή ένα αυτοκόλλητο κολλημένο. Απ τη μπροστινή πλευρά ήταν το σχέδιο, κι από την πίσω πλευρά, που φαινόταν αν γύρναγες την τάπα ανάποδα, φαινόταν σαν "αλουμινόχαρτο με ρόμβους" το αυτοκόλλητο (δλδ το εφέ που είχε στο background το σχέδιο). Τι σοι τάπες ήταν αυτές;

Κατά τ άλλα είχαμε και τις απλές, χάρτινες τάπες με το λογότυπο "Τάπες" από πίσω, τις τάπες Looney Tunes, τις οποίες μπορούσες να ενώσεις στις πλευρές τους, καθώς είχαν μικρά "κοψίματα" στα πλάγια. Μετά από τις τάπες Chester είχαν βγει και κάτι τετραγωνες τάπες Chester με γράμματα στη μια πλευρά, που μπορούσες να τα ενώσεις είτε σαν σταυρόλεξο, γράφοντας λέξεις, είτε να τις κάνεις κύβο, είτε να τα ενώσεις όπως τις τάπες Looney Tunes, με τις εσοχές.

Είχα μαζέψει κάμποσες από όλα τα είδη, αλλά δεν έμεινε καμία... :(
 
Πολύ ωραία συλλογή!!!

Οι τάπες γενικά θυμάστε πότε κυκλοφόρησαν;

Οι τάπες με τις εγκοπές στο πλάι κυκλοφόρησαν κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 90...1995 καλοκαίρι τις μάζευα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ τις μόνες τάπες που θυμάμαι ήταν από τα Cheetos γαριδάκια του Chester και είχαν τα Looney Toons νομίζω.

@BETTY BOOP αυτές με τις εγκοπές τις ενώναμε και γινόταν ένα 3D δημιούργημα.
 
Μια ακόμα φλασιά που είχα σήμερα:

στις τάπες Looney Tunes που έβγαιναν από την Tasty νομίζω ότι υπήρχαν επιπλέον δύο τάπες, μια κόκκινη και μια κίτρινη, οι οποίες ήταν σκληρές, από χοντρό πλαστικό με "κυματάκια", και ανάγλυφες με το σήμα που είχαν από πίσω οι τάπες (φαίνεται στην 11η φωτό στο πρώτο ποστ). Μάλλον θα είχαν το ρόλο της τάπας που έριχνες για να γκρεμίσεις τις υπόλοιπες στη στοίβα.
 
  • Like
Reactions: ANP
Ηome edition ευρημα!!!! :D

Tαπες Transformers με ολογραμμα. :)

Ηταν απο τσιχλες και μαλιστα σε στρογγυλη συσκευασια,

η τσιχλα ηταν μεσα ναι μεν σε φυλλαρακι αλλα τυλιγμενη σε φιδακι.

Ηταν promotion προιον για την πρωτη ταινια Transformers.

Tις ειχα παρει την περιοδο που ειχα τα ψιλικα

(εχω περασει και απο το λιανεμποριο για μια 4ετια)

αλλα δεν κουνηθηκε σαν προιον οποτε...που εμειναν!!!! :D

attachment.php


attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα