Τί είναι αυτό?!

asemnos

RetroActive
Joined
11 Ιαν 2010
Μηνύματα
394
Αντιδράσεις
3
Σε μια επίσκεψή μου στο υπόγειό μου τις προάλλες ξέθαψα ενα πράγμα που το είχα πάρει πριν κάποια χρόνια απο internet kafe που έκλεισε. Πάντα αναρωτιόμουν ποιά ακριβώς ήταν η χρήση του και νομίζω έφτασε η ώρα κάτι να κάνω με την πάρτυ του.

Φαίνεται οτι είναι ενας υπολογιστής αλλά έχει κάποιες ιδιαιτερότητες. Έχει custom made ξύλινο κουτί με ενσωματωμένη TFT οθόνη, τροφοδοτικό, ενα casing για σκληρό δίσκο, διάφορα καλώδια και δύο συσκευές που μου φαίνονται για IR δέκτες ή κάτι τέτοιο. Στο case στην πίσω μεριά έχει και κλειδαριά.

Για σύστημα παρακολούθησης μου φαίνεται.. Αλλά απ' την άλλη πάλι, δεν του έφτανε ενα απλό monitor για να παρακολουθεί το χώρο?

Τί με συμβουλεύετε να το κάνω? Να προσπαθήσω να το στήσω με παλιά hardware? Δεν ξέρω το κατα πόσο μου είναι εύκολο. Ή μήπως να το πουλήσω? :what:

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μπορεί να είναι κανα καμουφλασρισμέμο παράνομο μηχάνημα με φρουτάκια και να άλλαζε με τηλεκοντρόλ...
 
Βλέπω πάντως οτι δεν υπάρχει μητρική πουθενά
 
πρεπει την ειχαν βγαλει μαζι με τους σκληρους
 
Αν δεν βρεις τι να το κανεις, κανει και για κομοδινο παντως...
 
κράτα την οθόνη και το υπόλοιπο έκτρωμα πήγαινέ το όπως είναι στα σκουπίδια
 
Έκτρωμα δεν θα πει τίποτε. Ολκής μάλιστα.

Κράτα την οθόνη και κάφτο το υπόλοιπο.
 
keropi είπε:
μπορεί να είναι κανα καμουφλασρισμέμο παράνομο μηχάνημα με φρουτάκια και να άλλαζε με τηλεκοντρόλ...
Ακριβώς αυτό ήταν...
 
Ψάχνει κανείς τη μητρική ? :D

Ορίστε........

picture.php


picture.php
 
Ειναι μερος της συνδεσης μηχανηματος για φρουτακια. Ρωτα σε αλλα φορουμς για το τι κανει το καθε ενα απο αυτα τα μερη, απο οτι θυμαμαι κοστιζει αρκετα χρηματα.. Αρκετα ωστε να αξιζει να ασχοληθεις και να το πουλησεις :)
 
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας παιδιά :)

Μου φαίνεται οτι θα το ψάξω λίγο παραπάνω, αν αξίζει να το πουλήσω (ενα έξτρα χαρτζιλίκι για αγορά retro stuff είναι πάντα ευπρόσδεκτο), αλλιώς θα δω αν μπορώ να το κάνω DL machine. Αν δεν κάτσει τίποτα απ' τα δύο, θα φάει σουτ.
 
ρε τί του λέτε τώρα του ανθρώπου; να ασχοληθεί να πουλήσει TI; Ενα ξύλινο τετράγωνο κουτί είναι, με ένα βιδωμένο τροφοδοτικό, μια βάση για σκληρούς και μια οθόνη (που είναι το μόνο πράγμα που αξίζει) όλα τα άλλα είναι ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ. Χωρίς τις "ειδικές" κάρτες και τον σκληρό με το "πρόγραμμα" , δεν έχει απολύτως τίποτα να ασχοληθεί και να πουλήσει. Ένα αυτοσχέδιο "μηχάνημα" καμουφλαρισμένο είναι και τίποτα άλλο. Ότι άξιζε ήδη λείπει.
 
Καλά ρε μάγκες, συμφωνώ με το keropi.

Δηλαδή τι θα βάλει στην αγγελία;

"Πωλείται μηχάνημα για φρ0υτ@κια; "

Το παίζει το κεφάλι του;
 
Εμένα πάντως μου ψιλοαρέσει και θεωρώ ότι είναι κρίμα να πεταχτεί, στο κάτω κάτω όπως είπε ο φίλτατος DoctorGalifrean κάνει και για κομοδίνο!!!
 
Για κομοδίνο, μάλιστα !!!

Αλλά με την οθόνη προς τα πάνω, για να μη χρειαζεται να το καθαρίσεις, απλά θα αλλάζεις "επιφάνεια εργασίας" 8)

:cold:
 
SONIC είπε:
Εμένα πάντως μου ψιλοαρέσει και θεωρώ ότι είναι κρίμα να πεταχτεί, στο κάτω κάτω όπως είπε ο φίλτατος DoctorGalifrean κάνει και για κομοδίνο!!!
Εσένα θα στο κάνει δώρο με τυπωμένη την Jeanne απάνω!!!!!!!!! ;) :D
 
Εγώ πάντως άμα είχα χώρο θα το έκανα ένα super serveroμηχανημα me linuxάκι πάνω...
 
Ενας γνήσιος retromaniaκός θα το έκανε mamιερα.................. ;)

Σωστά?
 
Και μην ξεχνας το βασικοτερο... ποτε δεν ειναι αργα για να αρχισεις να ασχολεισαι με φρουτακια... που ξερεις, μπορει να ηταν γραφτο σου! :boss:
 
DoctorGalifrean είπε:
Και μην ξεχνας το βασικοτερο... ποτε δεν ειναι αργα για να αρχισεις να ασχολεισαι με φρουτακια... που ξερεις, μπορει να ηταν γραφτο σου! :boss:
picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα