Τίτλοι τέλους για τα Windows XP...

Gus

Retro Member
Αντιδράσεις
17
Ο πρώτος υπολογιστής μου είχε '98 second edition και επειδή δεν ήξερα τίποτα από αυτά, μου τα αντικατέστησαν με XP (και μετέπειτα σε Vista). Τότε μου φαινόταν μια χαρά. Τώρα που έχω συνηθίσει τα 7 στο laptop, πολύ δύσκολα θα μου άρεσαν. Από την άλλη τα sVista :biglaugh: δεν παλεύονται με τίποτα...

darkheart

Retro Member
Αντιδράσεις
5
ATM, οι υπολογιστές στο Μετρό που δείχνουν τα χαζοχαρούμενα βιντεάκια και πολλά άλλα Pcεα του δημοσίου ακόμα έχουν XP. Καλά κάνουν...αλλά αφού ήρθαν τα δύσκολα τώρα και η Microsoft τα παρατάει τα XP δεν βάζουν κανένα Linux (δόξα τον Linus Torvalds υπάρχουν πολλές διανομές) να μειώσουν και το κόστος...

spyros_s

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
88
στο δημόσιο έχουμε θέμα...να δούμε αν θα το γυρίσουν τουλάχιστον σε 7αρια!

Shock

Retired Admin
Αντιδράσεις
133
darkheart είπε:
ATM, οι υπολογιστές στο Μετρό που δείχνουν τα χαζοχαρούμενα βιντεάκια και πολλά άλλα Pcεα του δημοσίου ακόμα έχουν XP. Καλά κάνουν...αλλά αφού ήρθαν τα δύσκολα τώρα και η Microsoft τα παρατάει τα XP δεν βάζουν κανένα Linux (δόξα τον Linus Torvalds υπάρχουν πολλές διανομές) να μειώσουν και το κόστος...
Το κόστος δεν είναι στο λειτουργικό σύστημα αλλά στο ξαναγράψιμο των εφαρμογών και στην υποστήριξη.

Δωρεάν λειτουργικά υπάρχουν πολλά δόξα τον Theo

* de Raadt :)

spyros_s

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
88
στο δημόσιο το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν χρήματα για νέες άδειες λειτουργικού. Αν αποφασίσουν να βάλουν κάτι ελεύθερο σαν το linux τότε δεν θα τρέχουν τα προγράμματα που έχουν ήδη φτιάξει

Shock

Retired Admin
Αντιδράσεις
133
Επίσης να εκπαιδεύσεις τον κόσμο, τους τεχνικούς, το IT...

πολλά τα λεφτά :(

metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Αντιδράσεις
2.584
Δεν ξερω αν λειτουργη ακομα αυτο το κολπακι η αν το πηρε πρεφα η M$ αλλα παρακατω υπαρχουν οδηγιες για το πως μπορειτε να λαμβανετε ενημερωσεις στα Windows xp ακομα και μετα την καταργηση τους.

http://www.insomnia.gr/_/articles/operating-systems-browsers/windows-xp/%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%B8%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%BD%CE%B1-%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%B2%CE%AC%CE%BD-r6756

angel_grig

KAT Resurrector
Αντιδράσεις
329
metalcandyman είπε:
Δεν ξερω αν λειτουργη ακομα αυτο το κολπακι η αν το πηρε πρεφα η M$ αλλα παρακατω υπαρχουν οδηγιες για το πως μπορειτε να λαμβανετε ενημερωσεις στα Windows xp ακομα και μετα την καταργηση τους.
http://www.insomnia.gr/_/articles/operating-systems-browsers/windows-xp/%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%B8%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%BD%CE%B1-%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%B2%CE%AC%CE%BD-r6756
Kαι να το παρει πρεφα δεν μπορει να κανει και πολλα.. :D

