Τίτλοι τέλους για τα Windows XP...

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.760
Τιτλους τελους βαζει η Microsoft για τα πιο πετυχημενα Windows...τα ΧΡ!

Περισσοτερα μπορειτε να διαβασετε εδω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω στο Desktop ακομα τα εχω και δεν προβλεπεται να μπω σε διαδικασια να κατσω να τα αλλαξω... Ετσι και αλλιως εδω και καιρο δεν εβαζα ενημερωσεις.
 
τα έχουμε σε χιλιάδες υπολογιστές στο δημόσιο και δυστυχώς λόγω έλλειψης χρημάτων για άδειες αναβάθμισης θα μείνουμε ξεκρέμαστοι...

πρόκειται για το μακροβιότερο λειτουργικό
 
Windows xp εχω μονο στο τριτο pc μου που στην ουσια το εχω μονο για mame,χαμηλων απαιτησεων emulators,κατεβαστηρι,αλλα εχω μεσα και καποια προγραμματα.Θα τα κρατουσα γιατι αναβαθμισεις κλπ δεν με νοιαζουν αλλα οπως φαινεται θα βαλω και δω τα 7 αν οι νεες εκδοσεις προγραμματων που χρησιμοποιω δεν υποστηριζουν τα xp.Γενικοτερα παντως ειναι τα αγαπημενα μου windows με δευτερα αγαπημενα να ειναι τα 7.
 
Δεν μπορω να μη θυμηθω καποια πολυ αρνητικα σχολια την εποχη που ειχαν βγει τα ΧΡ. Γνωστοι μου πληροφορικαριοι ή γνωστες, ελεγαν οτι ειναι τα χειροτερα Windows απο αποψη ασφαλειας και σταθεροτητας και το καλυτερο που ειχε να κανει κανείς θα ήταν να μεινει στα 98. Βεβαια αυτα τα σχολια δεν τα ξανακουσα τα επομενα χρονια, ειτε επειδη τα ΧΡ δεν ηταν τοσο χαλια τελικα οσο ελεγαν, ειτε επειδη πλεον τα 98 ειχαν παλιωσει τοσο πολυ, ωστε τα ΧΡ ηταν μονοδρομος. Αλλα οπως και να χει χαιρομαι οταν διαψευδονται οι "Κασσανδρες" και οι γκρινιαρηδες.

Φανταζομαι σε 10 χρονια ολοι θα λενε για ποση επιτυχια ειχαν τα Vista :D
 
Να ρωτήσω κάτι παιδιά, αυτό σημαίνει ότι πλέον δεν θα βγαίνουν drivers καθόλου? Δηλαδή αν πάρω ένα νέο PC σε λίγους μήνες και θέλω να κάνω dual boot με XP και 7 δεν θα μπορώ να βρίσκω πια drivers για XP?

Nα αρχίσω να τους μαζεύω από τώρα δηλαδή?
 
Όταν τα πέρασα πρώτη φορά μου έκανε εντύπωση πόσο πιο σταθερό ήταν το σύστημα, ενώ στα 98 έτρωγε κάτι τρελά κολλήματα και ήθελε restart υποχρεωτικά, στα xp άνοιγες το task manager έκλεινες την εφαρμογή που κόλλαγε και συνέχιζες. Συν ότι αν είχες πολύ μνήμη πχ 2 gb ο υπολογιστής δούλευε πολύ καλύτερα από τα windows 98 που και 2 gb να είχες δούλευε σαν να είχες 256 mb.
 
Imgema είπε:
Να ρωτήσω κάτι παιδιά, αυτό σημαίνει ότι πλέον δεν θα βγαίνουν drivers καθόλου? Δηλαδή αν πάρω ένα νέο PC σε λίγους μήνες και θέλω να κάνω dual boot με XP και 7 δεν θα μπορώ να βρίσκω πια drivers για XP?
Nα αρχίσω να τους μαζεύω από τώρα δηλαδή?
Δεν θα προγραμματιζουν νεους οδηγους, οι παλαιοτεροι λογικα θα συνεχισουν να υπαρχουν στη σελιδα τους. Σε καθε περιπτωση ηδη υπαρχουν μαζεμενοι απο τριτους.

Τα xp ηταν η δικαιωση για τα windows, επειτα τα προβληματικα (τουλαχιστον για εμενα) windows 98, ειχα ενα αρκετα σταθερο λειτουργικο για τοσα χρονια. Ευτυχως που περασανε την δαδα στα windows 7 και οχι στα 8 και χρησιμοποιουμε ετσι ακομα windows!
 
