Τίτλοι τέλους για τα Windows XP...

Ο πρώτος υπολογιστής μου είχε '98 second edition και επειδή δεν ήξερα τίποτα από αυτά, μου τα αντικατέστησαν με XP (και μετέπειτα σε Vista). Τότε μου φαινόταν μια χαρά. Τώρα που έχω συνηθίσει τα 7 στο laptop, πολύ δύσκολα θα μου άρεσαν. Από την άλλη τα sVista :biglaugh: δεν παλεύονται με τίποτα...
 
ATM, οι υπολογιστές στο Μετρό που δείχνουν τα χαζοχαρούμενα βιντεάκια και πολλά άλλα Pcεα του δημοσίου ακόμα έχουν XP. Καλά κάνουν...αλλά αφού ήρθαν τα δύσκολα τώρα και η Microsoft τα παρατάει τα XP δεν βάζουν κανένα Linux (δόξα τον Linus Torvalds υπάρχουν πολλές διανομές) να μειώσουν και το κόστος...
 
στο δημόσιο έχουμε θέμα...να δούμε αν θα το γυρίσουν τουλάχιστον σε 7αρια!
 
darkheart είπε:
ATM, οι υπολογιστές στο Μετρό που δείχνουν τα χαζοχαρούμενα βιντεάκια και πολλά άλλα Pcεα του δημοσίου ακόμα έχουν XP. Καλά κάνουν...αλλά αφού ήρθαν τα δύσκολα τώρα και η Microsoft τα παρατάει τα XP δεν βάζουν κανένα Linux (δόξα τον Linus Torvalds υπάρχουν πολλές διανομές) να μειώσουν και το κόστος...
Το κόστος δεν είναι στο λειτουργικό σύστημα αλλά στο ξαναγράψιμο των εφαρμογών και στην υποστήριξη.

Δωρεάν λειτουργικά υπάρχουν πολλά δόξα τον Theo

* de Raadt :)
 
στο δημόσιο το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν χρήματα για νέες άδειες λειτουργικού. Αν αποφασίσουν να βάλουν κάτι ελεύθερο σαν το linux τότε δεν θα τρέχουν τα προγράμματα που έχουν ήδη φτιάξει
 
Επίσης να εκπαιδεύσεις τον κόσμο, τους τεχνικούς, το IT...

πολλά τα λεφτά :(
 
Δεν ξερω αν λειτουργη ακομα αυτο το κολπακι η αν το πηρε πρεφα η M$ αλλα παρακατω υπαρχουν οδηγιες για το πως μπορειτε να λαμβανετε ενημερωσεις στα Windows xp ακομα και μετα την καταργηση τους.

http://www.insomnia.gr/_/articles/operating-systems-browsers/windows-xp/%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%B8%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%BD%CE%B1-%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%B2%CE%AC%CE%BD-r6756
 
metalcandyman είπε:
Δεν ξερω αν λειτουργη ακομα αυτο το κολπακι η αν το πηρε πρεφα η M$ αλλα παρακατω υπαρχουν οδηγιες για το πως μπορειτε να λαμβανετε ενημερωσεις στα Windows xp ακομα και μετα την καταργηση τους.
http://www.insomnia.gr/_/articles/operating-systems-browsers/windows-xp/%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%B8%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%BD%CE%B1-%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%B2%CE%AC%CE%BD-r6756
Kαι να το παρει πρεφα δεν μπορει να κανει και πολλα.. :D
 
Παιδιά ενημερώσεις υπάρχουν, δεν υπάρχουν ΝΕΕΣ ενημερώσεις από τον Απρίλιο και μετά με την εξαίρεση του malicious removal tool. Αν κάποιος εγκαταστήσει Windows XP σημερα και κάνει update, θα κατεβάσει εκατοντάδες Updates. Οταν η MS εννοεί ότι τέρμα το support από τον Απρίλη, εννοεί ότι δε θα ξαναβγάλει τίποτα διορθωτικό (π.χ. security updates) για το λειτουργικό αυτό, όχι ότι θα σταματήσει τους update servers. Αυτοί παραμένοι οι ίδιοι. Στη δουλειά έχουμε ακόμα καμια 200αριά XP, ορισμένα δεν έχουν δίκτυο κι όταν το συνδέω, κάνουν update κανονικά ό,τι έχει βγει για τα XP από την τελευταία φορά που έκανα update. Αν τα λέω λάθος, ας με διορθώσει καποιος, όμως η εμπειρία μου είναι αυτή.
 