Rygar

Apple Lover
Αντιδράσεις
564
Παιδιά ενημερώσεις υπάρχουν, δεν υπάρχουν ΝΕΕΣ ενημερώσεις από τον Απρίλιο και μετά με την εξαίρεση του malicious removal tool. Αν κάποιος εγκαταστήσει Windows XP σημερα και κάνει update, θα κατεβάσει εκατοντάδες Updates. Οταν η MS εννοεί ότι τέρμα το support από τον Απρίλη, εννοεί ότι δε θα ξαναβγάλει τίποτα διορθωτικό (π.χ. security updates) για το λειτουργικό αυτό, όχι ότι θα σταματήσει τους update servers. Αυτοί παραμένοι οι ίδιοι. Στη δουλειά έχουμε ακόμα καμια 200αριά XP, ορισμένα δεν έχουν δίκτυο κι όταν το συνδέω, κάνουν update κανονικά ό,τι έχει βγει για τα XP από την τελευταία φορά που έκανα update. Αν τα λέω λάθος, ας με διορθώσει καποιος, όμως η εμπειρία μου είναι αυτή.

freaktmp

Expert
Αντιδράσεις
3.350
Αν κανεις αυτο που γραφει στο link, τοτε θα δεις και μεταγενεστερα updates.

Rygar

Apple Lover
Αντιδράσεις
564
Α σόρι, τώρα το'πιασα. Εξακολουθούν να βγάζουν για την POS έκδοση. Παντως επειδή η embedded είναι "μικρή" εκδοση, τα updates υποθέτω θα είναι μετρημένα.

angel_grig

KAT Resurrector
Αντιδράσεις
329
Rygar είπε:
Α σόρι, τώρα το'πιασα. Εξακολουθούν να βγάζουν για την POS έκδοση. Παντως επειδή η embedded είναι "μικρή" εκδοση, τα updates υποθέτω θα είναι μετρημένα.
Παντως πριν απο χρονια,οταν ειχα επικοινωνησει με την Μ$ Ελλαδος για αγορασω τα embedded μου ειχαν αρνηθει επειδη ημουν ιδιωτης...

alepounirus

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
0
darkheart είπε:
τι εννοείς με τα χαζοχαρούμενα βιντεάκια;

Rygar

Apple Lover
Αντιδράσεις
564
Αν πας μποστά σε ένα οποιοδήποτε ΑΤΜ και περιμένεις χωρίς να βάλεις κάρτα ή να πατήσεις κάποιο κουμπί, βλέπεις διάφορα διαφημιστικά. Σε ορισμένα πιο σύγχρονα ΑΤΜ, της Πειραιώς ας πούμε που εγώ έχω, βλέπεις βιντεάκια και ενόσω περιμένεις να σου βγάλει τα χρήματα.

herco

RetroMasteR
Αντιδράσεις
26
Μα τι λετε τωρα ? Απο τον Απριλιο ζουμε ενα δραμα, η ζωη μας δεν θα ειναι ποτε πια η ιδια... (ελεος)

Getta Robo

RetroNuts!
Αντιδράσεις
355
Κυκλοφορησε πριν λιγο, ενα πακετο με πολλες ενημερωσεις με ονομα Windows XP SP4 Beta 3 Unofficial. Ειναι μια ανεπισημη κυκλοφορια, οπου μεταξυ αλλων περιλαμβανει μια πληθωρα ενημερωσεων, χρησιμα προγραμματα, καθως και ενεργοποιει την επιλογη του να βλεπει ο microsoft τα xp ως την εκδοση embedded.

Για περισσοτερα, δειτε εδω!

http://www.techweekeurope.co.uk/news/windows-xp-service-packs-151369

Hamtaro

Retro Member
Αντιδράσεις
40
Ο τίτλος είναι παραπλανητικός νομίζω. Κάποιοι μπορεί να καταλάβουν λανθασμένα ότι κάποια στιγμή θα σταματήσουν να λειτουργούν τα xp, ενώ όπως έχει αναφερθεί απλά σταματάει η έκδοση ενημερώσεων, η πώληση τους στα καταστήματα, η υποστήριξη από τη Microsoft κλπ.... Δεν θα σταματήσουν ποτέ να λειτουργούν τα xp ή τα 98 ή οποιοδήποτε άλλο προϊόν. Εγώ πάντως μια χαρά γράφω post από 98SE :p

w98.jpg

Rygar

Apple Lover
Αντιδράσεις
564
Που έμαθες photoshop;

Μπλουζα