Mε τους drivers δεν θα ειναι τοσο το προβλημα ,θα υπαρχουν τριτοι και μπαλωματα για αυτους,το θεμα ειναι οτι αν κακοβουλοι που ασχολιουνται με "τρυπες" στα συστηματα βρουν κατι καινουργιο ,ειτε απο ιους ειτε απο οτιδηποτε θελουν να κανουν με το συστημα σου,δεν θα υπαρχει επισημο patch.
 
Τα 8άρια που έχω στο laptop μου θυμίζουν τις παλιές κακές μέρες της microsoft πως την είδαν και αφαίρεσαν το start button δε μπορώ να ξέρω. Τι νόμισαν πως είναι κινητό ο υπολογιστής? Συν διάφορα ευτράπελα με drivers, ασυμβατότητες με προγράμματα που έπαιζαν σε XP και κάτι περίεργα κολλήματα.

Σαν να είναι εξέλιξη των vista τα 8άρια, δε ξέρω κιόλας..
 
Shinobi είπε:
Σαν να είναι εξέλιξη των vista τα 8άρια, δε ξέρω κιόλας..
Μην με ρωτήσεις πόσοι φίλοι και γνωστοί μου έχουν δώσει τα laptop τους με προ-εγκατεστημένα τα 8άρια για να τους βάλω τα 7.... Το δισκάκι μου με τα 7άρια έχει λιώσει.
 
Rakeesh είπε:
Δεν μπορω να μη θυμηθω καποια πολυ αρνητικα σχολια την εποχη που ειχαν βγει τα ΧΡ. Γνωστοι μου πληροφορικαριοι ή γνωστες, ελεγαν οτι ειναι τα χειροτερα Windows απο αποψη ασφαλειας και σταθεροτητας και το καλυτερο που ειχε να κανει κανείς θα ήταν να μεινει στα 98. Βεβαια αυτα τα σχολια δεν τα ξανακουσα τα επομενα χρονια, ειτε επειδη τα ΧΡ δεν ηταν τοσο χαλια τελικα οσο ελεγαν, ειτε επειδη πλεον τα 98 ειχαν παλιωσει τοσο πολυ, ωστε τα ΧΡ ηταν μονοδρομος. Αλλα οπως και να χει χαιρομαι οταν διαψευδονται οι "Κασσανδρες" και οι γκρινιαρηδες.
Φανταζομαι σε 10 χρονια ολοι θα λενε για ποση επιτυχια ειχαν τα Vista :D
Καλά ποιοι φωτισμένοι "γνώστες" τα έλεγαν αυτά; Τα XP ήταν το πρώτο σοβαρό mainstream λειτουργικό της Microsoft, συνέχεια των Windows NT και όχι GUI για το DOS όπως τα Windows 95 και 98 που ήταν λειτουργικά συστήματα μόνο κατ'όνομα. Πριν τα Windows XP ήσουν αναγκασμένος να τρέχεις διπλό λειτουργικό στο PC σου. NT για δουλειά, 95/98 για gaming. Βασικά αυτό το είχαν ξεκινήσει τα Windows 2000 (το prequel των XP) αλλά υπήρχαν ακόμα θέματα συμβατότητας σε κάποια παιχνίδια άρα έπρεπε να είχες και Windows 98.
 
Θυμαμαι απο παλιοτερες κουβεντες με συναδελφους απο την παλια μου δουλεια,

οτι τα ΧΡ ηταν τα πιο κορυφαια windows και υποστηριζαν πληθος μηχανηματων,

που ηταν προγραμματισμενα και βασισμενα με αυτα. Οσοι τα ειχαν δουλεψει

μονο καλα λογια ειχαν να πουν,παραπονο δεν ειχα ακουσει. :)
 
Φοβερό λειτουργικό! Μηδέν προβλήματα σε σχέση με τους προκατόχους του.

Με τα Vista δεν είχα σοβαρά προβλήματα. Τα 7 τα λάτρεψα... Για τα 8 χαίρομαι πάρα πολύ που δεν έχω αγοράσει νέο υπολογιστή που να τα έχει προεγκατεστημένα ώστε να με αναγκάσουν σε αυτό το βασανιστήριο.
 
Eνα πολυ μεγαλο ποσοστο των AΤΜ s ανα τον κοσμο τρεχει XP ...

An estimated 95% of American bank ATMs run on Windows XP, and Microsoft is killing off tech support for that operating system on April 8. That means Microsoft (MSFT, Fortune 500) will no longer issue security updates to patch holes in Windows XP, leaving those ATMs exposed to new kinds of cyberattack
>>>> http://money.cnn.com/2014/03/04/technology/security/atm-windows-xp/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ένα παλιό υπολογιστή που είχα τα 98 και πέρασα τα ΧΡ είχα τρελαθεί με την διαφορά των 2 λειτουργικών συστημάτων. Στη δουλειά μας άλλαξαν σχετικά πρόσφατα σε 7. Τα ΧΡ πάντως τα έχω δουλέψει τόσο πολύ που τα θεωρώ πολύ user friendly σε σχέση με Vista, 7. Τα θεωρώ από τα καλύτερα λειτουργικά. Κρίμα πάντως καθότι το Notebook μου ΧΡ έχει επάνω και δε νομίζω να σηκώνει 7 ή 8. Μήπως είναι ώρα να αλλάξω τελείως τα Windows και να πάρω κανένα Mac?
 
