Τάπες

Ωραίος Σταύρο! Πότε χρονολογούνται περίπου?
 
johnny19818 είπε:
Ωραίος Σταύρο! Πότε χρονολογούνται περίπου?
To '07 Γιαννη.

Ηταν ενα απο τα πολλα promotion προιοντα της πρωτης ταινιας TF. ;)
 
Ταπες εβρισκα και γω στα σακουλακια αλλα της πετουσα κατευθειαν οπως και ολοι που ημασταν παρεα.Δεν υπηρχε περιπτωση να κατσουμε να παιξουμε ταπες.
 
Eίχα μεγάλη συλλογή με τάπες της tasty, από αυτές που σχηματίζουν μία ιστορία, αλλά σε κάποια φάση δεν ξέρω τι έπαθα, μου έστριψε φαίνεται και τις πέταξα όλες! Ακόμα το μετανιώνω.
 
Τάπες Sailor Moon & Pokemon

Ποιος τις θυμάται αυτές; Εγώ σίγουρα δεν θυμόμουν καν ότι τα είχα. Το Σ/Κ που ήμουν στο πατρικό και έψαχνα να βρώ στα παλιά σηρτάρια μου (που τώρα έχουν γίνει χώρος αποθηκευτικός των γονιών μου) κάτι πράγματα που είχα αφήσει εκεί να σου βρίσκω ένα σακουλάκι που να μην ξέρω τι έιναι και με το που το ανοίγω βρίσκω αυτά τα καλούδια.....

28mh4w.jpg
3hszp.jpg
10rjpth.jpg
 
Υπαρχει θεμα με ταπες εδω... ;)
 
Παραθέτοντας φωτογραφίες κι από τη δική μου συλλογή, να συμπληρώσω ότι μαζί με τις τάπες και τους διαφόρων ειδών τρόπους παιξίματος που τις συνόδευαν, υπήρξαν και τα λεγόμενα ταπόβολα, που ήταν τάπες με εικόνες αλλά φτιαγμένες από σκληρό πλαστικό και πιο χονδρές σε μέγεθος από τις κανονικές τάπες. Κάτι δηλαδή σαν χοντρό και βαρύ νόμισμα, με τις οποίες χτυπούσες τον σωρό από τις υπόλοιπες τάπες, σε κάποια εκδοχή ενός παιξίματος.

Επίσης, εκτός από τις κλασσικές-αυθεντικές τάπες (που ανέγραφαν poison, power, love κλπ) κι εκτός κι από τις τάπες που κυκλοφορούσαν διαφημιστικά σε συσκευασίες τροφίμων (γαριδάκια, κρουασάν κλπ), υπήρχαν και ξυστές τάπες, από τα τυχερά φακελάκια "Γκολ και φασεις από το πρωτάθλημα ελληνικού ποδοσφαίρου", περιόδου 1995-1996, τα οποία περιείχαν και αυτοκόλλητα με τα οποία συμπλήρωνες το αντίστοιχο άλμπουμ (κάποια στιγμή θα το ανεβάσω κι αυτό στο αντίστοιχο θεματαλόγιο) και οι οποίες (τάπες) είχαν ως εικόνα την φωτογραφία ενός ποδοσφαιριστή κάποιας ελληνικής ομάδας και τις οποίες έξυνες προκειμένου, είτε να αποκαλυφθεί η εικόνα κάποιου ποδοσφαιριστή, είτε να αποκαλυφθεί κάποιο δώρο που κέρδιζες.

Μαζί με τις φωτογραφίες από τάπες και ταπόβολα, σας παραθέτω και φωτογραφίες από ένα είδος παιξίματος, το οποίο περιεχόταν ως δώρο-αφίσα στο "Παιχνιδοπεριοδικό", περίπου της ίδιας περιόδου (1995), για το οποίο (περιοδικό) υπάρχει βέβαια από ότι έχω δει και ξεχωριστό θεματολόγιο στο φόρουμ.

20140817_210502.jpg

20140817_210507.jpg

20140817_210608.jpg

20140817_210547.jpg
 
BETTY BOOP είπε:
Αυτές οι τάπες μου θυμίζουν πολλά...Μάζευα κυρίως τάπες με τα Looney tunes και με τον Chester από τα γαριδάκια...Θυμάμαι ότι κάποιες τάπες Looney Tunes είχαν εγκοπές και οι όμοιες ενώνονταν και σχημάτιζαν μια μικρή ιστοριούλα...
οι τάπες μου

_1_~2.JPG
 
κι ενα σχετικο βιντεακι από διαδικτυο

 
Πίσω
Μπλουζα