Αν κανεις αυτο που γραφει στο link, τοτε θα δεις και μεταγενεστερα updates.
 
Α σόρι, τώρα το'πιασα. Εξακολουθούν να βγάζουν για την POS έκδοση. Παντως επειδή η embedded είναι "μικρή" εκδοση, τα updates υποθέτω θα είναι μετρημένα.
 
Rygar είπε:
Α σόρι, τώρα το'πιασα. Εξακολουθούν να βγάζουν για την POS έκδοση. Παντως επειδή η embedded είναι "μικρή" εκδοση, τα updates υποθέτω θα είναι μετρημένα.
Παντως πριν απο χρονια,οταν ειχα επικοινωνησει με την Μ$ Ελλαδος για αγορασω τα embedded μου ειχαν αρνηθει επειδη ημουν ιδιωτης...
 
darkheart είπε:
ATM, οι υπολογιστές στο Μετρό που δείχνουν τα χαζοχαρούμενα βιντεάκια και πολλά άλλα Pcεα του δημοσίου ακόμα έχουν XP. Καλά κάνουν...αλλά αφού ήρθαν τα δύσκολα τώρα και η Microsoft τα παρατάει τα XP δεν βάζουν κανένα Linux (δόξα τον Linus Torvalds υπάρχουν πολλές διανομές) να μειώσουν και το κόστος...
τι εννοείς με τα χαζοχαρούμενα βιντεάκια;
 
Αν πας μποστά σε ένα οποιοδήποτε ΑΤΜ και περιμένεις χωρίς να βάλεις κάρτα ή να πατήσεις κάποιο κουμπί, βλέπεις διάφορα διαφημιστικά. Σε ορισμένα πιο σύγχρονα ΑΤΜ, της Πειραιώς ας πούμε που εγώ έχω, βλέπεις βιντεάκια και ενόσω περιμένεις να σου βγάλει τα χρήματα.
 
Μα τι λετε τωρα ? Απο τον Απριλιο ζουμε ενα δραμα, η ζωη μας δεν θα ειναι ποτε πια η ιδια... (ελεος)
 
Κυκλοφορησε πριν λιγο, ενα πακετο με πολλες ενημερωσεις με ονομα Windows XP SP4 Beta 3 Unofficial. Ειναι μια ανεπισημη κυκλοφορια, οπου μεταξυ αλλων περιλαμβανει μια πληθωρα ενημερωσεων, χρησιμα προγραμματα, καθως και ενεργοποιει την επιλογη του να βλεπει ο microsoft τα xp ως την εκδοση embedded.

Για περισσοτερα, δειτε εδω!

http://www.techweekeurope.co.uk/news/windows-xp-service-packs-151369
 
Ο τίτλος είναι παραπλανητικός νομίζω. Κάποιοι μπορεί να καταλάβουν λανθασμένα ότι κάποια στιγμή θα σταματήσουν να λειτουργούν τα xp, ενώ όπως έχει αναφερθεί απλά σταματάει η έκδοση ενημερώσεων, η πώληση τους στα καταστήματα, η υποστήριξη από τη Microsoft κλπ.... Δεν θα σταματήσουν ποτέ να λειτουργούν τα xp ή τα 98 ή οποιοδήποτε άλλο προϊόν. Εγώ πάντως μια χαρά γράφω post από 98SE :p

w98.jpg
 
Που έμαθες photoshop;
 
Πίσω
Μπλουζα