Tι να πω; ...τέλος εποχής.

Με ΧΡ δούλευα κυρίως σε άλλα μηχανήματα (τα pc της δουλειάς, κλπ), και σίγουρα ήταν πολύ πιό σταθερά απο τα '98 SE που είχα στο σπίτι (τα οποία είχαν κακή διαχείρηση μνήμης & resources).

Πάντως επειδή πολύς λόγος γίνεται για τα 8άρια, δώστε τους μία ευκαιρία και μην τα βλέπετε με τόσο κακό μάτι. Ναί, και εμένα με "χάλασε" η αντικατάσταση του start με τα tabletοειδή... βλακίδια, αλλά τα "άσχημα" τελειώνουν εκεί καθ' ότι δεν μπορώ να πω ότι στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά και λειτουργίες έχω δεί τίποτα μεγάλες διαφορές σε σχέση με τα 7άρια !!

Αν αναλογιστούμε και το ότι με την έκδοση 8.1 (δωρεάν upgrade για τους κατόχους 8.0) υπάρχει δυνατότητα επαναφοράς του start και εκκίνηση απευθείας στο desktop, τα πράγματα έρχονται πλέον (οπτικά) στον "σωστό δρόμο". Σημειωτέον επίσης ότι όλα τα καινούρια μηχανήματα με προεγκατεστημένα windows απο εδώ και μπρος θα έρχονται με την 8.1 έκδοση. :)

Κατά τη γνώμη μου, όποιος είχε δουλέψει σε ξένο pc με windows 7 και του άρεσαν, αλλά διστάζει να πάρει καινούριο δικό του μηχάνημα λόγω των windows 8, δεν θα πρέπει να ανησυχεί...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν είμαι ειδικός στα λειτουργικά, απλός χρήστης είμαι

έχοντας δουλέψει τα xp αλλά και vista και τα 7 μπορώ να πω ότι προτιμώ τα xp, δίχως όμως να πετάω στα σκουπίδια τα άλλα. κάθε άλλο.

εχω στο desktop τα vista από το 2007 -που κάποια ψιλοκολλήματα τα τρώνε, τίποτα σοβαρό- και στο laptop τα 7 που είμαι ευχαριστημένος.

δεν γνωρίζω πρακτικά τι αντίκτυπο θα έχει η μή επίσημη υποστήριξη των xp στους χρήστες (πέραν του δημοσίου-τραπεζών-οργανισμών) οπότε οι ειδικοί για διαφωτίστε μας εάν ευκαιρείτε..!
 
Εντάξει... Μία χαρά ήταν το ΧΡ, κράτησαν καλώς η κακώς πάρα πολλά χρόνια, όμως ήρθε η ώρα να "πεθάνουν"!

Προσωπικά με τα ΧΡ άρχισα την σοβαρή ασχολία μου με τους υπολογιστές, από ένα σημείο και μετά τα "βαρέθηκα" και πήγα σε Linux, τα sVista ήταν απλά τραγικά και δικαιολογημένα δεν αντικατέστησαν τα ΧΡ, όμως ως εκεί.

Τα 7 ήταν και είναι ένα καταπληκτικό λειτουργικό, και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το κόλλημα κάποιων με τα ΧΡ που φτάνει στο σημείο να ακούω ακόμα και σήμερα άτομα που παίρνουν νέα PC και να λένε "θα βάλω ΧΡ"!

Τα 8άρια ως αυτή την στιγμή δεν με έχουν πείσει για κάτι, και με την πρόσφατη εγκατάσταση λειτουργικών δεν τα σκέφτηκα ούτε για μία στιγμή..

Και όποιος έχει παλιό PC και θέλει ένα "ζωντανό" λειτουργικό και δεν σηκώνουν τα 7, το Linux είναι εδώ και περιμένει.

Αιωνίαν τους η μνήμη, πάμε παρακάτω.
 
Σημειωτέον επίσης ότι όλα τα καινούρια μηχανήματα με προεγκατεστημένα windows απο εδώ και μπρος θα έρχονται με την 8.1 έκδοση.
Et Tu Brute :ave2 ? Windows 8?!?!?!?!?!?!?!?!?!:animeek::animeek: Μένω άφωνος :biglaugh:!!!
 
Πίσω
Μπλουζα